Wbrew pesymistom z opozycji, płyną dobre dane z gospodarki

Wbrew pesymistom z opozycji, płyną dobre dane z polskiej gospodarki

1. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) przestawił wstępny szacunek PKB za III kwartał tego roku, z którego wynika, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie o 3,6% w stosunku do III kwartału roku ubiegłego.
Z tych danych wynika, że mamy do czynienia ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach tego roku ale ciągle jest to wysoki wzrost PKB, mimo skutków pandemii Covid 19, a teraz także wojny na Ukrainie.
Przypomnijmy, że w I kwartale tego roku wzrost PKB w Polsce wyniósł aż 8,6%, w II kwartale wyniósł 5,8%, a w III jak już wspomniałem 3,6%, co zapowiada, że w całym 2022 rok wzrost ten przekroczy 4% i to bardzo wyraźnie.
Przypomnijmy także że po wybuchu wojny na Ukrainie, w sytuacji kiedy Polska stała się państwem frontowym, a także w związku z aż jedenastoma podwyżkami stóp procentowych przez RPP z 0,1% do 6,75%, trudno jest utrzymać tak wysoki poziom wzrostu PKB jak w I kwartale w kolejnych kwartałach tego roku.
 
2. Na te 3,6% wzrostu PKB w III kwartale tego roku złożył się wpływ popytu krajowego, który wyniósł 3,0 punktu procentowego, na co złożył się wpływ spożycia w sektorze gospodarstw domowych w wysokości 0,5 pkt. proc., neutralny czyli zerowy wpływ spożycia publicznego, z kolei wpływ popytu inwestycyjnego był pozytywny i wyniósł 0,3 pkt procentowego, a wpływ przyrostu rzeczowych środków obrotowych, wyniósł aż 2,2 pkt procentowego.
Pozytywny wpływ w wysokości 0,6 pkt procentowego na wzrost PKB miał w III kwartale także eksport netto i to w sytuacji kiedy mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych (głównie gazu i ropy), które są znaczącym składnikiem struktury wartościowej polskiego importu.
Z tej struktury czynników składających się na wzrost PKB (konsumpcja, inwestycje, zapasy, eksport netto), wynika, że mimo kryzysu wywołanego agresji Rosji na Ukrainę, wszystkie one miały pozytywny wpływ na ten wzrost.
 
3. Należy przy tym podkreślić, że dobre prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej w Polsce zarówno w tym roku jak i w latach następnych, mają największe agencje ratingowe ale także międzynarodowe instytucje finansowe.
Na początku października jedna z nich S&P, wydała komunikat w którym potwierdza dotychczasowy wysoki rating Polski na poziomie A-/A-2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, co więcej perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
Agencja podkreśliła w nim, że agresja Rosji na Ukrainę i związany z nim szok stagflacyjny, mocno uderzyły w Polską gospodarkę, w związku z tym obniżyła ona prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2022 roku do 4% oraz w 2023 roku do 1,2%, ale mimo tego będą one należały do najwyższych poziomów wzrostu w całej UE.
Jednocześnie agencja stwierdziła, że konkurencyjna, zdywersyfikowana gospodarka, silna pozycja zewnętrzna oraz dobra sytuacja finansów publicznych w Polsce, pozwolą zminimalizować negatywne ryzyko jakie niesie za sobą wojna na Ukrainie.
Mimo tego, opozycja w Polsce i związani z nią ekonomiści, cały czas wieszczą recesję w polskiej gospodarce, a jak widać z danych GUS i prognoz największych agencji ratingowych oraz międzynarodowych instytucji finansowych, nasza gospodarka nadal rośnie i podobnie będzie także w roku 2023, mimo tego, że będzie to bardzo trudny rok dla wszystkich krajów UE.
 
4. Także wczoraj GUS podał tzw. szybki szacunek wskaźnika inflacji za listopad tego roku, wyniósł on 17,4% w stosunku do listopada poprzedniego roku i po raz pierwszy od stycznia tego roku był niższy w październiku, kiedy wyniósł 17,9%.
Oczywiście nie oznacza to, że mamy do czynienia z trwałym odwróceniem się tendencji inflacyjnych, bowiem w sytuacji kiedy rząd jest zmuszony przez Komisję Europejską aby od 1 stycznia przyszłego roku, powrócić do poprzednich stawek VAT w odniesieniu do paliw, energii elektrycznej gazu i nawozów sztucznych, nieuchronnie poziom inflacji wzrośnie.
Z jej apogeum będziemy mieli najprawdopodobniej do czynienia w lutym- marcu przyszłego roku (ale raczej nie przekroczy ona 20%), a od II kwartału będzie już spadać, aż do poziomu jednocyfrowego w pod koniec 2023 roku.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

01-12-2022 [11:11] - Jabe | Link:

A ceny rosną, rosną, rosną...

Mam pytanie: Co to jest państwo frontowe?

Obrazek użytkownika u2

01-12-2022 [12:59] - u2 | Link:

Mam pytanie: Co to jest państwo frontowe?

Nie zauważyłeś wojny hybrydowej za pomocą nielegalnych imigrantów na granicy ze ZBiR-em ?

PS. Pomijam tę rakietę w Przewodowie, która zabiła dwóch Polaków, ale to też oznaka że front jest już w Polsce.

Obrazek użytkownika Jabe

01-12-2022 [13:31] - Jabe | Link:

Jesteśmy w stanie wojny? Z Ukrainą?

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-12-2022 [14:43] - Tezeusz | Link:

@Jebe
Jesteś w stanie wojny ze swoim rozumem rus...

Obrazek użytkownika Pers

01-12-2022 [15:06] - Pers | Link:

@u-bucik
//Pomijam tę rakietę w Przewodowie//
A dlaczego pomijasz?
Przecież to jawna agresja na Polskę. Rosyjska oczywiście (przecież pan prezydent Zełenski nie może kłamać).

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2022 [17:56] - sake3 | Link:

@Pers.....Dlaczego taką ponurą ksywkę pan przybrał ? Nie lepiej zamiast @Godunow podpisywać sie nickiem ,,Tańczący z reniferami''? Wizerunkowo brzmi lepiej i przypomina film z Kevinem Gostnerem..

Obrazek użytkownika Pers

01-12-2022 [18:24] - Pers | Link:

@sake
//Pers.....Dlaczego taką ponurą ksywkę pan przybrał ? Nie lepiej zamiast @Godunow podpisywać //
Ty też masz paranoję jak @fekaliusz?
Jednak co magiel to magiel.

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2022 [19:50] - sake3 | Link:

@Pers.....Oj tam,oj tam.......Ja paranoję? tekścik pana @Godunowa formą przekazu do złudzenia przypomina fragment z pana orędzia do ,,braci rusofobów'' które pan mi kiedyś podrzucił do przeczytania.Ja zaś jako wzorowa czytelniczka faktycznie się zapoznałam z treścią.Tylko nie wiem dlaczego tytuł wspomina o braciach ,nie zaś o siostrach.Czyżby z pana męski szowinista? W ten sposób zarobił pan u mnie minusa niestety.

Obrazek użytkownika Pers

01-12-2022 [19:58] - Pers | Link:

@sake
Już samo podejrzenie, że posługuję się innymi nickami jest, delikatnie mówiąc, niemądre.
Mam zbyt mało czasu, żeby używać jednego.
A to, ze wielu moich czytelników myśli podobnie jak ja to już nie moja wina.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-12-2022 [22:40] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz kłamiesz jak zwykle
 Na portalu Niepoprawni.pl używałeś ich kilkanaście tzw "szperaczki" z odmianami , W Salonie 24, NB, i nawet NEon ...Krótka pamięć. To zostało opisane i udowodnione....Mogę przypomnieć materiałem  Pers i Godunow mają wspólną cechę..chamstwo..

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-12-2022 [23:21] - wielkopolskizdzichu | Link:

"19-11-2022 [18:12] - Tezeusz | Link: @wielkopolski rus
@wielkopolski rus cut.......cut
napiszę materiał kim i czym jesteś. Wtedy ukażę prawdę o tobie."
Tępy tezeuszku czekam na przyobiecaną twoją pracę na mój temat. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2022 [08:30] - Tezeusz | Link:

@wielkopolski rus
@Persowi obiecałem i doczekał się aż 6 materiałów i na  ciebie komuszku przyjdzie kolej juź wkrótce..
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-12-2022 [08:27] - Tezeusz | Link:

A Ruszkiewicz vel @Pers tak pisze w antypolskim NEon24 w swojej ostatniej wklejce w komentarzu cytat :

"Poczytaj sobie codzienne "felietony" euro-osła Kuźmiuka u Sakevycza i na szalomie.
Wg niego polska gospodarka jeszcze nie miała się nigdy tak dobrze a będzie jeszcze dobrzej."
 
Cham rusofil ale czy tylko ? Admin a może już dość