Co zrobi Duda?

Jest sporo rozważań na temat tego jak się zachowa. Ale dla mnie rzecz jest raczej oczywista. Prezydent szybko powierzy misję tworzenia rządu Tuskowi. Jeśli to on zostanie wyznaczony na premiera przez nową koalicję. Duda właściwie nie ma żadnego powodu żeby postąpić inaczej. Choćby dlatego że jego związek z PiS jest, jak często pisałem, przyszywany. W praktyce, uważam że raczej reprezentował interesy Układu Tuska niż Układu PiS. W takim razie więc nawet nie powinno być istotnej kwestii na ten temat. Także dlatego że nie musi on już dbać o pozory. Zostały mu dwa lata. Dlaczego ma mącić skoro lepiej zdobyć przychylność zwycięzców? Najlepiej zacząć budować swoją przyszłość już teraz. Od zdobycia uznania wśród, generalnie młodszego, elektoratu. W ten sposób Duda podniesie swój prestiż. Niczym nie ryzykując. Twardzi PiSowcy i tak go nie lubią. Reszta wyborców PiS łyknie każde wytłumaczenie.
Dodatkowo Duda zyskiwałby w relacjach z Tuskiem.
Prezydent ma w istocie dwie opcje tylko. Albo stawia wszystko na nowych albo będzie wszystko maksymalnie przeciągać. Pośrednie opcje nie zadowolą nikogo. Naprawdę nie widzę Dudy w roli ostatniej linii oporu PiS. Sądzę że będzie wręcz przeciwnie. I że współpraca między nim a nowym rządem będzie się układać dobrze.
Szybkość działań może być istotna w kontekście międzynarodowym. Tu w Polsce może się wydawać że nie ma większego znaczenia co zrobi prezydent. Ale PiS, podobnie jak PO podlegają większym Układom. Te układy mogą mieć plany na najbliższe miesiące. Na świecie robi się coraz bardziej gorąco. Więc jeśli Duda chce wejść, albo już jest od dawna, w Układzie PO to tym bardziej powinien umożliwić jak najszybsze powołanie rządu dotychczasowej opozycji.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [12:10] - sake3 | Link:

Współpraca prezydenta Dudy ,,musi'' układac sie dobrze z nowym rządem.Zadbał już o to tuskowy podnóżek profesorek Flis,Jak na taki autorytet wypowiada sie raczej chamsko co świadczy o tym,że wykształcenie niekoniecznie świadczy o kulturze.  ,,Duda posprząta kuwety po PiSie i wyniesie je z Sejmu.'' Po takim oświadczeniu prezydentowi chyba nie pozostaje nic innego jak ,,przyjazna'' wspólpraca bez prawa głosu i własnego zdania. 

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [12:16] - smieciu | Link:

Skąd masz ten tekst Flisa? Wbiłem w google i nic nie mam.

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [12:23] - sake3 | Link:

Żaden to problem.Ja przy swoim dziecinnym umysle znalazłam go na.Salon24,pl/newsroom/133 2287........

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [12:33] - smieciu | Link:

No nie sake, zdrowo naciągnęłaś wszystko. Przegięłaś. Flis jedynie pośrednio się odniósł i to do tekstu Hołowni. Zdecydowanie nie było sugestii że Duda ma to robić tylko że być może da czas PiSowi na sprzątanie.
Tak więc ze strony Flisa nie było agresywnej wypowiedzi wobec Dudy.

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [12:44] - sake3 | Link:

@smieciu......Nie było wg pana.Wg chociazby komentatorów pod tekstem owszem.Pan zawsze widzi tylko to co chce widzieć.A osoba w randze profesora powinna stosować więcej dbałości i kultury w wypowiadaniu się.To jest własnie najwiekszą bolaczką polską,że uzurpowaliście sobie prawo do osmieszania nas i ubliżania nam.I może teraz zrobić to każdy-począwszy od glupkowatych zapijaczonych piosenkarzy czy celebrytów, poprzez dziennikarzy ,,pism wiodących'',blogerów po szacownych profesorów uczelni.Ten temat zresztą podniosłam na pana poprzednim blogu,pan oczywiście nie przeczytał w swej wielkości.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [12:54] - smieciu | Link:

Przytaczasz wymyśloną wypowiedź i na jej podstawie mam uznać że Flis był chamski?
Tak wygląda rzetelność, kultura PiSowców?

To jest własnie najwiekszą bolaczką polską,że uzurpowaliście sobie prawo do osmieszania nas i ubliżania nam

A może sake nie ma ośmieszania tylko ktoś tam wrzuca kolejne kłamstwa,manipulacje które mają łykać PiSowcy i napawać się oburzeniem?
A może sake rozejrzysz się po NB? Kto wyjeżdża tu z personalnymi chamskimi komentarzami? Jeden z nich nawet jest tutaj. Ale tego nie widzisz. Wybiórcza hipokrytko. Zwyczajnie, nawet nie zauważasz, za to łykasz gówniane manipulacje i wciąż wierzysz tym, którzy je kreują.

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [13:31] - sake3 | Link:

W tym momencie pisze z panem a nie z innymi,więc odnosze się do konkretnych pana zdań.i tego co mi się w nich nie podoba.Nie robię tego w obraźliwej formie,nie porównuje pańskiego umysłu do dziecka,nie nazywam hipokrytą,nie obchodzi mnie jaką partię pan reprezentuje.Pan jest komentatorem i tylko komentatorem z którym wymieniam zdania.Nie łykam niczego gównianego,nie poddaje sie manipulacjom i nie napawam się oburzeniem tylko się dziwię,że nieznani sobie ludzie mogą wykazywać taką wrogość.jak to tu jest na NB.Chce zresztą zamknąć już ten temat,bo jego ciagnięcie jest bezsensowne.Mam wokół siebie ludzi którzy wcale nie uważają,że mam umysłowośc dziecka,czy też jestem wybrakowana.a przynajmniej nie dają mi tego tak do zrozumienia jak pan czy inni tutaj...

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [13:38] - smieciu | Link:

@sake naprawdę powinnaś mi ustąpić ponieważ zaczęłaś od zmanipulowanej wypowiedzi. Ale już nie chcę tego ciągnąć.
Więc tylko odniosę się do dzieci. To stwierdzenie nie jest jakoś obraźliwe. Gdyby większość ludzi nie podchodziła do polityki jak dzieci nie nabierałaby się na różne hasełka. Tak więc tak po prostu jest. Określenia dzieci, bajki używam żeby podkreślić problem: niesamowicie uproszczone (naiwne!) postrzeganie polityki. Wiarę w to że politycy są dobrzy. Łatwość jaką podrzucają różne motywy ludziom. Zbyszek napisał całą serię opisującą jak się manipuluje wyborcą.
Dlaczego się tak łatwo manipuluje?
Bo wyborcy nie uważają się za polityczne dzieci.

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [14:22] - sake3 | Link:

Wywód nader przekonujący,więc może pan go pociągnie z paniusia Anną nieco niżej .Czyli obsmarowania stanu umysłu sake ciąg dalszy.Na pewno nawiążecie nić porozumienia bo cudzy umysł to temat nader fascynujący.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2023 [12:15] - Tezeusz | Link:

@śmieć ! pijesz nie pisz bo wstyd to czytać co nabazgrzesz pod wpływem.. I nie Duda ćwoku w krótkich spodenkach a " Pan Prezydent Andrzej Duda"

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-10-2023 [13:23] - Pani Anna | Link:

Zgodnie z zasadami Duda powinien powierzyć zadanie tworzenia nowego rządu premierowi zwycięskiej partii, czyli Morawieckiemu, co pozwoliłoby zyskać na czasie (w Niemczech to trwało pół roku, więc nie wypada szybciej). Ale to PIS i Duda, oni nie takie rzeczy już potrafili spieprzyć. 

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [13:30] - smieciu | Link:

Ja w „spieprzanie” nie wierzę. Stąd mój wywód. Duda nie „pieprzył” tylko z premedytacją, na skutek czyichś sugestii robił tak a nie inaczej. Np. w sprawie Komisji od Ruskich Wpływów. Jak pisałem. Podjął szereg kroków by ją uziemić, skompromitować. Żaden przypadkowy wyskok.
Piszesz że Morawiecki powinien otrzymać szansę. Faktycznie. To byłoby naturalne. Dlatego jeśli Duda tego nie zrobi to będzie potwierdzeniem tego co zwykle o nim pisałem.
Ma swoją rolę, którą uważam, wypełni.

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-10-2023 [13:39] - Pani Anna | Link:

Śmieciu 
Ja też często zastanawiałam się,  czy można być aż tak głupim, tak impregnowanym na wszelką konstruktywną krytykę.  Jeżeli nie głupota,  to dywersja, to oczywiste. Ale popatrz na taką sake3, przecież to stan umysłu,  do którego nic nie dociera. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2023 [14:28] - Tezeusz | Link:

@Gary anna
Nie mysl co inni piszą wal na zmywak bo twoje brudne gary walą gównem osranego putlerka i komuszym szambem bezmózgowia tęczowrgo

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [16:12] - sake3 | Link:

A cóz takiego ma do mnie docierać? Czy ja paniusi czy panu @smieciowi cokolwiek narzucam albo przekonuję? Każdy ma prawo do własnych przemyśleń.,własnych poglądów,własnych ideałów.Ja to szanuję a więc i państwo też mogą.Bez kontroli i rozpamiętywania cudzych stanów umysłu.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2023 [14:30] - Tezeusz | Link:

@Gary anna
A ty spieprzyłaś tylko swoje śmierdzące gary... tylko a może aż tylko !!

Obrazek użytkownika spike

17-10-2023 [20:42] - spike | Link:

@ania
"nie chcem ale muszem" chyba pierwszy raz się z tobą zgodzić, czemu sam się sobie dziwię :)))))))

Zasady zawsze powinny być przestrzegane, ciekawe tylko dlaczego są to "zasady", czy "obyczaj", a nie prawo ?

Obrazek użytkownika Ijontichy

17-10-2023 [14:59] - Ijontichy | Link:

W komentarzu do kogoś,zauważyłeś,że PiS nic nie zrobił w sprawie Smoleńska...tylko marsze każdego 10 i msze.
13 lat...Kaczyńskiemu zabili Brata,Polsce zabili prezydenta i ówczesną elitę...i NIC. PAŃSTWO NIE KIWNĘŁO NAWET PALCEM!!! 
Kilka osób dosięgnął "samobójca" i tyle...
A teraz Macierewicz przegrywa z agentem SB WOŁOSZAŃSKIM...A za słowa "POLSKI NIE MA...moja notka gnije w archiwum.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [15:23] - smieciu | Link:

Smoleńsk jest symboliczny oczywiście gdyż brutalny. Pewnie będzie okazja do niego wrócić. Teraz jedynie chciałbym napisać że Smoleńsk jest właśnie dobrym przykładem PiS nie jest samodzielny czy decyzyjny. Są pewne kwestie jak Covid czy Smoleńsk zależne od ważnych ludzi z zewnątrz. Tusk jest zależny. PiS też jest zależny. Zarzuca się Tuskowi podległość obcym wpływom. Ale taka jest rzeczywistość polityczna. Ważne ludki na zewnątrz kontrolują rzeczy na świecie. Także w Polsce. Także za pomocą PiSu.
 

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [15:54] - sake3 | Link:

@smieciu....Symbolika Smoleńska nie powinna opierac się wyłacznie na takich kwestiach czy PiS jest samodzielny,czy Tusk podległy czy nie.Co państwo dało rade zrobic a co nie.Jedyną rzeczą która mozna zrobić to ponownie pochylić się nad faktami i te fakty rozpatrywać.Cała otoczka okołosmoleńska jest tuszowaniem katastrofy i nakłania do zapomnienia. i nieprzyjemnych dywagacji.Nawet do wchodzenia na pomnik ofiar katastrofy..

Obrazek użytkownika u2

17-10-2023 [15:56] - u2 | Link:

@sake3

Akurat pomnik ofiar jest niebezpieczny i przyciąga świrów. Coś należy z tym zrobić. Na pewno Czaykosky coś wymyśli :-)

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2023 [16:04] - sake3 | Link:

Pewnie wymysli paradę równości której pomnik będzie przeszkadzał. Szukajmy więc dostatecznie odludnego miejsca do którego mozna go przenieść.

Obrazek użytkownika u2

17-10-2023 [16:10] - u2 | Link:

@sake3

Tyle że w Bolanda nie ma już bezpiecznego miejsca dla tego pomnika, gdziekolwiek się go postawi, tam dotrą tęczowe bojówki Czayki i go zniszczą, aby nie przypominał ludziom o co chodzi.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

17-10-2023 [21:05] - EsaurGappa | Link:

Przeczytaj sam co napisałeś Europejczyku!
I stań w prawdzie.To był zbrodnia  z zimną krwią na ludziach dobrej woli,w większości katolików kochających Bogai!Zło w czystej postaci,żywe demony w ludzkiej skórze zamordowały na oczach świata 96 osób, a świat cały miał to w dupie(po za kilkoma wyjątkami) to nie jakieś tam "ważne ludki" jak ty bredzisz za tą zbrodnią stoją tylko Szatan i jego sługusy,a takie bajki dla ślepych i głuchych opowiadaj swoim bliskim zakłamany do szpiku kości anarchisto.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

17-10-2023 [20:14] - Zbyszek_S | Link:

Nie rozumiem tekstu. Pan prezydent powierza - i to jest oczywistość - misję tworzenia rządu szefowi partii, która zebrała NAJWIĘKSZĄ liczbę głosów. Każde inne zachowanie byłoby absurdem. Jeśli w określonym przez pana prezydenta lub innymi uwarunkowaniami czasie, misja tworzenia rządu się nie powiedzie, to wtedy powierza szefowi następnej partii.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [20:27] - smieciu | Link:

Pan prezydent powierza - i to jest oczywistość - misję tworzenia rządu szefowi partii, która zebrała NAJWIĘKSZĄ liczbę głosów.

Z tego co wiem, nie jest to oczywistość ;) A jedynie zwyczaj. No i siłą rzeczy klucz do zrozumienia tekstu. Jeśli Duda szybko powierzy misję Tuskowi, na co stawiam, będziemy mieć jakieś wyobrażenie co do tego jak jak widzi współpracę z nowym rządem.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

17-10-2023 [20:36] - Zbyszek_S | Link:

Nie. Z tego, że coś jest z w y c z a j e m, nie wynika, że nie jest to oczywistość. Cały szereg zwyczajów, to oczywistość. Mało tego, oczywistość niezbędna i konieczna do tego, aby nasza rzeczywistość jakoś funkcjonowała. To są fundamenty państwa i społeczeństwa. Także dobrego zachowania. Grubym błędem i naruszeniem niepisanych, ale fundamentalnie ważnych zasad, byłoby nie powierzenie tworzenia rządu szefowi PiS lub premierowi z PiS, tak samo jak czekanie przez zbyt długi czas na efekt podjętych przez taką osobę działań. Jak dla mnie, czas ten powinien wynosić 2 tygodnie, choć rozciągnięcie go do miesiąca jeszcze można by tolerować. Potem zmiana.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [20:53] - smieciu | Link:

No i ok. Twoja interpretacja podbija stawkę ;) Ciekawi mnie co powiesz jeśli jednak prezydent złamie ten zwyczaj. Tak czy owak właśnie wokół tego kręci się mój tekst. Jeśli bowiem Duda się wyłamie to potwierdzi to o czym pisałem na jego temat. Wydaje się że taki ruch prezydenta byłby swoistą deklaracją.
Nie wiem oczywiście, na jakiej zasadzie Duda postępował w wielu sprawach. Jeśli jednak chce zadeklarować chęć współpracy to ma teraz świetną okazję. Pokazać że wykonuje pozytywny ruch w kierunku nowego rządu i sam oczekuje pozytywnej reakcji w stosunku do jego spraw. Choćby w przypadku kreacji wizerunku medialnego. Opozycja do tej pory mocno atakowała Duda. Czemu nie mogłoby się to nagle zmienić?

Obrazek użytkownika spike

17-10-2023 [20:37] - spike | Link:

@smieciu
Oświeć mnie łaskawco, co znaczy zdanie w kwestii Prezydenta: "Najlepiej zacząć budować swoją przyszłość już teraz."
jaką przyszłość ma były prezydent, pomijam Kwaśniewskiego, ten był wszędzie gdzie dają kasę, nie ważne czy brudną, ale prezydenci innych krajów po skończonej karierze politycznej, już nic takiego nie robią, gdzieś tam się udzielają, piszą książki, jeżdżą z wykładami jak Bolek etc. a jaką karierę ma przed sobą prezydent Duda, tego nie mogę rozgryźć.

Jedno mogę powiedzieć, że możesz mieć rację, Prezydent już kilka razy zmieniał zdanie jak i ustawy, z obawy przed "niezadowoleniem społecznym", tu zwycięskiej opozycji.
Jestem pewien, że nawet jakby na to poszedł, to i tak "przyjaźni" ze strony Tuska i ferajny nie zyska.

Zastanawia jednak kwestia, domniemanego veta Prezydenta, przyszły rząd nie będzie w stanie go obalić, ale z pomocą Konfy chyba już tak i tu może być "pies pogrzebany"
przed nami będą ustawy narzucane przez Brukselę, które z pewnością nie będą dla Polski korzystne i tylko Prezydent może temu zapobiec.

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [20:57] - smieciu | Link:

Zastanawia jednak kwestia, domniemanego veta Prezydenta, przyszły rząd nie będzie w stanie go obalić, ale z pomocą Konfy chyba już tak i tu może być "pies pogrzebany"

Napisałem wyżej Zbyszkowi. W skrócie chodzi o to że jeśli Duda poszedłby na rękę Tuskowi, to wiedzielibyśmy więcej czego możemy oczekiwać od prezydenta później. W szczególności moglibyśmy się domyślać że być może nowy premier nie musiałby zbyt często mierzyć się z wetem.

Obrazek użytkownika spike

18-10-2023 [13:20] - spike | Link:

chyba już wiadomo, że formowanie rządu spocznie na Premierze.

Nie odpowiedziałeś, w kwestii domniemanej przyszłej "kariery" Prezydenta po skończonej kadencji, o tym też wspominali twoi ulubieńcy z PO jak się na niego darli, ale nikt nie wspomniał o co chodzi.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

17-10-2023 [20:49] - Siberian Husky Dog | Link:

śmieciu -intelektualny kloszardzie
Gdybyś w tytule napisał Pan Prezydent A.Duda to czy wtedy bardzo by ci się pysk wykrzywił?
I jak bardzo?

Obrazek użytkownika smieciu

17-10-2023 [20:54] - smieciu | Link:

Zrobię to specjalnie dla ciebie kiedy zaczniesz pisać Pan Premier D. Tusk ;)