W co gra KE, proponując na tak wysokim poziomie ceny

W co gra KE, proponując na tak wysokim poziomie ceny importowanych do UE gazu i ropy?

1. Od ponad dwóch miesięcy trwa przepychanka pomiędzy większością krajów członkowskich a Komisją Europejską w sprawie wprowadzenia maksymalnej ceny gazu importowanego do UE.
Ba, na tym tle doszło do ostrego sporu pomiędzy przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, a przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który żądał realizacji konkluzji RE z 22 października, w jednej z nich zapisano wprost, że Komisja ma przygotować odpowiednie rozporządzenie, najpóźniej na posiedzenie ministrów ds. energii, które odbyło się 24 listopada.
KE wprawdzie takie rozporządzenie przygotowała ale zaproponowała w nim, maksymalną cenę gazu importowanego do UE na poziomie 275 euro za MWh, czyli już teraz ponad 2 razy wyższą niż obecne, bowiem kontrakty na holenderskiej giełdzie są zawierane przy cenach na poziomie ok. 125 MWh.
Przy takim poziomie ceny ustalonej przez KE, mechanizm maksymalnej ceny nie byłby po prostu używany i w związku z tym, nie wpłynąłby na poziom cen gazu w Europie, w sytuacji kiedy są one wielokrotnie wyższe niż jesienią roku 2021.
 
2. Przypomnijmy ,że na początku października Polska, Włochy, Belgia i Grecja podjęły działania, aby Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia wprowadzający, między innymi w UE limitowanie cen gazu.
Co więcej, kraje te doprowadziły do tego, że powstał list w tej sprawie, przesłany do Komisji Europejskiej, który podpisali ministrowie ds. energii aż 15 krajów członkowskich, oprócz Polski także Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.
W ten sposób powstała tzw. podwójna większość (przynajmniej 15 krajów, reprezentujących przynajmniej 65% ludności UE), która była niezbędna, gdyby znaleźli się przeciwnicy tego rozwiązania.
Od początku forsowania koncepcji limitowania cen gazu na rynku hurtowym UE, jego przeciwnikiem były Niemcy, które po załamaniu się importu tego surowca z Rosji, były gotowe płacić w zasadzie każdą cenę, aby zaspokoić swoje potrzeby.
 
3. Zdaniem krajów domagających się wprowadzenia limitowania cen na hurtowym rynku gazu, to rozwiązanie jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną (wzrost cen surowców energetycznych w tym w szczególności gazu odpowiada za ponad 2/3 inflacji w poszczególnych krajach).
Zdaniem ministrów tych krajów wprowadzenie takiego rozwiązania można zaprojektować w ten sposób aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw (właśnie w tej sprawie są największe obawy niektórych krajów), a także swobodny przepływ gazu pomiędzy poszczególnymi krajami w UE.
Mimo takich zapewnień, Niemcy cały czas blokują ostateczną wersję takiego rozporządzenia, a sprzyjają im propozycje KE, czego dobitny wyrazem, był tak absurdalnie wysoki poziom maksymalnej ceny gazu importowanego do UE.
Po ostatnim posiedzeniu ministrów do spraw energii, propozycje KE zostały uznane za wręcz śmieszne, konsultacje w tej sprawie mają trwać przez najbliższe 2 tygodnie aby na następnym posiedzeniu Rady 13 grudnia już ostatecznie, wypracować propozycję ceny, która rzeczywiście mogłaby wpłynąć na obniżenie cen gazu w Europie.
 
4. Na równie absurdalnie wysokim poziomie zaproponowała KE maksymalną cenę ropy naftowej, którą chcą wprowadzić nie tylko UE ale także kraje grupy G-7, a więc także USA, Kanada i Japonia.
Ta cena to 65 USD za baryłkę w sytuacji, kiedy koszty wydobycia ropy w Rosji wynoszą około 20 USD, a mechanizm maksymalnej ceny, miał uderzyć właśnie w eksport rosyjskiej ropy i ograniczenie jej dochodów z tego tytułu, które przeznaczają na prowadzenie wojny z Ukrainą.
Wcześniej podczas obrad G-7 dyskutowano o ustanowieniu tej ceny na ok. 40 USD za baryłkę ale jak się okazuje w tej sprawie KE, bliżej do interesów Rosji, niż interesów UE i jej sojuszników.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

27-11-2022 [07:33] - u2 | Link:

W co gra KE, proponując na tak wysokim poziomie ceny importowanych do UE gazu i ropy?

Gra na wspomożenie Rosji w jej agresji na Zachód (Z). Liczy, że Ukraina w końcu się podda, a jej sojusznicy typu Polska i Litwa zwątpią w sens wspomagania jej walki przeciwko Putlerowi. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

27-11-2022 [07:55] - Czesław2 | Link:

To nie KE gra, tylko spekulanci giełdowi. Gra na maksymalizację cen na giełdzie a potem na krach i z powrotem to podstawa spekulacji.

Obrazek użytkownika u2

27-11-2022 [08:07] - u2 | Link:

Gra na maksymalizację cen na giełdzie a potem na krach i z powrotem to podstawa spekulacji.

Ano, tylko jak były elektronik Czesław2 tam gra, skoro ma podwyżki emki zaledwie 30 PLN na miesiąc ? Pytania się mnożą :-)

Obrazek użytkownika zbychbor

27-11-2022 [09:44] - zbychbor | Link:

@u2
przywieźli ciebie ruscy na tankach. Siedzisz tu i uprzykrzasz życie wszystkim dookoła.
Wracaj do siebie na stepy

Obrazek użytkownika u2

27-11-2022 [11:08] - u2 | Link:

Siedzisz tu i uprzykrzasz życie wszystkim dookoła.

Oj tam przesadzasz, mi się miło z tobą gawędzi, podobnie z Czesławem2 :-)

Obrazek użytkownika zbychbor

27-11-2022 [16:53] - zbychbor | Link:

@u2
a to się cieszę. Mi w sumie z tobą też ;)
 

Obrazek użytkownika Jabe

27-11-2022 [07:55] - Jabe | Link:

Unią rządzi dyktatura eko­nomicz­nych ciem­niaków.

Obrazek użytkownika Ijontichy

27-11-2022 [09:23] - Ijontichy | Link:

Obrazek użytkownika Chatar Leon

27-11-2022 [11:50] - Chatar Leon | Link:

W co gra KE?
W to samo, w co gra żądając od Polski, byśmy drożej tankowali paliwo.
W to samo, w co grała niszcząc polski przemysł i wspierając przemysł niemiecki.
W to samo, w co grała uzależniając kontynent przez całe lata od gazu od Putina.
W to samo, w co grała, wkręcając nas w wydanie miliardów na "cudowne szczepionki".
W to samo, w co gra, szantażując nas ideologią LGBT i pierdołami o "praworządności".
W to samo, w co gra, wkręcając nas w pozbawienie samochodów spalinowych za lat paręnaście.

A ja się pytam: jaki pomysł ma "dobra zmiana" na to, ażeby te gry ukrócić? A jeszcze nie jesteśmy zupełnie straceni.
Owszem, są idioci od Donka Kondonka, którzy kupią brednie o "praworządności" albo uwierzą że są "niebinarni" ale na przykład akurat perspektywa droższego paliwa albo zakazu samochodów jest w stanie ludziom przemówić do rozumu. Więc rząd ma spore pole do przeciwdziałania.

Obrazek użytkownika Ijontichy

27-11-2022 [12:08] - Ijontichy | Link:

Od 2017 roku piszę,wołam,krzyczę: spier...jcie z tego syfu...UE!!!
Ale to do debili nie dociera...

Obrazek użytkownika spike

27-11-2022 [22:46] - spike | Link:

wiesz co? tylko debil może tak napisać, jak chcesz to spi....j z tego syfu, tobie będzie łatwo, tylko pamiętaj, spłać wszelkie długi i zobowiązania, bo one ciebie dogonią. Myśmy wstępowali do innej UE, niż jest obecnie.