Coraz częściej politycy opozycji mówią o konieczności ...

Coraz częściej politycy opozycji mówią o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego

1. Wydawało się, że konsekwencje wyborcze związane z podniesieniem wieku emerytalnego w 2012 roku dla wówczas rządzących, Platformy i PSL-u są na tyle negatywne, że nigdy więcej nie zaproponują takiego rozwiązania.
Platforma i PSL przegrali z kretesem wybory zarówno w 2015 roku jaki i 2019 roku i głównym powodem tej klęski, było złamanie obietnicy wyborczej związanej z wiekiem emerytalnym, bo przecież jeszcze w 2011 roku najważniejsi politycy tej partii (między innymi Tusk, Komorowski) publicznie deklarowali, że podwyższenia wieku emerytalnego jednak nie będzie.
Okazuje się, że nic bardziej błędnego, politycy opozycji coraz częściej otwarcie mówią o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego, świadczą o tym chociażby ostatnie wypowiedzi takich polityków jak Sławomir Nitras z Platformy, czy Waldemar Pawlak z PSL-u.
Gdy podczas plenerowej konferencji prasowej Platformy rolnik zwrócił uwagę posłowi Nitrasowi, że ten „ opiłował” go z wieku emerytalnego, ten odpowiedział mu „dlaczego Pan ma pracować krócej niż ja?”, z kolei Waldemar Pawlak w wywiadzie w RMF mówił o konieczności przebranżowienia się górników i pielęgniarek, gdy nie będą już w stanie pracować w swoich dotychczasowych zawodach.
Wcześniej w tym samym duchu wypowiadali się między innymi: były przewodniczący Platformy, poseł Grzegorz Schetyna, poseł Kamila Gasiuk- Pichowicz, czy poseł Katarzyna Lubnauer.
Jeszcze mocniej naciskają na to formalni i nieformalni doradcy Platformy tacy jak: prof. Andrzej Rzońca, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Marek Belka, dr Bogusław Grabowski, czy były minister finansów Jan Vincent Rostowski.
 
2. Wprawdzie sam przewodniczący Platformy Donald Tusk teraz twierdzi, że do sprawy podwyższenia wieku ta partia po ewentualnym zdobyciu władzy, już nie będzie wracać, ale przypomnijmy, że w kampanii parlamentarnej 2011 roku, będąc urzędującym premierem jeszcze gorliwiej w tej sprawie zaprzeczał.
W tym miejscu należy przypomnieć, że już wczesną wiosną 2012 roku ówczesny premier Tusk i koalicja PO-PSL zdecydowali się na podwyższenie wieku emerytalnego o 2 lata dla mężczyzn i 7 lat dla kobiet (odpowiednio z 65 lat do 67 lat i z 60 lat do 67 lat), a w przypadku rolników aż o12 lat dla kobiet i 7 lat dla mężczyzn (odpowiednio z 55 lat do 67 lat i z 60 lat do 67 lat).
W tej sprawie oszukano wyborców, bowiem w kampanii wyborczej na jesieni 2011 roku, czołowi politycy Platformy, zarówno urzędujący premier Tusk jak i ówczesny prezydent Komorowski, gorąco zaprzeczali, że chcą podwyższać wiek emerytalny.
 
3. Gdy tylko PO i PSL wygrali wybory parlamentarne w 2011 i stworzyli po raz drugi rząd tej koalicji i natychmiast rozpoczęli przygotowania do podwyższenia wieku emerytalnego, a stosowne ustawy zostały przyjęte już wiosną 2012 roku, a weszły w życie od 1 stycznia 2013 roku.
Trzeba podkreślić, że nie była to zwykła reforma jak do tej pory próbują tłumaczyć wprowadzenie tego rozwiązania, politycy Platformy i PSL-u ale zerwanie obowiązującej wiele lat umowy społecznej.
Rządząca wówczas koalicja PO-PSL wręcz przysłowiowym „walcem”, forsowała to rozwiązanie, mimo ogromnego oporu społecznego, sprzeciwu wszystkich organizacji związkowych, ale także opinii wielu ekspertów.
 
4. Trzeba także przypomnieć, że ówczesna koalicja PO-PSL, odrzuciła wniosek o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego złożony przez NSZZ „Solidarność”, poparty przez blisko 2 mln obywateli, podpisami zebranymi przez Związek.
Podczas debaty w tej sprawie w Sejmie, Donald Tusk zdecydował się wręcz na otwartą konfrontację z „Solidarnością”, przedstawicieli związkowców nie wpuszczono na galerię sejmową, choć pod Sejmem demonstrowało ich ponad 10 tysięcy.
Co więcej zabierając głos w tej debacie Donald Tusk użył słów „byle pętak” adresując je do przewodniczącego związku Piotra Dudy (przestawiającego wniosek o referendum w Sejmie), co związkowcy odebrali jako atak na wszystkich tych, którzy pod projektem się podpisali i byli gotowi wręcz szturmować budynki sejmowe.
Tylko przytomność umysłu przewodniczącego związku Piotra Dudy, który zaapelował do związkowców o zachowanie spokoju, spowodowała, że nie do szło do zamieszek i być może brutalnej akcji policji, która w dużych ilościach została zgromadzona na terenie Sejmu i była przygotowana do pacyfikacji protestujących.
 
5. Dopiero po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości, rząd premier Beaty Szydło razem z prezydentem Andrzejem Dudą, przygotowali projekt ustawy o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego i weszła ona w życie o 1 października 2017 roku.
Mimo tego, że eksperci straszyli, że ta zmiana doprowadzi do załamania finansów ZUS, to po 7 latach można z całą odpowiedzialnością za słowo stwierdzić, że nic takiego nie ma miejsca, co więcej pokrycie wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych składną sięga 87% i jest najwyższe w historii.
Jeżeli większość biorąc udział w referendum odpowie negatywnie na pytanie dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego, a jednocześnie frekwencja przekroczy 50%, to żaden rząd w przyszłości, nie będzie mógł wprowadzić takiego rozwiązania. I właśnie stąd taka panika po stronie opozycji, a szczególnie w szeregach Platformy, po zadaniu takiego pytania w referendum.
Wystąpienia w ostatnich dniach europosła Sławomira Nitrasa, czy przewodniczącego Rady Naczelnej PSL-u Waldemara Pawlaka w spawach wydłużenia wieku emertytalnego, tylko potwierdzają, że gdyby obydwie formacje wróciły do władzy, to podwyższenie wieku emertytalnego okaże się wręcz oczywistością.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-08-2023 [13:55] - u2 | Link:

jeszcze gorliwiej w tej sprawie zaprzeczał

Nadgorliwy kłamca Tusk. A nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu :-)

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [12:04] - Es | Link:

Każdy- niezależnie od politycznej opcji-doskonale wie, że podniesienie wieku emerytalnego jest koniecznoscią, tylko niektórzy nie mają odwagi o tym mówić, a nikt nie ma odwagi tego zrobić. 
Moze należało dopisac piate pytanie referendalne: czy jesteś za sprowadzaniem tysięcy robotników najemnych z dalekiej Azji-  którzy po zakończonych kontraktach osiedlą się na stałe w naszym kraju-dla utrzymania obecnych przepisów emerytalnych?

Obrazek użytkownika sake3

25-08-2023 [13:37] - sake3 | Link:

W których zawodach są braki w kadrach? Smiem przypuszczać,że w kopalniach,robotach ziemnych budownictwie.Cóż więc nam daje podniesienie wieku kobiet których zatrudninie w tych branżach i tak było niewielkie?Nie tylko w Polsce,ale i w innych krajach obniżono wiek emerytalny. Nie bez przyczyny a na podstawie badań ,możliwości fizycznych człowieka i bezpieczeństwa pacy a obniżkę wieku uznano za wariant optymalny.Teraz wariant podwyższenia jak widać okazuje się zbawczy.,a badania można wrzucić do kosza.Kto wie może wkrótce znowu trzeba go podwyższyć bo utrzymujemy cała armię pasożytów paniusię Lempart,i jej wrzaskliwe koleżanki,Kijowskich ,Mazgułów,Farmazonów,celebrytów,nierobów którym czas upływa na protestach,dewastacji kościołów, pomników podpalaniu biur poselskch,terrorystów ekologów.Czy my mamy iść do pracy żeby taki Kijowski nie musiał  przepracować ani dnia?

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [14:55] - Es | Link:

 @sake 
Dywagując zatoczylas pełne koło i zaczęłaś sama odpowiadać na swoje wątpliwości. Mógłbym coś dodać,  uzupełnić, ale i tak widzisz, że nie da się uchronic przed czymś co jest nieuniknione. Brak rąk do pracy( I relacje między ilością obywateli czynnych zawodowo zasilających ZUS składkami, do pobierających swiadczenia)  zaczyna być i będzie coraz bardziej odczuwalny. Czego Polsce skąd inaczej życzę, ponieważ oznacza rozwój i wzrost gospodarczy. No ale coś za coś. Jeśli nie wiek emerytalny to zewnętrzny zaciąg siły roboczej i ostateczna zgoda na państwo wielokulturowe. Tego nikt Polakom nie mówi a rozpaleni komentatorzy ze świadomości wypierają. 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-08-2023 [15:10] - Czesław2 | Link:

@Es Nikt się jednak nie pytał Polaków, czy chcą następnych obcych montowni, do których brakuje rąk do pracy. A te powstają jak grzyby po deszczu. Trzeba im zapewnić logistykę, energię, wodę itp I dopłaty do inwestycji. Natomiast to, czy płacą podatki, jest ściśle tajne.

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [15:31] - Es | Link:

@Czeslaw
Ścisle tajne to sa sumy jakimi sie je dofinansowuje, bo czy placa podatki to akurat wiemy.
Ja nie kruszył bym kopii o te montownie. Połowa Azji z Chinami na czele żle na nich nie wyszła. Problemem jest asertywnosć- czy raczej jej brak- polskich rządów niezależnie od opcji. No ale rządy mamy takie na jakie zaslugujemy. 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-08-2023 [15:49] - Czesław2 | Link:

@Es Azja z Chinami robiła to swoją siłą roboczą

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [20:38] - Es | Link:

@Czesław
To żadne ograniczenie. 
Jeśli wszyscy się zgadzamy, że życzymy naszemu krajowi rozwoju, a realizować to ma wybrana przez nas partia i wyłoniony przez nią rząd, to musimy sobie zdać sprawę, że w obecnej sytuacji finansowej i potencjale polskiej gospodarki musi to zrobić w ten sposób. ściągać jak najwięcej inwestycji, nawet kosztem dofinansowania i zwolnień z podatków. Morawiecki udowodnił, że nie jest w stanie zrobić nic więcej. I prawdopodobnie żaden z rządów tak zwanej polskiej prawicy do większej asertywności zdolny nie będzie. A zatem przy braku lokalnej siły roboczej zapewni najemników.

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [20:48] - u2 | Link:

życzymy naszemu krajowi rozwoju

Piekło jest wybrukowane waszymi "życzeniami" :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

26-08-2023 [15:28] - Czesław2 | Link:

@ES Legalni imigranci sprowadzeni do pracy
https://niezalezna.pl/polska/w...

Obrazek użytkownika sake3

25-08-2023 [15:34] - sake3 | Link:

@Es.....Zaciąg siły roboczej jest stosowany we wszystkich państwach świata,ale co podkreślam -siły roboczej. Czy nielegalni imigranci są tą siłą roboczą? Tylko w części.Ogladałam dokumentalne filmy o Dubaju i Kuwejcie konkretnie o hotelach Tam najemników do pracy jest bardzo wielu.Pracują uczciwie wspomagając rodziny pozostawione w krajach a ich pensje miesieczne przewyższają roczne w ich rodzinnych stronach.Dlaczego u nas zrównuje się tych co przyjechali na kontrakty po wygasnięciu których wyjadą z tymi co nielegalnie przekraczają granicę,pracowac nie chcą.i usiłując przedostac sie na zachód.Idąc dalej dlaczego forsuje się w Polsce politykę antyrodzinną,proaborcyjną,politykę państwa bez dzieci w trosce o prawa kobiet? W tej sytuacji trzeba będzie podnieść ten wiek do setki.To nie jest wyłacznie problem Polski,ale u nas podnosi sie go z taką mocą własnie przed wyborami. 

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [15:48] - Es | Link:

@sake
Te pytania powinnas kierowac do innych niz ja adresatow. Ja pisze o mozliwych wyborach i rozwiązaniach coraz bardziej nabrzmiewajacego problemu braku siły roboczej, a ty oburzasz się  na istniejącą rzeczywistość. 
Nie zrównuję nielegalnych imigrantów z najemnikami. Nigdy tego nie robiłem. Ale jest prawda już wiadoma, że część robotników kontraktowych zostaje. Niekoniecznie utrzymując pierwotne zatrudnienie. I to widać na ulicach. Zmierzamy zatem w kierunku społeczeństwa wielokulturowego. Tylko, że po kryjomu. 

Obrazek użytkownika sake3

25-08-2023 [16:36] - sake3 | Link:

@Es.....Ja nie oburzam się na istniejącą rzeczywistość ,ja ją stwierdzam.Czy naprawdę sądzi pan ,że powszechnie proponowana aborcja,traktowanie rodzin wielodzietnych jako patologię,uważanie dzieci za udrękę(Tusk) i balast nie jest czynnikiem sprzyjającym brakowi rąk do pracy? To dlaczego panie sufrazystki do żadnej pracy sie nie garną? Bo łatwiej żyć z pieniędzy róznych szemranych organizacji pozarządowych za lansowanie dziwnych ideologii.Czyli starzy będą musieli pracować do śmierci bo dzieci nie będzie albo tylko celebryckie,aktorskie które i tak do żadnej pracy jak i ich rodzice nie pójdą.Przyczyna tkwi zresztą głębiej.Ludzi nauczono braku szacunku do pracy.Kiedy zwalniano pracowników i szli na bezrobocie kiedy,likwidowano całe zakłady nawet te dochodowe zakłady albo sprzedawno za złotówkę,kiedy uciekali za granicę za chlebem,albo z tytułami magisterskimi sprzedawali na bazarach pietruszkę.Czy ktoś za to odpowiedział.? Nie ,ci wszyscy mądrale wylądowali w Parlamencie Europejskim i urągają Polsce.Po co zresztą pracować jak można sterczeć na ściance,wygłaszać swoje polityczne manifesty,latac z tubą po ulicy i ryczeć ośmiogwiazdkowo?Najpierw trzeba podliczyć i wysłać do pracy pasożytów.Niech zakładają tę fotowoltaikę wg Pawlaka.Ręczę że uzbiera ich się pokaxna ilość o ile nie rzesza.

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [16:49] - u2 | Link:

Czyli starzy będą musieli pracować do śmierci bo dzieci nie będzie

To kalkulowanie pełomafii, która nigdy nie ma na nic piniędzy i chce zrobić z ludzi swoich niewolników.  Dzięki obniżeniu podatków wpływy z CIT i PIT oraz z VAT wzrosty na tyle, że waloryzacja emerytur i rent to nie 3,50 w skali roku tylko średnio 250. W dodatku są 13 i 14 emki.

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [19:37] - Es | Link:

@sake
A jak takie wygrażanie pięścią w powietrze zmieni sytuację na rynku pracy?

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [19:44] - u2 | Link:

wygrażanie pięścią w powietrze

Sądzisz Es, że nikt ciebie nie obserwuje jak grozisz pięścią w powietrze ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

25-08-2023 [19:54] - sake3 | Link:

@Es.......To ja wygrażam pięścią? Napisałam tylko,że są Polacy zdolni do pracy i w wieku wcale nie podeszłym.Dlaczego nie zasilą szeregi pracujących? W internecie apelowała o zrzutkę na naprawę komputera panienka z młodych Lewicy Te naprawy były dwukrotne,potem się okazało,że potrzebny nowy  komputer,aż przed świetami apelowała o zrzutkę na godne spędzenie Świąt Na pytanie internauty dlaczego nie pracuje odpowiedziała dumni,że nie ma czasu jako aktywistka Lewicy.Takich nierobów jest dużo więcej..

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [20:18] - Es | Link:

@sake
To ja wygrażam pięścią?
Na zmianę z załamywaniem rąk nad czymś na co nie masz wpływu. Sądzisz, że z powodu nawet tysiąca głosów takich jak Twój, jedna czy druga aktywistka lewicy  zawstydzi się i zmieni ? Pójdzie do "zwykłej" pracy poprawiając współczynnik zatrudnionych w stosunku do pobierających świadczenia??

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [20:19] - u2 | Link:

To ja wygrażam pięścią?

Tak, to ty piszesz o wygrażaniu pięścią :-)

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [15:54] - u2 | Link:

dlaczego forsuje się w Polsce politykę antyrodzinną,proaborcyjną,politykę państwa bez dzieci w trosce o prawa kobiet?

Ano, jestem zdumiony pompowaniem w balon aborcji totalniaków, to mi przypomina politykę Niemiec na terenie okupowanej Polski. W dodatku żąda tych rzekomych praw do aborcji na życzenie m.in. niejaka Henning, a jej nazwisko wskazuje na jej niemieckie pochodzenie.

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [13:45] - u2 | Link:

podniesienie wieku emerytalnego jest koniecznoscią

Baju, baju. Rzekomą koniecznością nie zatuszujesz waszej nieudolności w gospodarowaniu finansami państwa. Wy ciągle nie macie kasy na nic. I nie będziecie mieli. To są znane sprawy.

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [15:01] - Es | Link:

@u
Dziekuję za komplement przypisujacy mi tak dużą moc sprawczą. 

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [15:18] - u2 | Link:

przypisujacy mi tak dużą moc sprawczą

Autor wpisu p. Kuźmiuk pisze wyraźnie, że to politycy totalnej opozycji bajdurzą o konieczności podwyższania wieku emerytalnego. A ty powtarzasz tę ich tezę bez podania nawet najmniejszych argumentów. Jedynym argumentem was totalniaków jest powtarzanie za Gargamelem, że piniędzy ni ma i nie bydzie.

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [15:35] - Es | Link:

Ilu robotników sprowadza Orlen na swoje budowy? A jest jedyny?
No ale dla ciebie to nie jest argument 

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [15:48] - u2 | Link:

Ilu robotników sprowadza Orlen na swoje budowy? A jest jedyny?

A skąd Orlen sprowadza ropę ? Nie wiesz ? A wiesz w co inwestuje Orlen ? Nadal nie wiesz ?

Obrazek użytkownika Es

25-08-2023 [15:54] - Es | Link:

@u
Jaki rower?! Jaka pompka?!

Obrazek użytkownika u2

25-08-2023 [15:59] - u2 | Link:

Jaki rower?! Jaka pompka?!

Żaden rower, żadna pompka. To nie w to Orlen inwestuje. W rower i w pompkę to wy totalniacy chcecie nas nabić.