Hańba Brytyjczyków - "Parada Zwycięstwa"

PARADA ZWYCIĘSTWA 8 CZERWCA 1946 r. W LONDYNIE BEZ POLAKÓW.

,,Polska, jako pierwszy kraj, który przeciwstawił się III Rzeszy, będzie kroczyć na czele parady zwycięstwa" mówił do polskich żołnierzy w 1940 r Hugh Dalton, brytyjski minister w rządzie Winstona Churchilla. W defiladzie, ciągnącej się 15 km przez ulice Londynu, uczestniczyły wojska wszystkich krajów zwycięskiego sojuszu, z wyjątkiem Polski.

Stojąc w ogromnym tłumie, as myśliwski z Dywizjonu 303 Witold Urbanowicz, ponuro przyglądał się przechodzącym oddziałom W mundurowej paradzie, rozciągniętej na kilkanaście kilometrów, w ogóle nie było Polaków. 

Chociaż oddziały Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które brały udział w wielu najważniejszych bitwach II wojny, nadal stacjonowały w Europie Zachodniej, zostały pominięte przez rząd brytyjski. W ten symboliczny sposób Zachód potwierdził oddanie Polski w strefę wpływów sowieckich.

W depeszy z okazji zakończenia wojny z Niemcami 8 maja 1945 Król Jerzy VI napisał do prezydenta RP Raczkiewicza.

„Narody brytyjski i polski wspólnie walczyły przeciw brutalnemu wrogowi w ciągu pięciu tragicznych lat. Dzielni polscy żołnierze, marynarze i lotnicy walczyli obok moich sił zbrojnych w wielu częściach świata, wszędzie uzyskując ich wysokie uznanie. 

W szczególności, my w tym kraju z wdzięcznością wspominamy rolę odegraną przez polskich lotników w Bitwie o Wielką Brytanię, którą cały świat uznaje za przełomowy moment w wojnie. Jest moją najszczerszą nadzieją, że Polska uzyska nagrodę za całą jej odwagę i ofiarność…”

,,Czy wszyscy straciliśmy poczucie przyzwoitości i wdzięczności?" Takich słów użył gen. Philip Joubert de Ferte, wybitny dowódca lotnictwa z okresu Bitwy o Anglię gdy dowiedział się o nieobecności Polaków podczas Londyńskiej Parady Zwycięstwa.

Żołnierze walczący na Zachodzie nie mogli po wojnie wrócić do ojczyzny. Czekały ich prześladowania z rąk komunistów, dla wielu powrót oznaczał pokazowe procesy, a później więzienie lub śmierć z rąk oprawców uzurpujących sobie prawo do sądzenia członków Polskich Sił Zbrojnych.

Koniec II wojny światowej był zatem szczególnie gorzki dla żołnierzy z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wojsk lądowych, lotników z  polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych, naszych spadochroniarzy, czy członków załóg polskich okrętów. Jakby gwoździem do trumny, a przy tym honorowym policzkiem był brak zaproszenia na Paradę Zwycięstwa.
  
Brytyjczycy nie chcieli drażnić Stalina, co w okresie napiętych relacji między niedawnymi sojusznikami ma oczywiście jakiś sens. Nie da się jednak ukryć, że fakt niezaproszenia reprezentantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie był przejawem zwyczajnego tchórzostwa.

Dość ironicznie brzmieć może informacja, że w orszaku znaleźli się przedstawiciele Meksyku czy maleńkiej Fidżi. Nikt nie odbiera im bohaterstwa, bo także oni złożyli daninę krwi. Ich obecność wobec braku Polaków, którzy jako pierwsi stanęli do walki z III Rzeszą, może być określana mianem popularnego "chichotu historii".
                                                                                           
Wielu Polaków pozostałych po wojnie w Wielkiej Brytanii - a przecież niedawno mieli tu status bohaterów - w milczeniu przyglądało się uroczystości. A ta była niezwykła. 

Defiladę odbierał król Jerzy VI wraz z rodziną królewską. Kolumna maszerujących wojsk liczyła kilkanaście kilometrów. W gronie defilujących znaleźli się przedstawiciele blisko 30 krajów.

20 tys żołnierzy z 30 Narodów m.in Amerykanie, Kanadyjczycy, ,Australijczycy Brazylijczycy, Nowozelanczycy, Czesi Belgowie, Duńczycy, Norwegowie,  Francuzi, Holendrzy, Irańczycy, Irakijczycy, Egipcjanie, Meksykanie, byli Hindusi w turbanach, Grecy w białych spódniczkach, Szkoci w kiltach a nawet oddziały z Etiopii, Seszeli i Fidżi.

Obecnym w tłumie Polakom trudno było ukryć rozgoryczenie. Sojusznicy zapomnieli o krwi przelewanej przez polskich żołnierzy, spychając ich na margines historii. Nie liczyły się już zestrzelone samoloty i zdobyte linie nieprzyjaciela. 
     
Zapomniano o podziękowaniu i choćby symbolicznej nagrodzie. Spóźnione zaproszenie Dywizjonu 303, brak oficjalnych pism umożliwiających wzięcie udziału przedstawicieli marynarki czy sił lądowych zakrawało na ironię, a w gruncie rzeczy pokazywało, że polityczne konwenanse brytyjski rząd stawiał wyżej niż wieloletni sojusz i braterstwo broni. 

Odebrano Polakom godność, ale nie zabito w nich woli walki. W momencie powszechnego entuzjazmu, w chwili ogólnoświatowej radości Polska rozpoczynała kolejny etap walki o niepodległość. Złośliwość losu chciała, że moment ten nastąpił w chwili, gdy świat świętował zwycięstwo.                         
 
Nieobecność przedstawicieli Polskich Sił Zbrojnych na paradzie zwycięzców wpisuje się w szereg wielu upokorzeń, jakich Polacy doznali po zakończeniu wojny.

Zaproszenie na paradę otrzymali od Brytyjczyków tylko żołnierze Dywizjonu 303 i to na krótko przed defiladą. Anglicy nie życzyli sobie, by w defiladzie brali udział przedstawiciele sił lądowych i marynarki wchodzących w skład Polskich Sił Zbrojnych, które przecież stanowiły jedną z najliczniejszych narodowych formacji walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom. 

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły w 1945 r ok. 200 tys. żołnierzy a na Wschodzie ponad 100 tys.

W tej sytuacji lotnicy z Dywizjonu 303, który wsławił się w bitwie o Anglię w geście solidarności zrezygnowali z udziału w paradzie.

W 2003 roku brytyjski premier Tony Blair przeprosił polskich weteranów za postawę swoich poprzedników. Dwa lata później Polacy po raz pierwszy wzięli udział w londyńskiej paradzie zwycięstwa.

Materiał ze strony Basi Brzezińskiej Redaktor w: P-tv.nl Historia-Polska Telewizja w Holandii :
https://www.facebook.com/profi...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

09-06-2023 [11:26] - spike | Link:

Tak to gorzka prawda, oglądałem dok. w tej kwestii, to nie pierwsza i pewnie nie ostatnia hańba brytyjskiego rządu, nadmienić należy, że "słynny" premier GB Churchill alkoholik, bo to jego "sprężyna" musiała tu zadziałać, sprzedał Polskę Stalinowi, będąc w Moskwie, dał się spić i zgodził się oddać Polskę i nie tylko pod władanie tego zbrodniarza.
Podobna hańba była w kwestii Enigmy, której odszyfrowanie przypisali tylko sobie, do dziś to pokutuje w wielu publikacjach, filmach itd. mimo że kila lat temu, oficjalnie przyznali, że to dzięki polskim matematykom udało się złamać Enigmę. Kolejna sprawa to niewyjaśniona sprawa śmierci gen. Sikorskiego, dlaczego posiadane dokumentu\y w tej sprawie kolejny raz utajniono na kolejne 50 lat, możemy się domyślać, że mają wiele na sumieniu. Co ciekawe powstał film, który kręci się wokół tego tematu, chodziło o posiadane przez gen.Sikorskiego dokumenty w kwestii zbrodni katyńskiej, Brytole nie chcieli tym drażnić Stalina, z którym się dogadywali, a niby były obawy, że to może zerwać rozmowy.

W Anglii pewien miłośnik historii postanowił odbudować samolot polskiego dowódcy Dywizjonu 303, ma to być jego hołd dla polskich lotników, jak fakt, że rząd brytyjski niesprawiedliwie pominął jako bohaterów Bitwy o Anglię. Zebrał już wiele części, szuka kolejne. Być może za jakiś czas się o tym dowiemy.

Ponoć sam Hitler miał powiedzieć, że jakby miał takich pilotów jak Polacy, to by dawno pokonał Anglię i wygrał wojnę.

Oglądałem też inny ciekawy dokument o Polaku, byłym pilocie, bohaterze Bitwy o Anglię, który był bezdomny, mieszkał w parku, w szałasie który sobie zbudował.
Nie pobierał emerytury, żył z tego co uzbierał, co ciekawe władze i okoliczni mieszkańcy nie protestowali, a nawet mu pomagali jak mogli. Nie pamiętam już, czy znana była przyczyna jego zachowania, możliwe że było to związane właśnie z tym haniebnym potraktowaniem Polaków.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

09-06-2023 [20:20] - Kazimierz Kozio... | Link:

podobno szykuje się kolejna parada zwyciestwa. zobaczymy kto będzie zaproszony

Obrazek użytkownika sake3

09-06-2023 [21:29] - sake3 | Link:

Chichot historii czy raczej grzmiący śmiech historii? Nie drażnić Stalina,nie drażnić Putina ,nie drażnić Niemców,bić się w piersi i nadstawiać drugi policzek,przyznawać do każdej nepopełnionej zbrodni bo tak trzeba,bo Unia patrzy i sie obrazi.........Dlaczego tak się działo zaraz po wojnie wiemy,ale dlaczego tak się dzieje dzisiaj? Czy nasz naród tak dzielny w czasie wojny i tak niedoceniony po wojnie musi teraz znosić obelgi takiego chłystka jak Tusk,że ,,Polak żre ,chla,bije żonę i dzieci? Dlaczego polskich żołnierzy niedoceniono wiemy,no bo wicie rozumicie Stalin się pogniewa,ale dlaczego teraz byle celebrytka-idiotka ma prawo ubliżać wojsku?Dlaczego nie szanujemy sie sami?

Obrazek użytkownika Pers

10-06-2023 [16:31] - Pers | Link:

Tak brzydko piszecie o kochanym sojuszniku?

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-06-2023 [18:00] - Tezeusz | Link:

@ Rus
"Tak brzydko piszecie o kochanym sojuszniku?"
Ale ty to nadrabiasz permanentnie wychwalając pod niebiosa swego guru bandytę osranego karakana putlerka...ściganego przez Sądy międzanarodowe za ludobójstwo. A o Polakach tak piszesz cytuję :

"Co się stało z Polakami? To był kiedyś mądry, dumny Naród a teraz to zgraja idiotów."

"Gratulacje UPApadlińcy :)))))))Będziecie wypierdalać milionami do Polski a "nasz" rząd łajzów sprzedanych syjonowi was przytuli do piersi i będziecie pierwsi wszędzie. Ale to do czasu....Przyjdzie czas i zapłacimy za Wołyń...
A ci co was tak tulą do piersi zawisną za setki tysięcy zamordowanych Polaków w czasie "pandemi", za rozbrojenie polskiej armii, za groteskowe zakupy uzbrojenia za absurdalne ceny, za upodlenie narodu polskiego.Znajdzie się tego jeszcze dużo. Ale drzew i latarni starczy..."

https://naszeblogi.pl/64030-ch...

Obrazek użytkownika u2

10-06-2023 [18:04] - u2 | Link:

Tak brzydko piszecie o kochanym sojuszniku?

Tak to jest w prawdziwym związku sojuszniczym, nie ukrywamy żonek, które uciekają do Izraela z dzieciakami :-)

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-06-2023 [18:15] - Tezeusz | Link:

@u2
Jak się dupa pali to rodzinka wypierd... do swoich...