KE wraca do obowiązkowej relokacji migrantów, ...

KE wraca do obowiązkowej relokacji migrantów, polski rząd zdecydowanie przeciwny

1. Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson w ostatnią środę przedstawiła w Brukseli ambasadorom 27 państw członkowskich, nową propozycję obligatoryjnej relokacji nielegalnych migrantów.
W propozycji znalazło się trzy rozwiązania; przyjęcie określonej ilości migrantów wynikających z algorytmu, który został opracowany jeszcze w 2015 roku; w sytuacji odmowy przyjęcia imigrantów płatność w wysokości 22 tys. euro za każdą nie przyjętą osobę; bądź przekazanie do wskazanych krajów pomocy humanitarnej w podobnej wartości.
Mimo tych trzech propozycji, tak naprawdę KE wraca do mechanizmu przymusowej relokacji wprowadzonym na jesieni 2015 roku, po tym jak na swoiste zaproszenie ówczesnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel (słynne herzlich willkommen), do UE „wdarło się” blisko 2 mln nielegalnych imigrantów.
Na tę propozycję zgodził się rząd ówczesnej premier Ewy Kopacz przy okazji „zdradzając” trzy pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (Węgry, Czechy i Słowacja) i dopiero przejęcie władzy przez Prawo i Sprawiedliwości i wspólne twarde wystąpienie z tymi krajami na forum Rady Europejskiej, doprowadziło do rezygnacji przez KE z tego pomysłu.
 
2. Na tę nową propozycję, zareagował ambasador przy UE Andrzej Sadoś, podkreślając, że Polska jest jej zdecydowanie przeciwna i jednocześnie przypomniał, że w Polsce ochroną międzynarodową jest objęte ponad 1 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, na których KE przekazała naszemu krajowi zaledwie 200 mln euro, co oznacza po ok. 200 euro na osobę.
W tej sytuacji obligatoryjna płatność za każdego nieprzyjętego migranta kwoty 22 tys. euro i dotychczasowe wsparcie przekazane do naszego kraju jest „w rażącej dysproporcji” w stosunku do propozycji KE.
Nasz sprzeciw wobec nowego pomysłu obligatoryjnej relokacji migrantów, wsparli także ambasadorowie Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii, choć gdyby KE chciała ominąć zasadę jednomyślności w tej sprawie, to nie jest to jeszcze mniejszość blokująca.      
Przepisy traktatowe w tej sprawie są wprawdzie jednoznaczne, imigracja ekonomiczna wg art.79 ust 5 TFUE, to wyłączna kompetencja państw członkowskich ale przecież jesienią 2015 roku, KE przeforsowała swoją propozycję większością kwalifikowaną.
 
3. Polska sprzeciwia się propozycji KE i jednocześnie pokazuje jak należy postępować w stosunku do uchodźców wojennych z Ukrainy, których przyjmuje bez żadnych ograniczeń od 24 lutego 2022 roku.
Do tej pory ukraińsko -polską granicę przekroczyło ponad 11 mln uchodźców, blisko 1,5 mln z nich do tej pory przebywa w naszym kraju, a ponad 1 mln jest zarejestrowanych w systemie PESEL co oznacza, że korzystają ze wszystkich przywilejów (w tym finansowych), jakie przysługują polskim obywatelom.
Z kolei Polska od lata 2021 roku, chroni granicę białorusko-polską, będącą także częścią wschodniej granicy UE, przed nielegalną imigracją, tak naprawdę swoistą wojną hybrydową, jaką prowadzą przeciwko naszemu krajowi reżimy: rosyjski i białoruski.
Białoruś i Rosja już od blisko 2 lat sprowadzają z Bliskiego Wschodu ale także z innych kierunków imigrantów i przy pomocy służb specjalnych i nawet metod siłowych, próbują przerzucić ich przez granicę białorusko-polską.
Polska skierowała do ochrony tej granicy nie tylko zwiększone ilości funkcjonariuszy Straży Granicznej ale także tysiące policjantów i żołnierzy, a od późnej jesieni 2021 rozpoczęła budowę blisko 200 kilometrowego muru granicznego wyposażonego dodatkowo w ogromną ilość urządzeń perymetrii, co uczyniło ją jedną z najlepiej strzeżonych granic w całej UE.
Wydatkowaliśmy na ten cel z własnego budżetu kwotę ponad 1,6 mld euro i mimo zapowiedzi sfinansowania przez KE przynajmniej kosztów urządzeń perymetrii do tej pory do Polski nie wpłynęło z tego tytułu ani jedno euro.
 
4. Polska wywiązuje się z obowiązku strzeżenia wschodniej granicy UE wręcz wzorcowo, przyjmuje miliony uchodźców wojennych i jednocześnie, zapewnia ścisłą ochronę tej granicy przez nielegalną imigracją.
W tej sytuacji Polska może zaproponować tylko krajom UE, które niedostatecznie chronią granice zewnętrzne UE na Południu i Zachodzie, podzielenie się swoimi doświadczeniami jak skutecznie chronić swoje granice i jednocześnie granice zewnętrzne UE.
Co więcej, dopóki będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, Polacy mogą być pewni, że nie tylko granice naszego kraju będą dobrze chronione ale także na poziomie unijnym, nie zostanie przyjęte żadne rozwiązanie, które mogłoby nas zmusić do przyjmowania nielegalnych imigrantów albo do ponoszenia kosztów ich utrzymania. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

28-05-2023 [09:08] - u2 | Link:

Polska wywiązuje się z obowiązku strzeżenia wschodniej granicy UE wręcz wzorcowo

Panie Holland i Ochojska są odmiennego zdania. A ich zdanie liczy sie w świecie. Miliony ludzi za granicą są podatne na ich opinie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

28-05-2023 [09:37] - Tezeusz | Link:

To niech sobie tych terrorystów przyjmą pod swój dach ubogacą się na bank....

Obrazek użytkownika u2

28-05-2023 [09:41] - u2 | Link:

Przyjmą, bo są bogate. Mają własną służbę, która się tym zajmie. Taki Stuhr junior wziął i przyjął nielegalnych migrantów z Białorusi. Co prawda ciekawi mnie co dalej z gośćmi Stuhra jr-a ? Wie ktoś ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

28-05-2023 [10:05] - sake3 | Link:

Czegóz się nie robi i nie powie by obalić znienawidzony rząd? Po wygranej opozycji te dwie paniuśki juz nie będą takie chętne do przyjmowania imigrantów.

Obrazek użytkownika u2

28-05-2023 [10:33] - u2 | Link:

Po wygranej opozycji te dwie paniuśki juz nie będą takie chętne do przyjmowania imigrantów.

Odwrotnie, na tym będzie polegała ich polityka. Już rząd pani Kopacz zgodził się na przyjęcie nielegalnych imigrantów w kwotach jakie narzucają Niemcy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-05-2023 [09:49] - NASZ_HENRY | Link:

Hybrydowa inwazja Ochoojskich trwa i trwać ma ;-)
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-05-2023 [06:06] - NASZ_HENRY | Link:

Niemcy tych chorych i nieprawnych wyeksportują a młodych i jurnych ubiorą w kamasze i dadzą zatrudnienie w dywizjach grenadierów pancernych ;-)

 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-05-2023 [06:11] - NASZ_HENRY | Link:

Fajnie z sobą pogadać
Lubię porozmawiać, z rana, z kimś inteligentnym na blogach, w ostateczności może być i SI  ;-)

Obrazek użytkownika r102

28-05-2023 [17:16] - r102 | Link:

Zbliżają się wybory w Polsce - czy w tej KE to siedzą agenci Kaczora Dyktatora którzy chcą mu ułatwić zwycięstwo ???