Krytyka Polski przez ukraińskich polityków, pokazuje jak...

Krytyka Polski przez ukraińskich polityków, pokazuje jak rozumieją oni słowo wdzięczność

1. Jeszcze do niedawna wydawało się, że krytyczne wypowiedzi dotyczące zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski i 4 innych krajów przyfrontowych, pochodzą tylko od niższych urzędników ukraińskiego rządu, przede wszystkim wiceministra rolnictwa Tarasa Kaczki.
Jednak wypowiedź prezydenta Zełeńskiego na sesji ONZ w Nowym Jorku, a szczególnie jeden jej fragment, jest poważnym sygnałem, jak establishment ukraiński rozumie słowo wdzięczność.
Zełeński powiedział między innymi „Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora”.
Wprawdzie nie wymienił Polski z nazwy, ale nie ulega wątpliwości, że to nasz kraj miał na myśli, a już stwierdzenia, że w teatrze politycznym odgrywamy solidarność i jesteśmy po stronie Moskwy, jest niestety wręcz policzkiem i mam nadzieję, że prezydent Zełeński, za jakiś czas, kiedy opadną emocje, za to nas przeprosi.
 
2. Prezydent Zełeński najprawdopodobniej jest wprowadzony w błąd w sprawie zboża, choć nawet dane pochodzące od służb celnych Ukrainy potwierdzają, że wprowadzenie od początku maja tego roku unijnego zakazu wwozu 4 zbóż do 5 tzw. krajów przyfrontowych, dało dobre rezultaty i dla tych krajów i dla Ukrainy.
Po pierwsze zakaz wwozu uporządkował i uspokoił sytuację na rynku zbóż w tych pięciu krajach, w tym w szczególności w Polsce, po drugie wzrósł także tranzyt ukraińskiego zboża przez te kraje do państw trzecich, zarówno tych unijnych ale i krajów poza UE.
Otóż tranzyt ten wyniósł aż 9,6 mln ton przez 3 miesiące zakazu wwozu (maj, czerwiec, lipiec), podczas gdy tranzyt w analogicznych miesiącach roku ubiegłego, wyniósł tylko 7,3 mln ton.
Po prostu ukraińscy eksporterzy zostali zmuszeni do szukania nabywców poza 5 krajami przyfrontowymi i jak widać z tych danych, ich znajdowali, choć najprawdopodobniej ta sprzedaż wiązała się z mniejszym zyskiem, bo koszty transportu do Hiszpanii, Włoch, czy Holandii są wyższe niż do Polski, a jeszcze wyższe do krajów Afryki w sytuacji kiedy musi się on odbywać okrężną drogą po zamknięciu przez Rosję drogi przez Morze Czarne.
 
3. W świetle tych danych presja ukraińskich polityków na instytucje unijne, a w szczególności na przewodniczącą Komisji Europejskiej, aby nie przedłużać tego zakazu wwozu, wydaje się być motywowana naciskiem wielkich agroholdingów funkcjonujących na Ukrainie.
Otóż z 10 tych największych, dysponujących areałami od 600 tysięcy hektarów do 80 tysięcy hektarów, wszystkie one mają przewagę kapitału zagranicznego i tylko jeden i to ten najmniejszy jest zarejestrowany na Ukrainie, pozostałe zaś w tzw. rajach podatkowych.
To oznacza, że wpływy podatkowe do ukraińskiego budżetu związane z działalnością tych agroholdingów są cokolwiek symboliczne, a mimo tego wysocy ukraińskiego państwa z wielką determinacją walczą o ich interesy, nawet za cenę poważnego nadwyrężenia relacji z Polską, kluczowym krajem, będącym głównym hubem pomocowym, kluczowym dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.
 
4. Miejmy więc nadzieję, że przywódcy Ukrainy pójdą jednak po rozum do głowy, przestaną eskalować napięcie z Polską w sprawie zboża, bo to najbardziej im przyjazny kraj w Europie, o czym wiedzą miliony uchodźców z tego kraju, który znaleźli pomoc w Polsce.
Polska pomaga Ukrainie także w dobrze pojętym swoim interesie, ale przecież nie może zgodzić się na to, aby odbywało się to kosztem polskich rolników, którzy przecież ponieśli już straty związane z nadmiernym importem ukraińskiego zboża, jeszcze przed obowiązywaniem zakazu wwozu.
Polski rząd zdecydował się je przynajmniej w części wyrównać, przeznaczając na pomoc dla rolnictwa, astronomiczną kwotę 15,6 mld zł z tego na pomoc dla rolników produkujących zboże w kwocie około 5-6 mld zł.
 
5. Kolejny raz na straty w tej grupie rolników, nie możemy już pozwolić i czołowi politycy ukraińscy powinni to zrozumieć, wycofać się ze swojej presji na Polskę, przeprosić za obraźliwe słowa pod naszym adresem, żeby zatrzeć dotychczasowe wrażenie, że nie rozumieją słowa wdzięczność.
Miejmy nadzieję, że tak się stanie i to już w najbliższym czasie i jest to w dobrze pojętym interesie zarówno Ukrainy jak i Polski, bo przecież z tego sporu, może być zadowolona tylko jedna stolica tj. Moskwa.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-09-2023 [08:12] - Jabe | Link:

Nie. To pokazuje wy­robienie poli­tyczne rządzą­cych w Polsce.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-09-2023 [10:05] - AŁTORYDET | Link:

Nie, Żabolu - to pokazuje, jak niewiele wniosków wyciągnęli Ukraińcy ze swojej historii. Polska prowadzi politykę opartą na racjonalnych podstawach, na partnera wpływu nie mamy. Po prostu, wśród Ukraińców jest więcej żabo podobnych  tłuków, niż wśród Polaków. To ich problem.

Obrazek użytkownika Jabe

21-09-2023 [11:25] - Jabe | Link:

Nawet gdyby Ukraińcy nie wy­ciągneli żadnych wniosków ze swojej historii, na­leżało bez senty­mentów dbać o Polski interes. Prze­raża nędza in­telektualna na­czelnika i dworzan. Emocje za­miast kalulacji.

Obrazek użytkownika zbychbor

21-09-2023 [11:35] - zbychbor | Link:

Nie wiem, czy to nędza intelektualna, czy celowe działanie - czytaj zdrada

Obrazek użytkownika tricolour

21-09-2023 [11:43] - tricolour | Link:

Nędza, wynikająca z życia z kotem - bez żadnych odniesień do ludzkiej rzeczywistości.

Obrazek użytkownika Adam66

21-09-2023 [16:54] - Adam66 | Link:

@zbychbor 
Prawdopodobnie i jedno i drugie, plus jeszcze kilka innych czynników, bo wszyscy nie mogą być idiotami, to jest statystycznie niemożliwe.  A pierwszy podstawiacz pleców do poklepania, niejaki Duda, po pokazowym dąsie na sesji onzetowskiej, znowu pokazuje minę ucieszonego debila bo upadliński aktorzyna łaskawie łapę mu podał.  Mina Nausedy ładnie to podsumowuje...
https://niezalezna.pl/polityka...

Obrazek użytkownika zbychbor

21-09-2023 [19:46] - zbychbor | Link:

@Adam66
zdjęcie stare, zrobione jak były dobre 'stosunki', teraz pan Zelenski chodzi w zielonym dresie

Obrazek użytkownika Ijontichy

21-09-2023 [08:40] - Ijontichy | Link:

Panie Kuźmiuk,czy pan faktycznie jest  taki [----] czy pan MUSI udawać naiwnego? 
Żełenski jest żydem,cała Ukraina jest prowadzona na smyczy przez oligarchów pochodzenia żydowskiego.

Czy ktoś,kiedyś od początku świata doświadczył wdzięczności od żyda???
Przyklad pierwszy z brzegu...Żełenski i Kołomejski...odwdzięczył się mu za wszystko...

Jak pan spotkasz Dudę,to się zapytaj...jak tam jest u żony i jej rodziny? :-))

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2023 [10:47] - sake3 | Link:

Znana ukraińska dziennikarka Tatiana Danylenko tak ocenia polską pomoc dla Ukrainy ,, Polska udzielając pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym w rzeczywistości na tym zyskała.Dzięki Ukrainie Polska miała możliwość ulepszenia i dozbrojenia swojej armii w o wiele lepszy sprzęt niż ten na Ukrainie oraz wiele przyjemnych bonusów o USA i UE nie mówią już o napływie naszej siły roboczej.Uważam Polskę za niewdzięcznego beneficjenta napływu do Polski milionów ukraińskich uchodźców wojennych.'' Niby krótki tkścik ale jakże wymowny i warto go chyba zanalizować słowo po słowie. Pani Danylenko bowiem sugeruje że Polska podstępnie i cynicznie wykorzystuje Ukrainę Nie dała najnowszej broni którą dopiero co zakupiła i jeszcze zarobiła otrzymując ,,przyjemne'' bonusy.Szkoda,że ich nie wymieniła żeby wszyscy wiedzieli jak Polska się obłowiła.Bonus z USA? Bonus z UE -tu chyba ma na myśli kamienie milowe tak często nam rzucane przez paniusię Leyen,oraz sankcje i kary czy chocby ostatnie ,,posunięcie'' KE przeciw Polsce w  nowym sojuszu UE z Ukrainą.Truno powiedziec co bardziej dominuje w paniusi Danylenko-.:Bezczelność czy infantylizm i niewiedza? Oskarżyć Polskę że przyjęła uchodźców jak wiemy z otwartymi ramionami babsko oskarża o robienie interesu na uchodźcach.Jak się mają czuć wolontariusze gromadzący żywność by w częstych konwojach dowieźć je na Ukrainę,jak się czują ludzie pomagający na każdym kroku,jak się czują pracujące w Polsce ukraińske rodziny które nawet są beneficjentami 500+ mają pracę widząc tak haniebne postępowanie własnych rodaków.Widząc prezydenta Żełeńskiego urządzającego chamski teatr na sesji ONZ wychodząc z sali kiedy przemawia polski prezydent i wygłaszającego haniebny paszkwil wobec Polski jakie można odnieść wrażenie?

Obrazek użytkownika tricolour

21-09-2023 [10:57] - tricolour | Link:

@sake

A ty zdziwiona? Od dawna mówię, jak łatwo zrobić z nas kraj, który wykorzystał Ukrainę. 

No to masz przyjemny bonus.

Obrazek użytkownika tricolour

21-09-2023 [11:01] - tricolour | Link:

@sake

Proszę:

"Dziękuję władzom Niemiec za przekazaną nam pomoc wojskową, zwłaszcza środki obrony powietrznej; wzmocnienie tego komponentu naszych sił zbrojnych jest szczególnie ważne w kontekście obrony infrastruktury cywilnej w obliczu nadchodzącej zimy - oznajmił w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z kanclerzem RFN Olafem Scholzem".

Masz coś do dodania?

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2023 [11:15] - sake3 | Link:

Ten tekścik czytałam już wczoraj ,niepotrzebnie pan mnie oświeca. Ale dziekuję Współgra zresztą z tym który ja umieściłam wyżej.Nie wiedziałam że zardzewiałe niemieckie hełmy mogą tak wspaniale chronić ukraińskie niebo i infrastrukturę a nie robił tego polski ,,zdezelowany'' sprzęt wg paniusi Danylenko. Uściski Żełeńskiego z Scholtzem  były,pamiątkowa fotka była ciekawe jak długo przetrwa wzajemna miłość i zaufanie partnerów. I jak szybko Ukraina znajdzie się w łapach Rosji w tym trójkącie miłości. 

Obrazek użytkownika zbychbor

21-09-2023 [11:31] - zbychbor | Link:

Pani Danylenko jest bardzo sprytna.
Zestawia za darmo przekazany sprzęt, który dostali, z zakupionym papierowo przez Polskę.
Wg jej wpisu Polska za darmo dostała lepszy sprzęt, a przekazała gorszy.
Faktycznie zaś Polska niczego nie dostała za darmo. Nasz sojusznik każe sobie słono płacić za wypierdziane Abramsy, Apache etc.
Frajerstwo nagrodzone. Zaproś gościa do domu, obdaruj, a on w podzięce narobi na środku pokoju i ma jeszcze pretensje, że papier toaletowy mało delikatny.

Obrazek użytkownika paparazzi

21-09-2023 [18:17] - paparazzi | Link:

 Mam do dodania. Może być jako reparacja dla Ukrainy. "In Jeder Stunde An Jedem Tag Nur Zu Denken An Deutschland An Volk Und Reich An Unsere Grosse Nation. Sieg Heil".
 

Obrazek użytkownika Pers

21-09-2023 [14:05] - Pers | Link:

@sake
//jakie można odnieść wrażenie?//
Że Pers ma zawsze rację:)))))

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2023 [14:56] - sake3 | Link:

@Pers......Zawsze? O ile mnie pamieć nie myli to pan zawsze wystawiał laurki Rosjanom.

Obrazek użytkownika Jan1797

21-09-2023 [18:38] - Jan1797 | Link:

@Pers,
Jesteś słodki jak przerośnięty karczoch:)))