Wszyscy czepiają się Zełenskiego tylko czemu to zrobił?

Znów zacznę od małego przytyku. Mamy bowiem wysyp tekstów że Zełenski jest zły, czy głupi, obraził nas i inne takie głupoty. Tylko że przecież Zełenski jest tym kim jest, kim był. Czyjąś marionetką w totalnie skorumpowanym i sprzedanym kraju. Przecież nie podjął się agresywnej retoryki na wskutek zidiocenia. Aczkolwiek dla bardzo wielu tutejszych komentatorów zidiocenie jest wytrychem, którym tłumaczą świat. Przykładowo: Putin zidiociał. Niemcy zidiociały (przyjmując imigrantów) itp. Tylko polski rząd PiS jest jakiś inny, nie wykazuje się zidioceniem.
Załóżmy jednak że nie tylko polski rząd ale generalnie politycy nie są nakręcani przez zidiocenie tylko mają twarde powody by robić tak a nie inaczej. A zatem Zełenski. W takim układzie warto byłoby odpowiedzieć na pytanie dlaczego? Dlaczego doszło do takiej naprawdę poważnej eskalacji słownej?

Politycy zwykle unikają takiego ostrego języka. Zwłaszcza wobec krajów przyjaznych czy neutralnych. Skoro Zełenski użył mocnych słów to powinniśmy się chyba domyślać czegoś poważniejszego w tle. Nie zamierzam tu twierdzić że wiem o co chodzi. Ale że jednak należy próbować do czegoś dojść. Pewne rzeczy można ustalić.
Po kolei więc. Mamy to zboże, wielkie korporacje, kontrolujące rolnictwo na Ukrainie. Poseł Kuźmiuk rzucił niżej ciekawą uwagę. 9 największych jest kontrolowanych przez zagranicę. No i najwyraźniej nie przez kapitał niemiecki skoro poseł nie raczył się Niemców czepić. Co jest zgodne z innymi informacjami na ten temat. No i częścią logicznej całości. Gdyby Niemcy miały istotne interesy na Ukrainie, gdyby Zełenski był ich człowiekiem, mieliby inny stosunek do pomocy Ukrainie itp. No więc mamy to zboże i Zełenski obraził się że nie będzie można go w Polsce sprzedawać.
Choć przecież można przesłać go tranzytem przez Polskę dalej.
Mocne słowa Zełeńskiego są dziwne gdyż najwyraźniej według niego Ukraina powinna sprzedawać w Polsce. Która sama jest krajem rolniczym za to Ukrainie nie chce się (?) wysyłać zboża dalej gdyż traci się pieniądze na transporcie. Słowem Ukraiński towar ma zostać w kraju, któremu jest wyjątkowo nie na rękę. A Ukrainie nie chce się podejmować wysiłku by ominąć Polskę ze swym zbytem.
To jest naprawdę dziwne.
Czy chodzi tu tylko o sprzedaż zboża? Gdyby chodziło tylko o zboże odpowiedzą musiałby być wielki nacisk producentów zboża itp na Zełenskiego. Ale to znowu też jest dziwne. Sytuacja polityczna jest jaka jest. Każdy rozumie. Przecież ci wielcy potentaci mogą się wstrzymać z wielkim zarobkiem. Owszem nie sprzedadzą w Polsce. Owszem więcej zapłacą za transport. Owszem zysk będzie mniejszy. Ale przecież w plecy nie będą. A ten mały zysk czy zerowy zysk mogą potraktować jako inwestycję. Kiedy sytuacja się ustabilizuje, znów będą zarabiać krocie. Na transporcie morzem gdzie tylko zechcą a pewne jest że tanie produkty rolne ZAWSZE zyskają nabywców. Słowem ich biznes jest pewny. Tym pewniejszy im lepiej się będzie powodzić Ukrainie a tej będzie się powodzić dobrze jeśli Polska będzie jej sprzyjać.

Idąc tym torem należy więc raczej założyć że powinno chodzić o coś więcej niż zboże. Że musi być coś jeszcze czym zalazła Polska i rząd PiS Zełenskiemu (jego sponsorom) za skórę. Wywołując taką a nie inną reakcję.
Patrząc na to w ten sposób należałoby uznać że ... Polska się za mało stara :) W oczach zarządców Zełenskiego.
A skoro dodatkowo nadchodzą wybory?
To sumarycznie zgrywałoby się. Wypowiedź Zełenskiego raczej nie sprzyja PiSowi. Który postawił na bezwarunkową pomoc Ukrainie. Ci co to krytykowali są na fali. Na fali są przeciwnicy takiej polityki, polityki rządu.
Czyli tak:
Zełenski ma jakieś (pewnie nieznane nam w dużej części) oczekiwania, których Polska nie realizuje. Stąd jego mocne słowa, które w kontekście wyborów mają swój sens. Gdyż mają wyborczą siłę sprawczą. Być może wystarczająco dużą by zaszkodzić PiS. A zatem mogą też być realnym środkiem nacisku na nasz rząd.
Z drugiej jednak strony być może rząd wśród niektórych wyborców zyskuje swoją stanowczą reakcją i zapowiedziami zakończenia socjalu dla Ukraińców. A nawet wsparcia militarnego. Z trzeciej znów strony, PiS miał ostatnio dobre notowania, kwestia ta chyba nie była kluczowa dla wyborców. Dla PiS przed wyborami najlepszy byłby brak gwałtownych wydarzeń, bodźców prowokujących do nieprzewidywalnych reakcji.

Ogólnie wydaje się ostatecznie więc że obecny zgrzyt nie jest na rękę polskiemu rządowi. Bo przecież tak czy owak wyszło już że Ukraina nie jest dla nas żadnym przyjacielem. A na tej przyjaźni opierało się wiele elementów polskich działań.

-
Można też na wszystko spojrzeć z innej strony.
W historii tej też znów bowiem ciekawa jest też rola Dudy i ogólna kolejność zdarzeń. Przecież właściwie można powiedzieć że to nasz prezydent sprowokował Zełenskiego swoim tekstem o tonącym chwytającym się brzytwy! Istnieje więc też inna ciekawa możliwość!
Mamy bowiem elegancko rozpisane eskalowanie konfliktu raptem w kilka dni.
Najpierw UE zawiadamia że nie przedłuży embarga. Potem Morawiecki że Polska będzie nadal je stosować u siebie. Potem Ukraina składa skargę do WTO. Następnie Duda mówi o tym że chwytają się brzytwy no i tak dochodzi do reakcji Zełenskiego.
Ciężko się odnieść do działań Ukrainy ale jak dla mnie reakcje w Polsce  nie dzieją się przypadkiem

UE znosi embargo wiedząc zapewne doskonale jaka będzie reakcja Polski. Morawiecki robi to czego się spodziewają. Możemy chyba nie udawać że Polska i UE darzą się ostatnio nadmierną przyjaźnią.  Jednak pierwszy ruch UE nie wydaje się z początku istotny. Zwłaszcza w kontekście wyborczym. Morawiecki bowiem odpowiada zgodnie z wyborczą logiką, zapowiadając rządową walkę o rolników. Wtedy jednak zaczyna się dziać zaskakująco dla naszego rządu ale chyba nie dla Dudy. Zaskakujący ruch wykonują Ukraińcy strasząc WTO i przystępując do czynu. Nadal jednak wydaje się że mamy do czynienia z mało znaczącą słowną przepychanką. No ale do akcji wkracza Duda. Ze swoim tekstem o brzytwie. Co jest oczywistą prowokacją. Zełenskiemu krew uderza do głowy i mamy to co mamy.

Według mnie UE na spółę z Dudą przeprowadzili elegancką prowokacyjną rozgrywkę, pułapkę w którą siłą rzeczy musiał się złapać Morawiecki a potem wpadł Zełenski. I cóż. Nie chodziło by tu o żadne niecne zamiary ze zbożem. Złą UE chcącą zrobić źle naszym rolnikom. Ale o zagrywkę czysto pod wybory, której celem był inny czuły punkt: Ukraina.
Wrogowie PiS zyskują w takim układzie na kilku płaszczyznach. Szybko, realnie i skutecznie. Zamiast wałkować problem zboża na którym samym wiele przed wyborami nie da się ugrać.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

21-09-2023 [19:46] - RinoCeronte | Link:

Zauważ Pan, że juz kilka miesięcy temu Witold Waszczykowski powiedział: „Ukraina postawiła na Niemcy i gra na zmianę rządu w Polsce”. Ale kto by tam słuchał byłego ministra spraw zagranicznych...

Obrazek użytkownika smieciu

21-09-2023 [20:03] - smieciu | Link:

Słyszałem podobne uwagi z różnych miejsc. Jednak nie jest możliwe po prostu postawić na Niemcy. USA weszły tam zbyt mocno i są zbyt istotne. Niemcy mogą jedynie próbować podgryzać, przeciągać na swoją korzyść tych i owakich. Po prostu wiadomo: na Ukrainie zawsze znajdziesz chętnego na pieniądze od każdego na świecie.
Niemcy czy UE cokolwiek to znaczy mogą i powinni oczywiście przeciągać Ukrainę do swojej strefy wpływów. Na Ukrainie mamy więc pewnie dość typowe przeciąganie liny. USA weszło z rozmachem. Niemcy muszą działać inaczej.

Pewnie wielu ludzi myśli że stronnictwo Niemieckie jest złe. Tylko co to znaczy na Ukrainie? Jak było przykładowo pisane. To nie Niemcy mają większość w lewych interesach ukraińskich. Czy to rolnictwie czy gdzie indziej. To nie oni ją rozparcelowali, zawładnęli jej ziemią redukując Ukraińców do roli parobka.
Jeśli ktoś zamierza walczyć o Ukrainę powinien naprawdę mocno się zastanowić o co walczy. Co jeśli ta zwycięży? Kraj wielki, pod względem bogactw naturalnych i możliwości zdecydowanie przewyższający Polskę. Zwłaszcza Polskę drobnych przedsiębiorców.

Ale mniejsza z tym. Jakakolwiek toczy się tam gra Zełenski i tak się zdradził. Pokazał że Polskę traktuje całkowicie przedmiotowo. Trzeba będzie kopnąć to kopnie. Gdyby rzeczywiście był naszym sojusznikiem, przyjacielem nie dałby się łatwo sprowokować w całej tej sieci ukraińskich oszustów.

Obrazek użytkownika Adam66

21-09-2023 [23:43] - Adam66 | Link:

@smieciu
Niemcy na pewno będą podgryzać, a nawet jeśli USA ich wykopie, to Niemcy na zasadzie psa ogrodnika i tak wygryzą stamtąd Polaków.  Zełeński gra jak mu prowadzący każą teraz nakazali kopnąć Polskę, a nie tak dawno nakazywali grę na pianinie... i to fiutem.
https://www.youtube.com/watch?...
Każą być "pianistą" to jest pianistą, każą być politykiem to jest politykiem, taki "nowoczesny "mąż stanu".

 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

22-09-2023 [14:05] - Zbyszek_S | Link:

"Zełenski i tak się zdradził. Pokazał że Polskę traktuje całkowicie przedmiotowo."

Opcje:
1. W polityce wszyscy, wszystkich traktują "przedmiotowo".
2. Równocześnie wszyscy zapewniają o przyjaźni i temu podobnych.
3. Znaczna część osób wierzy w zapewnienia pkt2. i wyraża zdziwienie, że w rzeczywistości zachodzi pkt1.
4. Jeżeli w skład części osób wymienionej w pkt3. wchodzą osoby z rządu danego państwa, to marny los takiego państwa i jego obywateli?

Obrazek użytkownika smieciu

22-09-2023 [14:32] - smieciu | Link:

3. Znaczna część osób wierzy w zapewnienia pkt2. i wyraża zdziwienie, że w rzeczywistości zachodzi pkt1

Tak jest w szczególności tutaj na NB. PiS jest przecież inny. Nie traktuje ludzi przedmiotowo... A jego krytyka świadczy o agenturalności itp. Pudelek jak to wałkuję. Ktoś może twierdzić że moja gadka o tym różowym bajkowym świecie jest nudna. Że nie, on w niego nie wierzy.
Ale wtedy Zełenski wychodzi ze swoim tekstem i cały ten różowy świat się natychmiast ujawnia na NB. Mamy wysyp tekstów o tym że jednak Zełenski jest be. I robi zwrot w kierunku Niemców! Nie wiadomo co gorsze. Czy oskarżył nas o to że pośrednio wspieramy Rusków czy że bierze stronę Niemców.
Podczas kiedy właśnie mamy jedynie kawałek rzeczywistej Ukrainy i rzczywistego świata polityki.
Do którego jednak wciąż nie zalicza się PiS. Ten wciąż jest jedyną ostoją dobra w Polsce. Niemożliwe jest by składał się z agentury i przekrętasów.
Więc póki co może jedynie obowiązywać punkt
4. Jeżeli w skład części osób wymienionej w pkt3. wchodzą osoby z rządu danego państwa, to marny los takiego państwa i jego obywateli?
PiS jeśli dał ciała to dlatego że tkwi w nim dużo naiwności ;)

Ot taki mój komentarz z wyjaśnieniem dlaczego wielu tutaj nie podobają się moje teksty. Wychodzą one po prostu poza świat dziecięcej wiary pisowskiej niektórych czytelników ;) Starając się (naiwnie z mojej strony chyba) pokazać polityczną grę w normalnej rzeczywistości.

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2023 [19:59] - sake3 | Link:

Jakiż cel miałby prezydent Duda by zakładać spółkę  UE? Z kim w tej Unii,przecież chyba nie z paniusią Leyen która co godzinę mówi co innego,jawnie popiera Tuska w wyborach. 

Obrazek użytkownika smieciu

21-09-2023 [20:07] - smieciu | Link:

@sake Naprawdę już kilka razy sugerowałem że Duda działa w spółce z UE. Dlaczego miałby tego nie robić? Może jego związek z PiS jest kompletnie przyszywany? Może liczy na dalszą karierę? Mogą być też inne przyczyny. Sięgające samego początku jego prezydentury.
Co do von der Leyen masz rację. Ona jest jak chorągiewka. Pewnie dlatego dostała posadkę bo kluczowe układy nie postrzegały jej jako czynnika, który może ważyć na decyzjach. To inni rozdają karty w UE i to z nimi układa się Duda. Tzn pewnie już dawno się ułożył.

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2023 [20:46] - sake3 | Link:

To naciągane rozumowanie.Prezydent swoją dalszą karierę opiera na USA a nie na UE.Pan sugeruje,że prezydent chce uderzyć w Morawieckiego właśnie teraz przed wyborami,aby PiS wyborów nie wygrał? Wyobraża pan sobie współpracę Dudy ze zwycięską KO i Tuskiem? Przecież oni zawsze zapowiadali,że będzie musiał jako prezydent podporządkować się bo w grę wchodzi nawet impeachment...Ryzykowałby  resztę która mu została do końca kadencji na przepychanki i upokorzenia których nigdy mu nie szczędzili?

Obrazek użytkownika smieciu

21-09-2023 [21:08] - smieciu | Link:

@sake W polityce jest dużo słów. Każdy ci powie że jest po właściwiej stronie. Każdy Ukrainiec przykładowo. Duda też gada to i tamto ale każdy rasowy pisowiec wyliczy też co tam Duda zrobił. Ostatnio przykładowo doprowadził do uziemienia Komisji od Ruskich Wpływów. To są fakty sake. Tusk mówi że Duda będzie musiał się podporządkować. Czyżbyś zaczęła wierzyć Tuskowi? Tusk mówi do swojego elektoratu, który podobnie jak pisowski postrzega Dudę tak samo - jako człowieka PiS.
Jeśli Duda jest człowiekiem UE to przecież nie grozi mu żaden impeachment czy coś takiego.
I nie przejmuje się upokorzeniami. Tym bardziej jeśli wie że na tym polega gra.

Naprawdę, według mnie tekst Dudy był bezczelny. Jest sobie Zełenski ze swoimi problemami ze zbożem itp. W kraju ogarniętym wojną. Trudną sytuacją z Ruskami. A tu Duda: I co kmiotki, miotacie się, toniecie już za brzytwę się łapiecie.
Tak to musiało wybrzmieć w głowie Zełenskiego. Według mnie mocny słowny cios. Idący za lepiej rozegraną sytuacją. W bidenowskiego kacyka. I bidenowską politykę.

A tak przy okazji i w nawiązaniu do rzeczywistej polityki, to ciekawą sprawą jest że Zełenski zażądał na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ silniejszej reprezentacji i wpływów dla krajów afrykańskich.
Które jak ogólnie wiadomo są fanami Rusków albo Chińczyków.
Po czyjej stronie gra Zełenski?

Obrazek użytkownika sake3

22-09-2023 [09:58] - sake3 | Link:

@śmieciu.....Pan widzi bezczelność Dudy w wypoiwedzi o tonącym i brzytwie.A co miał powiedzieć na słowa Żełeńskiego,że idziemy śladami Moskwy?Tu pan bezczelności nie widzi?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

21-09-2023 [20:22] - Ula Ujejska | Link:

Sake3
Czy nie widzisz, że chłopcy w kilku wątkach od kilku lat ciężko pracują  na obecność i reklamę w Russia Today vide Bosak i JKM? To nie ich wojna, tak drą mordy od początku wojny. Nie mają jednak takiego talentu i wejść jak Holland czy Tusk, których plugawe dzieła z zachwytem cytuje Putin. Oni co najwyżej nam grożą i wulgarnie się odnoszą.. Car pieje z zachwytu!

Obrazek użytkownika RinoCeronte

21-09-2023 [20:37] - RinoCeronte | Link:

"Dudni już krok milionów serc, brzmi platformerski śpiew..." Byle do niedzieli ;-)

Obrazek użytkownika Maverick

22-09-2023 [02:52] - Maverick | Link:

Polka z USA Air Force w stopniu emerytowanego podpułkowinika sumaryzuje co dzieje się na Upadlinie. Porównajcie to sobie z durniami LWP Skrzypczakiem czy Polko.
W Polin znowu będą w szoku bo to niezgodne z narracją chazarskich onuc propagandą.

https://www.youtube.com/watch?...

 

Obrazek użytkownika Maverick

22-09-2023 [03:04] - Maverick | Link:

Posłuchaj Gadowskiego tubo chazarska:

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

22-09-2023 [10:27] - Ula Ujejska | Link:

Maverick
Nie ma wątku o Ukrainie aby w nim nie dał głosu zbrodniarz "Gajowy Marucha" lub jego uczeń. Ile jeszcze masz tych nicków w zapasie?
Paszoł won! za Don!

Obrazek użytkownika Maverick

22-09-2023 [17:19] - Maverick | Link:

A oto co chazary czynią z USA: Polskie dzieci enkawudzistów nie są w stanie tego zauważyć ponieważ są częścią chazarskich planów zniewolenia ludzkości jak za dobrych starych lat rewolucji pażdziernikowej.

https://www.brighteon.com/9b21...

Obrazek użytkownika spike

22-09-2023 [10:14] - spike | Link:

@smieciu
Zieeeeeeeeeeeeeeeeeeeew,

"No ale do akcji wkracza Duda. Ze swoim tekstem o brzytwie. Co jest oczywistą prowokacją. Zełenskiemu krew uderza do głowy i mamy to co mamy."

Kiedyś ujawniono rozmowę byłego premiera Oleksego, który powiedział:  "ostatnio dużo czytam i teraz jestem kur.wa ostry jak brzytwa".
Tak się zastanawiam co ty czytasz, chyba tylko co sam nabazgrzesz, podobnie jak @świder, który na zarzuty, zawsze odsyła do swoich bredni.
Swoimi bredniami dajesz świadectwo, że bystrzakiem nie jesteś, ale ręce i nogi do podkucia nadstawiasz, to się nazywa narcyzm.