Widmo przegranej krąży nad Platformą

W kontekście nadchodzących wyborów, wśród Polaków coraz wyraźniej widać podział na dwa podstawowe polityczne bloki: prawicowo-patriotyczny, nawiązujący do tradycji I-szej i II-giej Rzeczypospolitej, oraz lewicowo-liberalny nawiązujący do tradycji PRL-u. Nie wątpię, że dla wszystkich jest oczywiste, że blok pierwszy reprezentuje opcja rządząca, czyli Zjednoczona Prawica. Natomiast blok drugi reprezentuje opozycja totalna (która, dla celów wyborczych przemianowała się na demokratyczną) na czele z Platformą Obywatelską. Mocnym filarem tej ‘demokratycznej’ opozycji są również postkomuniści, o których zaskarbienie przychylności a w efekcie ich głosy, Platforma intensywnie zabiega. 

W związku z powyższym, warto skreślić (szczególnie dla młodszych czytelników) kilka słów o postkomunistach i ich protoplastach komunistach. Otóż polscy postkomuniści, mówiąc kolokwialnie, dokonali przekrętu jakiego świat nie widział. Zaraz po wojnie, ich ideowi przodkowie komuniści (gdy z nadania Stalina dostali władzę w Polsce), przeprowadzili nacjonalizację przemysłu i tak zwaną reformę rolną. Jedno i drugie polegało na tym, że ludzie zostali ograbieni ze swojej własności. Oprócz ograbienia ludzi z ich własności, był jeszcze drugi skutek władzy komunistów. Cofnięcie cywilizacyjne! Otóż ludzie na Zachodzie, budowali swój dobrobyt. A co my robiliśmy? My budowaliśmy socjalizm i staliśmy w kolejkach. Za czym kolejka ta stoi? Po szarość, po szarość, po szarość … Jak to nadzwyczaj celnie ujął poeta a pięknie wyśpiewała Krystyna Prońko. 

To fundamentalne szalbierstwo komunistów, trwało blisko 50 lat. Jednak w końcu oni sami się zorientowali, że budowanie socjalizmu jest funta kłaków warte. Owszem mieli sklepy za żółtymi firankami*. Ale te sklepy dawały jedynie ersatz dobrobytu. Natomiast oni, w miarę upływającego czasu i ujawniającego się dysonansu pomiędzy partyjną propagandą sukcesu a siermiężną rzeczywistością, zapragnęli prawdziwego dobrobytu. Takiego jaki był na Zachodzie! I zanim jeszcze nastąpiła formalna transformacja ustrojowa, peerelowski Sejm przyjął tzw. ustawę Wilczka. Ustawę, która zlikwidowała gospodarkę nakazowo-rozdzielczą a wprowadziła (można powiedzieć incognito) gospodarkę wolno-rynkową. Co więcej, ustawie Wilczka towarzyszyła (co się dokonało już w całkowitej konspiracji) likwidacja Biura do walki z przestępstwami gospodarczymi. Nietrudno sobie wyobrazić jaki był przekaz wynikający z wprowadzenia w życie tych dwóch rozwiązań legislacyjnych, oczywiście chodzi o przekaz dla swoich. Hulaj dusza, piekła nie ma, czyli przepisujcie państwowe przedsiębiorstwa na siebie! I w ten sposób odbyła się alokacja kapitału transformacji ustrojowej. Alokacja kapitału, która sprowadzała się do tego, że ideologiczni (a często i fizyczni) potomkowie komunistów – pięćdziesiąt lat wcześniej wywłaszczających kapitalistów w celu wprowadzenia równości klasowej – teraz sami się uwłaszczali na państwowym, odebranym niegdyś prawowitym właścicielom, majątku!

A potem została przeprowadzona transformacja ustrojowa, która ‘przyklepała’ ową alokację kapitału, dzięki której potomkowie komunistów (ideologiczni i fizyczni) stali się kapitalistami. Niestety, tak to się wszystko odbyło. I na trzydzieści lat (z dwoma krótkimi przerwami), mimo formalnie istniejącego demokratycznego systemu, polityczna władza przeszła w ręce ludzi, którzy weszli w układ z postkomunistami oraz samych postkomunistów. Co więcej, ci ludzie uwierzyli, że tylko im ta władza się należy, bo tylko oni są uprawnieni do sprawowania władzy. Skąd takie przekonanie się wzięło? W filmie ‘Sami swoi’, Pawlakowa dając granat, jadącemu do sądu Pawlakowi, powiedziała – sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie. No cóż, analogia nasuwa się sama – demokracja demokracją, a władza musi być po naszej stronie. Nie odkryję Ameryki, gdy powiem, że takie przekonanie świadczy o pogardzie zarówno dla demokracji jak i samych ludzi.

A teraz wróćmy do wyborów, o których było na początku. Kilka dni temu głośno było o felietonie prof. Marcina Matczaka opublikowanego w Gazecie Wyborczej. Gazecie, która kiedyś (na początku) była naszą gazetą a dzisiaj już bez żadnego wstydu jest Trybuną Ludu postkomunistów. W felietonie tym, prof. Matczak całkiem trzeźwo, choć dla obecnych czytelników GW całkiem niespodziewanie, wieszczy przegraną opozycji.
Prof. M. Matczak ujął to tak. "Gdybym więc dziś miał oceniać szanse wyborcze …, to myślę, że opozycja je przegra. Bo osiem lat może okazać się dla naszych elit zbyt krótką pokutą za trzydzieści lat pogardy". Otóż to, trzydzieści lat pogardy. Prof. Matczak powiedział prawdę. I tę prawdę rzucił w twarz zwolennikom opozycji. A pogardą nie da się wygrać demokratycznych wyborów!

Toteż parafrazując K. Marksa, ideologa komunistów (protoplastów postkomunistów), można powiedzieć, że widmo przegranej krąży nad opozycją. Opozycją, która kiedyś nazwała się totalną a teraz dla celów wyborczych, przemianowała się na ‘demokratyczną’.

*   Sklepy za żółtymi firankami - sklepy dla komunistycznej nomenklatury, w których były do kupienia po preferencyjnych cenach, towary niedostępne dla zwykłych obywateli.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mada

19-08-2023 [08:41] - mada | Link:

Nie cieszmy się wygraną. Przypomnijmy sobie wybory w Warszawie. Tłumy na spotkaniach naszego i nikt na spotkaniach ich kandydata. Wynik: wygrali bezapelacyjnie.
Podkreślam potęgę Nienawiści. Nienawiść ich jednoczy a to najsilniejsze  uczucie.
Co do "prywatyzacji". Przypomnijcie sobie pierwsze lata "wolnej" Polski. Przekręty, złodziejstwa czerwonych. Ale o tym się mówiło i nawet prokuratura coś tam z tym próbowała robić. Do czasu wstąpienia Polski do UE. Od następnego dnia po wstąpieniu cisza. Wszystko zostało zaklepane, wszystkie złodziejstwa czerwonych zostały zakryte i nikt nie odważył się o tym nawet wspomnieć.  Po to była potrzebna UE, żeby uprawomocnić uwłaszczenie nomenklatury.
Wciągnęli w tę grę nawet papieża.
Jak tu nie podziwiać Kiszczaka. Jestem pewny, że szybko awansuje, gdzieś tam, w hierarchii Belzebuba. Jego siatka na Polskę działa nadal sprawnie.

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [09:09] - Jabe | Link:

Oba zwalczające się bloki różnią się nie­wiele. PiS, owszem, nawiązuje do naj­gorszych wzorców Sanacji (i Gierka), lecz prócz tego trudno go nazwać konserwatywnym („piątka dla zwierząt”) czy patriotycznym (ignorowanie ofiar wołyńskich). No i PiS globalistyczny projekt „pandemia” wdrażał, czego Platforma uniknęła.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

19-08-2023 [09:27] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'PiS, owszem, nawiązuje do naj­gorszych wzorców Sanacji (i Gierka)'
Bezpodstawne oskarżenia w celu zdyskredytowania politycznego przeciwnika, inaczej - dorabianie gęby.
 

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [09:42] - Jabe | Link:

Zamordyzm i samowola, jak ta przy okazji pan­demii, cen­trali­sty­czna giganto­mania, stawianie na państwo­wą przed­siębiorczość, przy tym ob­sadzając syne­kury ak­tywem, zawłaszczenie mediów do prowadzenia bezczelnej pro­pagandy. Ostatni po­mysł re­feren­dum w służbie walki wy­borczej jest prze­cież przy­kładem, że liczy się tylko po­myślność „bloku”, nie narodu.

Nawet ostatnia defilada na­wiązywała do buń­czu­cznych wzorców sana­cyjnych z przede­dnia upadku Polski.

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [12:06] - sake3 | Link:

Na przestrzeni wieków zawsze defilady były uroczyste,zawsze wydarzeniem gromadzącym wiwatujące tłumy.Nawet konie szły tanecznym krokiem.Nie rozumiem więc dlaczego w Polsce ma to być przedmiotem krytyki i potępieniem w nawiązywaniu do II-iej RP Dlaczego w Swięto Wojska Polskiego ma nie pokazywać się wojska? To co w takim razie pokazywać? Jadący jeden czołg,zanim paru żołnierzy ,pana z grupy rekonstrukcyjnej i ze dwie markietanki? A może zlikwidowac to święto bo nawiązuje do sanacji i urzadzić zgodnie z panującą modą paradę równości? 

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [12:11] - Jabe | Link:

Defilady, jak wtedy, służą ukryciu za­paści. To ma­mienie ludu pozo­rami.

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [13:26] - sake3 | Link:

Pozwolę się nie zgodzić ale skończmy z tematem defilad.W poprzednim wpisie napisał pan-zawłaszczenie mediów do uprawiania bezczelnej propagandy.Na czym ta bezczelność miałaby polegać? A czy propaganda lejąca się z TVN czy Onetu grzeszy skromnością i prawdą? W TVP ma pan codzienne debaty z udziałem wszystkich partii.Czy w mediach opanowanych przez opozycję ma pan podobną symetrię? I czy sądzi pan ,że w przypadku wygranej KO powstałe po przejęciu TVP media będą niezależne? będzie w nich w debacie miejsce dla innych opcji ? Już teraz można odpowiedzieć ,że nie,wystarczy spojrzeć na sytuacje w osławionym Campusie warszawskiego cymbała.Usunięto wszystkich zgłoszonych którzy nie są bekrytycznymi głosicielami ,,nauk'' PO.To jak ma wyglądać debata po wyborach jeśli już teraz zamyka się usta? Bedzie dopuszczalne tylko wzajemne kadzenie i picie sobie z dzióbków.....Odnośnie referendum-na czym opiera pan przekonanie,że ma służyć tylko tak zwanemu ,,blokowi''? Panu nie?

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [13:56] - Jabe | Link:

Za czasów, gdy oglądałem jeszcze tele­wizję, re­prezentanci różnych partii byli za­praszani do wszystkich stacyj. Z tego co słyszałem, do nie­dawna do „publicznej” telewizji kon­federatów jed­nak nie wpuszczano.

A to telewizja nominalnie pań­stwowa, nie partyjna. ­Nie będę dy­wagował, czy po ewen­tu­alnej prze­granej PiS-u źli ludzie będą robić to samo.

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [10:05] - u2 | Link:

Bezpodstawne oskarżenia w celu zdyskredytowania politycznego przeciwnika, inaczej - dorabianie gęby.

To nie są bezpodstawne oskarżenia. Taka pełomafia i lewizna na prawdę jest. Przekręty, usuwanie niewygodnych ludzi za pomocą seryjnego samobójcy, zamachy stanu. Mafie paliwowe i VAT-owskie, fałszowanie wyników wyborów jak w 2014. To się dzieje na prawdę.

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-08-2023 [09:54] - Kaczysta | Link:

Te wybory 2023 do parlamentu będą rekordowe pod względem ilości idiotów, ignorantów, złodziei i aferzystów zgłaszanych na listach wyborczych opozycji.
Ton nadaje PO zgłaszając donosicieli SB, miłośników Rosji i Putina, antysemitów oraz zwykłych celebryckich idiotów

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-08-2023 [13:16] - Tomaszek | Link:

Znaczy , ze kaczysta idzie na wybory i startuje z "jedynie słusznej ". Jest wyjątek jest reguła .

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-08-2023 [09:49] - Kaczysta | Link:

Nie będzie Wielkiej Pardubickiej
Kuń  się spłoszył
Nikt tak nie sponiewierał kunia Giertycha jak Tusk i jego ferajna. Półgłówek Kołodziejczak dostaje "jedynkę" a dyplomowany adwokat od rana do wieczora plujący na PiS dostaje kopa w dupę. Musi być grubo z machlojkami mecenasa jeśli wszyscy zatykają nos na jego widok.

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [11:52] - sake3 | Link:

@Kaczysta......Nie chwalić dnia przed zachodem słońca,w dzisiejszych czasach wszystko jest możliweJeżeli dzielny rolnik porzuca swoją wrzaskliwą partyjkę i przyjmowany jest jak udzielny książę w szeregach KO to dlaczego Giertych ma służyć tylko skacząc na przymurku i rżąc donosnie ,,kto nie skacze ten za PiS-em''? Co za marnowanie talentów. Wcześniej czy później będzie całował w rączkę capo di tutti capo jako consigliore.

Obrazek użytkownika smieciu

19-08-2023 [10:25] - smieciu | Link:

Sporo rzeczy zostało pomieszanych.
...coraz wyraźniej widać podział na dwa podstawowe polityczne bloki: prawicowo-patriotyczny, nawiązujący do tradycji I-szej i II-giej Rzeczypospolitej, oraz lewicowo-liberalny nawiązujący do tradycji PRL-u. Nie wątpię, że dla wszystkich jest oczywiste, że blok pierwszy reprezentuje opcja rządząca, czyli Zjednoczona Prawica.
Czyżby?
Weźmy np. nawiązywanie do tradycji PRLu. PO niemal do nie niej nie nawiązuje za to PiS w oczywisty sposób. Mamy powrót do centralnie sterowanej gospodarki socjalistycznej z jej wielkimi monopolami i biurokracją. Mamy ten sam rodzaj propagandy: Zachód jest wrogiem, w szczególności Niemcy. Mamy odnowienie kultu wojska. Mamy wroga przeciw któremu konieczne jest się zbroić. Generalnie mamy wszędzie czyhających wrogów ludu, czyli agentów obcych, których należy szukać w każdym miejscu i ścigać. Cały świat sprzysiągł się przeciw biednej Partii, otoczonej przez zewnętrzne i wewnętrzne zło. Partii walczącej o zwykłego człowieka, w szczególności emeryta.
Zresztą autor sam pisze:
Zaraz po wojnie, ich ideowi przodkowie komuniści (gdy z nadania Stalina dostali władzę w Polsce), przeprowadzili nacjonalizację przemysłu i tak zwaną reformę rolną. Jedno i drugie polegało na tym, że ludzie zostali ograbieni ze swojej własności.
To właśnie robi PiS. Któremu udało się PRL prześcignąć. Rolnictwo jest takie że importujemy ogromne ilości wieprzowiny. A także węgla. Od którego zamierzamy odejść na rzecz surowca, którego głównym producentem jest powstały po rozpadzie ZSRR kraj rządzony jeszcze niedawno przez sekretarza Partii.
Jednak warto dodać że tzw Zjednoczona Prawica faktycznie sięga do tradycji IIRP. Czyli rządów Sanacji wprowadzonej przez bolszewickiego agenta wypuszczonego z niemieckiego więzienia, J. Piłsudskiego. Sanację z całym jej zamordyzmem, kolesiostwem i ludzkim poziomem, który zainspirował do napisania Kariery Nikodema Dyzmy. Tu rzeczywiście się zgadza. PiS podjął tradycję.

Sejm przyjął tzw. ustawę Wilczka. Ustawę, która zlikwidowała gospodarkę nakazowo-rozdzielczą a wprowadziła (można powiedzieć incognito) gospodarkę wolno-rynkową.
Od tego zaczęły się zmiany, gdzie faktycznie komuchy to rozgrywały. Ale zmiany te umożliwiły też ujawnienie się i wykorzystanie ogromnej przedsiębiorczości Polaków, którzy sami zaczęli budować swój dobrobyt. Powstały tysiące przedsiębiorstw itp. To jednak nie trwało długo. PiSowska idea nie przewiduje tolerowania tego stanu rzeczy. Przedsiębiorca znów stał się kułakiem, na którego trzeba patrzyć jak na potencjalnego oszusta. Kontrolować. Doić. Ich kasę rozdawać według swojego uznania.
Dopóki  kasa jeszcze jest a przedsiębiorcy bazują na wcześniej zbudowanej działalności.

Kto wygra wybory? Ludzie wierzą we wszelkie iluzje. Wyborcy i tak oprą się na kłamstwie.
PO i PiS nie są tym czym im się wydaje.

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-08-2023 [11:25] - Kaczysta | Link:

Niech ktoś mi napisze, ale tak na serio czy każdy lewak czy tuskoid musi być pierdolnięty?

Obrazek użytkownika mada

19-08-2023 [12:16] - mada | Link:

Kaczysta
"...czy tuskoid musi być pierdolnięty?"
Musi być pierdolniętym, bo gdyby nie był pierdolnięty to nie zostałby  tuskoidem

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [12:01] - Jabe | Link:

Oczywiście Autor powiela kłam­stwa. Ciekaw jestem, czy robi to świa­domie, czy może sam im uległ tak dalece, że nie za­uważa ich ode­rwania od rzeczy­wistości. Smutne to, bo przecież nie mamy do czynienia z jakimś tu­tejszym kopro­fagiem.

Obrazek użytkownika Es

19-08-2023 [14:29] - Es | Link:

Ustawa Wilczka była głównie po to aby wsi i inne komuchy mogli kraść do wolii "prywatyzować" majątek narodowy, ale rzeczywiście powodowała łatwiejsze funkcjonowanie dotychczasowych prywaciarzy- jak władza ludowa nauczyła ich nazywać-jak i powstawanie nowego sektora prywatnego biznesu, oraz uruchamiania działalności gospdarczej przez wszystkich chętnych. Ale to nie PiS odwrócił wajchę i spowodował, że po niezbyt długim czasie rozkwitu przedsiębiorca na nowo stał się kułakiem, ale Balcerowicz i jego schładzanie gospodarki. Nie wiem jakie masz z tym( z działalnością gospodarczą) doświadczenie. Ja pamiętam nagłe padanie nawet dobrze funkcjonujących firm tysiącami tylko w moim otoczeniu. I jak nagle ludziom grunt usuwał się spod nóg. A póżniej doszedł VAT z przepisami których nikt za cholerę nie rozumiał,a każdy urząd interpretował po swojemu.
Do pisu możessz mieć jedynie pretensje, że z tym bajzlem mimo ośmiu lat rządzenia i zapowiadanych w 2015 roku reformach nic nie zrobił. A ponoć przed tamtymi wyborami szuflady były pełne gotowych projektów ustaw i propozycjii zmian

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [14:51] - Jabe | Link:

Oczywiście. Odwrót zaczął się od Bal­cero­wicza i rządów tzw. liberałów z KLD. Jednak PiS poszedł w tym jeszcze dalej, a przy tym po­d anty­komunistyczny­mi hasłami.

Obrazek użytkownika smieciu

19-08-2023 [15:46] - smieciu | Link:

@Es Pisząc krótki komentarz musisz skupić się na paru wybranych rzeczach. Padanie firm ma miejsce systematycznie falami. Jest zależne przede wszystkim od ogólnej koniunktury światowej. Akcji kredytowych itp. Ja nie mam praktycznych doświadczeń z tak odległymi czasami jak Balcerowicz. Kojarzę późniejsze zwody. Kiedy przykładowo przed krachem w 2008 złotówka była BARDZO silna pojawiły się instrumenty dla eksporterów, którzy na tym cierpieli, weszli w to by po chwili stracić jeszcze więcej gdy złotówka zjechała.

Poza tym jednak zdecydowanie kojarzę systematyczne wzrost biurokratycznych obciążeń, coraz więcej sprawozdawczości itp. PiS dokręca śrubę stawiając na totalną informatyzację. Ogromne systemy wymiany danych, które efektywnie robią to samo co chiński system punktów za bycie dobrym obywatelem. Tyle że ten chiński już działa i jest jawny. Natomiast nie wiadomo kto korzysta z polskiego i w jakim stopniu już przetwarza te wszystkie dane. Wiadomo tylko że toczy się walka służb o ten system. Cała afera Banasia, próba wysadzenia go ze stołka była częściowo z tym związana.

Do PiSu można mieć właściwie pretensje o wszystko. Przede wszystkim buduje państwo totalnej inwigilacji. Polska przedsiębiorczość jest na ostatnim miejscu. Charakterystyczne przykładowo są zarzuty wobec Niemców. Że niby nas dołowali czy coś. Ale czy PiS zrobił cokolwiek żeby powstała jakaś nowoczesna polska gospodarka? Jedyne co PiS robi to konsoliduje i tworzy monopole. Jako zaplecze swojej władzy. Ale nie robi niemal nic by przykładowo polscy podwykonawcy mogli wyjść poza swoje ograniczenia. By Polska weszła w jakieś WŁASNE strefy nowoczesnej technologii itp.

W istocie PiS ma dobrze przemyślaną strategię. To nie myślący pełen energii człowiek jest jego wyborcą. Ale ci co tęsknią za PRLem, którzy go dobrze pamiętają i nie zgadzają się z tym co zaszło po jego upadku. PiS więc stawia na taką mierność, bezwolę, ludzi, którzy potrzebują by nimi zarządzać. Dać im proste historyjki, czy kaskę zamiast możliwość własnego działania.  To cała strategia, której celem jest zbudowanie PRL II (co dla zmyły zostało nazwane IV RP). Silne państwo z partią władzy, monopolami dzięki którym wszystko można łatwo kontrolować. Itd. Wszystko polane chińskim sosem.

Ludzie nie rozumieją fundamentalnej rzeczy. PiS jest jedynie etykietką dla mas. Liczą się ci, którzy zarządzają tym przedsięwzięciem. Czyli stare ideowe komuchy oraz nowoczesne ze szkoły Sorosa i Chińskich towarzyszy. WEF Schwaba. To są prawdziwi eksperci. Profesorzy zarządzania masami. Wciskania kitu i tworzenia nowego świata.
 

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [15:59] - u2 | Link:

Ja nie mam praktycznych doświadczeń z tak odległymi czasami jak Balcerowicz

Czyli z PRL-em nie masz doświadczeń tym bardziej.

PRL II (co dla zmyły zostało nazwane IV RP)

Skoro nie pamiętasz PRL, to skąd możesz wiedzieć jak wyglądał ?

PiS jest jedynie etykietką dla mas. Liczą się ci, którzy zarządzają tym przedsięwzięciem.

Zazdrościsz szmaciu :-)
 

Obrazek użytkownika Es

19-08-2023 [16:58] - Es | Link:

@smieciu
W zasadzie zgoda. Zauważ jednak, że ten opis pasuje tak samo, lub jeszcze bardziej do rządów PO -zarówno byłych jak i (oby nie)  ewentualnie przyszłych , które wszystko to według twojego opisu zrealizuje w wersji turbo. Nie, nie namawiam do głosowania na żadną z opcji. Można wybrać trzecią. Ale pośrednio i tak ze względu na możliwości przejęcia władzy, czy możliwości koalicyjne będzie to wybór generalnie między jedną a drugą opcją dominującą na polskiej scenie

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [17:09] - u2 | Link:

opis pasuje tak samo, lub jeszcze bardziej do rządów PO

Ano, bo to pełomafia jest realizacją PRL bis. Stąd ten jej układ z lewizną, w celu obalenia Peace. Stąd tylu agenciaków SB, WSW i inszych PRL-owskich służb w szeregach pełomafii.

Obrazek użytkownika smieciu

19-08-2023 [16:41] - smieciu | Link:

Akurat podejmujący tematykę tekst na Interii. Dokładnie te same uwagi co w komentarzach. Moich, Jabe itp.
Dla mnie tym bardziej ciekawe i nawet zagadkowe gdyż Interia wyraźnie sprzyjała PiSowi ostatnio. Naturalne wobec sojuszu partii z Solorzem. Ale chyba coś się dzieje skoro wyszedł tekst tak mocno uderzający w J. Kaczyńskiego. Mamy coś niespodziewanego. Czyżby nadchodził jakiś polityczny zwrot?

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [17:06] - u2 | Link:

tekst tak mocno uderzający w J. Kaczyńskiego

To nie jest tekst uderzający w PJK, tylko tekst uderzający w Polskę, Polki i Polaków. Nie znałeś wcześniej Michalskiego szmaciu ? :-)

Obrazek użytkownika Es

19-08-2023 [17:17] - Es | Link:

@smieciu
Jeśli dajesz link do tekstu Michalskiego solidnego i uczciwego jak Urban(czego linkowany tekst jest dowodem), na stronie interii obiektywnej jak trybuna ludu to sprawiasz , że ręce mi opadają.

Obrazek użytkownika smieciu

19-08-2023 [18:10] - smieciu | Link:

Sorki @Es ale nie rozumiesz. Po pierwsze nie wiem co to za kolo. Po drugie nie ma to znaczenia. Liczy się tylko to że tekst jest krytyczny i że dziwne że Interia taki puściła. Podczas kiedy przez ostatnie miesiące wykazywała wyraźną sprzyjającą PiS stronniczą pozorną neutralność.

Naprawdę coraz bardziej mam wrażenie że przebywam w jakiejś innej rzeczywistości. Ja opisuję polityczną grę. Natomiast ludzie widzą wszędzie czające się demony. Tak zupełnie bez ładu. Czają się w lesie do którego muszą udawać się dzieci.
Nikogo nie obchodzą sojusze, układy, podteksty. Polityka wydaje się polegać na tym że członkowie partii PiS rano idą do kościoła. Odmawiają modlitwę. Potem wspólnie załamują ręce na losem Polski. I zastanawiają się co tu dobrego zrobić dla Polaków.
W świecie gdzie wszędzie ich szkalują. Czyhają. Ale oni dzielnie na tych niedzielnych czy innych spotkaniach po odśpiewaniu kilku piosnek z Oazy idą robić dobrze.

Więc jeszcze raz: Ten tekst nie pasuje do Interii. Tego nie zauważy PiSowiec wszędzie widzący demony. Wszystko co mu się nie podoba traktujący jako machinacje Niemców. I tylko niezalezna.pl oraz tvp info podające prawdę.
Ale widzę to ja śledzący nastawienie konkretnych mediów. Patrzący na politykę i ich gierki.

Obrazek użytkownika smieciu

19-08-2023 [20:19] - smieciu | Link:

Dla odmiany podaję dość typowy ostatnio przykład z Interii, tekst dzisiejszy:
przed inwazją Rosji na Ukrainę ówczesny rząd Niemiec nalegał na dostawy broni do Rosji - podaje n-tv, cytując szefa firmy zbrojeniowej Rheinmetall. W gronie krajów chętnie wspierających reżim Władimira Putina znalazła się także Francja.
Ten motyw, złe Niemcy i Francja jest typowym motywem propagandy PiS. I właśnie tego typu teksty przeważały. Oczywiście Interia pozuje na neutralny portal więc jej prorządowy charakter musi być przemycany umiejętnie.
Nie wiem naprawdę czy ten mocno krytyczny wobec J. Kaczyńskiego tekst oznacza początek zmian, może jakieś naciski Solorza w jego sojuszu z PiSem, przed wyborami, trudno stwierdzić. Trzeba poczekać. Ale ja jestem zaskoczony.
W każdym razie do niedawna PiS miał w Interii sojusznika, który był przeciwwagą dla propeowskich WP czy Onetu. PiS musi walczyć o media i radzi sobie całkiem nieźle. Zwłaszcza dotując mniejsze portale takie jakie kresy24, forsal.pl. defence24 i inne.
Próbował też kupić WP za pomocą Orlenu. A to tylko część większej operacji. Przecież niektóre portale były wręcz blokowane.
Łatwo zauważyć co i jak jeśli się śledzi uważnie. Widać różnicę kto w jakim stylu i z jakimi sympatiami podaje wiadomości.
Polityka naprawdę nie jest grą dla dzieci.

Obrazek użytkownika Es

19-08-2023 [12:02] - Es | Link:

Refleksja na podstawie tytułu wpisu, zanim go przeczytałem:
To nie Platforma walczy o reelekcję przecież, a ponieważ szanse w tej chwili są fifty-fifty, to to widmo krąży chyba raczej nad PiS.

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-08-2023 [13:55] - Kaczysta | Link:

- wytransferowane miliardy z VAT
- ukradzione lokaty z OFE i z Amber Gołd
- sprzedaż majątku narodowego za 58,6 mld.
- likwidacja wojska i plany oddania Rosji połowy Polski bez walki
- wypychanie młodych za chlebem
- głodne dzieci, matki kupowały na zeszyt
Komu służy Patologia Obywatelska???

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [17:14] - u2 | Link:

Komu służy Patologia Obywatelska???

Służy tym kto ją powołał do życia. Czyli głównie dla BND, czyli Berlinowi. A że Berlin jest zinfiltrowany przez Moskwę to również dla FSB i Putina.

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2023 [19:27] - Jabe | Link:

Czym jest 58,6 miliardów przy tym, co roz­trwonił PiS? Miejcie umiar!

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [19:44] - u2 | Link:

co roz­trwonił PiS?

Ano, wy wiecznie nienażarte mordy szkopsko-ubeckie z anty-Peace tylko byście kradli, oszukiwali i zabijali Polki i Polaków.

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [20:36] - sake3 | Link:

@u2.....Zauważył pan że im bliżej wyborów tym bardziej radykalizują się wpisy panów z antypisu az do granic absurdu?.Może to wpływ również upału a moze sobotniego grilla.Pan @smieciu wszedł chyba w buty Cyrku Monthy Pythona przedstawiając wizję codziennych czynności posłów PiS........Rano idą do kościoła.Odmawiają modlitwę.Potem wspólnie załamują rece nad losem Polski i zastanawiaja się co zrobić dobrego.Potem na spotkaniach oazowych śpiewają piosenki(pewnie Barkę) i idą robić dobrze.Przez całą resztę dnia widzą demony.Na szczęście dla Polski jest pan @smieciu śledzący sytuację i jak rasowy szpion przewidujący ich gierki .....Jak pan myśli ile trzeba wypić i co wypić do tych grillowanych kiełbasek.żeby miec taki odlot i tak pięknie ,,pudelkować''?.

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [21:31] - u2 | Link:

ile trzeba wypić i co wypić do tych grillowanych kiełbasek.żeby miec taki odlot i tak pięknie ,,pudelkować''?

Sądzę, że szmaciu nie pije, ani nie griluje. Gdyby tak robił, jak każdy normalny mężczyzna, to by nie pudelkował na NB :-)

PS. Co do języka nienawiści to w 3RP wprowadził go Tusk po przegranej w wyborach prezydenckich z Lechem Kaczyńskim. Powstał swoisty przemysł pogardy wymierzony w śp. Lecha Kaczyńskiego. Non-stop puszczano w ubeckich merdiach "spieprzaj dziadu", irasiad i borubar. Palikmiot po konsultacjach z Tuskiem urządzał publiczne seanse nienawiści jak w Orwellu "2 minuty nienawiści".  Obecnie po wygranej Peace w wyborach w 2015 język nienawiści ponownie odświeżył Schetyna, który stworzył opozycję totalną, która ma wykorzystywać wszelkie chwyty typu ulica i zagranica. I tak to już się ciągnie 8 lat. Tusk po powrocie z Brukseli również obiecał wojnę, nie pokój. Chce Tusk wojny z Polkami i Polakami ? To ją będzie miał :-)

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [22:04] - sake3 | Link:

@u2......Przemysł pogardy rozciaga się również na elektorat PiS-u.Tu na NB doświadczamy tego codziennie. Nie dalej niż wczoraj pan @ smieciu nazwał mnie idiotką,bez najmniejszego powodu.Może dziwić,że ktoś piszacy tak kretyńskie wpisy jak ten który podałam może poddawać w wątpliwość cudzy intelekt i opowiadać koszałki-opałki o zamordyzmie który rzekomo panuje.Zamordyzm już widzimy na Campusach Trzaskowskiego,gdzie do ,,paneli dyskusyjnych'' mogą przystąpić tylko zwolennicy opozycji.Tu też narzucono taki schemat. Trzeba być zwolennikiem opozycji by nie zostać nazwanym idiotą.I zgadzać się ze wszystkim z panem @ smieciem...

Obrazek użytkownika u2

19-08-2023 [23:45] - u2 | Link:

Zamordyzm już widzimy na Campusach

Droga sake, nie oglądam campusów. Oczywiście widzę tę gie-burzę po wyrzuceniu p. Sroczyńskiego, który z tego co wiem nigdy nie kadził Dobrej Zmianie, wręcz przeciwnie, ale coś mu się wymsknęło na totalniaków i już jest be dla totalniaków :-)

PS. Bardziej totalniacy obawiali się zapewne niezależności red. Wosia, który jest lewicującym dziennikarzem, ale nie sterowanym przez stary beton partyjny rodem z Moskwy :-)

Obrazek użytkownika Eugeniusz Kościesza

19-08-2023 [13:09] - Eugeniusz Kościesza | Link:

Jest jeszcze jedna kluczowa w sprawie postaw „polskich” komunistów zwykle pomijana, a jednak kluczowa dla pojęcia ich wrodzonej antypolskiej postawy kwestia:
Otóż w całej historii tzw. komunistów w obszarze polski , ich ogół , o ile wręcz wszyscy z nich, zarówno etnicznie, jak i  kulturowo nie mieli polskiego pochodzenia, Zaś racji wyznawania przez ich nację rasistowskich nauk talmudu i wywiedzionej z niego ideologii marksizmu –zawsze byli i pozostają  wrogo nastawieni do sprawy zarówno istnienia państwowości polskiej jak i wobec ogółu etnicznych Polaków jako przez tychże  tzw. gojów! I tak było zawsze od SDKP począwszy, przez KPP, PZPR SLD aż do tzw. „nowej lewizny” (-czyli starej KGB-izny) !  Stąd min. tak jednoznacznie negatywna ich postawa wobec kluczowych dla Polski kwestii postawionych na  referendum 15 października br.

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-08-2023 [13:13] - Tomaszek | Link:

Autor
Pytanie brzmi co zrobić z wygraną według sondaży ? Bo to być może najważniejsze pytanie .

Obrazek użytkownika sake3

19-08-2023 [15:17] - sake3 | Link:

Nie byłabym tak optymistycznie nastawiona jak autor Szereg przesłanek wskazuje,że wygrana PiS-u wcale nie będzie łatwa.Wiadomo jak negatywnie do wygranej odnosi się UE,Przeceż pani von der Leyen wsparła finansowo kampanię Tuska opłacając jego spędy,dowózki ,,zwolenników'' autobusami i czynnie rzucając kłody pod nogi rządowi Pan Weber otwarce przyznaje ,że PiS jest dla niego i dla UE wrogiem i zrobi wszystko by go na wieki unieszkodliwić.Zza białoruskiej granicy to samo deklaruje ŁukaszenkaUaktywniły się niemieckie,rosyjskie i białoruskie media całkiem otwarcie wspierając KO.Co mamy po drugiej stronie? Polski naród w dużej części obojętny na wynik wyborów.Przecież nawet tu można przeczytać.-,,Co mi tam polityka,idę w las'',,,nie będę głosował na nikogo'', ,,nie zagłosuję na PiS bo nastolatki nie słuchają swoich rodziców''........To tylko niektore z ostatnich komentarzy na NB.Sa  inne od miesięcy przekonujące,że PiS ciągnie zbrodniczo tradycję II-iej RP i PRL.   Bloger @smieciu pisze.....Pis siega do tradycji RP z jej zamordyzmem,kolesiostwem i ludzkim poziomem  Gdzie to ujrzał nie wiadomo,ale rozumiem są wybory i wszystkie chwyty dozwolone.PiS sięga do do tradycji PRL ograbiając naród z jego własności.Czyżby?Nie spotykalśmy tego dotąd? Nie było afer choćby Sobiesiaka ,nie było Neumanna z jego doktryną czy pani Sawickiej? PiS wszędzie szuka wrogów zwłaszcza na Zachodzie.No tak ale to nie ktoś z PiS powiedział tylko niejaki  Niemiec Weber że PIS jest jego wrogiem.No ale tego pan bloger Polakom nie powie.I Polacy mieszają politykę z gospodarką.Więc znowu wszyscy bronią Niemców przywożących tu śmieci,bronią ekologów za pieniądze oskarżający Polskę o wszystko.Polacy karmieni nienawiścią do każdej inwestycji przeprowadzonej bądź zaplanowanej przez PiS.Zbrodnią jest przekop na Mierzei,zbrodnią gazoport i plany elektrowni atomowych,zbrodnią przekop pod Świną bo to konkurencja,zbrodnią linie kolejowe i lotniska czy plany przystosowania Odry do żeglugi,budowa portu w Elblągu,czy plany kontenerowca przeładunkowego.To własnie codziennie wbija sie w głowy Polaków.Więc czy nie jest naiwnością i ryzykiem twierdzić,że opozycja nie wygra? 

Obrazek użytkownika tricolour

19-08-2023 [23:00] - tricolour | Link:

Trochę off topic, ale zawsze warto...

https://www.money.pl/gospodark...