Wśród głosujących na PO dominują emocje negatywne

Wśród głosujących na PO dominują emocje negatywne, wśród tych na PiS, duma i nadzieja

1. Sławomir Sierakowski, lider środowiska „Krytyki politycznej” i prof. Przemysław Sadura z Uniwersytetu Warszawskiego, opublikowali niedawno kolejny raport dotyczący elektoratów poszczególnych partii politycznych, tym razem pod znamiennym tytułem „Wyborcy za jedną listą, liderzy przeciw”.
Jak się można domyślić, badaczom chodziło o to aby pokazać liderom partii opozycyjnych, że elektoraty ich partii wręcz domagają się jednej listy w nadchodzących wyborach parlamentarnych i w ten sposób wpłynąć na ich decyzje.
Widać jednak, że ani naciski Tuska i innych ważnych polityków Platformy, ani wspomniane badania socjologiczne, nie wpłynęły na liderów partii opozycyjnych, aby stworzyć jedną listę po stronie opozycji, najprawdopodobniej będzie ich aż cztery (Koalicji Obywatelskiej PSL-u i Ruchu Hołowni, Lewicy oraz Konfederacji).
 
2. Ale to nie idea jednej listy na wybory parlamentarne, wyłaniająca się z przeprowadzonych badań socjologicznych (skądinąd przeprowadzonych na dużej próbie), jest najbardziej interesującą konkluzją tego raportu.
Jak pisze red. Dariusz Matuszak na portalu „wPolityce.pl” w najbardziej skrótowo przedstawionym w raporcie rozdziale „Polaryzacja emocji”, przedstawiona jest charakterystyka elektoratów Platformy i Prawa i Sprawiedliwości.
Otóż potencjalny elektorat PO „jest w największym stopniu kształtowany przez emocje w stosunku do świata polityki, przy czym dominują tu emocje negatywne takie jak gniew, zdenerwowanie, przygnębienie, zniechęcenie”.
Natomiast w przypadku potencjalnych wyborców Prawa i Sprawiedliwości dominują ci, „którzy myśląc o polityce, odczuwają zaufanie, radość, dumę, czy nadzieję, są przekonani o dobrym kierunku w jakim zmierza kraj, pod rządami ich partii i pragną kontynuacji tego kursu”.
 
3. Charakterystyka elektoratów PO i PiS wynikająca z tych badań, znajduje w pełni potwierdzenie w zachowaniach zwolenników obydwu ugrupowań, które można zaobserwować podczas publicznych spotkań z ich czołowymi politykami.
Szczególnie widać to było na jesieni poprzedniego roku, kiedy cykl spotkań z wyborcami Prawa i Sprawiedliwości, odbywał  na terenie całego kraju lider ugrupowania, premier Jarosław Kaczyński.
Zwolennicy Platformy wspierani przez ludzi z KOD, Strajku Kobiet, Obywateli RP, czy tzw. lotnych brygad opozycji, urządzali pod lokalami, w których odbywały się te spotkania istne seanse nienawiści, a wchodzący na nie i wychodzący z nich ludzie, byli lżeni przy pomocy najbardziej „wyszukanych” wyzwisk, opluwani, a nawet próbowano ich atakować fizycznie.
Tego rodzaju zachowań często doświadczam osobiście, podczas obchodów miesięcznic tragedii smoleńskiej, kiedy składane są kwiaty i odmawiane modlitwy pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem wszystkich ofiar na Placu Piłsudskiego, zawsze towarzyszy temu dosłownie „nieludzkie wycie” przez megafony, ludzi z wyżej wymienionych środowisk.
 
4. Niestety nigdy nie słyszałem aby czołowi politycy Platformy z Donaldem Tuskiem włącznie w jakikolwiek sposób odcięli się od tego rodzaju zachowań, żeby je potępili, czy zaapelowali o ich niekontynuowanie.
Ba jak można zobaczyć i usłyszeć podczas publicznych wystąpień, Donald Tusk od momentu powrotu do polskiej polityki latem 2021 roku, tego rodzaju zachowania sam wywołuje, je wręcz nakręca.
Jego wypowiedzi o konieczności siłowych rozwiązań, o wyprowadzaniu szefów ważnych instytucji państwowych z budynków (prezesa NBP, przewodniczącej TK), w których to on osobiście miałby uczestniczyć, tylko podsycają tego rodzaju nastroje, wśród zwolenników Platformy.
Podobnie tego rodzaju zachowania i postawy zwolenników Platformy nakręca wyśmiewanie polityków i zwolenników PiS arogancja wobec nich i ich poniżanie, tak często obecne w publicznych wypowiedziach Donalda Tuska.
Donald Tusk i inni czołowi politycy Platformy, mocno się napracowali, aby ich potencjalny elektorat kierował się w swoich działaniach przede wszystkim negatywnymi emocjami, co tylko potwierdzają socjologiczne badania Sierakowskiego i prof. Sadury.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-03-2023 [08:18] - AŁTORYDET | Link:

Tusk nie wrócił z Niemiec, by rządzić. Przyjechał po to, to na tyle, na ile to możliwe, dokonać dezintegracji społecznej i wprowadzić trwały chaos do polskiej polityki. Jedynym ratunkiem dla Polski, jest utrzymanie  władzy przez ZP. Jeśli wygra "opozycja", to z minimalną przewagą, zdyspergowana, bez uzgodnionego programu i z cichym, chwilowym poparciem Konfederacji. Będzie próbowała utrzymać się przy władzy, wsparciem zagranicy i socjotechniką, polegającą na konfliktowaniu rozmaitych grup społecznych. Nawet nie chcę myśleć, jaki to może przynieść finał. Na szczęście, coraz więcej ludzi rozumie, że sprawa jest poważna. 

Obrazek użytkownika Darek65

21-03-2023 [09:04] - Darek65 | Link:

Czyli bawimy się w dobrego i złego gliniarza :) Może warto zastanowić się, co ten "oszołom" pisze - https://pch24.pl/unia-rzadza-w...   Co jakiś czas okazuje się, że oszołomy mieli rację :)

Obrazek użytkownika sake3

21-03-2023 [09:17] - sake3 | Link:

Oczywiście,że nie przyjechał rządzić.W końcu jest już emerytem.POza tym,co to za splendor być namiestnikiem i rządzić landzikiem nad Wisłą? Nawet zresztą nie rządzić a wypełniać dyrektywy i rozkazy wysuszonej brukselskiej miotły czy Scholtza? To nie na ambicje Tuska i jego zdrowie.narzucać na jego szlachetne barki brzemię jakim jest Polska.Do a'la rządzenia to posledniejszej rangi choć wybitni politycy jak Nitras,Trzaskowski,Leszczyna,Niesiołowski.

Obrazek użytkownika Jabe

21-03-2023 [10:11] - Jabe | Link:

Gdyby pan poseł raczył oso­biście zstąpić na padół tych blo­gów, prze­konałby się, że powodem gło­sowania na PiS jest Do­­nald Tusk.

Obrazek użytkownika sake3

21-03-2023 [11:19] - sake3 | Link:

Pan Jabe gwiazdorzy na padole NB już długi czas i pracuje w pocie czoła razem z innymi by nikt i nigdy na ten PiS nie zagłosował.Taki delikwent czy śmiałek któremu by na PiS chciałoby się głosować od razu dowie się kim jest-oszołomem,ścierwem,zachlanym wycirusem, tępym tłukiem idiotą.....Trzeba przyznać...Elyty naszoblogowe mają i wigor i repertuar.

Obrazek użytkownika Jabe

21-03-2023 [12:11] - Jabe | Link:

Trolluj kogo innego.

Obrazek użytkownika sake3

21-03-2023 [18:06] - sake3 | Link:

Czyli mam trollować trolla? Robi się ciekawie,ale ja wolny elektron jestem I chętnie dyskutuję też z wolnym elektronem Tylko że takowych tutaj daremnie szukać.