Rezerwy złota w NBP zostały powiększone o kolejne 35 ton ...

Rezerwy złota w NBP zostały powiększone o kolejne 35 ton do 264 ton

1. Wprawdzie prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) prof. Adam Glapiński, tego oficjalnie nie ogłosił, ale jak wynika z analizy danych dotyczących aktywów rezerwowych banku centralnego w kwietniu i maju jego zasoby złota, powiększyły się odpowiednio o około 15 ton i około 20 ton, co oznacza sumaryczny wzrost o około 35 ton. Wszystko więc wskazuje na to, że w tym roku rozpoczęła się realizacja ubiegłorocznej zapowiedzi prezesa Glapińskiego o tym, że zarząd NBP zdecydował o powiększeniu rezerw w złocie o kolejne 100 ton. Jak widać z ostatnio opublikowanych danych o aktywach rezerwowych, NBP bez rozgłosu konsekwentnie realizuje tę zapowiedź, a łączne zasoby złota w banku centralnym obecnie powiększyły się łącznie aż do blisko 264 ton.

2. Przypomnijmy, że poprzednicy prezesa Glapińskiego na tym stanowisku, nie byli zwolennikami powiększania naszych rezerw walutowych w złocie, w związku z tym zasoby złota w rezerwach walutowych NBP, wahały się za ich rządów w granicach 100 ton. Realizując strategiczne decyzje nowego zarządu, pod kierownictwem prof. Glapińskiego, NBP w połowie 2018 roku zakupił około 26 ton złota, a w maju i czerwcu 2019 roku, kolejne blisko 100 ton. Sumarycznie w latach 2018-2019 NBP, zakupił aż 126 ton, a całość jego rezerw w złocie na koniec 2019 roku wyniosła 229 ton, co w tym czasie zbliżyło nasz bank centralny do średniej w bankach centralnych na świecie, pod względem udziału złota w rezerwach walutowych (ta średnia wtedy i teraz, wynosi teraz około 10%).

3. Pod koniec 2019 roku wartość rezerw w złocie, wynosiła ponad 42 mld zł, obecnie tych powiększonych o kolejne 35 ton, po obecnym kursie złotego do dolara, już blisko 70 mld zł, więc wyraźnie widać, powiększenie rezerw w złocie, miało sens, wymierny także finansowo. Wtedy także zdecydowano o przewiezieniu dużej części zasobów złota z banku Anglii do Polski, w kilku specjalnie przygotowanych operacjach lotniczych sprowadzono do naszego kraju około 100 ton złota i rozmieszczono je w kilku skarbcach NBP na terenie Polski. W banku Anglii pozostaje w dalszym ciągu ponad 120 ton polskiego złota, ale nowe zakupy złota dokonywane teraz przez NBP, są już w całości sprowadzane do Polski i umieszczane w jego skarbcach.

4. Ale konsekwentna zmiana struktury polskich rezerw i powiększanie tej części, która jest zmaterializowana w złotym kruszcu, dokonywana przez nowy zarząd NBP pod kierownictwem prof. Glapińskiego, nie ma na celu tylko pomnażania jego wartości. Jak powiedział jeszcze w roku 2019 prezes Glapiński „w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju”. Dodał także, że „realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa". Dzięki tym zakupom Polska jest już na 23. miejscu na świecie i 11. miejscu w Europie, jeżeli chodzi o zasoby złota w naszym banku centralnym, są one dwukrotnie wyższe niż w Szwecji, (posiada około 126 ton) i już wyraźnie wyższe niż w Belgii (ma zasoby złota w wysokości 227 ton), oraz bardzo już zbliżone do zasobów Austrii i Hiszpanii (obydwa kraje mają po około 280 ton złota).

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-06-2023 [10:57] - Alina@Warszawa | Link:

No nie wiem, czy takie wieści powinny oglądać światło dzienne .... To jak mówić złodziejowi co cennego i gdzie mamy. Z posiadanym zlotem powinno być jak z parametrami technicznymi zdolności bojowych nowoczesnych czołgów - nigdzie nie można ich znaleźć :)

Obrazek użytkownika u2

09-06-2023 [13:10] - u2 | Link:

To jak mówić złodziejowi co cennego i gdzie mamy.

Bez przesady, do dzisiaj Polska nie odzyskała złota, które przetransportowała na zachód podczas drugiej wojny światowej. O tym należy pisać i pisać. Wyjdzie, że to zachód jest naszym dłużnikiem i wcale nie chodzi tylko o reparacje od Niemców :-)

Obrazek użytkownika spike

09-06-2023 [20:01] - spike | Link:

Jeżeli dobrze pamiętam, to rząd PiS odebrał złoto z Brytyjskiego banku.
Jeżeli nie wierzysz, to sobie poszukaj :)

Obrazek użytkownika u2

09-06-2023 [20:02] - u2 | Link:

PiS odebrał złoto z Brytyjskiego banku

A co z pozostałym złotem ? Niekoniecznie w UK.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-06-2023 [13:31] - Alina@Warszawa | Link:

Musze napisać o moich rezerwach ... te niestety nie powiększają się specjalnie.

Niedawno dostałam faktury za gaz - rozliczeniową za 2022 i prognozowaną na prawie cały następny rok. 
W tej pierwszej cena gazu wyniosła 3,13 zł/m3, zaś w tej prognozowanej - 4,83 zł/m3. Dotyczy tego samego domu z taką samą liczbą mieszkańców.

Jest to wzrost ceny gazu (ze wszystkimi opłatami 'po drodze') o 54,3% !!!!!   

Czy Pan Poseł wie skąd się to wzięło i jak ten wzrost cen ma się do polityki rządu i ponoć spadających cen gazu ziemnego? 

Obrazek użytkownika u2

09-06-2023 [13:36] - u2 | Link:

cena gazu wyniosła 3,13 zł/m3, zaś w tej prognozowanej - 4,83 zł/m3

Gdzie kupujecie gaz ?

https://zaradnyfinansowo.pl/ce...

Ceny gazu od 1.01.2023 r (23% VAT) w PGNiG:
Cena 1 kWh gazu: 24,62 gr brutto bez względu na taryfę
Cena 1 m3 gazu: 2,66 zł brutto bez względu na taryfę
Od 4,06 zł do 12,13 zł brutto opłaty abonamentowej w zależności od taryfy
Ważne: Pamiętajcie, że na rachunek za gaz składa się znacznie więcej różnych opłat – pisałem o tym we wpisie o tym jak czytać rachunek za gaz.
Jest to oczywiście cena bez opłat przesyłowych, abonamentu i wszystkiego, co winduje finalny koszt powyżej 3 złotych za m3.
 

Obrazek użytkownika spike

09-06-2023 [20:20] - spike | Link:

@Alina
"Jest to wzrost ceny gazu (ze wszystkimi opłatami 'po drodze') o 54,3% !!!!!  "

ta informacja nie jest prawdziwa, w sensie takim, że nie ma ceny gazu, a kompleksowa, w niej jest sedno.
Od dawna jesteśmy manipulowani, np. Tauron zachęca klientów do podpisania umowy, gwarantując stałą cenę za prąd na czas umowy.
Jak się otrzyma rachunek to owszem cena prądu jest stała, ale rosną koszty obsługi, ja np. dostałem rachunek, gdzie koszty obsługi przewyższyły cenę prądu.
Rząd może ograniczać cenę prądu, ale nie może dystrybucję, utrzymanie sekretarek, kochanek i innych przyjaciół, tak więc ci, co podpisali umowy, robią "wielkie oczy", że miało być taniej, jak im tłumaczyłem na czym polega "myk", to coś kombinowali, kręcili, że powinno się opłacać, a teraz się wstydzą.

Prawda jest taka, że za ten "burdel" odpowiada UE, nakazując rozbić produkcję prądu, czy gazu od jej sprzedaży i tak mamy operatora komórkowego, który oferuje prąd i gaz, a jak przyjdzie do płacenia, to dostajemy dwie faktury, producenta i sprzedawcy, a to wszystko po to, by się obławiali różni krętacze i manipulatorzy.
Na tym "koniu" jedzie wiele nowopowstałych firm w zakładach produkcyjnych, a w tych firmach oczywiście prywatnych "pracują" często ludzie z dawnej nomenklatury, albo są udziałowcami, nic nie robiąc, czerpią spore zyski.

Podobne machlojki są w wielu usługach, jak np. telefonia, kilku ma sieć, a sprzedawców o wiele więcej, dlatego ceny idą w górę, chętnych by zarobić jest o wiele więcej, niżby ich miał producent i jednocześnie sprzedawca :))))

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-06-2023 [23:11] - Alina@Warszawa | Link:

Uprzejmie proszę o nie pisanie bzdur logicznych typu: "ta informacja nie jest prawdziwa". 
Otóż informacja liczbowa wynikająca z realnych faktur jest jak najbardziej PRAWDZIWA BEZWZGLĘDNIE i w każdym sensie.

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [07:27] - u2 | Link:

"ta informacja nie jest prawdziwa". 

Nie tyle nieprawdziwa, co niepełna. Podałem zasady naliczania opłat w PGNiG, a gdzie ty droga Alino kupujesz gaz ziemny ?

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-06-2023 [12:20] - Alina@Warszawa | Link:

To nie ma znaczenia gdzie kupuję gaz, bo i tak nie mam innej możliwości w okolicy! 
I nie pouczaj mnie dziecino, tylko doucz się w czytaniu prostego tekstu pisanego i w logice, czyli rozumieniu słów co jest prawdziwe, a co niepełne. Moja informacja jest PRAWDZIWA I PEŁNA, bo obejmuje wszystkie naliczenia do zużytego i prognozowanego gazu. Koniec idiotycznej dyskusji!
Oczekuję odpowiedzi od Posła, nie od u2!

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [18:37] - u2 | Link:

I nie pouczaj mnie dziecino

Droga Alino, nie możesz mnie obrazić, bo jestem anonimem, moje dane są jednak znane dla redakcji. Więc nie wymyślaj mi od dziecin, bo każdy prawdziwy mężczyzna ma dziecko wewnątrz (im jeder echter mann steckt ein kind) :-)

PS. To jednak istotne gdzie kupujesz gaz. W PGNiG są zasady jasne i proste, u innych niekoniecznie.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-06-2023 [19:57] - Alina@Warszawa | Link:

Oczywiście dane są z faktur PGNiG ....

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [20:22] - u2 | Link:

PGNiG

Jeśli ujadasz na tę polską firmę z Pcimia Dolnego bez żadnego powodu, to jesteś antypolskim trollem. Jak Gregory Braun but not Peck.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-06-2023 [21:11] - Alina@Warszawa | Link:

[20:22] - u2 
Piłeś? Nie pisz na NB! Nie piłeś - wypij i idź spać!

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [21:39] - u2 | Link:

wypij i idź spać!

Ale, ale !

To o Polskę chodzi !

Obrazek użytkownika paparazzi

09-06-2023 [19:27] - paparazzi | Link:

Przeczytałem tytuł aż podskoczylem z radości Anglia oddala Polsce złoto.