Amerykańskie czołgi M1 Abrams kontra niemieckie Leopard 2

Od dłuższego czasu Polska zabiegała o przekazanie  na Ukrainę nowoczesnych czołgów produkcji niemieckiej Leopard 2, których w wielu armiach państw europejskich.
Ukraina domaga się Leopardów od kwietnia 2022 roku — już wtedy umieściła je na liście potrzeb, którą dostali Niemcy. 
W Europie mamy 2 tysiące czołgów Leopard 2 w czynnej służbie, w tym większość poza Niemcami.
Polska podjęła decyzję by zbudować koalicję państw, które przekażą Ukrainie część tych czołgów będacych w ich zasobach.
Dziś nastąpił przełom dotyczący budowy tej koalicji, gdyż kanclerz Scholz ogłosił decyzję o wyrażeniu zgody na przekazanie tych czołgów nie tylko przez kraje, które nabyły te czołgi od Niemiec, ale ogłosił, ze Niemcy przekażą 14 Leopardów ze stanu Bundeswery i w późniejszym czasie większą liczbę z zapasów Krauss-Maffei Wegmann, producenta tych czołgów.
W sumie byłaby to ilość pozwalająca wyposazyć 2-3 batalionów tych czołgów, to jest wyposazenie brygady czołgów. Brygada składa się zazwyczaj z 2-3 batalionów czołgów (ponad 100).
Zapewne za tym przełomem stały naciski USA i zgoda USA na przekazanie Ukrainie swoich czołgów M1 Abrams, na co nalegały Niemcy, warunkując tym swoją decyzję o wyrazeniu zgody na przekazywanie Leopardów 2.

W ostatnich dniach nastąpiły przełomowe wydarzenia.

Pierwszy nastąpił na niedzielnym(22.01.2023 r.) spotkaniu Scholz - Macron na paryskiej Sorbonie, z okazji obchodów 60. rocznicy Traktatu Elizejskiego, bo jak donoszą media, nastąpił tam przełom w stosunkach francusko - niemieckich.
Jest to przełom dotyczący przyszłości UE i wyjaśniający wcześniejszy opór Scholza w sprawie dostaw ciężkiej broni na Ukrainę.

Jak pisał „Die Welt”, Macron w tym świątecznym dniu uzyskał  wreszcie odpowiedź na pewne pytanie.
Macron, pięć lat po swoim pierwszym wystąpieniu na Sorbonie(w 2018 r. z okazji obchodów 55. rocznicy Traktatu Elizejskiego) , doczekał się uznania przez kanclerza Niemiec  Scholza, swojej koncepcji suwerenności, o której Angela Merkel nie chciała nic słyszeć(A.Merkel zapowiadała, że państwa członkowskie powinny być gotowe na zrzeczenie się suwerenności, czego Macron nie chciał i uważał, że wystarczy usunięcie z traktatów prawa weta, na co teraz uzyskał zgodę Niemiec(gdyby zgodził się na zrzeczenie się przez Francję  suwerenności, to np.  Francję w RB ONZ zastąpiła by planowana Federacja Europejska, z dominującą pozycją Niemiec w tym niemiecko francuskim tandemie).

Porozumienie francusko niemieckie ma dać napęd do budowy francusko niemieckiej armii, która przejmie odpowiedzialność za bezpieczeństwo planowanej Federacji Europejskiej.
Francja weźmie odpowiedzialność z siły morskie + siły nuklearne a Niemcy zbudują potężne siły lądowe(to dlatego ten opór przed przekazywaniem Ukrainie broni ciężkiej).
Siły powietrzne mają być wspólną francusko niemiecką domeną.
Prawdopodobnie te potężne niemieckie siły lądowe mają być wyposażane w  amerykańskie czołgi Abrams nowej generacji,  oznaczane jako  AbramsX.

Najbardziej rewolucyjną zmianą konstrukcyjną zmianą zastosowaną w czołgu AbramsX,  wydaje się zastosowanie nowej, bezzałogowej wieży z armatą wyposażoną w automat ładowania.
Główne uzbrojenie to armata XM360 kalibru 120 mm, jednak istnieje możliwość zastosowania większego kalibru.

Wydaje się, że zgoda Niemiec na wykorzystanie czołgów Leopard 2 w wojnie z Rosją na Ukrainie, została obwarowana tym, że ta potężna armia europejska budowana razem z Francją a siły lądowe tworzona przez Niemcy,  mają  być oparte na nowych amerykańskich AbramsachX , produkowanych w Niemczech na amerykańskiej licencji, przez producenta Leopardów 2, tym bardziej z uwagi na fakt, że amerykańskie cziłgi M1 Abrams i Leopardy 2 posiadają takie same podwozie i armaty 120 mm, co umożliwia używanie amunicji produkowanej w Europie.

Być może te decyzje amerykańskie mają na względzie czekającą je konfrontację z Chinami i bezpieczeństwo Europie muszą zapewnić siły europejskie, czyli planowane siły francusko niemieckie, plus siły koalicji państw Europy Środkowo Wschodniej, z Polską i Ukrainą na czele.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-01-2023 [16:03] - u2 | Link:

Porozumienie francusko niemieckie ma dać napęd do budowy francusko niemieckiej armii, która przejmie odpowiedzialność za bezpieczeństwo planowanej Federacji Europejskiej.

Wydaje się być mocno spóźnioną akcją Scholza, który lekką ręką chce wydać 100 mld ojro na dozbrojenie Bundeswehry, która była sukcesywnie rozbrajana przez m.in. Ursulę von der Leyen i Christine Lambrecht. Choć lepiej późno niż wcale. Może się skończyć to dozbrajanie inwazją Niemiec na ... Polskę, przed czym przestrzegał Marian Węcławek, ale to skończy się tragicznie dla atakującego agresora.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

25-01-2023 [16:47] - RinoCeronte | Link:

Jednym słowem wojujemy na schwał! Taka nasza buforowa dola...

Obrazek użytkownika u2

25-01-2023 [16:58] - u2 | Link:

Taka nasza buforowa dola

Pomimo nieszczęśliwego położenia geograficznego pomiędzy kacapią i Germanią to jednak sojusz z Ukrainą i Litwą daje Polsce przewagę. No i jesteśmy zmotywowani, wiemy co oznacza germańska czy kacapska niewola. Może jeszcze Germanie przejrzą. Ma być u nich ME w piłce kopanej, jak znowu dostaną wciry jak w Katarze to będą się mścić. Pożyjemy, zobaczymy :-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

25-01-2023 [17:45] - RinoCeronte | Link:

Bez optymizmu nie da się wygrać wojny :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

25-01-2023 [18:28] - paparazzi | Link:

Tak , nam trzeba optymizmu a Niemcom najnowocześniejszych technologii z USA. O Boy.My potrzebujemy wciągnąć tak USA w nasz region tak żeby Niemcom i Rosji raz na zawszę odechciało się kontroli tego regionu. Następne Porte Rico, wchodzi mi w język bo przy stanie społeczeństwa jakie jest i polityków marnie to widzę.

Obrazek użytkownika MFW

25-01-2023 [19:43] - MFW | Link:

@paparazzi
"My potrzebujemy wciągnąć tak USA w nasz region tak żeby Niemcom i Rosji raz na zawszę odechciało się kontroli tego regionu."

Tak, my potrzebujemy, ale USA to mocarstwo globalne i musi kontrolować swoje interesy w wielu regionach świata a zwłaszcza na Dalekim Wschodzie i w regionie Pacyfiku z uwagi na rosnącego im najgroźniejszego konkurenta/przeciwnika jakim sa Chiny. 
W czasie kampanii wyborczej w USA w 2020 roku Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU),  ówczesna niemiecka minister obrony przedstawiła USA otwartą  ofertę wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy, zachęcając USA do opuszczenia militarnego Europy i zajęcia się całą mocą Chinami, przy utrzymaniu parasola atomowego nad Europą.
W zamian za przyjęcie tej oferty przez USA, Niemcy/niemiecka UE gotowe byłyby na zawarcie umowy z USA na strefę wolnego handlu pomiedzy UE i USA.
Wydaje się, że obecne decyzje Niemiec dotyczace zgody na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 i uzgodnienia francusko niemieckie w kwesti budowy francusko niemieckiej  armii europejskiej, jest posunięciem w kierunku stworzenia warunków do większego zaangazowania USA w kwestii rywalizacji z Chinami i stopniowego przekazywania odpowiedzialności za Europę niemiecko francuskiej armii oraz armii polskiej wraz z sojusznikami na wschodniej flance NATO.
Niemcy mogą liczyć na to, że gdy dojdzie do powaznego starcia USA z Chinami, będzie to dla nich okazją do robienia sobie porządku w Europie a zwłaszcza w Europie Śr. Wsch.
Celem Niemiec jest odzyskanie ziem należących do Niemiec przed II WŚ a konkretnie stan terytoriów w 1937 roku(przed aneksją Austri i Czeskich Sudetów w 1938 roku).

Hans Neubrock, szef brytyjskiej wojskowej misji łącznikowej przy sowieckich wojskach okupacyjnych w Niemczech już w 1953 roku ostrzegał:

"Dezercja Niemiec z sojuszu NATO leży w sferze prawdopodobieństwa. Sojusznicza lojalność Niemiec musi być traktowana podejrzliwie."

Według Neubrocka gotowość Niemiec do zdrady sojuszników bierze się z "przemożnej" dążności do odzyskania wszystkich ziem, które Niemcy uważają za niemieckie.  

O tym co planowały i planują Niemcy, we współpracy z Rosją można poczytać np. tu:

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/1318819/Germany-in-secret-talks-with-Russia-to-take-back-Konigsberg.html

 

Obrazek użytkownika MFW

25-01-2023 [19:46] - MFW | Link:

A konsekwencją tych układów było powołanie Trójkąta Kalinigradzkiego 21 lutego 2011 roku, oraz w 2012 roku strefy małego bezwizowego ruchu granicznego pomiędzy  Obwodem Kaliningradzkim a Polską o takim zasięgu(do mpowiatu puckiego, który graniczył z III Rzeszą w II RP, który nie był mozliwy do ustanowienia zgodnie z unijna dyrektywą i trzeba było ją zmienić dla tego przypadku.
 
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSc2V5ln55udJgBvzQZfQeRvhkXD-uIfNH1qirzgESIJg&s

Niemieckie plany związane z Obwodem Kaliningradzkim i budową kondominium rosyjsko niemieckiego w Europie  Środkowo Wschodniej, przejawiały się też w planowanych przez UE/niemiecką UE, przebiegu korytarzy transportowych sieci bazowej TEN-T, na terenie UE

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/vhWk9kuTURBXy84OGViOWM0Ny1kYTI2LTQxNDktYWE5MC0yMDBiM2VmMTliODUuanBlZ5GVAs0CZwDDw4GhMAU

Widać na tej mapie brak sieci transportowych północ południe, na wschód od linii Wisły, gdzie miała przebiegać linia rozdziału  stref wpływów rosyjsko niemieckich, w eurajatyckiej konfederacji od Władywostoku po Lizbonę.

Dopiero po klęsce polityki resetu USA/Zachód - Rosja i przejęciu władzy przez PIS/ZP, ruszyły takie projekty jak np.:
- Via Baltica

https://netka.gda.pl/wp-content/uploads/2016/10/P%C3%B3%C5%82nocne-Ba%C5%82tyckie.png

- Via Carpatia

https://isokolka.eu/images/stories/2016/03/marzec1/04carpatia/Schowek01.jpg
 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-01-2023 [21:12] - paparazzi | Link:

Ja to widzę tak, Polska ma być liderem bezpieczeństwa w Europie i pierwszym zaufanym sprzymierzeńcem USA. Uzbrojona tak by nikomu do głowy nie przyszło do agersji. Annegret Kramp-Karrenbauer , mówi językiem Putina, jak USA tego nie wie to kto wie? Porozumienie francusko niemieckie za odpowiedzialnośc za bezpieczeństwo, co za joke. Tylko ze we współczesnym skomercjalizowanym świecie tam gdzie kasa tam politycy.

Obrazek użytkownika Darek65

26-01-2023 [09:34] - Darek65 | Link:

Zawsze trzeba pamiętać o jednym, za darmo nie ma nic. Polska, z racji swojego potencjału, nie ma za dużo do powiedzenia. To nie znaczy, że nic nie może. Mądry rząd, mimo, że musi się liczyć ze zdaniem możniejszych i silniejszych powinien, nie afiszując się, robić swoje. Przede wszystkim silna gospodarka, ułatwienia dla polskiego biznesu,. przedsiębiorczości. Nie tylko montownie i podwykonawstwo. Równolegle powinna iść przebudowa edukacji, jej wzmocnienie i efektywność nauczania. No i silna armia z zapleczem produkcyjnym w Polsce. To można i da się zrobić, tylko trzeba mieć elity myślące po polsku.

Obrazek użytkownika Ryan

25-01-2023 [19:56] - Ryan | Link:

USA przenosi Abramsy
Prezydent USA podkreślił, że Ukraina potrzebuję możliwości obrony przed rosyjskimi najeźdźcami. Ukraina odzyska swoje terytoria i rozpocznie kontrofensywę. Dlatego Stany Zjednoczone przekazują Kijowowi pierwszą partie 31 czołgów Abrams.

Dziś ogłaszam, że Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie 31 czołgów Abrams, bo to wesprze zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium
- podkreślił Biden.

 

Obrazek użytkownika Ryan

25-01-2023 [19:59] - Ryan | Link:

Słowacja jest gotowa do rozmów na temat przekazania na Ukrainę 24 myśliwców MiG-29. Liczą od USA na coś w zamian.
Słowacja wyślę na Ukrainę 30 czołgów T-72 w jak najszybszym czasie

Obrazek użytkownika Jabe

25-01-2023 [20:17] - Jabe | Link:

A Polska na co liczy w zamian?

Obrazek użytkownika Ryan

25-01-2023 [20:05] - Ryan | Link:

Aktualizacja liczby czołgów Leopard 2 jakie  na początku lutego  ma otrzymać Ukraina
- Niemcy - 16 2A6
- Polska - 14 2A4
- Hiszpania - 10 do 53 2A4 - różne info
- Finlandia - 14 2A4/A6
- Portugalia - 4 2A4
- Norwegia - 8 2A6
- Dania - 6 2A5/A7
- Holandia - 18 2A6
- Szwecja - 12 2A5

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

26-01-2023 [08:37] - Zbyszek_S | Link:

W sumie 102-145 sztuk
Ale czy o rzeczywistych dostawach informuje się publicznie w czasie wojny?
Może będą mniejsze, wtedy publiczne info ma na celu przestraszyć. A może będą większe, wtedy publiczne info ma na celu zdezorientować. W każdym bądź razie, w czasie wojny każda strona stara się wprowadzić drugą w błąd, w zakresie oceny swojej siły i uzbrojenia. No ale te liczby już są znaczne.

Obrazek użytkownika u2

26-01-2023 [11:22] - u2 | Link:

W sumie 102-145 sztuk

Mi wychodzi 98 do 98+43=141

publiczne info ma na celu przestraszyć

Tylko głupiec idzie z motyką na Słońce.