O co chodzi z Ukrainą?

Dotychczas układ stosunków polsko-ukraińskich odpowiadał konsekwentnie na położenie obu krajów w strefie wspólnych wpływów niemiecko-rosyjskich. Jeżeli kiedykolwiek były co do tego wątpliwości, to stosunek Niemiec do Polski i Rosji do Ukrainy całkowicie je wyjaśnił.
Wszystkie sprawy obu krajów muszą być podporządkowane wymaganiom walki z przemocą wielkich sąsiadów, a każde działanie niezgodne z tym nakazem nosi cechy samobójcze. Nie znaczy to, że w naszej historii, tej starszej, a szczególnie najnowszej takich działań nie było.
Polska, na skutek odzyskania niepodległości w 1918 roku miała lepszą sytuację w poszukiwaniach dróg zapewnienia niepodległości. Ukraina (użycie terminu oznaczającego cały kraj jest w tym przypadku znacznie na wyrost) miała trudniejszą sytuację, stąd poszukiwała sprzymierzeńców bez rozeznania ich prawdziwych intencji. Odnosiło się to szczególnie w stosunku do Niemiec, dla których była traktowana jako element walki z Polską, ale w zestawieniu z interesami w Rosji schodziła zawsze na podrzędne pozycje.

Szczególnie jaskrawym wyrazem tego stosunku był traktat Ribbentrop-Mołotow. Współcześnie jest to kontynuowane wbrew niemieckim zobowiązaniom w UE i NATO.
Położenie Ukrainy pogarsza brak sojuszników w oporze przeciwko rosyjskiej ekspansji. Nie wynika to z braku sympatii, ale z atrakcyjności handlu z Rosją, głównie z tytułu dostaw tańszej ropy i gazu. Polityczne rozgrywanie tego zjawiska stało się specjalnością współczesnych rosyjskich władz. Ważnym czynnikiem jest niemieckie wsparcie, udzielane Rosji w zamian za uzyskane przewodnictwo, nie jest ono tak ostentacyjnie demonstrowane jak w latach 1939-41, ale ciągle jeszcze faktycznie funkcjonujące, mimo znacznego osłabienia ogólnej pozycji politycznej Niemiec po odejściu Angeli Merkel. Wynika to z najprostszej przyczyny: to jednak Niemcy ciągle trzymają kasę w tym układzie, mającym najwyraźniej mafijny charakter. Widoczne jest to szczególnie w stosunkach w Europie środkowej, utrzymywanej przez Niemcy w podporządkowanej roli dostawców i obsługi dworu.
Wszelkie próby wyrwania się z tej zależności natrafiają na bezwzględną reakcję, czego doświadcza w pierwszej kolejności Polska.

Większość krajów europejskich pogodziła się z tą rolą, chociaż jej ceną jest stałe odstawanie Europy w światowym wyścigu gospodarczym, poza oczywiście samymi Niemcami.
Na Ukrainie, poza powszechną tęsknotą za europejskim stylem życia, dla której nawet Polska jawi się jako wzór dobrobytu, istnieje ciągle niespełniony sentyment do Niemiec i rachuby na możliwość uzyskania poparcia z ich strony. Świadomość, że zbyt dobre stosunki z Polską stoją temu na przeszkodzie, może nakazywać, wbrew faktom, demonstrowanie dystansowania się od polskiej polityki.
Okazją dla takiego postępowania są polskie wybory parlamentarne, w których rola Niemiec jest szczególnie natężona. Można zatem zademonstrować niechęć do obecnego rządu w Warszawie, podkreślając przy okazji wdzięczność w stosunku do narodu polskiego za jego stosunek do narodu ukraińskiego.

Powód takiego zachowania jest dość błahy, Ukraina nie jest wielkim producentem pszenicy, jej produkcja w granicach 20 mln ton rocznie umożliwia eksport około 5 mln ton. Polskie embargo może dotyczyć paruset tysięcy ton dość lichej jakości towaru. Zostało to rozdęte tylko z powodu kampanii przedwyborczej, w której rząd nie chce się narazić lobby prorolniczemu. Ukraina jest znacznie większym producentem i eksporterem kukurydzy, a w tym przypadku relacje produkcyjno-eksportowe są inne
Zelenski wie, że jego demonstracja ujdzie mu bezkarnie, bo po wyborach, jeżeli obecny rząd pozostanie przy władzy, to i tak będzie zmuszony do przyjęcia jego wytłumaczenia, gdyż nie ma wyboru, a w każdym przypadku pozostanie przysługa oddana Niemcom.

Jest tylko jedno zastrzeżenie, że opozycja w Polsce, po ewentualnym wygraniu wyborów, przejdzie całkowicie do obozu przeciwnika, a nawet w celu nadrobienia zaległości może zademonstrować proniemiecko-rosyjskie stanowisko.
Dla Ukrainy, a szczególnie dla Zelenskiego osobiście, byłaby to klęska nieodwracalna.
Jest jeszcze jedno pytanie: jak należy rozumieć odmowę Zeleńskiemu wystąpienia przed Kongresem i czy jego proniemieckie stanowisko nie jest odwetem za ten afront? Bez amerykańskiego wsparcia Ukraina nie ma szans na obronę.
Ale może być odwrotnie, to proniemieckie nastawienie Zełeńskiego spowodowało taką reakcję Amerykanów.

Jest to zjawisko nie pierwsze w historii, szczególnie w końcówce I wojny światowej Niemcy, oddając Chełmszczyznę Ukraińcom, liczyły na ich wasalską przydatność w odróżnieniu od niepodległościowych ambicji Polaków. Podobnie było z Niemcami austriackimi, którzy z tych względów poparli, a właściwie zorganizowali „Galicję i Lodomerię” ze stolicą we Lwowie i jej włączenie do federacji austriackiej, co w odniesieniu do prowincji polskiej nie było możliwe.
Wprawdzie próba stworzenia Ukrainy pod okupacją niemiecką nie powiodła się w 1941 roku, ale mimo to w ukraińskich formacjach policyjno-militarnych, służących Niemcom znalazło się w sumie prawie milion Ukraińców, a ich przywódcy, dążący do niepodległości Ukrainy zostali przechowani w tym samym obozie co „Grot” Rowecki i przetrwali do końca wojny.
Stosunek Niemców do Ukrainy był niezmienny, zawsze chodziło tylko o przedmiot eksploatacji, coś z tego pozostało mimo zmienionej retoryki.

Na tym tle oświadczenie Zełeńskiego o „przyjacielskim” stosunku Niemiec do Ukrainy brzmi żenująco, a w oczach prawdziwych ukraińskich patriotów – haniebnie.
Jakie mogą być rzeczywiste przyczyny takiej zmiany frontu ze strony prezydenta Ukrainy?
Poza słabnącą pozycją polityczną w wewnętrznych stosunkach ukraińskich, zaistniał afirmowany postawą Berlina fakt przejęcia inicjatywy w stosunku do Ukrainy jako strefy wpływów z nieudolnej, a właściwie przegranej dominacji rosyjskiej.
Nominalne zwycięstwo ukraińskiej obrony może w niemieckim wydaniu łączyć się z zachowaniem rosyjskich wpływów, kontrolowanych przez Niemcy.
Najważniejszy warunek: wycofanie rosyjskich wojsk z okupowanych terytoriów może być odpowiednio rozłożony w czasie. Nominalnie ważne dla Rosjan jest pozostawienie praw ludności rosyjskojęzycznej i współpracy gospodarczej.
Prestiżowo, po obydwu stronach, musieliby odejść główni aktorzy konfliktu, Putin i Zełeński, co wpłynęłoby na złagodzenie napięć.

Ewentualna próba uczynienia z nich „mirotworców” nie budzi zaufania, a pozostawia w rękach wojowniczo nastawionych, silnych ugrupowań po obu stronach,  potężną broń do zwalczania propozycji pokojowych.
Ukraina znalazła się w sytuacji tragicznej, zniszczenie kraju jest poważne, ale znacznie gorsze jest wyludnienie. Z kraju 50 milionowego, ostało się niewiele ponad 30 mln mieszkańców. Mając świadomość, że liczenie na szybki powrót wielomilionowych mas uchodźców jest nierealne, trzeba mieć na uwadze wieloletnie pozostanie w roli pariasa Europy.
Stosunkowo szybko może być odbudowany potrzebny Niemcom przemysł hutniczy, koksownie i dostawy zbóż, a reszta może czekać na lepszą koniunkturę.
Jedno jest pewne, cała ta gra, a szczególnie ostatnia jej faza, musi podlegać specjalnej obserwacji, gdyż nie chodzi o stosunki polsko ukraińskie, które mogą być traktowane jako uboczny pretekst, ale o zmianę konfiguracji podziału stref europejskich.
W tym przypadku zwiększenie wpływów niemieckich oznacza klęskę, zarówno dla Polski jak i dla Ukrainy, która wprawdzie odzyska pokój i niewątpliwe podniesienie poziomu życia materialnego, ale może pożegnać się z ambicjami niepodległościowymi.

Położenie Polski ulegnie znacznemu pogorszeniu z racji utraty nadziei na zaistnienie partnera w walce o uwolnienie całej środkowo-wschodniej Europy od niemiecko-rosyjskiej hegemonii.
Jedynym światełkiem w tym tunelu, w którym tkwimy od niepamiętnych czasów, może być zmiana stanowiska Stanów Zjednoczonych po najbliższych wyborach prezydenckich, polegająca na realnym wsparciu europejskich dążeń do odzyskania wolności, a nie tylko prób przyciągnięcia do swojego rydwanu istniejącego z całym „nie dobrodziejstwem inwentarza” szkopsko-kacapskiego folwarku.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-09-2023 [21:43] - u2 | Link:

Niemcy ciągle trzymają kasę w tym układzie, mającym najwyraźniej mafijny charakter

Nie ma transparentności, nie ma odpowiedzialności za kluczowe decyzje w UE. Polityka klimatyczna i polityka migracyjna, które są najbardziej widoczne w mediach są oparte na niejasnych podstawach. Ba, urzędnicy unijni nie podają na jakich podstawach naukowych jest oparta unijna polityka klimatyczna.

Niemcy trzymają rękę na walucie ojro, która jest konkurencyjna w stosunku do światowej waluty, czyli dolara USA, ale tylko na terenie unii. USA pod rządami demokratów i Bidena dała zielone światło dla sojuszu niemiecko - rosyjskiego w zakresie surowcowym. Biden zdjął blokadę na budowę Nord Stream 2. O dziwo, Rosja nie zdzierżyła i zaatakowała Ukrainę, zamiast suszyć sytuacje środkami pozamilitarnymi.

Ukrainie pod wodzą Zełeńskiego dużo bliżej do Niemiec Szolca i USA Bidena, niż do konserwatywnej Polski. Pisałem parę razy o tym paradoksie. Ale w czasie wojny wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Teraz jest czas wyborów i Zełeński otrzymał polecenie od Niemiec, aby namieszać w Polsce. To świadczy, że Ukraina już nie ma większych szans na odzyskanie Donbasu i Krymu. Zaraz zaczną się mirnyje pieriegawory.

PS. Zełeński jako rosyjskojęzyczny Ukrainiec został wybrany na prezydenta, dzięki ugodowej postawie wobec Rosji. Zełeński od początku swojej kadencji liczył na negocjacje z Rosją. A niedługo wybory i na Ukrainie. Przyjdzie czas rozliczeń i dla Zełeńskiego.

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2023 [22:17] - Jabe | Link:

Nie wszystkie sprawy powinny być pod­porządkowane ro­jeniom Autora. Żadne!

Obrazek użytkownika Ptr

25-09-2023 [22:18] - Ptr | Link:

Chyba Niemcy zachęciły Zełęskieho by trochę posmrodził w stronę Polski. Trochę kabaretu ,a za to pewnie obiecali te samoloty, których nie dadzą. Może rzeczywiście to wejście do Unii obiecali też. Tak ,że była Ukraina upokarzana przez troje władców, a teraz oni mu mówią : teraz Pan już jesteś kimś. Będziemy gadać jak równy z równym. Ukraina szczęśliwa, bo  Niemcy ich szanują. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-09-2023 [00:28] - Tomaszek | Link:

Ptr
Niemcy to kasą oligarchów ulepiły Zełenskiego jak bałwana . Jak grał tak go wykreowali . I koszty podobne do lepienia bałwana i zachowanie figuranta ( to się nazywa profeska ). Wejście do unii to może UPAdlińcom obiecali bo Zełenski jest tylko ich pajacobałwanem  i tylko póki co . Reszta to "obiecanki cacanki a głupiemu radość ". Czyli wszystko gra .

Obrazek użytkownika Maverick

25-09-2023 [22:23] - Maverick | Link:

Po latach podstawiania liderów poprzez byłych kolonistów i banksterów z MFW w krajach afrykaskich, w końcu młodzi liderzy wyrośli co nie chcą być wasalami i stawiają swoje interesy jako najważniejsze i to jest piękne. Czego poliniaccy waslale kabalarzy nigdy nie zrozumieją.

Obrazek użytkownika Pers

25-09-2023 [23:06] - Pers | Link:

//Najważniejszy warunek: wycofanie rosyjskich wojsk z okupowanych terytoriów może być odpowiednio rozłożony w czasie.//
Co pan spożywa?
W tym wieku...

//Stosunkowo szybko może być odbudowany potrzebny Niemcom przemysł hutniczy, koksownie i dostawy zbóż, a reszta może czekać na lepszą koniunkturę.//
Ten przemysł jest w Donbasie a Donbas jest już częścią FR.

//Prestiżowo, po obydwu stronach, musieliby odejść główni aktorzy konfliktu, Putin i Zełeński, co wpłynęłoby na złagodzenie napięć.//
Klaun tak ale Pan Prezydent Putin?
Litości panie Andrzeju... :))

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

26-09-2023 [06:07] - NASZ_HENRY | Link:

Niemieckie obiecanki cacanki a  głupiemu Zełeńskiemu radość 😎

Obrazek użytkownika sake3

26-09-2023 [08:11] - sake3 | Link:

Bez większej uwagi przeleciała przez media drobna wiadomość że samolot z Putinem na pokładzie wylądował w Hanowerze.Wątpię by miało to związek z jego zdrowiem co sugerowano.To raczej wygląda na ,,naradę roboczą''  rosyjsko-niemiecką bez fleszy,konferencji prasowych i oświadczeń. I tu widzę pole do pytań i sugestii.

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-09-2023 [08:33] - Ijontichy | Link:

Z  którą wersją Putina? Podobno juz mu zostalo tylko 6 sobowtórów..

Obrazek użytkownika sake3

26-09-2023 [09:22] - sake3 | Link:

Która wersja jechała samolotem nie wiadomo,myślę że nawet Rosjanie nawet tego nie wiedzą..Ważne jest po co i z czym pojechał do Niemiec.wiadomo jedynie (wg mnie) ,że nie wygląda to dobrze bez względu na numerek pasażera.. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-09-2023 [23:25] - Tomaszek | Link:

Ijon
A jesteś pewien że oryginał się zachował ". Może to tylko replika do liftingu .

Obrazek użytkownika Ptr

26-09-2023 [10:43] - Ptr | Link:

No to ja bym wojsk obrony terytorialnej i policji , ani wojska, nie wypuszczał na urlopy , bo zagrożenie terrorystyczne. I w ogóle blokady granic. Co tam jeszcze ? Zablokują internet, telewizję, prąd wyłączą ?  Przecież chcieli wyłączyć elektrownię , aby można było zrobić łatwo blackdown. 

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [09:20] - spike | Link:

"W Brukseli mówi się nieoficjalnie, że ponoć Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu. Motywują to tym, że bez zmiany traktatów nie można rozszerzyć UE, a to Polska blokuje te zmiany" – pisze w mediach społecznościowych Dominika Cosic, korespondentka TVP w Brukseli.

"Argumentacja kłamliwa, bo można przyjąć nowe kraje do UE na bazie obecnych traktatów. Francja, a przede wszystkim Niemcy chcą zmienić traktaty tylko i wyłącznie po to, by zwiększyć swoją siłę i kompetencje instytucji unijnych. I żaden z tych krajów nie chce Ukrainy w UE" – podkreślą dziennikarka w kolejnym wpisie na Twitterze.

"Niemcom i Francji zależy jedynie na tym, by jak najszybciej wrócić do biznesów z Rosją i jednocześnie wzbogacić się i zwiększyć swoje wpływy 'odbudowując' Ukrainę". "Kijów zostanie z tym poparciem jak Himilsbach z angielskim" – podsumowuje korespondentka TVP.

Obrazek użytkownika tricolour

26-09-2023 [09:46] - tricolour | Link:

O, czyli Ukrainę mamy już w dupie. Ze wzajemnością, jedyne co trzeba będzie zrobić, to okazywać wieczną wdzięczność Ukrainie za uratowanie przed ruskim najazdem. Może uda się nie płacić reparacji.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

26-09-2023 [11:10] - Ula Ujejska | Link:

 tricolour 
Lubię Twoje komentarze o Ukrainie 🤣 Ale masz rację - z deszczu pod rynnę. Podpowiem, że po wyborach kiedy wygra Prawica, to wszystko się zmieni.. Zełenski już wie że na kolanach przed Niemcami, może zrobić tylko jedno .... domyśl się co się kryje pod kropkami.

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [12:41] - spike | Link:

Jeżeli wyciągniętą rękę z pomocą, obdarowany chce ugryźć, to już wiadomo, że należy pomóc rozważnie, nie licząc na wdzięczność, to już dzikie zwierzę potrafi się "zachować".

Pamiętam jak dzika kocica przyprowadziła do mnie swoje małe, by się nimi zaopiekować, ja je dokarmiałem, czasami głaskałem itp. nie chciałem je udomawiać, ona to z pewnej odległości obserwowała, ale nie atakowała, w innych warunkach byłbym już podrapany.

Ukraina traci swoją przyszłość, niezależność, jakby nie Polska, to już jej by prawdopodobnie nie było.

Obrazek użytkownika tricolour

26-09-2023 [12:52] - tricolour | Link:

@spike

Ukraina - jak twoja kocica, która dała ci kociaki do wykarmienia, ale patrzyła czy aby nie zachodzi sytuacja niebezpieczna i konieczność wydrapania ci oczu, patrzy już w optyce powojennej.

I w tej optyce nie tylko przestaliśmy być potrzebni, a staliśmy się konkurencją albo wręcz przeciwnikiem.

Obrazek użytkownika Hornblower

26-09-2023 [11:38] - Hornblower | Link:

Problem raczej w tym, że ani Polska, ani tym bardziej Ukraina nie prowadzą samodzielnej polityki zagranicznej. Świecą  światłem odbitym, ujmując to jak najdelikatniej. Mam wrażenie, że Polska w ogóle nie ma żadnego długofalowego planu w polityce zagranicznej, zwłaszcza wschodniej. Niemcy mają, i realizuje go konsekwentnie każdy rząd, jaki by nie był. U nas się nie da, albo nie można.

Obrazek użytkownika Czesław2

26-09-2023 [11:45] - Czesław2 | Link:

Żeby mieć plan w polityce wschodniej trzeba mieć partnera nie tylko do brania.

Obrazek użytkownika spike

26-09-2023 [12:56] - spike | Link:

@horn
"...ani Polska, ani tym bardziej Ukraina nie prowadzą samodzielnej polityki zagranicznej"
jest kilka karów, które mogą sobie na to pozwolić, a i tak nie do końca są samodzielne, obecnie nie ma kraju na świecie, który byłby niezależny od innych państw.

"Polska w ogóle nie ma żadnego długofalowego planu w polityce zagranicznej, zwłaszcza wschodniej. Niemcy mają, i realizuje go konsekwentnie każdy rząd"

Problemem Polski jest to, że opozycja jest antypolska, politykę długofalową prowadzą jedynie kraje dyktatorskie, jak Rosja, Chiny.
Jakby Putin nie sfałszował ich prawo, to już dawno nie byłby prezydentem, prawdopodobnie, raczej pewnie wojny na Ukrainie by nie było, oligarchom nie zależy na podboju świata, im się żyje jak "w bajce", dzięki zachodowi, więc po co mieliby to burzyć ?
Prawdę powiedziawszy, nawet USA nie ma jednej polityki długofalowej, co prezydent to zmienia się opcja polityki zagranicznej, ale łączy je zawsze korzyść dla swego kraju.

Co do Niemców, "jak świat światem, Niemiec nigdy nie będzie Polakowi bratem"  (ponad tysiącletnie przysłowie)
pamiętam ich zapewnienia o przyjaźni, współpracy etc. a zakulisowo knuli przeciw, dlatego wykorzystali swego człowieka w Warszawie - Tuska, podobnie jak sowiecka agentura Bolka, wiedzieli że to prymitywy rządne tylko kasy, więc zrobią co im każą.

Obrazek użytkownika Hornblower

26-09-2023 [13:04] - Hornblower | Link:

Wobec tego USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Izrael, etc., to kraje dyktatorskie? Naprawdę, tłumaczenie dziadostwa w każdej dziedzinie wpływem demonicznego Tuska i mitycznej "opozycji" (z którą, jak trzeba, to PiS działa ręka w rękę - vide covidowy zamordyzm czy upoważnienie KE do nakładania podatków, lub idiotyczny zielony ład) jest śmieszne. Gdyby Tuska nie było, to trzeba by go było stworzyć, prawda?

 

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2023 [13:13] - Jabe | Link:

Wróg jest koniecznością. Inaczej lud – jakże nie­słusznie – zająłby się roz­liczaniem rządzą­cych.

Obrazek użytkownika Jan1797

26-09-2023 [21:19] - Jan1797 | Link:

@Jabe
Chodzi ci o "pałac kultury i nauki"?
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

26-09-2023 [13:21] - Zbyszek_S | Link:

"Dotychczas układ stosunków polsko-ukraińskich odpowiadał konsekwentnie na położenie obu krajów w strefie wspólnych wpływów niemiecko-rosyjskich."
No ale teraz czytam, że przeciwko nam jest sojusz niemiecko-ukraiński? Że Niemcy się dogadali z Ukraińcami i teraz dlatego właśnie Ukraina się tak dziwnie zachowuje.
Czyli mamy przeciwko sobie Niemcy, Rosję i Ukrainę? I Czechy, które nas niedawno sponiewierały w sprawie Turowa? To jacyś osaczeni jesteśmy?
 

Obrazek użytkownika tricolour

26-09-2023 [13:31] - tricolour | Link:

Jeszcze jest Białoruś i Bałtyk.

Może warto zadać pytanie, czy jesteśmy osaczeni przez kraje skurwysyńskie czy może nasi sąsiedzi otorbili wrzód?

Obrazek użytkownika Jan1797

26-09-2023 [21:17] - Jan1797 | Link:

czy może nasi sąsiedzi otorbili wrzód...
@rico
A pisali, że te słodycze skutkują tylko biegunką?

Obrazek użytkownika sake3

26-09-2023 [14:44] - sake3 | Link:

Zdaniem europosla Jacka Saryusza-Wolskiego Niemcy szantażują Polskę w sprawie potencjalnej akcesji Ukrainy do do UE.Stawia się Polsce dylemat-albo przekażecie Niemcom przez zmianę Traktatów władzę nad UE bedącą wspólnotą suwerennych państw w centralistyczne,oligarchiczne superpaństwo a państwa członkowskie przekształcone w bardziej umykakające demokratycznej kontroli współpracujące z Rosją (Eurazja) i dystansujące się od USA albo zablokujemy rozszerzenie UE o Ukrainę.Nietrudno więc zgadnąć obecnych usmiechów Tuska do Ukrainy i zachowania  chamskiego i bezwstydnego co pokazuje Zełeński. 

Obrazek użytkownika Darek65

26-09-2023 [15:34] - Darek65 | Link:

"Większość krajów europejskich pogodziła się z tą rolą, chociaż jej ceną jest stałe odstawanie Europy w światowym wyścigu gospodarczym, poza oczywiście samymi Niemcami." - Tu nowa "strategia" UE - https://pch24.pl/analitycy-ue-...  Niemcy nadal są krajem bogatym i ustosunkowanym, ale tracą na znaczeniu. Pokolenie, które zbudowało ich potęgę odeszło lub odchodzi. Jak to się mówi, to podrygi starej ostrygi. Niemniej trzeba uważać, bo mogą uczynić nam wiele złego. Polska i Ukraina, to pionki w rozgrywce geopolitycznej i śmieszy mnie napinanie się polityków. Ukraina już dawno została rozsprzedana, a Zełeński to marionetka, która w najlepszym wypadku, po wykonaniu swojego zadania, będzie mogła odejść z majątkiem, którego się "dorobił" na Ukrainie. Szkoda tylko tych zwykłych ludzi, którzy faktycznie ponoszą koszty tej zadymy lub tracą życie. Nasza "klasa" polityczna też jest słaba, by nie rzec dobitniej. Ludzie myślący propolsko, to byliby świadomi, że na dużej scenie niewiele możemy, ale prowadząc odpowiednią politykę, to możemy wbrew pozorom wiele ugrać dla siebie. Tylko do tego trzeba mieć troszkę rozumu, sprytu, wizji.

Obrazek użytkownika sake3

26-09-2023 [15:56] - sake3 | Link:

Troszkę rozumu,troszke sprytu i troszkę wizji.Owszem Ale najlepiej gdyby państwo polskie miało Polaków a nie totalne szmaty donoszace wystepujące jawnie przeciw Polsce,żebrające u obcych sankcji i kar A tego mamy u siebie wcale nie troszkę.Pospolitych łachudrów ryczących o demokracji ,bluzgająch i zapatrzonych w najgorsze wzorce idące z Zachodu.Jakąż mozna mieć tu nawet wizję.I po co nam ona.Przecież będziemy tylko słuchać rozkazówTo nam gwarantuje pozmarszczany wytrzeszcz..

Obrazek użytkownika Darek65

27-09-2023 [07:55] - Darek65 | Link:

."Pospolitych łachudrów ryczących o demokracji ,bluzgająch i zapatrzonych w najgorsze..." - w normalnym, sprawnym Państwie szybko by z tym zrobili porządek. Przypomnij sobie niejakiego Staszewskiego, intelektualnie dennego geja, co to rozwieszał tabliczki z napisem - strefa wolna od LGBT. Jakiż problem nałożyć na niego karę administracyjną za niszczenie oznakowań drogowych. Kilka takich kar po 20 tys. i by mu rura zmiękła.

Obrazek użytkownika u2

26-09-2023 [15:58] - u2 | Link:

Zełeński to marionetka, która w najlepszym wypadku, po wykonaniu swojego zadania, będzie mogła odejść z majątkiem, którego się "dorobił" na Ukrainie.

Typowe myślenie oligarchiczne. Kto się "dorobił" na polityce ten musi rządzić do śmierci, vide Putler. Inaczej czeka go sąd i wiadomy wyrok. Wątpliwe, aby Zełeński się dorobił na polityce. Więcej by zarobił jako szołmen. A niedługo wybory i się zobaczy czy utrzyma władzę.

Obrazek użytkownika Pers

26-09-2023 [16:52] - Pers | Link:

@u-beczek
On i jego kamaryla to pospolici złodzieje.

Obrazek użytkownika Kaczysta

26-09-2023 [20:59] - Kaczysta | Link:

dachowiec
Coś jak ty
A czy oddałeś skarbniku To-Toya ludziom pieniądze?
​Z tego co wiadomo to nie
Bo mnie nigdy nie oddałeś i wiem że nie masz takiego zamiaru

Obrazek użytkownika Pers

27-09-2023 [02:53] - Pers | Link:

@qvaczek
//Bo mnie nigdy nie oddałeś i wiem że nie masz takiego zamiaru//
Ty nigdy nie miałeś i  nie masz nic to jak można ci coś oddać cieciu:)))))))))
Spadaj i poczytaj sobie https://zawisza.neon24.org/pos...
Świetna notka :)))

Obrazek użytkownika Darek65

27-09-2023 [07:51] - Darek65 | Link:

To może z tej strony - https://www.fronda.pl/a/Koniec...

Obrazek użytkownika sake3

26-09-2023 [18:17] - sake3 | Link:

@Darek65......Wiekszość krajów pogodziła się z tą rolą.To może zapytać Włochów czy czują się usatysfakcjonowani i  pogodzeni  z faktem przymusu przyjmowania imigrantów statkami niemieckimi.I z rozterką jak ich utrzymać,wyżywić i zakwaterować. A przypływają codziennie.  

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-09-2023 [23:35] - Tomaszek | Link:

A czego ci Włosi nie mają jeszcze porócz jaj i torped . Kubuś puchatek  im bardziej szukał , tym bardzie nie było .

Obrazek użytkownika Darek65

27-09-2023 [07:58] - Darek65 | Link:

"Włochów czy czują się usatysfakcjonowani..." - widocznie tak, bo nic z tym nie robią, tylko jęczą. Mają przecież swoje siły zbrojne, swoja marynarkę wojenną. Niemieckie statki też toną....