Zbrodnie NKWD w Polsce. Porwania i mordy przywódców AK

PORWANIE PRZYWÓDCÓW POLSKIEGO PODZIEMIA I PROCES SZESNASTU.
27 marca 1945 r NKWD podstępnie aresztowało dowództwo Państwa Podziemnego. Sowieci zapraszając ich na rozmowy, gwarantowali im całkowite bezpieczeństwo. Obietnicy nie dotrzymali. Moskwa twierdziła, że nie wie nic na temat zniknięcia polskich polityków. Tymczasem przebywali oni w moskiewskim więzieniu będąc bezustannie torturowani w czasie przesłuchań.....
Pod pretekstem rozmów o przyszłości Polski zaproszono ich do willi w Pruszkowie, gdzie zostali ujęci, a potem wywiezieni na Okęcie, skąd odlecieli do Moskwy. Otworzyły się przed nimi nie bramy Kremla, ale wrota pobliskiej Łubianki.
Ambasadorowie Wielkiej Brytanii i USA nieśmiało interweniowali w Moskwie, ale dowiedzieli się, że „żadnego porwania nie było”. W tym czasie polscy przywódcy w więzieniu na Łubiance byli intensywnie przesłuchiwani i „przygotowywani” do pokazowego procesu. Przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali postawieni przed sądem w tzw. procesie szesnastu
.
W SOWIECKIM WIĘZIENIU ZNALAZŁO SIĘ 16 PRZYWÓDCÓW-
Ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki ,,Niedźwiadek", wicepremier i delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak z Polskiej Partii Socjalistycznej
oraz Kazimierz Bagiński, Adam Bień i Stanisław Mierzwa ze Stronnictwa Ludowego, Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński ze Stronnictwa Narodowego,
Józef Chaciński i Franciszek Urbański ze Stronnictwa Pracy, Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski ze Zjednoczenia Demokratycznego, Antoni Pajdak z Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Józef Stemler-Dąbski z Departamentu Informacji i Prasy Delegatury.

Aresztowani przez NKWD członkowie polskiej delegacji, po 3 miesiecznymnym śledztwie, 18 czerwca 1945 r. stanęli w Moskwie przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRS.
Odbywał się według wzorów sowieckich z jawnym pogwałceniem międzynarodowych umów, które nie uznają sądzenia władz państwowych jednego państwa przez organa sądowe innego państwa na mocy jego przepisów prawnych.
W przedstawionym akcie oskarżenia stwierdzono m.in. , nielegalność" Armii Krajowej oraz Rady Jedności Narodowej.

Oskarżonym zarzucono zajmowanie się ,,terrorystycznymi aktami dywersji" i ,,szpiegostwem" na tyłach Armii Czerwonej, a także przygotowywanie planu ,,wystąpienia wojennego w bloku z Niemcami przeciwko ZSRS".
W czasie procesu przesłuchano złamanych podczas sowieckiego śledztwa żołnierzy AK, którzy obciążali gen. Okulickiego i AK, mówiąc o rzekomej współpracy z Niemcami i działaniach przeciwko Armii Czerwonej.Po czterodniowym procesie w Moskwie. 13 oskarżonych skazano na kary więzienia, 21 czerwca 1945 r. ogłoszono wyrok.
Gen. Okulicki skazany został na 10 lat więzienia, Jankowski na 8 lat, Bień i Jasiukowicz na kary po 5 lat, Pużak na 1,5 roku, Bagiński na rok, Zwierzyński na 8 m-cy, Czarnowski na 6 m-cy, Mierzwa, Stypułkowski, Chaciński i Urbański na 4 m-ce. Michałowski, Kobylański i Stemler-Dąbski zostali uniewinnieni.

3 wśród skazanych w Procesie Szesnastu zmarło lub zostało zamordowanych w sowieckich więzieniach: gen. Okulicki w moskiewskich Butyrkach 24 grudnia 1946 r., Jan Stanisław Jankowski 13 marca 1953 r. we Władymirze nad Klaźmą, a Stanisław Jasiukowicz 22 października 1946 r. w więziennym szpitalu w Butyrkach. Pozostali, poza Bieniem (wrócił w 1949 r.), powrócili do Polski w 1945 r.
Tu większością z nich zajęła się bezpieka: Pużak dostał wyrok 10 lat więzienia, prawdopodobnie został zamordowany w więzieniu w Rawiczu w kwietniu 1950 r, do komunistycznych więzień trafili także Bagiński, Mierzwa, Kobylański, Michałowski i Stemler-Dąbski.

W 1955 r władze Związku Sowieckiego oświadczyły, że Leopold Okulicki umarł na atak serca 24 grudnia 1946 r. Podobno zgon nastąpił w szpitalu więziennym w Butyrkach w Moskwie. Strona sowiecka twierdziła, że jego ciało spalono.
Istnieją przesłanki, że gen. Okulicki został zamordowany na Łubiance. Antoni Pajdak i Adam Bień słyszeli, jak Okulickiego wyprowadzano z celi, do której już nigdy więcej nie powrócił.
W odrębnym procesie przed sądem sowieckim w listopadzie 1945 r. na 5 lat pozbawienia wolności skazany został Antoni Pajdak. Po odbyciu kary zesłano go do Krasnojarskiego Kraju. Do Polski powrócił dopiero w 1955 r.
Proces szesnastu miał też swój wymiar międzynarodowy. W tym samym czasie, kiedy przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego byli oskarżani o współpracę z Niemcami, Stalin sterował w Moskwie rozmowami na temat powstania zdominowanego przez komunistów rządu.

Mimo istnienia legalnego rządu w Londynie nowo powstały Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej został uznany przez USA i państwa zachodnie za legalną władzę w Polsce.
Podczas moskiewskich rozmów Władysław Gomułka mówił do przedstawicieli Rządu polskiego na emigracji: ,,Nie obrażajcie się panowie, że my Wam tylko ofiarujemy miejsca w rządzie, jakie sami uznajemy za możliwe .
Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi".
Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 2003-2009 prowadziła śledztwo dotyczące osądzenia w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Dochodzenie zostało jednak umorzone wobec odmowy Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej realizacji wniosku o pomoc prawną w tej sprawie.

Żródło :
źródło: IPN -Zwycięstwo prowokacji. 27 marca 1945 r. NKWD aresztowała 16 ...http://niezwykle.com/zwyciestw........
http://www.polskieradio.pl/.........
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

27-03-2023 [17:38] - u2 | Link:

Sowieci zapraszając ich na rozmowy, gwarantowali im całkowite bezpieczeństwo.

Z kacapami się nie rozmawia. Do kacapów się strzela w obronie własnej :-)

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

01-04-2023 [19:52] - Siberian Husky Dog | Link:

1 kwietnia 1950 roku w więzieniu w Białymstoku został zamordowany ppor. Kazimierz Chmielowski ps. REKIN - jeden z najdzielniejszych żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Tuż przed wykonaniem wyroku pobił jeszcze swojego kata

https://pbs.twimg.com/media/Fso8bElXgAAsOWB?format=jpg&name=4096x4096

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

01-04-2023 [20:00] - Siberian Husky Dog | Link:

1 IV 1948r. Oddział NSZ Śp.Por.Zygmunta Jezierskiego ps."Orzeł" odbił pod Łochowem 3 Polskich Powstańców wiezionych do Warszawy na śmierć.
10 UB-eków rozbrojono,2 wyprowadzono za stodołę i kula w łeb .

Wieczna Chwała Bohaterom !

https://pbs.twimg.com/media/FspaPhkWIAE9Elq?format=jpg&name=small