Quo Vadis Domine?


FOTO: Akcja: "Nie paś ruskiej świni" - podaj dalej.

Od kilkuset lat z różnym szczęściem, wschodnie Narody próbowały odzyskać suwerenność i uniezależnić się od morderczych wpływów Rosji i Niemiec. My Polacy zostaliśmy doświadczeni w szczególny sposób przez oprawców z Niemiec i Rosji - jak napisał poeta: "Raz ofiara na biednych, raz biedni na ofiarę ... I tylko Boże Cię zapytam, chcesz nas uczynić świętymi, bo przecież nie za karę?!" 
Po drodze były Powstania: Styczniowe i Warszawskie, dwie wojny światowe, Cud nad Wisłą, Rzeź Wołyńska i zryw Solidarności. Odzyskaliśmy wolność. To prawo do niepodległości potwierdziliśmy na wszystkich frontach różnych wojen ofiarnym czynem naszych żołnierzy. Polskę ograbiono i zniszczono niemal doszczętnie.  Jak feniks z popiołów, wstaliśmy i odbudowaliśmy Polskę. I znów jesteśmy w awangardzie walki o Wolność Waszą i Naszą. 

Dzisiaj niemieccy spadkobiercy zbrodniarzy śmieją się nam w twarz odmawiając nam prawa do reparacji wojennych za zbrodnie popełnione w Polsce. Naród morderców który na grabieży zbudował swoją dzisiejszą potęgę, śmie dzisiaj nas pouczać w kwestiach moralnych i praworządności? Najpierw rozliczcie się ze zbrodniczej przeszłości! Drugi oprawca ze wschodu, moskiewski zbrodniarz, do dzisiaj za nic ma prawo innych narodów do samostanowienia. Wzorem Hitlera i Stalina, morduje Ukrainę. Grozi wolnym ludziom atomową zagładą. Czas obciąć mu te zbrodnicze łapy!

O cel i sens nie pytaj świata
choć wie co będzie i co było
Miast pytać pomódl się za lato
I za pachnącą chlebem miłość

Poraz pierwszy od kilkuset lat idea Jagiellońskiej Wspólnoty Narodów ma szansę ponownie się ziścić. Kiedyś Król Polski Władysław Jagiełło ocalił pod swoim berłem kilka Narodów przed zagładą np.: Rusinów, Litwinów, Białorusinów czy Żydów. Nie ogniem i mieczem nieśliśmy Słowo Boże lecz dyplomacją i przykładem tolerancji i równości praw w Rzeczpospolitej. Na miarę dzisiejszych czasów znów powraca Jagiellońska idea Europy Środkowej, wolnej i suwerennej. To jedyna szansa aby znów zbrodniarze ze wschodu i z zachodu nie utopiły Świata w morzu krwi. My Polacy ponownie ostrzegamy: rok 1939 już się nie powtórzy. Jak zajdzie potrzeba, to nasi i nie tylko nasi żołnierze pójdą bronić Ukrainy. Idea Jagiellońskiej Wspólnoty Narodów nie jest już sloganem.

Dziękuję za uwagę.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

29-01-2023 [21:41] - Ryan | Link:

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

29-01-2023 [21:43] - Ula Ujejska | Link:

Ryan
Bachmut będzie tym dla Rosjan czym był Stalingrad dla Niemców.

Obrazek użytkownika Pers

29-01-2023 [22:48] - Pers | Link:

@ujejska
//Bachmut będzie tym dla Rosjan czym był Stalingrad dla Niemców.//
Jestem odmiennego zdania.
Artemowsk zostanie wyzwolony szybciej niż Mariupol i Soledar.

Obrazek użytkownika Ptr

31-01-2023 [11:01] - Ptr | Link:

"Artemowsk zostanie wyzwolony szybciej niż Mariupol i Soledar."  - w obecnej sytuacji to wyznanie przynależności do Z. A może i narodowości ?
PerZ.

 

Obrazek użytkownika Maverick

30-01-2023 [05:33] - Maverick | Link:

Żyd a nie czekista, obnaża chazarków:

https://www.youtube.com/watch?...

Kiedyś pracował dla MOSAD, ale poznał ich plany noahickie i ostrzega świat.

Obrazek użytkownika spike

30-01-2023 [15:26] - spike | Link:

"Dzisiaj niemieccy spadkobiercy zbrodniarzy śmieją się nam w twarz ..."
To prawda, kiedyś sąsiad, pracujący sezonowo na plantacji u jakiegoś Niemca, spaślaka, który doglądał jak pracują, mając przy sobie dwa dobermany, śmiał się pracującym Polakom w twarz, pokazując pod pachą dwie błyskawice, mówiąc że przegrywając wojnę, ją wygrali, Polacy u niego pracują. Owszem były też pozytywne opowieści o niemieckich pracodawcach, jak w każdym narodzie, są ludzie i bydlęta, ale jak to się stało, że Niemcy uważane za naród wykształcony, kolebka nauki, stał się największym zbrodniarzem XX wieku.

Obrazek użytkownika spike

30-01-2023 [15:40] - spike | Link:

Co do samego tytułu notki "Quo Vadis Domine".
Kiedyś jak każdy, skojarzenie było biblijne i Sienkiewiczowskie, teraz mi przybyło jeszcze jedno, niewielki kościółek, który stoi w miejscu, gdzie Piotr uciekając z Rzymu spotkał Jezusa, który szedł do Rzymu.
Byłem w kościółku, po lewej stronie stoi popiersie Henryka Sienkiewicza, mówi się, że droga po której szliśmy, pochodzi z czasów rzymskich, czego nie wykluczam, Rzymianie byli pierwszymi, którzy budowali solidne drogi, które łączyły wszystkie podbite prowincje, było ich kilka tys, km, nie były to byle jakie drogi posypane kamieniem, ale kilkuwarstwowe, dzięki temu nie zapadały się, kamienie były starannie dobrane, tworzyły dość gładką powierzchnie, a dowodem doskonałości inżynierii i jakości wykonania, że do dziś można je podziwiać w całej Europie, gdzie byli Rzymianie.

PS.
nie wiem dlaczego w Polsce mówi się Quo Vadis Domine, bo prawidłowo powinno się pisać Domine Quo Vadis, a ten błąd powielają ci, co nie powinni.
na brylanty mówią diamenty, na pałace zamki ........ech.

Obrazek użytkownika u2

30-01-2023 [17:02] - u2 | Link:

powinno się pisać Domine Quo Vadis

Zaraz, zaraz. Jest utwór Pinka Floyda pt. Astronomy Domine, a nie Domine Astronomy :-)

Obrazek użytkownika spike

30-01-2023 [20:57] - spike | Link:

:)))))))))))))))))))
problem w tym, że to nie po łacinie, a angielsku.

Obrazek użytkownika u2

30-01-2023 [22:46] - u2 | Link:

to nie po łacinie, a angielsku

Akurat to jest mieszany tytuł angielsko-łaciński :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Astronomy Domine (Pastor Astronomii)

https://en.wikipedia.org/wiki/...

"Domine" (the vocative of "Lord" in Latin) is a word frequently used in Gregorian chants.

Również Mr. Google wskazuje, że używa się "Quo Vadis, Domine", a nie "Domine, Quo Vadis". To drugie sztucznie brzmi.

Obrazek użytkownika spike

31-01-2023 [09:16] - spike | Link:

@u2
"Pastor Astronomii" :)))))))))))))))))))
jeżeli dla ciebie kolego "wujek google" jest "biblią, to już nie poradzę.
ale jak już o tym rozmawiamy, a "nauka to potęgi klucz" podam ci wizualny dowód, że wujek google, często się myli i prowadzi na manowce, zerknij na oryginał:

https://image.shutterstock.com...

 

Obrazek użytkownika spike

31-01-2023 [09:20] - spike | Link:

zapomniałem dodać, że "Domine" po polsku oznacza "Pan" a nie "pastor" ! (kto to tłumaczył ??)

Obrazek użytkownika u2

01-02-2023 [12:18] - u2 | Link:

"Pastor Astronomii"

W języku polski najpierw jest Pan, czyli Pastor, ale w łacinie i angielskim niekoniecznie. No i ewidentnie gra słów, aby się kojarzyło z dominacją :-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

01-02-2023 [12:25] - Ula Ujejska | Link:

U2
Pastor to Pasterz  Tak należy rozumieć to w języku polskim. Pastor może być użyty jako zamiennik ze słowem Pan.... od panujący, sprawujący opiekę nad daną społecznością.

Obrazek użytkownika u2

01-02-2023 [12:37] - u2 | Link:

Pastor to Pasterz

Ano, mi chodzi o to, że to rodzaj męski, choć na zachodzie są Pastereczki, w dodatku homo niewiadomo, vide Szwecja :-)

PS. Ja nigdy bym nie przetłumaczył Domine na Pastor, ale Wiki ma swoje uroki :-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

01-02-2023 [12:19] - Ula Ujejska | Link:

Spike
Quo Vadis Domine ...  Dokąd zmierzasz Panie - takie jest tłumaczenie i sens łacińskiego cytatu w języku polskim.

Obrazek użytkownika Kaczysta

30-01-2023 [21:14] - Kaczysta | Link:

Macron powiedział, że nie wyklucza dostawy myśliwców na Ukrainę. Kwestia ewentualnego szkolenia ukraińskich pilotów będzie omawiana już w tym tygodniu, podczas planowanej rozmowy ministrów obrony Francji i Ukrainy.

Obrazek użytkownika spike

30-01-2023 [22:07] - spike | Link:

W "sporcie" wykombinowano pewną sztuczkę, jak chciano by zawodnik innego kraju, grał w danym, przyznawano mu obywatelstwo tego kraju, więc praktycznie i szybciej byłby pilotom francuskim, Ukraina przyznaje im swoje obywatelstwo :))))
Kwestią pozostaje, czy ci piloci mają ochotę iść na wojnę, może odpowiednia kasa ?
Jakby nie patrzeć, Francuzi i tak będą mieli przechlapane u Putina, to już lepiej się go pokonać, wtedy nie będzie się mścił, bo go obalą, a może otrują, oligarchowie stracili już mld $, pewnie już knują, jak tego dokonać.