Co właściwie zamierza osiągnąć prezydent Duda?

Wspominałem tutaj często że nie jestem przekonany czy Duda gra w tej samej drużynie co PiS. W związku z czym pisałem także że uważam że Duda powierzy misję tworzenia rządu Tuskowi z pominięciem Morawieckiego. Prezydent jednak powierzył tą misję właśnie ustępującemu premierowi. Czy to oznacza więc że nie miałem racji, że Duda jednak coś na rzecz PiSu kombinuje?
Może tak.
Ale może jednak nie. Dowiemy się tego niedługo, czyli 13 listopada. Tak naprawdę bowiem orędzie prezydenta pozostawiło parę wątpliwości co do jego rzeczywistych zamiarów. Niby ogłosił że misję powierza Morawieckiemu ale reakcja opozycji była umiarkowana. Tusk w szczególności określił tą decyzję jako sposób na dodatkowe skompromitowanie Morawieckiego oraz PiSu.
I kto wie czy nie ma racji.

No bo spójrzmy co mówi konstytucja.
Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu
Czyli że prezydent ma na to 14 dni od pierwszego posiedzenia. Jednak wygłosił orędzie i już zadecydował. I to jest właśnie dość dziwne. Gdyż przecież mógłby niczego nie ogłaszać. I przez dwa tygodnie jeszcze czekać odwlekając w ten sposób dobranie się Tuska do władzy. Skoro jednak Duda już zadeklarował że wybrał Morawieckiego to nie bardzo może zastosować taką taktykę.
W praktyce zagrał przeciw Morawieckiemu choć wszem i wobec, wobec ludu Polski ogłosił że postępuje zgodnie z tradycją i ludzie mogą sądzić że ciągle wspiera obóz dotychczasowej władzy. Tyle że po tym orędziu Duda odciął sobie, zapewne celowo, możliwość zwlekania z decyzją. Naturalną koleją rzeczy więc powinien powierzyć Morawieckiemu misję tworzenia rządu już 13 listopada. Likwidując korzystny dla PiS dodatkowy, prezydencki dwutygodniowy bufor.
W związku z czym pozostaje:
Prezes Rady Ministrów, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez Prezydenta Rzeczypospolitej, przedstawia Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania
Raptem już tylko 2 tygodnie misji Morawieckiego czyli działania administracji rządowej kontrolowanej przez PiS. Po tych 14 dniach Morawiecki będzie musiał się poddać oddając inicjatywę Sejmowi. Czyli w praktyce 27 listopada Morawiecki definitywnie pożegna się ze stołkiem.
A jeśli opozycja będzie przygotowana to już tego samego dnia może przegłosować powstanie nowego rządu.

Tak więc krążące tu i ówdzie scenariusze że rząd będziemy mieć dopiero na wigilię nie sprawdzą się. Nie sprawdzą się jeśli Duda powierzy misję tworzenia rządu Morawieckiemu już 13 listopada. A dokładnie tak powinien zrobić idąc za swoim orędziem. Dokładnie to w istocie w takim układzie było celem orędzia:
Nie zamknięcie gęb opozycji. Ale zamknięcie pola manewru ludziom PiS, którzy teraz nie mogą już naciskać prezydenta. Ten przecież ogłosił to czego chcieli: to Morawiecki pierwszy dostanie szansę.

Czyli gierka Dudy może być dość przewrotna. I istotna.
Gdyż możliwe staje się powołanie nowego rządu Tuska już 27 listopada. Co może być bardzo ważne. Nie znam zasad działania tej całej państwowej biurokracji, szeregu spółek skarbu państwa. Ale mogę sobie np. wyobrazić że w grudniu wypłaca się różne premie itp. Nowi ministrowie mogliby zamrozić tego typu działania i zapobiec ostatnim skokom na kasę. To mogłoby zaboleć.
Szybsze powołanie rządu ułatwi oczywiście Tuskowi także kluczowe prace nad budżetem.

Na koniec ciekawi mnie też jeszcze jedna kwestia. Czyli czy rząd jest potrzebny do szczęścia Sejmowi? Byłoby zabawne gdyby Sejm zaczął działać i uchwalać jakieś ustawy podczas kiedy Morawiecki udaje że tworzy rząd. Wystarczyłoby klepnięcie paru rzeczy nawet symbolicznie. By dokonało się to o czym mówił Tusk: ostatnie upokorzenie. Kiedy Sejm będzie pracować ignorując ostatnie podrygi Morawieckiego. Sejm jako reprezentacja już działającej władzy wbrew usilnym machinacjom ustępującego ugrupowania.

@admin
W związku z błędem (piszę niżej w komentarzu) jaki popełniłem można notkę przenieść do archiwum.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

08-11-2023 [11:26] - AŁTORYDET | Link:

Śmieciu, jesteś Popapranym poputczykiem. Zdradza to nawet twój język. Tuskowe "Upokorzenie"? I kto to mówi? Palant który dał dyla z funkcji Premiera RP dla brukselskiej synekury? Za którego premierostwa wymordowano najważniejsze osobistości Państwa Polskiego? Idź stąd, bo zalatujesz zaprzaństwem.

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [11:33] - smieciu | Link:

Żyjesz pisowską mitologią. Dlaczego mam stąd iść? By ten fałsz, którym się karmisz mógł pozostać? Tak ci na tym zależy?
Lepiej zadaj sobie pytanie dlaczego przez 8 lat PiS nie zrobił efektywnie nic z tym mordem. Prawnie i politycznie.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

08-11-2023 [11:42] - AŁTORYDET | Link:

Rozumiem, że porzucenie premierostwa dla drugorzędnej funkcji tobie nie przeszkadza. A co do Smoleńska, to gdyby nie PiS, to kupowałbyś drzazgi brzozowej smoleńskiej kory, jako relikwie.  Dzięki PiS-owi zdemistyfikowano kacapska narrację. Doceń to. 

Obrazek użytkownika u2

08-11-2023 [11:51] - u2 | Link:

Co właściwie zamierza osiągnąć prezydent Duda?

Z tego co pamiętam to mówił, że chce pozostawić po sobie rozwiniętą infrastrukturę, m.in. drogową. Armię również chce wzmocnić, a nie osłabić jak Tusk i Hołownia :-)

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [12:20] - smieciu | Link:

No cóż, notka wyszła nawet fajna ale teraz widzę że popełniłem jak się wydaje kluczowy błąd logiczny:
Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu
Wszyscy bowiem piszą o tym kto i kiedy dostaje misję stworzenia rządu. I tym się zasugerowałem.
Powyższe zdanie jednak nie mówi o tej misji ale o powołaniu rządu. Czyli Morawiecki ma te 2 tyg. na skompletowanie składu tak czy siak.
Słowem. Większość mojego tekstu jest raczej do wyrzucenia. Wygląda na to że jeszcze przez miesiąc będzie to trwać. Co jednak da administracji PiS możliwość wdrożenia tego i owego.

Obrazek użytkownika MFW

08-11-2023 [12:36] - MFW | Link:

"No bo spójrzmy co mówi konstytucja.
Prezydent Rzeczypospolitej powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu
Czyli że prezydent ma na to 14 dni od pierwszego posiedzenia. Jednak wygłosił orędzie i już zadecydował. I to jest właśnie dość dziwne."

Zrozumienie przepisów Konstytucji przekracza możliwości Autora i myli desygnację kandydatury na premiera od powolania Premiera i jego Rady Ministrow.
Brak umiejetnosci czytania ze zrozumieniem to oznaka wtórnego analfabetyzmu.

https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/desygnowanie-i-powolywanie-premiera-i-rady-ministrow

 

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [12:39] - smieciu | Link:

Napisałem wyżej.
Tak swoją drogą gratuluję wychwycenia tego błędu. Inni, w tym wielu co lubią się mnie czepiać (ty akurat nie), nawet tego nie zauważyli.

Mój błąd, moja notka w sumie do kasacji.

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [13:01] - sake3 | Link:

@smieciu.....,,Ostatnie podrygi,,udawanie że tworzy sie jakiś rząd..''...Panie śmieciu jeżeli z takim ładunkiem niechęci ,pogardy a nawet nienawiści przystępujemy do analizy to wiadomo z góry że ocena będzie nierzetelna..Pan prezydent w nic nie gra.,on po prostu usiłuje spędzić w miarę spokojnie ostatnie lata urzędowania.Orędzie ,bardzo zachowawcze i tak wzbudziło wśród was maksimum krytyki.Wystarczy posłuchać wrzasków Tuska w Jagodnem a pozostałych tuskoidów w mediach.Pan zauroczony Tuskiem liczył,że prezydent od razu powierzy mu funkcję formowania rządu.Tymczasem pomimo zapewnień że wszystko jest dopiete na ostatni guzik jak zapowiadało wasze guru w koalicji aż wrze walka o stołki i stołeczki.Niestety tylko o stołki i stołeczki.To zauważył nawet Balcerowicz.Tego pan jednak nie raczy widzieć zadając pytanie ,,w co gra prezydent''.A w co gracie wy?

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [13:08] - smieciu | Link:

Twój komentarz też ma swoje pokłady uprzedzeń ;)  Jaka walka o stołki?
Pomijając wszystkie ozdobniki i wracając do Dudy to mimo wszystko nie rozumiem czemu ustąpił przegranym. Nic mu to nie da. A on sam nie pokazał się wcześniej ze strony gościa, który twardo trzyma się jakiejś linii. Więc jak dla mnie bez sensu. Oczywiście my nie znamy kulis, sposobów perswazji.
Polityka. Nie wierzę w sentymenty Dudy, w sentymenty w polityce. Więc ciekawi mnie czym się kierował.

Obrazek użytkownika Pani Anna

08-11-2023 [14:01] - Pani Anna | Link:

@śmieciu 
Duda ma podobno nowego PRowca, coś jak Tusk sławnego Ostaszewskiego, więc to jego należałoby spytać co chce osiągnąć jego szef. Nominowanie Morawieckiego to ukłon w stronę twardego elektoratu PIS, a pewna klęska tej misji, to dodatkowe przeczołganie pupila Kaczyńskiego. Same korzyści. 

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [14:38] - sake3 | Link:

@smieciu.....No tu to już pan żartuje.Walka o stołki jest tak widoczna,że wszyscy to widzą tylko nie pan.Nawet idiotyczny pomysł z rotacyjnymi marszałkami to też wynik wakli o to stanowisko,więc znaleziono sposób na pogodzenie aby walczący z sobą politycy pomarszałkowali sobie.Prezydent nie ustąpił przegranym.Zrobił tak jak mówi KOnstytucja aby rząd formowała partia która uzyskała najwięcej głosów.Przypominam panu,że w takiej powyborczej sytuacji jak w Polsce formują się rządy w Hiszpanii,Włoszech i to niejednokrotnie rozmowy i przymiarki trwają miesiącami.Dlaczego u nas prezydent miał nie korzystać ze swych uprawnień? Dlaczego rząd miał się stworzyć ze zlepku partyjek już zaraz po wyborach? Czym się,jakimi pozytywami wg pana ten zlepek odznacza się,że już ,teraz ,za chwilę powinien rządzić i musi rządzić? Ma pan w tym zlepku nawt kogoś poważnego czy kompetentnego?Czy się kierujecie i czym oni się kierują ?Tylko niesłychanym tupetem i chamstwem.Co zamierza zrobić ten przyszły rząd złożony z debili >Już w przygotowaniu ,,pakiet lgbt,''no faktycznie budujące i priorytetowe.Zaraz potem pakiet ,,rozliczenia'.Majstersztyk.'.Jest co podziwać..

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [15:20] - smieciu | Link:

@sake Ty widzisz coś czego nie widzą inni. Jaka walka o stołki jeszcze raz się zapytam? Jakieś przykłady?
Skoro mamy koalicję 11 ugrupowań to chyba powinny być jakieś negocjacje. Dla odmiany można powiedzieć że te ugrupowania nie chodzą na czyimś pasku skoro widzisz „walkę”. Bez przerwy się tutaj oskarża PO że stoją za nią demoniczne siły, które mają opozycję pod kontrolą. W takim razie skąd spory? Także programowe?
Skoro są spory i „walka” to może opozycja nie jest kontrolowana przez pojedynczą demoniczną siłę?
Za to może tak jest w przypadku PiS gdzie mamy pełną centralną, odgórną (czyli antydemokratyczną) kontrolę. I zero walki. Jak myślisz?

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [16:11] - sake3 | Link:

@smieicu........,,W takim razie skąd spory.Także programowe''.......Jaki pan widzi program? Jedynie program ,,antypis''.Zniszczyć wszysktko co za rządów PiS-u powstało lub było w projekcie,nawet to co dla Polski jest korzystne,to też niszczyć bo ,,pisowskie..Już się kolejne pana guru Nitras przymierza do sprzedaży Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie,a jest to stocznia potrzebna ,z zamówieniami i przynosząca dochody.Na co pójdżie reszta pieniędzy z tej sprzedaży bo większość sobie przecież przytuli.Do kosza wrzucić projekt kontenerowca przeładunkowego w Świnoujściu,bo Niemcom się to nie podoba.Zamknąc Turów bo szkodzi,ale za chwilę jak przejmą go Niemcy  okaże się zbawczy dla klimatu.Zakopać przekop na Mierzei bo Rosjanie ,idiotka Kidawa i Matka Natura tego oczekują.Elektrowni jądrowych nie będzie,bo Nemcy nam będą sprzedawać swój prąd po gigantycznych cenach. Ostatni sondaż pokazał,czego ,,suweren'' po nowym rządzie oczekuje-jakiej kontynuacji rozpoczetych inwestycji.Eksperci twierdzą,że CPK to inwestycja trafiona w dziesiątkę,ale ma ten mankament że jest pisowski.No więc żaden koszt niestraszny,żeby zaorać ,zlkwidować to co już jest zaczete.W sondażu wskazano jak potrzebne jest CBA,IPN,Orlen i inne inicjatywy .Wy to chcecie zniszczyć dlaczego? Bo pisowskie? Jaką siejecie panikę w sprawie ,,dziury budżetowej''? Waszym rewelacjom przeczą wypowiedzi ekspertów,a na tle Europy wypadamy dobrze.Po co te zagrywki pod publiczkę i straszenie PiS-em? A co wy wniesiecie do gospodarki? Przecież rozprawiacie o zemście i tylko o zemście. więzieniach,zwolnieniach z pracy,,,dymach'' w koścołach No tak to idealny sposób na gospodarkę

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [16:23] - smieciu | Link:

@sake No widzę na czym będzie teraz żerować propaganda PiS. Co jeśli jednak nikt nie sprzeda Stoczni? Jeśli Turów będzie zamknięty z harmonogramem, który ustalił PiS? Co jeśli Przekop zostanie dokończony?
Okaże się że mamy to co zawsze: podsycanie strachu, fałszywe wrzutki.
CPK - stanie się dla odmiany kolejną mitologią. Taką jak elektryczny samochód. PiS już odpalił lotnisko w Radomiu. Które właśnie się zamyka.
Poza tym nikt nie zlikwiduje Orlenu. Tutaj akurat PiS sam sobie zaszkodził. Zbudował wielkiego molocha, którego przejmie nowy rząd. Który będzie mógł teraz go używać dokładnie tak jak PiS:
Czyli dotować swoje media, robić dziwaczne interesy typu paczkomaty. Bo najwyraźniej szef Inpostu (który miał czelność rozwinąć biznes poza polski zaścianek) podpadł PiSowi. Teraz PeOwcy będą pieniędzmi Orlenu zasilać swoje biznesy. Dlaczego więc mieliby niszczyć Orlen?
Itd. Stara władza robiła swoje interesy gnębiąc służbami takiego Banasia a teraz PiSowcy będą krzyczeć że nowa władza użyje służb analogicznie.
Więc spokojnie sake: w państwie polski nic szczególnie się nie zmieni. Tzn. PO nie ma powodów by coś zmieniać szczególnie. Przez 8 lat PiS nie stworzył żadnych fundamentów nowego państwa. Niczego coby musiało zaraz odkręcać PO. Taka jest szara rzeczywistość.
Przez te 8 lat PiS żerował na systemie starając się wycisnąć ile się da. To wszystko. Teraz wszyscy zbierzemy tego owoce.

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [17:25] - sake3 | Link:

@smieciu......To jakie są owoce tego żerowania PiS-u? To pytanie do pana.Skoro tak mnie pan uspakaja,że może stocznia nie zostanie sprzedana,a przekop pozostanie i te elektrownie jednak zostaną budowane i port w Elblągu powstanie..Jak to KO wytłumaczy? Oczywiście ,z wielkim wdziekiem,że to przecież od początku były ich projekty i realizacja a PiS im to bezczelnie podkradł Okaże się że Trzaskowski jest pomysłodawcą CPK,a warsiaskie paniusie zauroczone jego głupkowatymi cielęcymi oczkami będa bić brawo. Jakich po PiSie fundamentów ,jakiego nowego państwa pan nie dojrzał? No to teraz za nowej władzy pan będzie miał tych fundamentów w bród.Fundamentem waszego państwa są donosy ,kretyńskie wyroki kasty,obrona aferzystów a nawet ich kierowanie do Brukseli prosto zza krat jak pana aferzysty Karpińskiego. Faktycznie ,,solidne'' będą te fundamenty....Takich zresztą jak pan aferzysta Karpiński to w waszych szeregach wielu.Będzie to faktycznie państwo prawa,ale jakiego prawa? Przecież wasza grupa tuskoidalnych o żadnym prawie nie ma pojęcia.Pozostanie więc wam wmawianie  nam  jak to uśmiechnieta jest ta nasza Polska.ta oczywiście gdzie donosy fruwają jak gołębice a więzienia są opróżniane bo czekają na pisowców.

Obrazek użytkownika Pers

08-11-2023 [17:43] - Pers | Link:

@sake
Wiesz dlaczego jesteście jednocześnie śmieszni i żałośni?
Bo uważacie wszystkich za idiotów i złodziei a tylko wy macie monopol na "mądrość i patriotyzm".
PiS PO to jedno zło!

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

08-11-2023 [14:56] - Kazimierz Kozio... | Link:

Tyle zamierza osiagnac jak zwykle. Byle do jutra a potem się zobaczy. Jeżeli przez lata całe dawało się ciała w sprawach istotnych to taktyka tonący się brzytwy chwyta jest jedyna dla asekuranta. Widmo końca kadencji już czyha a w rankingu prezydentow tenkraju nie wyróżniam się od pożytecznych ......

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [15:45] - smieciu | Link:

Faktycznie, można powiedzieć byle do jutra :)
To jednak nie jest moje postrzeganie działań politycznych. Dlatego ogólnie zawsze szukam dziury w całym i stąd też mój tekst. Tym razem trochę przesadziłem chyba z szukaniem tej dziury. Czyli ukrytych intencji. Stąd moja błędna interpretacja konstytucyjnego zapisu (podkręcona ogólną gadką o powołaniu samego premiera a nie całego rządu - co mnie zmyliło).

Tak czy owak kwestia powołania rządu w obecnej sytuacji jest naprawdę ważna. Zbyt ważna jak na mój gust by za decyzją prezydenta stały jakieś płytkie motywy. Jak wiele razy pisałem, ta gra sięga daleko poza Polskę, która z drugiej strony z różnych względów też stała się naprawdę ważna w tej rozgrywce. PiS ma swoje plecy. Ci wszyscy ludzie nie pozwalają by tak istotne rzeczy toczyły się jakimś przypadkowym biegiem. PeOwcom z pewnością zależy na jak najszybszym przechwyceniu władzy. PiS nie ma powodu by to ułatwiać. W środku tego znalazł się Duda. Na którego musiały być wywierane naciski.
Czy po prostu naciski PiS były bardziej przekonujące? Może.
Ale Duda jednak powinien wiedzieć że tamci drudzy sobie to zapamiętają. I w odpowiednim czasie i jemu mogą robić pod górkę.

Okaże się. Przynajmniej jednego powinniśmy się dowiedzieć. Jeśli mamy do czynienia z jakąś głębszą grą, jeszcze się zadzieje. Jeśli nadchodzące 4 tygodnie będą spokojne to być może chodzi tylko o to by PiS sobie jeszcze tam coś wycisnął dla siebie z państwa a potem już gdzieś zaszył się w swoim kącie.

Obrazek użytkownika angela

08-11-2023 [16:14] - angela | Link:

Prezydent powierzył zadanie sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, bo jest przedstawicielem ugrupowania, które wygralo wybory.
I tyle w temacie.
Natomiast opozycja, ktora probuje przejąć władzę,  jest w calkowitej rozsypce, umowy koalicyjnej od trzech tygodni nie ma, i jakim prawem uzurpuje sobie prawo do tworzenia rządu. 
Ja wiem , ze marzenia o wladzy rozbujały. 
Od nowa  chcą zamykac, likwidować, rozliczać, sprzedawać, zeby było to co Tusk zostawił po swoich nierzadach, że na nic pieniędzy nie ma, Polska jak uboga panna, z którą się nikt nie liczy, a Polacy wyrobnikami na zachodzie. 

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [16:36] - smieciu | Link:

umowy koalicyjnej od trzech tygodni nie ma

Nie ma, bo najwyraźniej nie ma stojącego na nimi demonicznego Niemca kręcącego opozycją żelazną ręką. I dlatego rzeczy dzieją się powoli. Tym bardziej nie ma sensu się śpieszyć gdyż wolta prezydenta zmieniła sytuację. Ten najpierw sugerował że potrzebuje od opozycji konkretnej umowy koalicyjnej. W poniedziałek okazało się że jednak nie. Więc czasu mają dużo.

Od nowa  chcą zamykac, likwidować, rozliczać, sprzedawać
Owszem będą rozliczać. Ale reszta jest zwykłą propagandą strachu. Naprawdę jest dużo sposobów na przekręty. Ssanie kasy. Wie ten, komu zdarzyło się działać na styku biznes - państwo. Jeśli masz dojścia to nie ma łatwiejszego sposobu na robienie kasy. PiS naprawdę dopracował te mechanizmy, doił kasę śmiało. Dlaczego PO miałoby likwidować te patologie?
No chyba tylko dlatego żeby z tym skończyć.

 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

08-11-2023 [18:42] - Kazimierz Kozio... | Link:

Ukrofile tak rozbroili nasz nieszczęśliwy kraj że teraz po wynikach wyborów Kreml nie ma pośpiechu z rozwiązywaniem problemu polszy bo ruskie onuce, nie te nominowane przez ukrofilow, ale te rzeczywiste, znow umozliwia zalatwianie interesów Moskwy tanim kosztem bez angażowania straszaka militarnego

Obrazek użytkownika Pers

08-11-2023 [17:46] - Pers | Link:

@angela
Nie becz!
Może za 8-12 lat znowu odzyskacie władzę.
Trochę cierpliwości :))

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [19:21] - sake3 | Link:

Ja chce się spytać pana @smieciu,choć pewno nie odpowie bo wyczerpal swój limit cierpliwosci do mnie,dlaczego mediom niemieckim nie spodobała się decyzja prezydenta Dudy? Czy to aby nie jest zbytnia ingerencja w polskie sprawy?Paniusia Grossmann z portalu Sueddeutche Zeitung i Christoff Marschall z Tagesspiegel pozwalają sobie na krytykowanie prezydenta,a nawet wyzywanie go od szkodników,długopisów,i służących.Wiadomo,że kultura niemiecka jest żadna,wtrącanie  nosa w cudze sprawy nagminne.ale trudno sobie wyobrazić Polskę jako suwerenny kraj skoro byle niemiecka gnida ma prawo urągać polskiemu prezydentowi?Te dwa niemieckie głąby zarzucają blokowanie czasu potrzebnego do opracowania budżetu nazywając szkodnikiem.Jaki budżet ma już być skoro nadal nie ma listy rządowych resortów.i stanowisk. Czy to nie jest bezczelna niemiecka ingerencja i bezczelne zachowanie?  

Obrazek użytkownika smieciu

08-11-2023 [20:01] - smieciu | Link:

Przesadzasz sake. Dziennikarze są od tego żeby komentować. Twoje media bez przerwy komentują zachowanie Niemców. Których oskarża się o wszelakie knowanie itp. To miło ogólnie że Niemcy interesują się Polską ;)
Zabawne jest tak swoją drogą że Niemcy (dziennikarze itp) mówią co im leży na sercu, że ich otwartość postrzega się tak negatywnie. Najwyraźniej, powinni, tak jak to robią inni, prowadzić swoje intrygi po cichu. I wtedy wszystko byłoby ok :)

Te dwa niemieckie głąby zarzucają blokowanie czasu potrzebnego do opracowania budżetu nazywając szkodnikiem.

Są też inne głąby, którym płacą za czytanie głąbów po to tylko żeby przytoczyć te wypociny innym głąbom. Tak by te ciągle się karmiły knowaniami niemieckiego zła.
Wyluzuj sake. To tylko dziecinada. Bebechy rzeczywistej polityki wyglądają inaczej.

Tak swoją drogą zawsze mnie rozwalasz przytaczaniem jakichś nazwisk, których pewnie nikt nie zna. I by nie poznał gdyby właśnie nie przytaczanie ich wypowiedzi, w celu karmienia antyniemieckim strachem.

Obrazek użytkownika sake3

08-11-2023 [20:27] - sake3 | Link:

@smieciu......No jak to ?Nie zna pan nazwisk wiodących dziennikarzy niemieckich? Dlaczego ja mam się wyluzowac jeśli opisuję rzeczywistość? To o czym mam pisać?O pogodzie żeby pana nie ,,rozwalać''? Ja nie bawię się w piekne słowa,ale zawsze analizuję każdą sytuację,wypowiedź ,zachowanie. Prosze spojrzeć na rzeczywistość moimi oczami.zamiast za punkt honoru uwazać tylko krytykę mnie.Ja nie jestem głąbem jak to mnie pan tu teraz określił Niemniej za krytykę dziękuję,tej nigdy nie jest za wiele,a niekiedy pomaga.czy zmusza do rewizji pzemysleń..