Alibi dla PSL-u

W tytule jest o PSL-u, ale zanim przejdę do ludowców, powiem dwa słowa o PiS-ie. Wbrew temu co mówi opozycja, PiS wybory wygrał. Ale co z tego, że wygrał jak nie ma samodzielnej większości i nie będzie w stanie uzyskać wotum zaufania dla utworzonego rządu. Czy będzie miał taką szansę, tego jeszcze nie wiadomo, bo Prezydent A. Duda nie zadeklarował jeszcze jednoznacznie, komu powierzy misję sformowania rządu (podobno dzisiaj wieczorem ma to zrobić). Czy powierzy misję przedstawicielowi ugrupowania, które wybory wygrało (czyli PiS-owi) czy też przedstawicielowi partii opozycyjnych, które obecnie w pocie czoła pracują nad sformułowaniem umowy koalicyjnej. Piszę trochę sarkastycznie o tej pracy w pocie czoła, ale prawda jest taka, że napisanie tej umowy tak, aby pogodzić oczekiwania socjalne partii Razem z przekonaniami liberałów Platformy, jest najzwyczajniej w świecie kwadraturą koła. Oczywiście pod warunkiem, że Zandeberg i s-ka oraz liberałowie PO, traktują swoje oczekiwania i przekonania poważnie. No, ale zakładam, że jedni i drudzy traktują poważnie to co mówią. Choć inną sprawą jest, że liberałowie Platformy, jakoś ostatnio mało mówią. Sprawą do ustalenia pozostaje, czy nie wiedzą co mówić czy też nie wolno im mówić.
Generalnie sytuacja jest następująca. PIS wybory wygrał, ale rząd prawdopodobnie utworzy koalicja partii opozycyjnych. Jeżeli nawet Prezydent powierzy misję utworzenia rządu premierowi M. Morawieckiemu to rząd PiS-u prawdopodobnie nie powstanie. Bo PiS, mimo, ze wybory wygrał  nie ma samodzielnej większości parlamentarnej a zdolności koalicyjnej obecnie nie posiada. No przynajmniej żadna z partii opozycyjnych nie deklaruje intencji zawarcia koalicji z PiS-em. I na tym polega nieszczęście. Otóż w kampanii wyborczej zabrakło planu B, czyli zabezpieczenia sobie zdolności koalicyjnej na wypadek sytuacji, która się przydarzyła, czyli wygranych wyborów ale bez samodzielnej większości. Plan B a także kolejne plany są podstawą racjonalnego i skutecznego działania. Chodzi o to, aby w sytuacji gdy plan A się nie powiedzie, możliwa była natychmiastowa realizacja planu B, jeżeli ten się nie powiedzie, realizowany jest kolejny plan itd. Dzięki temu możliwości zrealizowania założonego celu wzrastają niepomiernie. W tym przypadku założonym celem była trzecia kadencja.
Co powinno było być dla PiS-u, planem B w ostatnich wyborach? Otóż należało przygotować się na sytuację, która powstała po wyborach z 15-go pażdziernika! W Europie, gdzie funkcjonują systemy wielopartyjne mało jest przypadków, że któraś z partii zdobywa samodzielną większość. W Niemczech jest koalicja, we Włoszech jest koalicja, w Holandii, Belgii, Grecji, itd., też są koalicje. W tej sytuacji samodzielne, dwukrotne rządy PiS-u u nas w Polsce, były raczej wyjątkiem a nie regułą. Toteż należało szukać potencjalnego koalicjanta a nie iść na zwarcie ze wszystkimi bez wyjątku. Jednym słowem, należało pracować nad planem B. Planem, który by przewidywał możliwość zawarcia koalicji na wypadek braku samodzielnej większości. I adekwatnie do tego należało prowadzić kampanię wyborczą. Czyli prowadzić tak, aby nie palić za sobą mostów do potencjalnego koalicjanta. A nawet więcej, aby przygotować sobie grunt pod zawarcie ewentualnego porozumienia.
No tak, ale mleko się rozlało. Planu B nie było i w efekcie koalicjanta nie ma. Albo przynajmniej go nie widać (miejmy nadzieję, że tylko na razie). I w ten sposób doszliśmy właśnie do PSL-u, o którym jest w tytule. PSL jest u nas jedyną partią, która przetrwała z czasów PRL-u. SLD (czyli spadkobierczyni nieboszczki PZPR) rozpłynęła się w sinej mgle Nowej Lewicy, o Stronnictwie Demokratycznym, słuch dawno zaginął. A PSL trwa … ! Jak Trzecia Droga dołowała w sondażach to wydawało się, że PSL podobnie jak pozostałe partie z czasów PRL-u zniknie z naszego życia politycznego. Jednak nie zniknął. I już nie zniknie. Nie dlatego, że prezes W. Kosiniak-Kamysz jest Machiavellim, Clausewitzem i Bismarckiem w jednej osobie, który wymyślił przebiegły polityczny plan pod nazwą Trzecia Droga. Nie! PSL nie zniknął i nie zniknie, bo prawidłowo odczytuje oczekiwania swoich wyborców. I dzięki temu ma społeczne poparcie. Taka jest rzeczywistość. A na rzeczywistość nie można się obrażać, rzeczywistość trzeba przyjąć do wiadomości i zaakceptować., łącznie z PSL-em.
I tutaj muszę się trochę wytłumaczyć, bo nieraz tutaj pisałem, że jestem zwolennikiem systemu dwupartyjnego. Takiego jaki jest np. Stanach albo (trochę mniej jednoznacznie) w Wlk. Brytanii. U nas też są dwie główne siły polityczne, Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. I wydawało się, że system dwupartyjny już się u nas utrwalił, tak jak we wspomnianych przed chwilą krajach. Jednakże nasza dwupartyjność poszła w złym kierunku. Zamiast różnicy poglądów i dyskusji na argumenty, zaczęła dominować agresja. Nie będę tutaj ubierał się w szatki symetrysty i udowadniał, że obydwie strony są tak samo winne. Nie, agresję zaczęła Platforma. Brutalny i bezpardonowy hejt wobec ś/p Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, był tego pierwszym objawem. I trzeba to głośno powiedzieć, obrzydliwym objawem. Ale w sytuacji która powstała i co jest oczywiste, PiS nie nadstawiał drugiego policzka. I w swojej obronie zaczął oddawać razy. Ale to była obrona. To też trzeba głośno powiedzieć. Niemniej, niezależnie jednak od tego kto zaczął pierwszy, eskalacja konfliktu następowała i z każdym dniem było już tylko gorzej. Wojenne zagony szły z obydwu stron i jeńców nie brano.
I ten konflikt oraz wynikająca z niego agresja w dyskusji politycznej były akuszerem Trzeciej Drogi. Projektu politycznego, który przed PSL-em (oraz prezesem W. Kosiniakiem-Kamyszem) otwiera perspektywy, wcześniej nie do pomyślenia. Otóż dla PSL-u skończył się czas walki o przetrwanie a zaczął się czas stawiania warunków i rozgrywania. Tak się dzieje, ponieważ bez PSL-u, żadna z dwóch dużych partii (ani PiS ani też Platforma) nie jest w stanie utworzyć rządu. Bez Polski 2050 również, ale PL2050 to na razie polityczna enigma i trzeba trochę poczekać, żeby rozeznać, czy stanie się polityczną przystawką Platformy czy też samodzielnym politycznym bytem. Co do PSL-u tych wątpliwości nie ma, PSL jest zahartowany w politycznych bojach. Był w koalicji z SLD i przetrwał, był w koalicji z PO i też przetrwał. Toteż w sytuacji, która powstała po ostatnich wyborach, nie musi się obawiać, że zostanie przystawką większego partnera. Natomiast szanse na zajęcie pozycji rozgrywającego ma wyjątkowe. I ma po temu wszystkie atuty. W tym podstawowy - koalicyjne doświadczenie z większymi partnerami.
Tutaj trzeba postawić kolejne pytanie. Gdzie PSL ma większe szanse na pozycję rozgrywającego? W koalicji z Platformą czy też w koalicji PiS-em? Odpowiedź jest oczywista. W koalicji z PiS-em! PiS jest w stanie zaoferować PSL-owi nawet stanowisko premiera (tego nie wykluczył premier M. Morawiecki w jednym z wywiadów). Platforma tego nie oferuje, bo tam premierem chce być D. Tusk. Więc dla PSL-u, z punktu widzenia potencjalnych korzyści, oczywistym wyborem jako koalicjant jest PiS.
No tak, ale jest mały problem. W kampanii wyborczej, PSL szedł po zwycięstwo pod hasłem: ‘Trzecia Droga, a nie trzecia kadencja PiS’. A przecież koalicja z PiS-em oznacza trzecią kadencję dla Prawa i Sprawiedliwości. W chwili obecnej, pod warunkiem utraty wiarygodności, W. Kosiniak-Kamysz, nie może do tego dopuścić.
Jaki jest więc prawdopodobny rozwój sytuacji? Otóż PSL utworzy rząd z Platformą (i pozostałymi koalicjantami) a W. Kosiniak-Kamysz zadowoli się stanowiskiem wicepremiera. Ale do czasu! A dokładnie do czasu uchwalania budżetu na rok 2025. Pod koniec 2024 okaże się, że różnice programowe są nie do przezwyciężenia i budżetu nie da się skonstruować ku zadowoleniu wszystkich partnerów koalicji i w efekcie budżetu nie da się uchwalić. A to oczywiście oznacza dymisję rządu. A co to oznacza dla PSL-u? Oznacza uzyskanie alibi do zawarcia koalicji z PiS-em. Powstałą sytuację, prezes W. Kosiniak-Kamysz będzie mógł sprzedać w następującym opakowaniu: dotrzymaliśmy słowa, odsunęliśmy PiS od władzy. Ale w tym układzie jaki jest (w koalicji z PO i pozostałymi) nie da się rządzić.
I już bez obawy utraty wiarygodności będzie mógł rozpocząć rozmowy z PiS-em, w celu utworzenia nowej koalicji. Po której utworzeniu, zostanie premierem nowego koalicyjnego rządu. A wartość dodana tego układu to normalizacja polskiej sceny politycznej, czyli koniec z wykluczeniem PiS-u i koniec z pretensjami środowisk wspierających Platformę do prawa wyłącznego rządzenia Polską.

Science fiction? Pożyjemy zobaczymy :)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

06-11-2023 [17:06] - smieciu | Link:

Sojusz z PiSem byłby samobójstwem dla PSLu. Coś podobnego było przerabiane po wyborach 2005r. Okazało się że J. Kaczyńskiego nie bawi koalicja, zarówno LPR jak Samoobrona zaczęły się kurczyć na rzecz PiSu. No i jak wiemy, ostatecznie zanikły całkowicie.
PiS jak wiemy też, walczył o rolników po prostu dla siebie. W istocie rolnicy byli i są jego potężnym elektoratem. Po co rolnikowi, który nie chciał głosować jak wielu innych na PiS, PSL, który stanie się przybudówką PiSu?
Politykę rolniczą, z punktu widzenia wyborcy i tak kształtowałby PiS. Czyli tak jak do tej pory.
PSL okazałby się zupełnie zbędny z każdego punktu widzenia. I władzy. I wyborcy.
Oczywiście tam głębiej tkwią poważne układy, zależności każące robić to lub tamto. Ogólnie jednak nie widzę powodów by sądzić że PSL miałby lepiej. Szybko stałby się tłem dla duuużo większego partnera.

Natomiast w kolacji z PO nie jest już taki malutki. PO, musi zabiegać o mniejszych partnerów. Z których PSL ma ten sam poziom wagi co Lewica czy Hołownia. W rzeczywistości jednak PSL jest dużo ważniejszy. PO nie jest partią rolników. I nie będzie. Tamci także. PSL ma więc w tym układzie szansę na naturalne przejmowanie wiejskiego elektoratu PiS, otwartą drogę by stać większym, kluczowym na wsi graczem.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-11-2023 [17:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ smieciu - 'PSL ma więc w tym układzie szansę na naturalne przejmowanie wiejskiego elektoratu'
Pod jednym warunkiem, że Platforma pozwoli PSL-owi wspierać rolników. A znając Platformę, jest to mało prawdopodobne. 

Obrazek użytkownika smieciu

06-11-2023 [17:20] - smieciu | Link:

Nie no. Przecież oni już współpracowali. Po prostu tam, w zarządzie KO, realizują to o czym sam napisałeś w głównym tekście. Że generalnie specyfiką Europy są koalicje. Ludzie w Europie mają pragnienie głosowania na kogoś mniejszego bliższego. A nie oderwaną od normalnego życia, niejasną abstrakcję jak w USA.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-11-2023 [17:39] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ smieciu
W poprzedniej kadencji, Platforma użyła PSL-u (a dokładnie Kosinak-Kamysza) do brudnej roboty z podniesieniem wieku emerytalnego. Czy teraz Platformie zapłonęła nagle szlachetną bezinteresownością ... ?

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [17:39] - Jabe | Link:

W USA głosuje się na ludzi.

Obrazek użytkownika Czesław2

06-11-2023 [18:05] - Czesław2 | Link:

W Polsce na niemców  ruskich i żydów

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-11-2023 [17:36] - NASZ_HENRY | Link:

Jak się nie ma, co się lubi, to się polubi, co się ma - tfu co się będzie mieć 😉
Gdy nie mamy, co kochamy, trzeba kochać to, co mamy 🌼
 

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [17:38] - Jabe | Link:

PiS i PSL walczą o ten sam elekto­rat, nie u­zupełniają się, jak PSL z Plat­formą. To naj­ważniejsze.

Ponadto Jarosław Kaczyński nie potrafi ko­egzystować z nikim, a co dopiero współ­pracować. Widać to w relacjach między­narodowych, widać w kraju. Potrafi tylko być sługą i mieć sługi, a reszta to wrogowie. Dlatego ma wrogów, którym jego to­porna pro­paganda gremia­lnie przy­kleja łatkę anty­polskości.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-11-2023 [17:47] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Sorry, ale to co pan napisał to znak firmowy tvn-u. Nigdy bym się nie spodziewał, że ta stacja sięga tak daleko ...

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [17:59] - Jabe | Link:

Ad hominem

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-11-2023 [18:01] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Wiem i przepraszam, ale nie mogłem się oprzeć czytając to samo co dzień w dzień sączy ludziom do głów tvn 😰

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [18:33] - Jabe | Link:

Napisałem o wadach prezesa, nie TVN.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-11-2023 [18:49] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Zgadza, nie pisał pan o tvn, ale tak samo jak tvn i stąd był mój komentarz (ten ad hominem 😰)

Obrazek użytkownika tricolour

06-11-2023 [18:59] - tricolour | Link:

@TH

Zabawne, że nie potrafi Pan odnieść się do tego, co napisał Jabe. Potrafi Pan tylko skontrować lub zrobić unik - bo TVN.

Prawda jest taka, że Kaczyński, który nawet roweru w życiu nie kupił, o czymś poważniejszym szkoda gadać, nigdy na żadne kompromisy nie musiał chadzać. Efekt tego jest taki, jak pisze Jabe, a pan tego nie widzi na skutek jakiejś partyjnej zaćmy.

Zabawne jest też to, że PSL musi zrobić z siebie szmatę, by wejść w koalicję z PiS i wcale Panu nie przeszkadza ożenek ze szmatą. Zresztą mariaż ze szmatą jest tylko chwilowy, bo szmat się nie szanuje tylko nimi wyciera co popadnie. Mam nadzieję, że PSL to rozumie.

Jak widać należy trzymać się jak najdalej od wszelkiej polityki...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

07-11-2023 [06:35] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour - 'należy trzymać się jak najdalej od wszelkiej polityki'
Proponuję trzymać się z dala od używania wyzwisk.

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [19:36] - Jabe | Link:

Przywary Jaro­sława Kaczyń­skiego są od dawna znane. Nic dziw­nego, że przeciw­nicy je wy­tykają. Ale one są!

Obrazek użytkownika sake3

06-11-2023 [19:46] - sake3 | Link:

Przywary Tuska są od dawna znane.Nic dziwnego ,że przeciwnicy je wytykają.Ale one są.

Obrazek użytkownika Jabe

06-11-2023 [20:50] - Jabe | Link:

Jednak on zdolność ko­alicyjną ma.

Obrazek użytkownika Ijontichy

06-11-2023 [18:21] - Ijontichy | Link:

Duda dziś wieczorem ogłosi: ZGODNIE Z WOLĄ NARODU,POWIERZAM RZĄDY KOALICJI,POD WODZA DONALDA TUSKA! 
Potem za kamerami uśmiechnie się ironicznie i se pomyśli: chcieliście? no to macie! 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-11-2023 [18:47] - NASZ_HENRY | Link:

Jak nic uczeń Lema; jest okazja jest fantazja ;-)
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-11-2023 [18:48] - RinoCeronte | Link:

No i ten trybunał stanu i gałąź pod ciężarem zgięta.

Obrazek użytkownika Ijontichy

06-11-2023 [18:21] - Ijontichy | Link:

Duda dziś wieczorem ogłosi: ZGODNIE Z WOLĄ NARODU,POWIERZAM RZĄDY KOALICJI,POD WODZA DONALDA TUSKA! 
Potem za kamerami uśmiechnie się ironicznie i se pomyśli: chcieliście? no to macie! 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

06-11-2023 [19:11] - Alina@Warszawa | Link:

Nie ma czegoś takiego jak alibi dla PSL. 
PSL - nazwa przedwojennej POLSKIEJ partii chłopskiej została ukradziona przez ZSL - sowiecki twór, który został podstawiony niedobitym chłopom do wierzenia i należenia! Brał w tym przejęciu aktywny udział prezes ZSL Waldemar Pawlak. Po 1990 roku przejął dokumenty rejestracyjne podstępem, jak opowiadał przedwojenny działacz PSL, bardzo stary człowiek, z Rzeszowszczyzny, któremu udało się przeżyć zawieruchę wojenną i radziecką okupację po 1945 roku. 
Kolejne "sojusze" PSL po zmianie nazwy dowodzą dobitnie, że jest to partia radziecka, udająca przedwojenny PSL tylko po to, żeby wykorzystywać struktury lokalne nieświadomych chłopów. Świadczy o tym sojusz z Tuskiem w 2007 roku i teraz, świadczy o tym słynna "umowa gazowa" podpisana przez Pawlaka na warunkach jakie podyktował Putin, świadczy koalicja z jakimś szemranym tworem Polska 2050 i równie szemranym Hołownią. Smaczku tej partii dodaje fakt, że najczęstszym reprezentantem partii polskich chłopów w TVP i innych telewizjach jest posiadacz podwójnego obywatelstwa polskiego i izraelskiego - syn W. Bartoszewskiego , czyli rodowity Izraelita, bo żaden nie-Izraelita nie dostaje izraelskiego obywatelstwa ...

Szkoda, że wielu członków PSL nie chce zobaczyć tej sowiecko-żydowskiej strony PSL-u.  To ci obcy udający polskich chłopów wchodzą w koalicje z innymi obcymi, tymi od Tuska i usiłują przejąć Państwo Polskie. Dla mnie pozostawanie w PSL to jeden wielki obciach, graniczący ze zdradą stanu. I wobec tego nie ma żadnego alibi dla PSL-u! PSL to o obca agentura! 

Obrazek użytkownika Pers

06-11-2023 [19:20] - Pers | Link:

@Alina
//PSL to o obca agentura! //
Nie bardziej niż PO-PiS.
A prawdopodobnie mniej.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

06-11-2023 [20:07] - Alina@Warszawa | Link:

Na pewno bardziej, nie mniej!

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-11-2023 [20:06] - NASZ_HENRY | Link:

Słychać przed TV wycie - znakomicie ;-)

 

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-11-2023 [20:14] - Tomaszek | Link:

Autor
I co? Wygraliśmy , ale mamy przerypane ? To było widać wcześniej . Te rządy obaliły Julki . Po prostu poszły na wybory i obaliły . Prócz tego zwalczanie obozu narodowego i brak kontroli wyborów . Po prostu sprawa została przesrana na własne życzenie i głosy też . I na nic tu jakieś "arcygenialne planiki " jak to u margrabiego w "Janosiku". Za  cztery lata może  być słabo co zbierać . A póki co to Ursula v d L umowę koalicyjną im napisze , albo ktoś z jej "bigosów". A wniosków i zdrowego spojrzenia nadal brak .

Obrazek użytkownika Czesław2

06-11-2023 [20:23] - Czesław2 | Link:

Nagrywanie Julek zapewnił Gliński  z Dudą.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

06-11-2023 [20:46] - Siberian Husky Dog | Link:

Podobno obecny Marszałek Senatu ma zostać Naczelnikiem Poczty Polskiej.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-11-2023 [07:34] - NASZ_HENRY | Link:

@Husky

Na kopertach się zna ;-)