Zły pokój gorszy od wojny

Straszy się nas możliwością przedłużenia się wojny, której przecież nikt nie chce: - napadnięty, bo ponosi niewinne ofiary, napastnik ze względu na koszty i własne straty, sąsiedzi z powodu różnych dolegliwości, a reszta ze strachu przed ewentualnym rozszerzeniem jej zasięgu. Skutki gospodarcze rozkładają się różnie, większość ponosi straty, ale są i tacy, którzy dorabiają się na wojnie i to niekoniecznie na dostawach wojskowych, ale za to zaopatrując obie wojujące strony. Fachowcami od takiej specjalności są Niemcy i Chiny i to w ich interesie leży podtrzymywanie obecnego stanu, są to jednak tylko uboczne skutki tej wojny. Jej podstawowym celem jest uzyskanie dogodnego dla siebie układu europejskiego, ale Rosja nie była by sobą, gdyby przy okazji nie postanowiła zagrabić jakiegoś terytorium.

W stosunku do Ukrainy, wspólnego kraju, jak twierdzi Putin, roszczenia są stosunkowo umiarkowane, zaledwie sto kilkadziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych z przeszło sześćset tysięcznego państwa. Jest to zresztą działanie nielogiczne w zestawieniu z uznaniem jedności narodowej, gdyż w takim przypadku mogłoby chodzić o połączenie w jedno państwo, lub unię, a nie wyrywanie po kawałku „bratniej” ziemi. Dla Rosji taki zysk ma niewielkie znaczenie, poza kłopotami przyswojenia, natomiast dla Ukrainy jest to wielki cios i dlatego obstaje przy żądaniu opuszczenia zagrabionych  terytoriów. W tych okolicznościach bardzo trudno osiągnąć stan zawieszenia broni jako wstęp do rokowań pokojowych, wprawdzie rozmowy między stronami mogą być prowadzone w trakcie działań bojowych, ale ich rezultaty będą wątpliwe.

Mając na względzie fakt, że Rosja, w obecnej sytuacji, nie może zgodzić się na wyjście z Krymu, to nawet ewentualna rezygnacja z Donbasu nie zmienia jej zwycięskiej pozycji. A to oznacza powrót do uprzywilejowania rosyjskich dostaw do UE i umocnienie niemieckiego władania, czyli praktycznie do powrotu stanu sprzed 2015 roku. Za przegranego mogą się uważać Stany Zjednoczone, chociaż za wyparcie się sojuszników europejskich będą mogły liczyć na łaskawość niemiecką, reprezentującą też i Rosję.
Polska będzie musiała ponieść stosowne konsekwencje, może nie na taką skalę jak za zdrady Roosevelta, ale z pewnością dość bolesne.

Przy okazji przypominam tym wszystkim, którzy spodziewają się, że przejście Polski do obozu niemieckiego uchroni nas przed dyskryminacją, iż mamy dowody z najbliższej i dalszej przeszłości wskazujące na niezależność takiego traktowania od postawy władz w Polsce. Nie chodzi bowiem tylko o wymuszenie posłuszeństwa, ale o realizację zaprogramowanej degradacji Polski. Rosjanie na swoim ukraińsko-białoruskim odcinku już to osiągnęli, Niemcy ciągle nie mogą sobie poradzić z Polską.
Przedstawione zakończenie wojny bardzo im w tym pomoże.

Wszystko to wygląda dość beznadziejnie, biorąc jeszcze pod uwagę spodziewany wzrost wpływów niemieckich na Ukrainie po nieuchronnym, w tym przypadku, odejściu Zełeńskiego. O przejściu Polski do obozu  rosyjskiego nie może być mowy, zresztą Niemcy na to nie pozwolą i to nie nam, a Rosjanom. Polska jest im potrzebna, ale w odpowiednio przystosowanej roli i tego będą pilnować. Cóż zatem pozostaje w tak niekorzystnej sytuacji?

Chyba jedyna nadzieja leży w samej Rosji, gdyż na amerykańskie wymuszenie jej kapitulacji nie ma co liczyć. Miarą obaw w Stanach przed ewentualnością rosyjskiej przegranej jest rozpowszechniana groźba użycia broni masowego rażenia w momencie przegrania wojny konwencjonalnej przez Rosję. Uważa się, że zdeterminowanego bandytę na to stać. Wbrew pozorom, jest to okazja dla znalezienia punktu wyjścia, wystarczyłoby gdyby nie tylko społeczeństwo, które w Rosji nie ma wpływu na postępowanie władz, ale przede wszystkim ośrodki decydenckie, zostały przekonane o takiej możliwości, grożącej nie tylko ich stanowi posiadania i wpływów, ale przede wszystkim życiu. Wówczas będą zmuszeni do usunięcia Putina – możliwe, że w tym samym trybie co obsadzenie na tronie, a może i tak jak Prigożyna.

Musi być to jednak bezbłędnie zaaranżowane, dotychczas bowiem przeważało przekonanie, że po co Putina usuwać, lepiej go kupić. Skutek takiej polityki jest aż nadto dobrze widoczny. Dopiero wtedy można będzie dokonać takich zmian w usytuowaniu Rosji, że przestanie zagrażać. Przede wszystkim jej pozycja polityczna musi być wreszcie sprowadzona do rzeczywistej siły tego państwa. Wprawdzie na największym światowym obszarze, sięgającym ponad 17 mln km2 żyje tylko nieco ponad 140 mln ludzi (w tym coraz mniej Rosjan), a dochód tego kraju jest na poziomie Włoch, ale uznaje się, że czynnikiem decydującym o znaczeniu Rosji jest jej siła zbrojna z bronią masowego rażenia i jej zasięgiem.

Chociaż praktyczny egzamin rosyjskiej armii na Ukrainie wypadł niekorzystnie, a nawet kompromitująco, nie umniejsza to jednak powszechnego na świecie strachu przed nią. Mam jednak poczucie, że ten strach jest sztucznie rozprzestrzeniany przez określone koła na zachodzie, zainteresowane współpracą z Rosją. W polskim interesie, zwanym „racją stanu”, leży obalenie mitu na temat Rosji i wypracowanie racjonalnej postawy w ocenie i praktycznym stosunku do jej nadmiernych ambicji i zbrodniczych metod działania. Szefowie gangu dyrygującego oficjalnymi władzami na Kremlu muszą zdać sobie sprawę, że dotychczasowe metody postępowania przynoszą straty i zagrażają samej egzystencji ich satrapii. Tylko taka polityka może przynieść pozytywne zmiany w wewnętrznym układzie rosyjskim, a w konsekwencji definitywny upadek zamiarów odbudowy imperium.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2023 [10:26] - Pers | Link:

Pozycja polityczna Putina na świecie jest ogromna a w samej Rosji popiera go ponad 80% obywateli co (bardzo niechętnie) przyznają zachodnie źródła.
Jest więc nie do ruszenia, można go tylko zamordować ale wtedy zostanie natychmiast kanonizowany.
A gospodarka Rosji według Parytetu Siły Nabywczej jest piątą gospodarką świata i mimo wojny się rozwija. A zachód się zwija. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że "obrażono" się na tanią, rosyjską energię biorąc w zamian kilkakrotnie droższą z USA. A Rosja zarabia coraz więcej.
Największe firmy niemieckie już wynoszą się z Europy a to ma i będzie miało katastrofalny wpływ na polską gospodarkę. 

Rosja do prowadzenia wojny ma wszystko własne - surowce, fabryki, ludzi i pieniądze. Ukraina nie ma już nic oprócz długów i kroplówki z zachodu, która już się kończy. Osławiona "kontrofensywa" też okazała się ogromną porażką i w najbliższym czasie Rosja zajmie Charków, Mikołajów i Odessę. Wtedy może usiąść do stołu i dyktować warunki pokoju. A każdy pokój to katastrofalna porażka USA/NATO przy której haniebna ucieczka z Afganistanu to będzie pikuś.
Takie są FAKTY.
 

Obrazek użytkownika sake3

01-09-2023 [14:49] - sake3 | Link:

@Pers......Tę agitkę już pan przedstawiał co najmniej trzy razy. Do znudzenia.Czas odświeżyć tekst i wziąć się do uczciwej pracy A najlepiej jakąś nową agitkę przywlec. 

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2023 [14:59] - Pers | Link:

@sake
Zieeeeeeeeeeeew :))))))

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2023 [15:04] - Pers | Link:

@sake
//Pers......Tę agitkę już pan przedstawiał co najmniej trzy razy.//

Udowodnij punkt po punkcie, że to "agitka" a nie FAKTY.
Udowodnij.
Czekam :)))

Obrazek użytkownika sake3

01-09-2023 [15:53] - sake3 | Link:

@Pers.......To ziew czy oczekiwanie? Te dwie czynności się wykluczają. A do uwodnienia że tekścik jest pierwszej świeżości jest pan niestety. No czekam.

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2023 [16:00] - Pers | Link:

@sake
//A do uwodnienia że tekścik jest pierwszej świeżości jest pan niestety. No czekam.//
To se poczekasz. maglareczko :)
Zarzucasz mi "agitowanie" i kłamstwa więc udowodnij to.
Ei incumbit probatio, qui dicit, non qui negat.

Potrafisz zrozumieć tę łacińską sentencję? Pochodzi z Prawa Rzymskiego.
Startuj :))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-09-2023 [18:29] - Tezeusz | Link:

@Rus..
"Zarzucasz mi "agitowanie" i kłamstwa więc udowodnij to."
To już rola służb po co ich wyręczasz ..pożyjemy zobaczymy...info mają przecież na bieżąco . Opara nie ostrzegał ?

Obrazek użytkownika sake3

01-09-2023 [19:00] - sake3 | Link:

@Pers.....Potrafię zrozumieć.Miałam łacinę w szkole.Proszę się tak nie puszyć swoją wiedzą przed byle maglareczką.No i widzę,że wyprowadziłam choć niechcący z równowagi,bo komentarze do mnie są już nawet dwuzdaniowe.Cóż za wyróznienie. POczekam na jeszcze dłuższy teksciki.

Obrazek użytkownika u2

01-09-2023 [15:06] - u2 | Link:

Pozycja polityczna Putina na świecie jest ogromna a w samej Rosji popiera go ponad 80% obywateli co (bardzo niechętnie) przyznają zachodnie źródła.

W PRL-u poparcie dla PZPR i W. Jaruzelskiego wynosiło 100%. Takie były wyniki wyborów. W Rosji Putlera poparcie dla Putlera kształtuje się około 40%. Pisałem już o tym na NB. 20% zbierał Ziuganow, który jest bardziej radykalny niż Putler. 40% woli sie nie wychylać, bo może trafić na Czukotkę. Zresztą Putler zareagował prewencyjnie wprowadzając kary do 20 lat za publiczne mówienie i pisanie o wojnie. To było w ramach przygotowania wojny z Ukrainą, aby stłumić niepokoje społeczne. W dniu mobilizacji notowania Putlera jeszcze bardziej spadły. Ludzie w kacapskim internecie wyszukują słowa wojna i wybory prezydenckie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-09-2023 [18:33] - Tezeusz | Link:

@Rus..
"Pozycja polityczna Putina na świecie jest ogromna a w samej Rosji popiera go ponad 80% obywateli co (bardzo niechętnie) przyznają zachodnie źródła."

Hahahaha tego osranego tchórza ściganego listem gończym za ludobójstwo karakana putlerka tego co jest lizany w osrane dupsko przez rusofili ścierwoneonowych...o tym skurwielu piszesz.. Toż to twój idol ?

Obrazek użytkownika u2

01-09-2023 [19:06] - u2 | Link:

A gospodarka Rosji według Parytetu Siły Nabywczej jest piątą gospodarką świata i mimo wojny się rozwija.

https://bank.pl/rosja-piata-go...

Nie wszyscy ekonomiści się z tym zgadzają. Siergiej Guriew, były członek zarządu Sbierbanku i były główny ekonomista EBOiR, którego wypowiedź cytuje portal russiamatters.org uważa, że „PPP jest miarą tego, ile możemy kupić za jednego dolara w Rosji, a zatem nie odzwierciedla  międzynarodowego znaczenia rosyjskiego PKB. Dla oceny pozycji jakiegoś kraju w gospodarce światowej należy brać pod uwagę wielkość PKB w nominalnych dolarach.”

Gdyby mierzyć PKB według rynkowych kursów walutowych, a nie według PPP, Rosja w 2022 r. byłaby dopiero ósmą co do wielkości gospodarką na świecie i czwartą w Europie po Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Warto też zauważyć, że według prognoz MFW ​​w 2028 r. udział Rosji w światowym PKB (PPP, w stałych dolarach) zmniejszy się, z 2,92%  do 2,58%, dając temu krajowi siódme miejsce w światowym rankingu.

https://www.rp.pl/gospodarka/a...

Wojna pogłębiła biedę w Rosji. Te liczby robią wrażenie

Ponad 60 proc., czyli 86 milionów obywateli Rosji żyje w biedzie. Z kolei w bogactwo opływa 4 proc. społeczeństwa - takie są ustalenia rosyjskich ekonomistów. Kremlowski reżim ma swoje, korzystniejsze statystyki.

Publikacja: 18.07.2023 13:06

Ekonomiści z moskiewskiego uniwersytetu państwowego przedstawili raport na temat poziomu życia rosyjskiego społeczeństwa. Ich ustalenia pozwalają przypisać w Rosji do „zrównoważonej klasy średniej”, a nawet klasy bogatych w latach 2019–2021 średnio 4 proc. ludności, a o około jednej trzeciej do klasy średniej „z dużym prawdopodobieństwem”. Pozostałe około 60 proc. autorzy badania odnoszą do ludności ubogiej, pisze gazeta RBK.

Obrazek użytkownika Pers

01-09-2023 [20:08] - Pers | Link:

@u-beczek
Nie wysilaj się litwak :)))

Obrazek użytkownika u2

01-09-2023 [21:36] - u2 | Link:

Żartujesz per-sik ? To żaden wysiłek. Wpisz w wyszukiwarkę frazę "gospodarka Rosji według Parytetu Siły Nabywczej". Znajdziesz tam dużo więcej danych na temat gospodarki twojej kacapii :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-09-2023 [22:13] - Kaczysta | Link:

!00 rubli to jeden dolar!!!
Kurtynaaa

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-09-2023 [20:26] - Kaczysta | Link:

dachowiec
Putin skończy tak samo jak ty
Ruskie ścierwa się utylizuję a nie z nimi czy o nich dyskutuje
 
 

Obrazek użytkownika Pers

02-09-2023 [01:18] - Pers | Link:

@qvak & @u-beczek
Walcie się pajacyki :))))))))))))

Obrazek użytkownika u2

02-09-2023 [09:16] - u2 | Link:

Walcie się

Taka twoja kulturka per-sik :-)

Obrazek użytkownika u2

01-09-2023 [10:47] - u2 | Link:

Za przegranego mogą się uważać Stany Zjednoczone

Z tego co pamiętam to JR Biden odblokował ruhrę NS2 i dał wolną rękę Niemcom i Rosjanom w przesyłaniu gazu. A że wybuchła pełnoskalowa wojna to oznacza jedno : manię wielkości Putlera (La Folie des grandeurs). Już bezładne wycofanie się USA z Afganistanu nie wróżyło nic dobrego. Najwyraźniej Putler postanowił wykorzystać słabość USA i zająć całą Ukrainę, a nie 100 tysięcy km kw. jak sugeruje @Autor. Ukraina miała być zdeukrainizowania, zdenazyfikowana i zdebanderyzowana. Takie 3 x Z = ZZZ

Jak widać plan Putlera nie wypalił. Putler miał nadzieję na zamordowanie Zełeńskiego i obsadzenie Kijowa marionetką Medwedczukiem. Coup d`etat nie udał się. Teraz Putler musi się ukrywać, ale prędzej czy później kacapy sami go odstrzelą i zacznie się krwawa walka o schedę po Putlerze :-)