58 st.C w Brazylii - rekord!

Taką wiadomość podaje właśnie TVP Info. Prezenterka wyczytała, że to wynik globalnego ocieplenia. 
Ten co to napisał nie ma pojęcia o klimacie więc pisze co mu każą i za co dostanie premię. Bo o innych przyczynach nie ma pojęcia.

Bodajże wczoraj pokazywali wielką suszę w Brazylii 

Temperatury w całym dorzeczu Amazonki na terenie Brazylii, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii i Peru , którego łączna powierzchnia wynosi 7 milionów kilometrów kwadratowych, są obecnie wyższe niż podczas fali upałów z przed 20 lat, a meteorolodzy określają je jako "najwyższe w historii notowań".

Trzeba wiedzieć, że od dziesiątków lat trwa wycinka puszczy amazońskiej  Trwa największa wycinka drzew w brazylijskiej Amazonii 

19.11.2021 JAKUB RYBSKI NG

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy poziom wycinki Amazonii w Brazylii osiągnął 22 procent. Tak źle nie było od 2006 roku.
Od momentu objęcia urzędu prezydenta Brazylii przez Jaira Bolsonaro w 2019 roku, wycinka lasów deszczowych Amazonii nabrała zatrważającego tempa. Skrajnie prawicowy polityk, były wojskowy, w swojej kampanii wyborczej obiecywał, że jednym z jego celów będzie wzmocnienie brazylijskiej gospodarki. Niestety jednym z czynników, które miały ją napędzać miała być postępująca eksploatacja Amazonii. Światowi przywódcy przy każdej możliwej okazji upominają prezydenta i domagają się od niego jasnych deklaracji. Bolsonaro obiecywał, że do 2030 roku odniesie sukces w walce z nielegalna wycinką drzew.  (...)
Las nazywany „zielonymi płucami Ziemi” generuje ok. 20% tlenu w ziemskiej atmosferze i pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Eksperci alarmują, że im powierzchnia Amazonii będzie mniejsza, tym nasz klimat będzie się ocieplał. (...)

Kto wie, czy nie jesteśmy świadkami punktu zwrotnego w historii naszego kulistego świata, od którego zacznie się pustynnienie całej Ameryki Południowej, bo z powodu zaburzenia prądów powietrznych, nad ten obszar nie dostaną się masy powietrza z chmurami, czyli wodą. Po prostu nagrzany grunt o tak wielkiej powierzchni będzie działał jak potężna płyta grzewcza, wielki wentylator kierujący gorące powietrze do góry i blokujący dotychczasową cyrkulację mas powietrznych. A na takiej patelni żadne nasionko nie zdoła wykiełkować i wyrosnąć w potężne drzewo!
 
Nie trzeba być naukowcem, żeby zauważyć, że rośliny zielone wychwytują energię słoneczną i zamieniają ją w biomasę. Pod każdą rośliną jest niższa temperatura gruntu.
Moje pomiary w sierpniu 2023, w Polsce - to 10 st.C mniej: ziemia(piasek) nasłoneczniona: 27 st.C; zacieniona: 17 st.C. Pomiary prowadziłam 11.08. w godz 11-13 po nasłonecznionej stronie budynku. Najwyższą temperaturę zmierzyłam na brązowym parapecie okiennym, który w słońcu nagrzał się do 64 st.C. Pionowa ciemnobrązowa elewacja nagrzała się do 61 st.C. Jasny tynk nagrzał się do 51 st.C, ale kiedy wiał lekki wiaterek jego temperatura spadła do 44.
Nie wchodziłam na dach, ale tam temperatura od strony południowej na pewno była wyższa niż 64 st.C! 
Na szczęście wokół rośnie dużo zieleni, kostki brukowej (27 st.C) jest niewiele. Można przeżyć gorące lato bez problemu. Tym bardziej, że tak gorące miesiące mamy tylko 2: lipiec i sierpień. 

Niestety w puszczy amazońskiej nie ma tak dobrze, bo tam słońce grzeje przez okrągły rok. I w tym roku nastąpiło to, przed czym ostrzegali uczciwi naukowcy. Tamtejsze rządy muszą zareagować natychmiast całkowitym zakazem wyrębu lasów tropikalnych z jednoczesną akcją zalesiania terenów puszczy. W przeciwnym wypadku będą mieli nie puszczę amazońską tylko PUSTYNIĘ AMAZOŃSKĄ, dokładnie taką jak SAHARA w Afryce.

Nam w Polsce grozi wariant, że cała ludzkość zechce się przenieść do Polski, gdzie jeszcze uchowały się lasy produkujące tlen do oddychania ....
O durniach, którzy każą nam płacić za emisję CO nie chcę mi się pisać, bo powinni siedzieć w więzieniu, a wszelkie opłaty za tzw "emisję CO2" powinny być zlikwidowane w Polsce.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2023 [11:51] - Czesław2 | Link:

To co będzie w przyszłym pokoleniu obecnego pokolenia nie interesuje.

Obrazek użytkownika smieciu

15-11-2023 [12:15] - smieciu | Link:

Zgadza się. Lasy Państwowe kolejny raz za rządów PiS pobiły rekord wycinki. Zasilając kasą ludzi Ziobry.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2023 [13:48] - Czesław2 | Link:

Gdybyś nie był niemcem, uwierzyłbym w to.

Obrazek użytkownika Ptr

15-11-2023 [14:13] - Ptr | Link:

A co będzie, jeżeli jednak istanieje coś takiego jak rozliczenie ludzi za propagandę. Bo karnie nikt nie rozliczy za kłamstwo , ale podobno dusza po śmierci może być rozliczona. 

Obrazek użytkownika smieciu

15-11-2023 [14:22] - smieciu | Link:

Wolicie wierzyć zamiast sprawdzić (szukać pod rubryką pozyskanie drewna).
Nie wiem doprawdy czemu to NB ma służyć skoro liczy się tylko wiara. Wierzącym przypominam że istnieje, bardzo poważny, grzech zamykania się na prawdę. Pamiętam dobrze jeszcze z lekcji religii, kiedy sprytne laski w mojej klasie liceum oznajmiły prowadzącej zakonnicy że zatkają uszy. Wtedy nie będą wiedzieć że grzeszą, w temacie o którym zamierzała opowiedzieć, więc ujdzie im na sucho bo będą nieświadome. Na co zakonnica odparła że w ten sposób popełniają jeszcze cięższy grzech.

Prawda.
Kogo ona interesuje? PiSowców najwyraźniej nie. Zamknąć się na wszystko co nie pasuje dorabiając (wkładaną systematycznie do głowy) etykietkę Źli Niemcy.
Dzięki czemu uważają że mogą kłamać do woli. Bo przecież są nieświadomi. Jak dzieci. Tak Ptr.

Obrazek użytkownika Ptr

15-11-2023 [15:38] - Ptr | Link:

Ten rodzaj prawdy , aby wybiórczo uderzyć w kogoś to,  gównoprawda. 

Obrazek użytkownika smieciu

15-11-2023 [15:47] - smieciu | Link:

Tak naprawdę po prostu sam siebie oszukujesz.
Twoja wiara (ta ziemska) zaprowadziła cię na manowce. Do bezpodstawnych oskarżeń bo twoi (ziemscy) święci są przecież nietykalni.
No ale zamierzasz brnąć dalej.
Tak po chrześcijańsku. Jak z pewnością sądzisz.

Obrazek użytkownika Ptr

15-11-2023 [22:41] - Ptr | Link:

Częściowo chcę pozbyć się szczekającego psa, a częściowo mu duszę uratować. Bo to jeszcze nie przesądzone.  Ziemskie decyzję podejmuje się w ziemskich warunkach i wg najlepszej wiedzy i jest tak , że czasem i Boska chwała spływa na ludzi i na naród.  Kult jednostki nie jest mi jednak potrzebny. 

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2023 [12:55] - sake3 | Link:

No,jakże pięknie przenosimy problemy puszczy w Brazylii na Polskę.Ziobro wyciął wszystkie lasy.Dramat. Czego to się nie napisze by uderzyć w PiS.Propaganda zwłaszcza kłamliwa i nachalna to faktycznie wielka moc.

Obrazek użytkownika Ptr

15-11-2023 [14:09] - Ptr | Link:

Słońce w przybliżeniu generuje moc 1000 W / m2. To wystarczy , aby nagrzać jakikolwiek ciemny przedmiot do dużej temperatury. To nie sprzyja ekosystemowi. Ale zwróćmy uwagę ,że liście na słońcu odbierają całą tę energię , a udaje im się nie zwiędnąć i nie spalić. Na fotosyntezę przeznaczają jednak tylko 1-4% tej energii. A stabilizują temperaturę gdyż wyparowują wodę. Wobec tego energia zawarta w parze wodnej przemieszcza się w inne rejony Ziemi, na bieguny, a ekosystem jest uratowany. Wystarczy trzymać zazielenienie planety , a większość problemów zniknie. Żadne tam solary. Powinni dopłacać do zieleni , a nie do elektryków. To w ogóle absurd. Ale Niemcy wiedzą lepiej, są ponad nami. Gdyby udało się stopniowo zazielenić pustynie nie byłoby sprawy. I ilość CO2 szybko by spadła. 

Obrazek użytkownika spike

15-11-2023 [15:15] - spike | Link:

"Las nazywany „zielonymi płucami Ziemi” generuje ok. 20% tlenu w ziemskiej atmosferze i pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Eksperci alarmują, że im powierzchnia Amazonii będzie mniejsza, tym nasz klimat będzie się ocieplał."

to jest taką samą bzdurą, jak "efekt cieplarniany przez CO2".
Rabunkowa wycinka lasów tropikalnych, jaka ma tam miejsce, jest szkodliwa dla tego rejonu, ale nie dla świata, nie mają wpływu na wzrost w tym rejonie temperatury, podobnych miejsc jest na Ziemi więcej, podobnie jak jest wiele o rekordowych niskich temperaturach i to w zalesionych terenach, jak Syberia, czy Alaska, a nawet w miejscach, gdzie śniegu nie znają.

Lasy pełnią całkiem inną, ważną funkcję środowiskową, pisanie jakoby były "płucami świata" to kłamstwo.

Weźcie sobie globus i obliczcie jaką pow. zajmują lądy, a jaką morza i oceany, a już szczególnie jaką pow. zajmują lasy różnego rodzaju, może coś dotrze.
Jakby lasy były jedenym źródłem O2, to by na Ziemi nie rozwinęło się życie powyżej bakterii.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2023 [17:24] - Czesław2 | Link:

Mocny dowcip.

Obrazek użytkownika spike

15-11-2023 [23:34] - spike | Link:

a co wg ciebie jest dowcipne?

Obrazek użytkownika Ptr

16-11-2023 [10:42] - Ptr | Link:

Kazdy zielony las jest podobny pod względem cyrkulacji C02 i O2.

Obrazek użytkownika r102

15-11-2023 [15:58] - r102 | Link:

I wypadałoby dodać - że ten las wycina się żeby uprawiać trzcinę cukrową - na biododatek związków alkoholu do  eko-paliwa i w Europie :-)

Obrazek użytkownika spike

15-11-2023 [23:33] - spike | Link:

@r
Alkohol już jest związkiem, nie słyszałem by ktokolwiek importował alkohol z Am.Płd do Europy jako dodatek do paliwa. Brazylia jeździ na alkoholu, a pewnie też chodzi.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-11-2023 [12:41] - NASZ_HENRY | Link:

Hucpa klimatyczna ma się lepiej niż infodemia pandemiczna😉