Koniec "onuc" w Polsce

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano, że podpisze ustawę powołującą komisję ds. badania rosyjskich wpływów. Komisja od początku budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza po stronie opozycji, która określa nowe przepisy mianem "lex Tusk". Prezydent podpisał ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Decyzja o podpisie zapadła błyskawicznie, bo ustawa opuściła parlament pod koniec ubiegłego tygodnia.

Gotowy projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS 1 grudnia ubiegłego roku.  Pierwsze czytanie projektu odbyło się już 13 grudnia. Sejm uchwalił ustawę 14 kwietnia 2023 roku. Miesiąc później, 11 maja ustawę odrzucił Senat. W miniony piątek Sejm, głosami posłów Zjednoczonej Prawicy, odrzucił sprzeciw Senatu, dzięki czemu ustawa trafiła na biuro prezydenta. 

W ustawie czytamy także, że właściwie wszystkie instytucje i organy państwa, począwszy od ABW przez CBA, Prokuraturę Generalną, NIK, Sąd Najwyższy po jednostki samorządu mają obowiązek zapewnienia komisji dostępu do swoich dokumentów i materiałów. Także tych archiwalnych oraz zawierających informacje niejawne czy tajemnice spółek. Dotyczy to np. materiałów akt sądowych na różnych etapach postępowania czy informacji z działań operacyjnych. Co więcej, szef komisji może wystąpić do prokuratora z wnioskiem o przeszukanie pomieszczeń czy zajęcie rzeczy w celu zabezpieczenia dowodu w sprawie. Komisja, jak czytamy, przeprowadza także czynności sprawdzające oraz prowadzi postępowanie. To wszystko - jak podkreślają krytycy - sprawia, że komisja ma uprawnienia takie same jak policja, służby specjalne, prokuratura, a nawet sądy.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie toczy się bardzo poważna i żarliwa dyskusja dot. rosyjskich wpływów.

"Jednocześnie mamy dramatyczną sytuację za naszą wschodnią granicą, mamy rosyjską agresję na Ukrainę, mamy wojnę, mamy wywołany tą wojną kryzys gospodarczy, energetyczny, mnóstwo negatywnych czynników " - powiedział Duda.
Jak wskazał, nie jest dla nikogo tajemnicą, że Rosja i jej władze od wielu lat na różny sposób próbowały wpływać na politykę innych krajów, próbowały je uzależniać od siebie i kreować korzystne dla Rosji rozwiązania, także biznesowe, aby - podkreślił - opanować różne kraje i dominować nad nimi. Prezydent zwrócił uwagę, że w różnych krajach te kwestie są omawiane, m.in. w Stanach Zjednoczonych, czy Francji i Niemczech. Przypomniał, że parę lat temu w USA powstał raport, według którego Rosja wydała kilkaset milionów dolarów na nieformalne rozbudowywanie swoich wpływów i lobbing.

 Należy przypomnieć, że Amerykański rząd już w 2022 roku ostrzegał, że od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, by wpływać na polityków i władzę w ponad 20 państwach świata. Według ustaleń wywiadu USA, Moskwa prowadziła również działania mające wpłynąć na amerykańskie wybory w 2016 i 2020 r. Ingerowanie Rosji w życie polityczne było lub jest badane przez komisje parlamentarne m.in. w USA, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Teraz, za dzisiejszą decyzją prezydenta Andrzeja Dudy - będzie badane również w Polsce.

Putin wydawał ogromne pieniądze "próbując manipulować demokracjami od wewnątrz" - mówił przedstawiciel amerykańskiego rządu prezentując 13 września 2022 r. odtajnione informacje wywiadu.
"Sądzimy, że to jest tylko wierzchołek góry lodowej i jesteśmy zaangażowani w rozmowy z sojusznikami i partnerami, by zebrać więcej informacji na temat tego zagrożenia" – zaznaczył urzędnik dodając, że rzeczywista kwota pieniędzy wydanych przez Rosję na tego typu działania jest prawdopodobnie wyższa.

40 lat komuny zdemoralizowało część Polaków i ich rodziny. Przyzwyczajeni do komunistycznych przywilejów i łatwego życia - nie dają rady zaakceptować uczciwego polskiego patriotyzmu. Teraz na siłę bezczelnie i kłamliwie, przeszkadzają prawdziwie polskiemu rządowi, stosując antypolskie metody komunizmu bolszewickiego. Czas najwyższy na uczciwą solidarność polskich patriotów. Czas najwyższy publicznie pokazać kto i za jakie pieniądze szkodził Polsce i Polakom WYSŁUGUJĄC SIĘ OBCYM MOCARSTWOM... CZAS NAJWYŻSZY.

Żródło :
https://wydarzenia.interia.pl/...
https://niezalezna.pl/486385-w...
https://niezalezna.pl/486348-w...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-05-2023 [16:09] - Tezeusz | Link:

Co finansował Kreml?
Rosyjskie operacje polegały m.in. na finansowaniu sprzyjających Kremlowi inicjatyw i polityków przez kontrolowane przez nich organizacje trzecie, w tym think tanki i instytucje państwowe - dodano w depeszy Departamentu Stanu do amerykańskich ambasad, w której instruowano dyplomatów, jak poruszać temat z goszczącymi ich rządami.
"To próba odebrania ludziom na całym świecie możliwości wyboru rządów, które uznają za najlepszą reprezentację swoich interesów i wartości"
– komentował ówczesny rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, dodając, że ukryte finansowanie przez Kreml polityków na całym świecie to "atak na suwerenność".
"Według naszej oceny prezydent Rosji Putin zezwolił na operacje wpływu, które przeprowadził szereg rosyjskich organizacji rządowych, mające oczernić kandydaturę prezydenta Bidena i Partii Demokratycznej, wspierać byłego prezydenta Trumpa, podważyć zaufanie społeczne do procesu wyborczego i zaostrzyć podziały społeczno-polityczne w USA"
– brzmiała ocena odtajnionej 15 marca 2021 r. oceny amerykańskich agencji wywiadowczych na temat rosyjskich wpływów podczas wyborów w USA w 2020 r.
Nasze śledztwo wykazało, że rosyjski rząd w "rozległy i systematyczny sposób" ingerował w wybory w 2016 r. - brzmiała też konkluzja ogłoszonego w 2019 r. raportu specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który został powołany do kompleksowego zbadania rosyjskich wpływów podczas tego głosowania.
Dwie główne rosyjskie operacje koncentrowały się na dyskredytowaniu kampanii demokratycznej kandydatki Hillary Clinton, dochodzenie pokazało "liczne związki między rosyjskim rządem i kampanią prezydencką Donalda Trumpa" - napisano w raporcie Muellera. Podkreślono jednak, że nie udowodniono, by "członkowie kampanii Trumpa spiskowali i działali w porozumieniu z rosyjskim rządem przy ingerowaniu w proces wyborczy".

Obrazek użytkownika marsie

29-05-2023 [17:39] - marsie | Link:

Ambasador USA Mark Brzeziński w TVN24 - Stany Zjednoczone i rząd USA podziela obawy związane z ustawami, które mogą pozornie pozwalać na zmniejszanie zdolności głosującej do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie.
Kiedy nasi żołnierze są rozmieszczani, to są rozmieszczani, aby bronić wartości. Tego nie wolno zapomnieć. Wartości rządów prawa, praworządności, wolności wyborów, uczciwości wyborów, praw człowieka.

Znowu będziemy mieć problem z sojusznikami?
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

29-05-2023 [17:58] - Tezeusz | Link:

Faszystowska roSSja nasila wojnę ideologiczną przeciwko Polsce w sieci, będzie realizować dalej wojnę hybrydową. Agentura roSSji zwiększa agresywność działania w mediach, polityce itp...Co robić ? pisałem dawno..Obowiązek patrioty !! zgłaszamy do Służb Ochrony Państwa.. 
https://naszeblogi.pl/64773-je...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

29-05-2023 [18:42] - Siberian Husky Dog | Link:

Groźby i groźby.
-Miedwiediew grozi śmiercią amerykańskiemu senatorowi za pochwałę pomocy dla Ukrainy.
-opozycja w Polsce grozi prezydentowi śmiercią polityczną za podpisanie ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosjan w Polsce.
W sumie to ten sam wątek

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

29-05-2023 [22:41] - Siberian Husky Dog | Link:

1937 rok...Chłopczyk na zdjęciu w ubranku do I Komunii Świętej to Śp.Jurek Gadzinowski.8 lat później Jurek...jako "Szary"...założył Oddział i walczył z czerwoną hołotą.

29 V 1946 płatni zdrajcy,pachołki Moskwy skrępowali Mu ręce drutem kolczastym i zadali Męczeńską Śmierć.

https://pbs.twimg.com/media/FxUjh1bWwA0uesQ?format=jpg&name=small