Nienawiść

Takim wierszem Wisławy Szymborskiej „Gazeta Wyborcza” przywitała wydarzenia z 4 czerwca 1992 roku, próbując zdezawuować wielkie przemówienie Jana Olszewskiego wygłoszone przed obaleniem jego rządu. Tezę, że obóz patriotyczny kieruje się nienawiścią, lansowano przez lata 90. Chciano w ten sposób zaimpregnować mało zorientowanych ludzi na możliwość wysłuchania argumentów drugiej strony. Jednocześnie narastała kampania wykluczenia i dyfamacji wszystkich głoszących inne poglądy niż te, które akceptował Adam Michnik. Coś na krótko pękło dwadzieścia lat temu, kiedy po aferze Rywina elity III RP skoczyły sobie do gardeł. Prawicowi publicyści zaczęli być dopuszczani do mediów, a ich poglądy nie były już tak bardzo wyszydzane. 
Nie na długo. Kiedy Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, a Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się sklecić koalicję, która pozwoliła PiS-owi przejąć większość rządu, elity III RP postanowiły wykonać egzekucję na wszystkich, których kojarzono z prawicą. Upadek rządu Kaczyńskiego nie tylko nie zatrzymał tej fali nienawiści, lecz także akcelerował niesamowitą kampanię hejtu i wykluczenia. Do roboty zaprzęgnięto służby specjalne i prokuraturę. Tragedia smoleńska nie spowodowała tu żadnej refleksji. Jeszcze przed pogrzebem Lecha Kaczyńskiego ponownie uruchomiono przemysł pogardy. Nastąpiła jego niebywała eskalacja.  Poniżano wszystkich, którzy chcieli uczcić ofiary Putina, a garstkę dziennikarzy mających odwagę pytać o to, co się stało w Smoleńsku, usunięto z mediów publicznych. 

Czołowym celebrytą elit III RP został Janusz Palikot, jedna z najbardziej obrzydliwych postaci polskiego życia politycznego, wyhodowana przez Platformę Obywatelską. 
Kampania nienawiści doszła do takiego poziomu, że po raz pierwszy od upadku komuny doszło do politycznego mordu. Były działacz PO zabił działacza PiS-u, a drugiego ciężko zranił. 
Apogeum tych emocji osiągnięto, wysyłając służby specjalne do redakcji publikujących niewygodne dla władzy artykuły i strzelając do buntujących się górników. Bóg jeden wie, jak daleko by zaszli, gdyby nie stracili władzy. Kiedy przegrali wybory, zaczęli nakręcać spiralę emocji na ulicy. Doszło do napadów na kościoły i księży. Fala wyzwisk i wulgarności zastąpiła jakąkolwiek debatę. Poziom bezczelnego kłamstwa lejącego się z mediów wspierających opozycję przekroczył dalece ich wzory z czasów PRL. Parę razy odczułem to na własnej skórze. Przysłowiowe Radio Erewań przy takim Onecie to solidne źródło informacji. 

Według raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego najmniej tolerancyjnymi wobec innych poglądów są zwolennicy opozycji, szczególnie PO. Z kolei najłatwiej godzą się z odmiennymi przekonaniami zwolennicy PiS. 
Raport sporządzono kilka lat temu. Od tej pory sytuacja stale się pogarsza. Główna partia opozycyjna zastąpiła realny program budowaniem skrajnej niechęci wobec swoich przeciwników. Sytuacja naprawdę jest bardzo zła, a poziom degradacji kulturowej w debacie politycznej doszedł niemal do zjawisk, jakie miały miejsce przy komunistycznych rewolucjach. Straty społeczne z tego powodu są ogromne. Trudniej będzie je nadrobić niż lukę VAT-owską czy degradację armii z czasów Tuska. Ziarno nienawiści pozostanie na długo. Trzeba o tym rozmawiać i ostrzegać, póki nie jest za późno. 

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 13 września 2023. 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-09-2023 [11:03] - NASZ_HENRY | Link:

Śmiało niech Pan redaktor demaskuje nienawiść najlepiej rozpocząć od Naszych Blogów ;-)
 

Obrazek użytkownika u2

13-09-2023 [11:17] - u2 | Link:

Wygodny jesteś. Redaktor Sakiewicz ma dużo innych obowiązków. Wpisów nienawistnych jest bez liku. Kilka osób otwarcie przyznaje się do umyślnego trollowania na NB zwolenników Peace.

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

13-09-2023 [15:41] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

t. sakiewicz . Bardzo dobry tekst. Intencją tzw. "opozycji", przecież z udziałem i byłych , odsuniętych  służb, jest zniechęcić zwolenników rządu do aktywności, bronienia patriotycznych racji. Natura większości ludzi nie lubi chamstwa i agresji,  lubi  emocjonalny spokój, pewien psychiczny komfort. Opisane działania opozycji, sterowane zapewne przez profesjonalistów w czynieniu zła, byłych "zawodowców" to swego rodzaju "terror". Chamstwem i agresją sterroryzować i zniechęcić przeciwników a samemu nadawać swoją narrację, zresztą wiadomo,  kłamliwą, dla "zwyczajnych" ludzi.  Zresztą, mają pieniądze, mają trolli i manipulatorów opinii ilu chcą.  Zapewne dla wielu z nich to prawie profesja. Ale damy radę. Z wyborami. Z referendum nie wiadomo.

Obrazek użytkownika u2

13-09-2023 [18:38] - u2 | Link:

Z referendum nie wiadomo.

To rodzaj mobilizacji ludzi do głosowania przede wszystkim w wyborach. A prawo łączące wybory z referendum uchwaliła lewica, kiedy rządziła. Wiele lat temu. Tylko totalniackim partiom nie w smak oddawanie władzy w ręce demokracji bezpośredniej, czyli zwykłym ludziom, dlatego tak teraz ujadają przeciwko referendum. Wolą nie mieć przeszkód w rozwalaniu Polski jak w końcu dorwą się do koryta.

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

13-09-2023 [20:20] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

Do: u2 :
Problem jest w tym, że jest próg uznania referendum za zobowiązujące, 50%. W wyborach nie ma żadnego progu, przyjdzie, teoretycznie 33%, ba, weźmie udział tylko 5 % i wybory są ważne. Dlatego sam patrzę na "progi"  sceptycznie, państwo ma obowiązek dać każdemu prawo do wyborów i kto nie poszedł, jego strata. / Przez progi nie udają się żadne referenda za odwołaniem władz miasta czy miasteczka. No, udaje się może 10 % i tu Kukiz ma rację, są za wysokie /. 
Oni, PO , mają opracowaną strategię. "Nie brać karty do referendum". Kto w małym mieście , gdy pracuje w spółce samorządowej weźmie kartę i potwierdzi podpisem, jak ratusz krzyczy NIE ? / a więc w domyśle i na oczach ich ludzi  "kto bierze to wróg, przeciwko nam" , a to mściwi i pamiętliwi ludzie. Jeden weźmie, inny nie /.  Emeryci tak, zagłosują w referendum. Inni różnie.ONI  przecież mają swoich ludzi w komisjach, i to ilu, cała opozycja po jednym. Tu jest ten sam mechanizm co przy referendum o odwołanie samorządowej władzy PO, ten sam mechanizm psychologiczny, zestresowanie. Ludzie nie lubią ryzykować. To nie jest tajne głosowanie, bo już wzięcie karty jest dla tamtych "deklaracją wyborczą", /kto za nami,ni bierze/,  tak to jest ustawione. A im chodzi o to, by nie było frekwencji.
Do wygrania wyborów większością wystarczy powiedzmy 42-3 %. Do wygrania referendum, 50%. Dlatego mam znak zapytania. Zobaczymy.

Obrazek użytkownika u2

13-09-2023 [23:37] - u2 | Link:

nie udają się żadne referenda za odwołaniem władz miasta czy miasteczka

Tak, to prawda, tutaj trzeba frekwencji 30%. Nie udało się referendum za odwołaniem HGW w Warszawie w 2013, ale i w Augustowie za budową obwodnicy w 2007. Wtedy ubeckie merdia nawoływały do bojkotu referendów, podobnie teraz tak samo nawołują.

PS. Nieudane referendum w Augustowie oznaczało przesunięcie o dekadę budowy obwodnicy i wykluczenie komunikacyjne miasta i całego regionu pojezierza suwalsko-augustowskiego. Dopiero teraz planuje się  drogę ekspresową Białystok - Augustów w Rządowym Planie Budowy Dróg do 2030 z perspektywą do 2033. Czyli trzeba czekać kolejną dekadę. Inwestycja ma kosztować 5 mld złotych. A gdyby frekwencja była powyżej 30% to Augustów miałby już dawno ekspresówkę do Warszawy.

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [11:20] - Jan1797 | Link:

Henry, 
A ataki pisowskich trolli
Swój to pisał.;)
Jest taki klip, gdy obok Janusza Wojciechowskiego, przechodzi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Znamienny.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-09-2023 [11:35] - NASZ_HENRY | Link:

Janie,

redaktor Sakiewicz i @admin  zamiast wykopać najbardziej agresywnego jednego kacapskiego i jednego szwabskiego trolla bawią się z nimi pod pretekstem zachowywania wolności słowa. Nie znają biblijnego przekazu, że jedna robaczywa śliwka  może zainfekować cały koszyk śliwek. I tak się dzieje na NB ;-)

 

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [11:40] - Jan1797 | Link:

Henry,
Fakt, też nie rozumiem,
I "Otwarcie przyznaje się do umyślnego trollowania na NB"
jak to ujął U2.

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-09-2023 [11:55] - Pani Anna | Link:

@Nasz Henry
Popieram postulat.
Wywalić na pysk wszystkich pyskujacych, zostawić Naszego Henrego i sake3 i wreszcie będzie większość konstytucyjna. 

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [12:03] - Jan1797 | Link:

Anno,
Sądzisz nie podołamy? :)

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-09-2023 [12:08] - Pani Anna | Link:

Podołamy? Podołacie!!!

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [12:12] - Jan1797 | Link:

Dziękuję,
Jak zauważyłem dość dawno, nawet subtelne zmiany nie są mi obce;)

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-09-2023 [12:55] - Pani Anna | Link:

@Jan
Mocie racje towarzyszu, i precz z zaplutymi karlami reakcji!!! Wincej takich jak Wy, nam trza.

Obrazek użytkownika Jan1797

17-09-2023 [17:11] - Jan1797 | Link:

@Anna, 
Nie znajdziesz w mojej rodzinie, co zapewne pamiętasz? Musisz gdzie indziej:))
Czy znaczy to jednak, że szukasz wspólników dla przyszłościowego legendowania?

Obrazek użytkownika sake3

13-09-2023 [16:51] - sake3 | Link:

Ja jestem odmiennego zdania.Nowe NB musi być oparte na dwu filarach intelektualizmu który najbardziej tu reprezentują pani Anna i pan Pers.Dodatkowo pan Pers uważa się za misjonarza a więc ubogaci portal w pierwiastki duchowe.Pomoc innych panów też będzie nieodzowna żeby trzymać za pysk rozbestwioną pisowską gromadkę.Portal będzie zwyżkował,bo potencjał intelektualny Pani Anny i pana Persa jest najwyższych lotów.Temat będzie jeden=covid, maseczki ,szczepionki.kolaboranci których widzi jeden z komentatorów propozycje rozliczania rządu i metody karania. Czyż to nie wystarczy?

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2023 [17:19] - Pers | Link:

@sake
//...potencjał intelektualny Pani Anny i pana Persa jest najwyższych lotów.//

Dziękuję za uznanie maglareczko.
Widzę że się dogadamy :)))))))
Jak czegoś nie wiesz to pytaj śmiało!

Obrazek użytkownika sake3

13-09-2023 [11:31] - sake3 | Link:

Nienawiść tak dziś widoczna nie dotyka tylko rządzących których za wszelką cene trzeba obalić.Już szykują się stosy.Ale to nie wystarczy,trzeba jeszcze skopać i wbić w ziemię elektorat czy też zwyczajnych zwolenników.Za wszystko-za to że osmielają się mieć własne zdanie,że w ogóle nawet są.Nie trzeba daleko szukać tu na NB widać to wyraźnie Niebacznie przyznałeś się,że jestes sympatykiem PiS na NB już jesteś zachlanym wycirusem ,ścierwem,idiotą tłukiem,oslicą,mendą.probanderowską szmatą czy antypolskim smieciem a nawet kolaborantem.Nie ma dla takich miejsca na NB jak postuluje pewna paniusia Tu na NB pogarda ma się dobrze.Pan @Pers niezłomnie ze swych wyzyn intelektualnych walczy z ,,niemocą'' intelektualną innych Nie ukrywa a nawet szczyci się swoją pogardą.Inni deptają mu po piętach i bardzo już ciasno w tej czołówce ,,pogardzaczy''którym przyświeca hasło-,,kto nie jest z nami jest przeciwko nam '' Innej opcji nie ma..   

Obrazek użytkownika Jan1797

13-09-2023 [12:00] - Jan1797 | Link:

Droga Sake,
Tak rozumiem. Ile konstruktywnych dyskusji można by uskutecznić? 
Podam taki przykład. Od lat biję się medialnie dla powstania targu dostępnego dla rolników w Krakowie. Pisałem minity o samorządowe wsparcie budowy przy powstałych przystankach kolejowych i parkingach. Wszystkie wnioski w Krakowie składane przez PiS padały głosami radnych opozycji, a teraz proponują to sami. To dobrze, byle w końcu nie byli przeciw własnym wnioskom ;) Będę Sake za kilka dni, proszę więc się nie gniewać.

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2023 [15:36] - Pers | Link:

@sake
//Pers niezłomnie ze swych wyzyn intelektualnych walczy z ,,niemocą'' intelektualną innych Nie ukrywa a nawet szczyci się swoją pogardą//

Bo ja szczery chłopak jestem.
Zło nazywam złem.
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie*. A co nadto jest, od Złego pochodzi" ... Ewangelia wg św. Mateusza.

Obrazek użytkownika sake3

13-09-2023 [19:44] - sake3 | Link:

@Pers.....Ale dlaczego szuka pan zła wyłącznie u innych ? Trzeba raz spojrzec krytycznie albo przynajmniej z dystansu na siebie. Co ma szczerość do wmawiania innym nieistniejących poglądów,braków,kłamstw? Na czym pan opiera twierdzenie że moja postawa jest antypolska albo probanderowska, a mój intelekt mizernych lotów? Trzeba brac odpowiedzialnośc za słowo zamiast afiszować sie swą pogardą wobec ludzi których pan nawet nie zna a szufladkuje w jakieś grupy ,,my'' czy ,,wy''. To własnie nazywa się nienawiść..

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2023 [19:54] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz Admin antypolskiego portalu NEon24.org tak piszesz o Redaktorze Sakiewiczu i blogerów NB cytuję co piszesz publicznie :

 25. "Z ciekawości zajrzałem do Sakevycza i... nic.
Wychodzi na to, że karmi swój motłoch tylko żydobanderowskimi fejkami..."
"ale od czego nijaki Żaryn i ścierwa żydobanderowskie od Sakevycza, które mu donoszą, m.in na nas?"
26. "Żydobanderowskie mendia to te, z których czerpiesz swoje "obiektywne analizy". I to nie tylko szczujnia Sakevycza, gdzie funkcjonuje twój prężny fanklub." (https://zawisza.neon24.org/pos...(link is external))
27. "Żydobanderowskie ścierwa. Na co dzień rezydują w szczujni Sakevycza, kawalera orderu banderowskiej bezpieki.
Teraz mają szczytowanie bo nawet tam zdarzają się Polacy upominający się o sprawiedliwość dla pomordowanych.
To człekopodobne ścierwa, które za wszelką cenę chcą wybielić swoich ziomków."
https://spiritolibero.neon24.o...(link is external)
28. Ja z was tylko drwię i szydzę.
To jest bardzo łatwe bo nie macie za grosz wiedzy a i poziom intelektualny budzi śmiech i politowanie.
A piszę na NB bo jestem "misjonarzem" :)))))
https://naszeblogi.pl/67565-na...

koniec cytatu..