Nawet onuce założą kamasze

 

Gdy byłem nie w pełni świadomym i naiwnym dzieciakiem, choć już wtedy ciekawskim obserwatorem rzeczywistości, fascynował mnie obraz, (co musiało być silnym przeżyciem, bo nadal, dzisiaj wyraźnie istnieje w moich wspomnieniach), kilkunastoosobowych grup młodych mężczyzn, udekorowanych długimi, kolorowymi szalikami, niektóre zakończone ogromnymi pomponami; wszyscy solidnie podpici, śpiewali razem nieznane pieśni i ruszali w Gdynię, jak się później dowiedziałem, by znaleźć właściwą knajpę, gdzie będą mogli kontynuować swoją celebrację.
To nie byli żadni awanturnicy, czy chuligani. Również nie byli to kibice. I co ciekawe, ci młodzi mężczyźni byli radośni. A mijający ich mieszkańcy uśmiechali się do nich, a nawet pozdrawiali.

Zapewne większość mojego pokolenia ma identyczne wspomnienia,

To młodzi zakończyli właśnie obowiązkową służbę wojskową i, jak sami śpiewali, przeszli do rezerwy.

Za PRLu wojskowe szkolenie rezerwy było obowiązkowe dla wszystkich mężczyzn, gdy ci osiągnęli 18 lat. Oczywiście natychmiast po rejestracji w WKU – Wojskowej Komisji Uzupełnień przechodzili badania lekarskie, gdzie sprawdzano ogólny stan zdrowia, a tych z chorobami i inwalidztwem ze służby zwalniano.
Rekruci w wojsku spędzali dwa lata; a w marynarce wojennej trzy.
Potem wracali do normalnego życia. Jednakże wtedy już byli przeszkolonymi wojskowymi rezerwistami. Co oznacza, że w każdej sytuacji zagrożenia państwa, kryzysu militarnego, mieli obowiązek, po wezwaniu przystąpić do armii.
Jeśli się nie mylę, dopiero przekroczenie 64 lat, zwalniało z obowiązku.
Proces rekrutacji został ostatecznie zakończony w 2008 roku, bo zapanowała doktryna armii zawodowej, w której służyli wyłącznie ochotnicy i byli, jak w każdej pracy, odpowiednio opłacani.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w systemie powszechnego poboru, Polska miała parę milionów gotowych szybko uzupełnić wojska sprawnych i już wyszkolonych mężczyzn. Teraz mamy zero, plus niewielką, jak na potrzeby dużego państwa i poziomu zagrożenia konfliktem, armię zawodową.
Nie tylko dowódcy i władze państwa, lecz wszyscy obywatele powinni się lekko niepokoić.

To nie jest wyłącznie problem Rzeczpospolitej. Spokojnie i konsekwentnie, od czasów II WŚ powszechny pobór do wojska i szkolenie obywateli kontynuują państwa skandynawskie: Norwegia, Szwecja i Finlandia. Wiemy też o szwajcarskim systemie "powszechnego ruszenia". Tam obywatele nawet posiadają mundury i osobistą broń u siebie w domu cały czas po przeszkoleniu. Są gotowi do obrony natychmiast.

Ciekawa sytuacja jest we Francji. Też nagle się obudzili i zaczęli się martwić liczebnością swoich wojsk. Podobnie jak nasze wyobrażenie o tak zwanym Zachodzie – krainie dobrobytu, nowoczesności i radości – ugruntowane latami marzeń w czasach bolszewickiego jarzma, tak myśleliśmy o sile militarnej Francji. Myśleliśmy, bo śmiesznie łatwo ulegamy propagandzie.
Faktycznie, Francja to potęga militarna, druga największa w Europie po Wielkiej Brytanii. A prawda jest taka, że mają własną broń atomową, świetną flotę i niezłe lotnictwo; trochę profesjonalnych wojsk ekspedycyjnych. Natomiast, patrząc w kontekście napaści Kacapów na Ukrainę, francuskie wojska lądowe są w fatalnym stanie. Na przykład mają tylko 200 sprawnych czołgów! Gdyby to na nich Putin napadł, to byliby w stanie bronić się najwyżej dwa tygodnie. Oczywiście, co jest wielce prawdopodobne, by poddali się już po trzech dniach, jak to mają w zwyczaju.
A rezerwy wojskowe? Okazuje się, co jest szokujące, Francja dysponuje zaledwie 40 tysiącami rezerwistów! Mama-żona prezydenta Macrona musiała się o tym dowiedzieć, poważnie się zdenerwowała i ten mikro-Napoleonek zdecydował się szybko stworzyć 80 tysięczną armię rezerwistów, czyli podwoić zasoby. Szczytny doprawdy plan, biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina już ponad rok daje odpór bandziorom Putina, bo dysponowała milionem rezerwy wojskowej.
I jeszcze jedna ciekawostka od Żabojadów: - zakłada się, że rezerwiści będą mogli być powoływani do służby do 72 roku życia. Metody walki tak się zmieniły, że seniorzy też mogą walczyć, oczywiście nie na liniach frontu, lecz specjalistycznie na zapleczu.

Gdy Zjednoczona Prawica, już prawie osiem lat temu zdobyła władzę, a kraj przypominał Stajnię Augiasza, taki był smród i gnój na wszystkich obszarach, to również zespół ekspertów i generałów zajął się problemem wzmocnienia sił obronnych państwa, czyli jedną z najważniejszych spraw w idei państwa suwerennego: - zabezpieczenie bezpieczeństwa narodowego.
Widocznie pracujący w tym temacie specjaliści byli nieco zagubieni we współczesności i dla armii wymyślili dosyć kulawą i niestety nierealną strukturę. Docelowo siły obronne RP miały składać się z 300 tysięcy żołnierzy i oficerów armii zawodowej, oraz 150 tysięcy WOT – Wojsk Obrony Terytorialnej. Bardzo szybko zorientowano się, że to pobożne życzenia marzycieli klasy ex-ministra obrony Macierewicza i zredukowano projekt do rozmiarów: 300 tysięcy wszystkich wojsk, w tym 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy WOT.
Tak było w 2017, czyli 6 lat temu. I dzisiaj, po tym, przecież dosyć długim okresie, posiadamy 115,5 tys. żołnierzy zawodowych i 35 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczciwie mówiąc, nabór żołnierzy ślimaczy się. Co oznacza, że projekt takiej struktury owszem, może dać pewnie poczucie bezpieczeństwa w czasie pokoju i braku konfliktów z sąsiadami; jak również gdy jesteśmy członkami NATO.
Jednakże, gdyby nagle i niespodziewanie Kacapy, a nawet Białoruś z ruskim wsparciem napadli na nas, to już po trzech dniach ich armia lądowa znalazłaby się pod Warszawą, a moje Trójmiasto byłoby, częściowo zniszczone, pod pełną okupacją.

Cóż więc można wymyślić, by jednak tak wzmocnić sferę militarną kraju, żeby państwu i obywatelom zapewnić bezpieczeństwo?
Nic tam panie wymyślać – po prostu należy powrócić do jakże słusznej i logicznej koncepcji państwa niepodległego: - trzeba przeszkolić ile się da obywateli w dziedzinie wojskowej walki i obronności, co oznacza powrót do starego systemu powszechnej służby wojskowej i budowana zaplecza zdolnych do natychmiastowej akcji armii rezerwistów.

Dlaczego koncepcja armii zawodowej plus WOT nie wypaliła? Cóż, przywódcy i doradcy nie uwzględnili faktu, że czasy, poglądy i wartości właśnie się zmieniają, a najmłodsze pokolenia, te z nosem przyklejonym do smartfona, to już nie takie dzieci, jakie były przez dziesięciolecia, tylko coś nowego. Nastąpiło zerwanie tradycyjnej więzi międzypokoleniowej i rosną nam nowi młodzi, których nawet często nie rozumiemy. I dla których, jeśli tylko chcą powalczyć, albo być dzielnymi wojownikami, to siadają przed komputerem i włączają gry wojenne, typu War Thunder, Battlefield 1, czy Squad. Ani im w głowie taplać się w błocie na poligonach, trenować musztrę, czy na baczność wysłuchiwać jakiegoś ponurego sierżanciny. To pokolenie, które preferuje przyjemności, rozrywkę i bezmyślność. Wiedza i nauka są im niepotrzebne – wszystko jest w Internecie. Walczący o dobrobyt rodzice, usiłujący się wspinać po drabinie społecznej, nie mają czasu na wychowanie i klasyczną rodzicielską opiekę. Dzieci chowają się same. Lecz nie jak kiedyś – na ulicy, tylko przy laptopach, tabletach i smartfonach. Głównie przy różnych Tik Tokach i Instagramach. To tam uczą się jak żyć. Co dobre, a co złe. Co ważne, a co nie. Dorastając, są najbardziej podatni na wpływy. Problem z tym, że kształtują ich specjaliści od prania mózgu, czy wojny psychologicznej, robiąc z naszych dzieci i wnuków bezwolne kukiełki, podążające za modą, słownictwem, pragnieniami i marzeniami, dokładnie tak, jak chcą manipulatorzy.
Pamiętajmy – 18 latki gotowi na miano rekruta, urodzili się w roku 2005; rok po wstąpieniu Polski do Unii. Więc i dostęp do upadającej kultury walącego się i już zdeprawowanego Zachodu był bardzo łatwy.

No to skąd mamy brać rekruta?

Wiem, że na szczycie władzy grupy doradców i ekspertów już intensywnie pracują nad przywróceniem powszechnego poboru do wojska.
Słyszałem również, że będzie to również dotyczyć dziewcząt i młodych niewiast. (To odwet za emancypację, którą sobie wywalczyły?)

Ruszyły również już wezwania i rozmowy Już się zaczęło...

"230 tys. młodych ludzi zostanie wezwanych do kwalifikacji wojskowej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 21 lutego 2023 roku, kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 17 kwietnia. Potrwa przez 95 dni - do 21 lipca. Do komisji wojskowej zostaną wezwani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku), mężczyźni którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W tym roku przed komisjami stanie około 230 tysięcy młodych Polaków. " [*]

Tak mi się wydaje, że zasadnicza służba wojskowa i pobór rozpocznie się, pod warunkiem że PiS wygra wybory (co wcale nie znaczy, że jak wygra opozycja to tego nie będzie), od nowego roku 2024, Albo w pierwszym tego roku kwartale.

Spocznij. Odmaszerować

___________________

[*] https://edukacja.rp.pl/rozwoj-zawodowy/art38264511-komisje-wojskowe-wezwa-w-kwietniu-mlodych-mezczyzn
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [07:37] - u2 | Link:

wszyscy solidnie podpici, śpiewali razem nieznane pieśni

Bo gdy rezerwa szła do cywila
Niejedna panna pła kaaa łaaaa !

Jakie nieznane ? To było niezwykle ciekawe zjawisko w PRL-u te niekończące się pożegnania po woju.

PS. Dwa dni temu Marek Budzisz w klubie Ronina postulował przywrócenie powszechnej służby wojskowej dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Jest to według niego warunek konieczny suwerenności Polski.

PS2 Wczoraj, a właściwie dzisiaj po północy, zacząłem oglądać na Discovery Historia dokument o szkoleniu Marines w USA, ale sen mnie zmógł. Zresztą już oglądałem takie filmy wcześniej :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [07:58] - jazgdyni | Link:

@u2

Marek Budzisz mówisz... To dla mnie powód do dumy, że mamy dobre źródła. Budzisz obecnie to najlepszy w kraju analityk. Bartosiak może mu teczkę nosić.

Najlepszego

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [08:06] - u2 | Link:

Budzisz obecnie to najlepszy w kraju analityk. Bartosiak może mu teczkę nosić.

Ale, ale. Aby razem nie robili w jednej firmie ? Sądzę, że tutaj nie ma konfliktu interesów :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [08:14] - jazgdyni | Link:

@u2

Tak, są razem w grupie S & F - firmie Bartosiaka. Lecz zdradzę - pewne ambicjonalne animozje są.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [08:22] - u2 | Link:

ambicjonalne animozje są

Akurat to bardzo dobrze, że w zespole oprócz współpracy jest pewna rywalizacja, aby być coraz lepszym, albo być ciągle w kursie dzieła. Zespół powinien się uzupełniać.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-04-2023 [15:01] - Imć Waszeć | Link:

Jest jeszcze inny pomysł. Trzeba zobaczyć jak bezsensownie wycieka nieźle i kosztownie przeszkolona rezerwa z samego wojska. Najczęściej koniec służby (kontraktu) polega na zarejestrowaniu się w pośredniaku lub wyjeździe na saksy. Ta głupota równa jest tylko głupocie Macrona. Należałoby jak największe rezerwy zatrzymać w pobliżu wojska, czyli stworzyć system zatrudniania mało wykwalifikowanych kadr jak na potrzeby cywilne w zbrojeniówce i firmach inżynieryjnych. Pieprzyć liberalizm i ślepe łapy rynku, bo to strategia przegrywająca dla naszego regionu w długiej perspektywie. Prywaciarze ze swymi dwururkami i garłaczami nie są w stanie obronić nawet swego stanu posiadania w przypadku najazdu ruskich orków, a to powinno dawać im do myślenia.

Obrazek użytkownika Jabe

20-04-2023 [16:52] - Jabe | Link:

Pieprzyć liberalizm i ślepe łapy rynku, bo to stra­tegia prze­grywająca dla naszego regio­nu w długiej per­spektywie. – Proszę o uzasadnienie. Przecież nie „pry­wa­ciarze” są od obrony przed agresją zbrojną.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-04-2023 [20:12] - Imć Waszeć | Link:

Uzasadnieniem jest demografia i właśnie obserwowany brak rąk do karabinu, czyli rezerwy. To jest ten sam przypadek, z którym boryka się obecnie Ukraina, tylko drobna różnica jest taka, że my jeszcze nie walczymy. Jeszcze nie. Ale powiedziano już oficjalnie tyle głupot, że każdy szur w Rosji po dojściu do władzy ma się do czego odwoływać i czym wymachiwać. To zaś wyklucza swobodny i harmonijny rozwój w naszym kraju na dziesięciolecia. Jedyną opcją teraz jest kompletne zniszczenie orków bez względu na koszty, o ile - jak słusznie zauważył autor - zechcą tego Amerykanie.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [20:26] - u2 | Link:

obserwowany brak rąk do karabinu, czyli rezerwy. To jest ten sam przypadek, z którym boryka się obecnie Ukraina

Z tego co mówił p. Marek Budzisz dwa dni temu w klubie Ronina, to Ukraina w miarę szybko zmobilizowała ok. miliona żołnierzy. Więc gorące rezerwy ma. Co do Polski to postulował przywrócenie powszechnej służby wojskowej, aby taką gorącą rezerwę gotową do boju mieć.

Ale czas goni i działania wojenne będą tylko przyśpieszać. Przeszkolenie rekruta w Marines trwa minimum 9 miesięcy. Niemniej jednak jestem dziwnie spokojny co do wygranej Polski w nadchodzącej wojnie światowej.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [02:02] - jazgdyni | Link:

@u2

Ukraina w miarę szybko zmobilizowała ok. miliona żołnierzy. 

Zgadza się. Tylko ten milion w tej wojnie, to jak surowy rekrut. Dziś strona ukraińska  oparta jest całkowicie na standardach NATO. Tu nawet w sprzęcie na samym początku trzeba przejść z cyrylicy na nasz alfabet. Potem naszą gramatykę, idiomy i precyzyjną semantykę. To nie tylko szkolenie 'bum - bum' ale zmiana kultury. Też miałem z tym problem przy współpracy z Ukraińcami. I to z bardzo życzliwymi i z wyższym wykształceniem ludźmi. Zawsze istnieją pewne różnice cywilizacyjne między odległymi narodami. A to też zabiera czas.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [10:25] - u2 | Link:

Tylko ten milion w tej wojnie, to jak surowy rekrut.

No nie, p. Budzisz wyraźnie wskazał, że na Ukrainie jest przeszkolona rezerwa, której brakuje w Polsce. Stąd ten jego postulat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, co moim skromnym zdaniem jest nierealne. Ale jest realne przyciągnięcie rekrutów socjalem i różnymi takimi dodatkami, których nie ma w cywilu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [18:00] - jazgdyni | Link:

@Imć Waszeć

Cholera, to tracenie wykwalifikowanych fachowców, to jakiś nasz krajowy idiotyzm. Jak napisałem, Macron zamierza na pewnych stanowiskach ponownie zatrudnić nawet 72-latków.
A dlaczego generał Polko jest poza armią? Zużył się? Czy podpadł jakiemuś pułkownikowi z towarzystwa.
Musi się system wartości zmienić. I to szybko. Jak teraz słucham na You Tube tych generałów w stanie spoczynku, którzy wreszcie mają skierowane na siebie kamery, co uwielbiają, to widać, że połowa z nich to kompletni idioci. Taki młody Wolski lepiej widzi taktyki i strategie.

Lecz podsumuję: - będzie z nami tak, jak zechcą Amerykanie. Długo jeszcze będziemy od nich mocno zależni

Obrazek użytkownika Jabe

20-04-2023 [07:51] - Jabe | Link:

Kolejny strzał w stopę. Trzeba przy­znać, że PiS dzielnie wy­trzy­muje swą auto­agresję. Czy i tym razem?

Nikt nie chce być mięsem ar­mat­nim rzu­conym w obcym interesie na śmierć w cu­dzej sprawie. Ro­syjski czy biało­ruski atak na razie nam nie grozi. Dużo real­niejsze jest u­wikłanie nas w konflikt przez poli­tyków z roz­wiązanymi zwojami móz­go­wymi. Na tym etapie wy­starczyłaby łat­wość za­poznania się młodych z bronią i taktyką walki. Ale nie, w kamasze!

Peerelczycy przy­wracają nam PRL na wszy­stkich frontach.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [08:01] - jazgdyni | Link:

Ty jeszcze Dżabe śpisz, swego umysłu nie włączyłeś i lecisz wdrukowaną w mózg prosowiecką propagandą.

Mięso armatnie... Puknij się w czachę.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [08:03] - u2 | Link:

Ro­syjski czy biało­ruski atak na razie nam nie grozi.

Ano, wam nic nie grozi, ale nas już ZBiR atakuje na granicy wysyłając tysiące nielegalnych migrantów.

Schlaf ruhig weiter, jaben :-)

Obrazek użytkownika Jabe

20-04-2023 [09:26] - Jabe | Link:

Lekkoduchy chcą z Polski uczynić kraj fron­towy. Mogą dopiąć swego.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [11:47] - u2 | Link:

Lekkoduch jabe nie dostrzega wojny na granicy ze ZBiR. Co jest nie tak z jabe ? :-)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-04-2023 [08:12] - NASZ_HENRY | Link:

Jedna bombka atomowa ma siłę odstraszania większą niż milion kamaszy ;-)

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [08:15] - jazgdyni | Link:

@NASZ_HENRY

No pewnie. Walczą ponad rok i żadna bombka jakoś nie odstraszyła. Dziwne co?

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [08:27] - u2 | Link:

Jedna bombka atomowa ma siłę odstraszania

Ale jak już zostanie użyta to po strachu. I skutki mogą być przeciwne od zamierzonych :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

20-04-2023 [15:05] - Imć Waszeć | Link:

Uwolnienie opcji nie jest na rękę Chińczykom, bo wtedy jedna przypadkowa bombka niszczy ich całą misterną flotę desantową w pierwszej godzinie inwazji na Tajwan. Nie musi być amerykańska, dodam, ale taka sprezentowana do natychmiastowego użycia, a nie straszenia ;)

Obrazek użytkownika Darek65

20-04-2023 [08:13] - Darek65 | Link:

@jazgdyni
"Co oznacza, że w każdej sytuacji zagrożenia państwa, kryzysu militarnego, mieli obowiązek, po wezwaniu przystąpić do armii." - Ja dodatkowo, w związku ze służba w jednostce liniowej miałem zakaz wyjazdu za granice przez 10 lat.
 ===================
"Dlaczego koncepcja armii zawodowej plus WOT nie wypaliła? Cóż, przywódcy i doradcy nie uwzględnili faktu, że czasy, poglądy i wartości właśnie się zmieniają, a najmłodsze pokolenia, te z nosem przyklejonym do smartfona, to już nie takie dzieci...." - Uważam inaczej. Według mnie ta koncepcja jest słuszna, ale nie do końca "wypaliła", bo przyjęto błędne założenia. To właśnie min. wojsko, edukacja, nie zrobiły wystarczająco dużo, aby zmienić nastawienie młodych. Pracuje w temacie, gdzie mam do czynienia z młodymi, a mój temat, to temat, który nie wymaga prądu. I na imprezy przychodzą rzesze młodych. To problem jest z rodzicami, którzy się dziwią, że młodzież tak chętnie odrzuca smartfona. Tylko trzeba im dać alternatywę i popracować nad nimi. Pobór tak, ale nie restrykcyjny, przymusowy, bo przyniesie odwrotny efekt. Pracę trzeba zacząć już w szkole podstawowej. 1 godzina tygodniowo, w starszych klasach wystarczy. Te zajęcia mają być ciekawe, absorbujące, pokazujące zagrożenia i jak sobie z nimi radzić. Plus wychowanie patriotyczne, budowanie grup rekonstrukcyjnych, aby młodzi przesiąkli polskością. Jest sporo żołnierzy zawodowych, którzy około 50-tki przechodzą na emeryturę. Przeszkolić ich pedagogicznie i zaproponować pracę z młodzieżą. Na takiej bazie można później łatwiej zrobić pobór. Tylko nie przymusowy. Z poborem powinna wiązać się przysłowiowa marchewka. Skończysz przeszkolenie z oceną pozytywną, to masz łatwiejszą drogę do pozwolenia na broń, na pracę w służbach mundurowych. Chcesz zdobyć prawo jazdy lub skończyć specjalistyczny kurs np. obsługi sprzętu budowlanego, to wojsko Ci zapłaci lub dopłaci. Idziesz na studia, zapłacimy Ci stypendium w pierwszym roku, itp., itd. Rozwiązań jest wiele. Po pierwsze, opłaca się iść do wojska, po drugie buduje się odczucie, że za moją służbę, mój kraj mi się odwdzięczył, po trzecie buduje się podwaliny pod samodzielne społeczeństwo, po czwarte uczy się działania zespołowego, po piąte kształtuje się postawy patriotyczne odporne na TVN-y i Wyborcze. I tak można by pisać dalej.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-04-2023 [08:17] - Czesław2 | Link:

Kto to ma robić, skoro drugie pokolenie NAUCZYCIELEK jest uzależnione od mediów? A uczelnie tzw wyższe masowo za zgodą rządu produkują komunistki dla szkolnictwa.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [18:02] - jazgdyni | Link:

@Czesław2

Gorzka prawda niestety.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [01:49] - jazgdyni | Link:

@Darek65

Dobry komentarz. Lecz zainteresował mnie do tego stopnia, że muszę znaleźć czas, by dać porządną odpowiedź. Nie da się tu odnieść w paru słowach.

Więc na razie

Obrazek użytkownika HenrykH.

20-04-2023 [09:30] - HenrykH. | Link:

"Oczywiście natychmiast po rejestracji w WKU – Wojskowej Komisji Uzupełnień przechodzili badania lekarskie, gdzie sprawdzano ogólny stan zdrowia, a tych z chorobami i inwalidztwem ze służby zwalniano."
Pozwolę sobie uściślić :było też OC skoszarowane jednostki Obrony Cywilnej w których zmuszano do pracy często tych chorych   młodych obywateli.

Obrazek użytkownika Ijontichy

20-04-2023 [10:09] - Ijontichy | Link:

Mojego kolegę z poważną wadą wzroku wzięli do OC ,stacjonował w Skawinie. Bez okularów nic nie widział!!! 
Karabinu mu nie dali,trochę musztry i łopata...dopiero bieg w maskach gazowych...okulary zdjął,pluton bieg w jedną stronę,a on w drugą za chwilę upadł i nie wstaje.
Krzyczy: zabijcie mnie!!! Po xuj wam taki żołnierz!!!? 
Przysięga i do domu...wojo zaliczone...

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [01:52] - jazgdyni | Link:

To jakieś durne trepy zakwalifikowali go do służby. Pewnie z kategorią C. No cóż... Trepy nigdy nie miały opinii mądrych i przyzwoitych.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [18:05] - jazgdyni | Link:

@HenrykH.

Nie poruszałem tutaj systemu odbywania służby wojskowej przez studentów wyższych uczelni. Nie rozwijałem także metod "migania się od wojska". To by tylko wprowadziło niepotrzebny zamęt.

pozdrawiam

Obrazek użytkownika mada

20-04-2023 [10:58] - mada | Link:

Merkel zdecydowała, że Niemców obronią niewinni migranci.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [18:07] - jazgdyni | Link:

@mada

A nią samą Putin obiecał zabrać do swego bunkra. Natomiast Kopaczowa zamknie się w domu, szafą zablokuje drzwi, zasłoni okna i przeczeka do końca wojny.

Obrazek użytkownika sake3

20-04-2023 [14:10] - sake3 | Link:

Zasadnicza służba wojskowa i pobór zacznie się się jak PiS wygra wybory.a jeśli opozycja to nie wiadomo. Ależ wiadomo,wiadomo....PiS nie wygra ,bo nasi młodzi panowie do wojska nie są chętni.Na PiS więc nie zagłosują Tak na Campus u Trzaskowskiego,popiłować katolika z durniem Nitrasem,,na paradę równości w skórach i stanikach na pustych łbach to owszem chętnie,tym bardziej że parę złotych i piwo w łapę da opozycja.Na poligon w różowej kiecce,peruce i na koturnach z tęczową flagą zamiast karabinu? Nie pójdą studenci do wojska,bo uczelnie mają tak fascynujące tematy do konsultacji i szerokiej debaty jak ten na UJ ,,czy Ania z Zielonego Wzgórza była lesbijką'' Profesorowie i naukowcy z szacownej uczelni chcą chyba iść w głównym światowym nurcie postępu  A autor o tak prozaicznej sprawie jak służba wojskowa.TU nie wojsko a umiejętność robienia właściwych żółwików,całusków i niedźwiadków. jest potrzebna.Najlepiej ćwiczona na molo.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [15:04] - u2 | Link:

młodzi panowie do wojska nie są chętni

Peace obowiązku służby wojskowej raczej nie wprowadzi. Stawiam, że zanęci młodych panów, ale również młode panie, dobrymi pensjami i doskonałym socjalem, typu mieszkanie. Dodatkowo można w wojsku uzyskać wiele profesji potrzebnych w cywilu. Więc nawet w przypadku wcześniejszej emerytury można jeszcze popracować w cywilu. No chyba, że nie będzie można łączyć emek, wtedy pozostaje robota na czarno :-)

Obrazek użytkownika mjk1

20-04-2023 [17:22] - mjk1 | Link:

Wojna to jest zawsze walka rządzących o panowanie nad rządzonymi.
W każdej wojnie zabijają się ludzie, którzy kompletnie się nie znają na rozkaz tych, którzy znają się doskonale i wcale nie maja zamiaru wzajemnie się zabijać.
Żadnych wniosków z historii nie potraficie wyciągnąć.
Aż chciałoby się zapytać, czy wiecie za co Kain zabił Abla?
Tu dla przypomnienia.
"Do prostego człowieka.
Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić „historyczną racją”,
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę – bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab – kwiatami
Obrzucać zacznie „żołnierzyków”.
– O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z panami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
„Bujać – to my, panowie szlachta!”".

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [17:51] - jazgdyni | Link:

@mjk 1

dałbyś spokój z tym strachliwym defetyzmem. Myślisz, że 70 lat europejskiego pokoju (nie wszędzie) to raj wyłącznie z pozytywami. Niestety, jest wprost przeciwnie. Europa, kiedyś centrum świata, tylko traciła i się pruła.  Dlaczego Brytyjczycy uciekli? Dlaczego mądre i wyjątkowe narody, jak Szwajcarzy i Norwegowie trzymali się z boku. A co ciekawe - oba te państwa są należycie uzbrojone. Jedyne, co nas przed Unią, do której nas z dumą wiódł Leszek Miller, może uratować, to dobrze rozegrany nasz pomocniczy udział w wojnie i  budowanie na maksa siły militarnej. 
A poza tym chyba większość ma słabe pojęcie, jak już wkrótce, z roku na rok, wojny mogą się przeistoczyć w boje bez rozlewu krwi. Maszyny bojowe i elektronika wojskowa bedzie walczyć. A reszta wojen to dyplomacja, naciski, szantaże, czyli generalnie forsa.

Ale to temat na długą poważną dyskusję. A tu kolega wyjeżdża argumentacją z pierwszej wojny światowej. Smutne.

Obrazek użytkownika mjk1

20-04-2023 [18:06] - mjk1 | Link:

Argumentacja dotyczy każdej wojny. Ukraińsko - rosyjskiej także. 
Nie pochwalam budowy maksymalnej siły militarnej, bo pamiętam jak skończyła się budowa maksymalnej siły militarnej przez Niemcy.
Przykłady oczywiście można mnożyć.

Obrazek użytkownika jazgdyni

20-04-2023 [18:13] - jazgdyni | Link:

Dzisiaj odwoływanie się do historii, gdy jest totalna zadyma, upadek cywilizacji zachodu, idioci miliarderzy u władzy, chaos i turbulencje, to jakby taki apel, gdy walnęła wielka kometa, ludzie spędzili rok w norach, dziurach, jaskiniach i bunkrach, a gdy wreszcie wyszli na zewnątrz, słyszą od Macrona: - proszę państwa, teraz trzeba posprzątać.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [18:14] - u2 | Link:

Argumentacja dotyczy każdej wojny

Jest pojęcie w prawie międzynarodowym tzw. wojny sprawiedliwej i niesprawiedliwej. Rosja prowadzi wojnę niesprawiedliwą, a Ukraina prowadzi wojnę sprawiedliwą. Wiersz Tuwima "Do prostego człowieka" powstał w 1929 roku. Po roku 1945 Tuwim takiego wiersza o podobnej wymowie już nie napisał.

Obrazek użytkownika mjk1

20-04-2023 [19:28] - mjk1 | Link:

Każda ze stron konfliktu uważa, że prowadzi sprawiedliwą wojnę a przeciwnik oczywiście niesprawiedliwą. Ukraina uważa, że prowadzi sprawiedliwą wojnę, a Rosja niesprawiedliwą, bo Rosja ich napadła. Rosja z kolei twierdzi, że prowadzi sprawiedliwą wojnę, której celem jest ochrona ludności rosyjskojęzycznej zabijanej od 2014 r. przez Ukraińców. Wcześniej Rosja sprawiedliwie wkroczyła do II RP celem ochrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed sanacyjnym reżimem. II RP zaś sprawiedliwie zajęła Zaolzie celem ochrony ludności Polskiej przed czeskim reżimem. Przykłady można mnożyć z jednym wyjątkiem. Tylko Niemcy przyznały się i do dzisiaj przyznają, że prowadziły jednak niesprawiedliwą wojnę. Ostatnio potwierdził to ich Prezydent w Warszawie. Tymczasem wojna to zło a przede wszystkim porażka dyplomacji.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2023 [19:35] - u2 | Link:

Rosja z kolei twierdzi, że prowadzi sprawiedliwą wojnę, której celem jest ochrona ludności rosyjskojęzycznej zabijanej od 2014 r. przez Ukraińców.

Gdyby tak było, to Rosja wygrałaby przed trybunałem międzynarodowym. Nie musiałaby wszczynać tej wojny. A tymczasem Rosja nie dotrzymuje umów i konwencji, które sama podpisała i ratyfikowała. Warto również wspomnieć o gwarancjach udzielonych dla Ukrainy przez Rosję w zamian za przekazanie jej arsenału jądrowego. To są proste sprawy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [01:43] - jazgdyni | Link:

@mjk1

I z tym właśnie jest duży problem, gdy ludzie opierają się na stereotypach, zamiast oprzeć się na fundamentalnych wartościach - w tym wypadku na prawdzie (bez przymiotników). Bo nie ma prawdy ukraińskiej i prawdy ruskiej. Kacapy przy każdym akcie agresji, przy każdym swoim świństwie, wymyślają niby wiarygodną powiastkę, by mącić w głowach słabo-silnym.
Dlatego dobrze, że są tacy ludzie i takie siły, które potrafią jednoznacznie stwierdzić, że Putin jest mordercą.
Russkij Mir to hasło z kabaretu. W sferach intelektualnych zachodu jest synonimem obłudy i kpiny z reszty świata. Natomiast takie hasło jest przyjmowane i zakotwiczone w umysłach tego biednego narodu, który nigdy w swej historii nie poznał wolności, demokracji, dobrobytu i nadziei. Jeżeli jednak Polak, zakładam - zdrowy na umyśle, nie jak Braun, łapie się na te prymitywne ruskie chwyty, to coś tu jest nie tak. Łaskawie zakładam, że to tylko ego, usiłujące zwrócić na siebie uwagę. Tylko, że efekt takiej postawy jest negatywny i deprecjonujący komentatora,

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [04:21] - jazgdyni | Link:

Marek Budzisz opublikował właśnie bardzo ważną książkę. To Samotność strategiczna Polski. W jednym zdaniu, autor udowadnia trafność starego powiedzenia: Umiesz liczyć, licz [tylko] na siebie. Pełnego zaufania praktycznie nie można mieć do nikogo. A w relacjach międzynarodowych, to dobitne podkreślenie samodzielności, jest jeszcze podniesione do kwadratu.
Dobrze... Marek Budzisz jest młodszy ode mnie o 14 lat. I już ma nazwisko, jest szanowany, więc jest opiniotwórcą. To, co tak książka przedstawia, to prezentowane już od kilkunastu lat moje poglądy. Byłem za to regularnie hejtowany, wykpiwany i niemalże opluwany. Za te kretyńskie podejście do życia jako oazy pokoju i dobrobytu; wymoszczonego, przytulnego gniazdka, a tu taki imbecyl mówi o przygotowaniach do wojny; do przelewu krwi naszych synów i mężów (to kobiety). No cóż, bloger to łatwy cel do plucia na odległość.

Kleiliśmy się do mitycznego Zachodu. Co mamy? Choćby milion euro dziennie kary, bo nie zamknęliśmy kopalni, jak to nakazała hiszpańska idiotka, albo sprzedajny babsztyl, Nieważne, że w kraju mogłoby brakować prądu, a kilkanaście tysięcy ludzi skończyłoby na bruku.
Tusk z ferajną został najprawdopodobniej zmuszony szantażem, do wskoczenia na kolana cara kacapii. Dziś widzimy, że to bestia - jakiś wilkołak, czy wampir.
A nasz odwieczny przyjaciel - Wegry? Polak, Wegier dwa bratanki... No pewnie!
Szwecja zorganizowała debatę dotyczącą ważności i nowego podejścia do Bałtyku. W wielogodzinnej dyskusji wymieniono wszystkie kraje nadbałtyckie. Za wyjątkiem Polski.

Mamy na świecie zły pijar. W opinii światowej RP to chyba najgorszy kraj 'demokratyczny'. Kto jeszcze w Europie nie pluł na Polskę? Francja? Hiszpania? Czechy? Litwa?

Mamy dzisiaj parę sekund, które MUSIMY wykorzystać. Tak się składa, że w geostrategicznym interesie światowego hegemona, USA, jest silna i niepodległa Polska. Durnie, pożyteczni idioci, onucowi defetyści i stare komuchy wrzeszczą, że się zbroimy, jak na wojnę światów. Bierzemy monstrualne kredyty, które nasze prawnuki będą jeszcze spłacać, a NBP drukuje tony bezwartościowych pieniędzy. Wściekają się, bo nie będzie dla nich co kraść.
Wiadomo też, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Co tu oznacza, że Amerykanom nagle może się odwidzieć i nas porzucą. Lecz jak będziemy dostatecznie szybcy, to uzbieramy tyle najlepszego sprzętu; wyszkolimy nowoczesną armię fachowców, tak, że pies drapał niesolidnych aliantów.

Więc liczmy tylko na siebie

 

Obrazek użytkownika Jabe

21-04-2023 [08:13] - Jabe | Link:

Póki co się rozbrajamy. I to na rzecz pań­stwa ofi­cjal­nie nam wrogiego. Tego chce nasz opiekun. Z czym zo­staniemy, gdy zmieni zdanie? Bezbron­ni, z dłu­gami, oto­czeni przez nie­przychylnych są­siadów.

Po co więc ta tyrada? Żeby na koniec głosić, że należy spiąć po­śladki i gło­sować na tych samych?

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [08:40] - tricolour | Link:

Facet łże jak zawsze, że milion euro kary jest za odmowę zamknięcia kopalni. Typowy zakłamany mieszkaniec tej krainy, który przez całe lata olewał sąsiadów z Czech, którym kopalnia obniżyła poziom wód gruntowych i którzy chcieli tylko kliku złotych odszkodowania. Gdyby im zapłacić, to byłaby to kropla wśród dzisiejszych kar.

Ale nie. Oni są mądrzejsi, lepsi, lekceważyli sąsiada. Więc sąsiad poszedł do sądu i wygrał. I znów - zamiast przyjąć winę i wyrok, to sędzia sprzedajna...

W ten sposób wszyscy sąsiedzi Polski skłóceni z nami. Kretyni nawet okradają się nawzajem na importowanym zbożu, wciskając odpady do produkcji pieczywa. Więc są też skłóceni wewnątrz. Taka genetyczna chęć kłamstwa i złodziejstwa oraz jej konsekwencje.

A z tym zbożem jest pięknie - będą doplaty więc rolnicy nie sprzedają teraz taniej czekając na doplaty - niby logiczne. Ale w konsekwencji (słowo w tej krainie nie do pojęcia) dzisiejsi potrzebujący zboża kupują tańsze za granicą. Rolnicy nie eksportują, bo cena z dopłat ma być wyższa niż z eksportu. Nie sprzedają na rynek krajowy i nie eksportują więc tracą umowy, także eksportowe. I zostaną z tym zbożem...

Cechą narodową jest siedzenie na tyłku, a potem gaszenie pożaru benzyną.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-04-2023 [08:53] - Czesław2 | Link:

Gdyby paru squrkozjadów poszło siedzieć za przekręty, problem sam by się rozwiązał. Dlatego NIE PÓJDĄ SIEDZIEĆ

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [10:14] - tricolour | Link:

@czeslaw

Zboże to tylko początek:

https://wiadomosci.wp.pl/szyku...

Obrazek użytkownika Czesław2

21-04-2023 [10:18] - Czesław2 | Link:

Nikt nie kupuje w sklepach z powodu zaporowych cen. Kto je ustalił?

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [10:23] - tricolour | Link:

@czesław

Cena ceną, to tylko pieniądze. 

Popatrz, ilu to na Nb osób, które uważają się za patriotów. Ba, lepszych od innych.

I oni nigdy nie napisali, że z Ukrainy jedzie żywność nie tyle tańsza, ale zatruta - biorąc pod uwagę nasze normy. A nasze, polskie podmioty gospodarcze, wyłącznie z chęci zysku sprzedadzą nam nawet truciznę, by tylko zarobić .

To nigdy nie było tematem. Onuce, timmermanse, niewdzieczna unia - tak. Wlasne zdrowie - nigdy.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [08:30] - u2 | Link:

Tusk z ferajną został najprawdopodobniej zmuszony szantażem, do wskoczenia na kolana cara kacapii. Dziś widzimy, że to bestia - jakiś wilkołak, czy wampir.

Ano, zadziwiająca metamorfoza, z sympatycznego lenia w krwiożerczą bestię. Ale sądząc po jego tekście "polskość to nienormalność" tę swoją nienawiść do Polski chował głęboko wewnątrz i udawał owieczkę, byleby go tylko Polacken wybrali na wodza. A kiedy wybrali, to pokazał swoją prawdziwą wilczą naturę :-)

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [08:49] - tricolour | Link:

Bo polskość polegająca na cofaniu liczników samochodowych dla większych pieniędzy niż bez cofnięcia, na pieczeniu chleba z ukraińskich odpadów - dla większych pieniędzy niż że zboża, na sklejaniu golfa z dwóch złomów - dla większych pieniędzy niż z jednego całego, na sprzedaży całej Biedronki za kwotę mniejszą niż 1% jest dzisiejszych rocznych obrotów (i te przykłady można mnożyć w każdej dziedzinie, bo cechą narodową jest jak skrycie okraść kogokolwiek) - to jest nienormalność.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [08:57] - jazgdyni | Link:

@u2

Zapomniałeś, że to piątek? Szmaciarz już jest na turbo-dopalaniu. W niedzielę zniknie, bo będzie się leczył.
Ale siedzi w tym swoim, jak to mówi Breslau, ukryty pod pseudonimem i myśli, że on, antypolski gnój jest bezpieczny. A dopiero co zatwierdzono ustawę o ściganiu agentów wpływu, działających przeciwko racji stanu. Powstał zespół wyłapujący takich różnych szubrawców, co intensywnie pracują za krwawe ruble i berlińskie marki, schowane pod nazwą euro.
Może Administracja wskaże władzom tych paru, którzy pracują na odcinku Naszych Blogów? Już najwyższa pora.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [09:05] - jazgdyni | Link:

@Admin

Zapewniałeś, że ogarniesz typa, który tutaj nigdy nie powinien być. Czy jest jakieś polecenie, że on jest nietykalny? Nie wierzę, by red. Sakiewicz wydał takie polecenie. Ale zawsze można się zapytać. Albo red. Wierzchołowskiego.
A może on, w ramach "wolności słowa" należy do grupy "chronionych mniejszości"? Jakiś murzyn, żyd, czy obojnak?

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [09:17] - u2 | Link:

Zapomniałeś, że to piątek?

Piątek, piąteczek, piątunio :-)

A poważniej, przy całym tym zeszmaceniu tri i jego ferajny, to najlepiej go ignorować. Ten typek tak ma. Przychodzi tutaj tylko trollować.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [09:21] - jazgdyni | Link:

Morawiecki "ignorował" i wkręcał nas coraz bardziej w czarną d. Z chamami tak nie można.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [09:27] - u2 | Link:

Morawiecki "ignorował" i wkręcał nas coraz bardziej w czarną d.

Jestem przeciwnego zdania. PMM wykonuje świetną robotę. Człowieka, w tym polityka, poznaje się po czynach, a nie po propagandzie szczujni. Proszę nie ulegać temu czarnemu pijarowi. Im bardziej wściekły atak szczujni, tym lepszą robotę PMM wykonuje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [09:44] - jazgdyni | Link:

Dobrego polityka ja poznaję po skuteczności działania.

Obrazek użytkownika u2

21-04-2023 [09:48] - u2 | Link:

Dobrego polityka ja poznaję po skuteczności działania.

Dokładnie. Dla mnie miarą skuteczności działania polityka jest przede wszystkim budżet. PMM od 2016 był MF, potem awansował na stołek premiera. To dzięki niemu budżet się podwoił a rejting Polski w niezależnych agencjach rejtingowych jest wysoki i stabilny.

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [09:46] - tricolour | Link:

Już ci kiedyś pisałem, że w niedzielę nie znikam tylko pisuję regularnie. Nie za często, ale regularnie.

Nie pasuje do tezy o chlaniu? No nie pasuje - sam piszesz swoje w zasadzie wyłącznie w piątek.

Niestety prawda nie jest twoją mocną stroną.

😁 

Obrazek użytkownika Jabe

21-04-2023 [09:05] - Jabe | Link:

Czy któryś z nie­nawistników zadał sobie trud po­znania kon­tekstu, w którym Do­nald Tusk wy­powiedział te słowa?

Obrazek użytkownika tricolour

21-04-2023 [09:51] - tricolour | Link:

"Polskość jako zadany temat... Wydawałoby się: tylko usiąść i pisać. A tu pustka, tylko gdzieś w oddali przetaczają się husarie i ułani, powstańcy i marszałkowie, majaczą

Dzikie Pola i Jasna Góra, dziejowe misje, polskie miesiące, zwycięstwa i klęski. Zwycięstwa?

Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń?

Polskość to nienormalność — takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić"

Oni nie mają odwagi, by przyznać rację.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-04-2023 [16:24] - jazgdyni | Link:

Żeby nie było, że pitolę o wojsku. Od ukończenia PG jestem ciągle podporucznikiem. Wówczas specjalizacja łączność.