To Rosja nas bombarduje

Mimo upływu kilku dni od uderzenia na terytorium Polski rakiety, która zabiła dwoje ludzi, dalej nie mam pewności, kto ją wystrzelił. Natychmiastowa reakcja rządu USA mówiąca o omyłkowo wystrzelonej rakiecie z Ukrainy świadczy na pewno o tym, że naszym sojusznikom zależało, by nie eskalować napięcia. Być może mieli dostateczne dane, żeby tak szybko podać wyjaśnienie tragedii, ale na pewno bardzo chcieli, żeby nie ogłoszono rosyjskiego ataku. Polski rząd po godzinach namysłu przyjął wersję amerykańską, zapewne nie bez udziału tych ostatnich. Nie wykluczam, że rzeczywiście tak było, jak podali Amerykanie, i pretensje Kijowa o przedwczesne wskazanie przyczyny tragedii są nieuzasadnione. Tego po prostu nie wiem. 

Jedno jest pewne: to Moskwa w pełni odpowiada za to, co się stało. Rosja od początku wojny masowo bombarduje Ukrainę, mordując ludność cywilną. Robi to również przy naszej granicy. Przy tak intensywnym bombardowaniu musi liczyć się z tym, że oberwą sąsiedzi. Już wcześniej jakieś pociski czy może ich odłamki spadały na teren Mołdawii. Wtedy obyło się bez tragedii. Ale przecież ofiarą pierwszej fazy tej wojny stał się malezyjski samolot strącony przez prorosyjskich separatystów. We wszystkich tych przypadkach pełną odpowiedzialność za atak ponosi Moskwa. Jeżeli prowadzi się wojnę totalną, to zakłada się maksymalne liczby ofiar.

Nie można wymagać od Ukraińców, żeby dali się mordować bez walki. Nie wolno mówić im, żeby się nie bronili tuż przy naszych granicach. A broniąc się, mogą popełnić błąd. W tym wypadku chronili nie tylko siebie, lecz także części infrastruktury podłączonej również do polskiej energetyki. Putin biorąc na cel tę infrastrukturę, uderzył militarnie także w nasz potencjał energetyczny. Właśnie dlatego ten atak był tak blisko naszej granicy. Zwolnienie go z odpowiedzialności i brak stosownej reakcji wobec Moskwy może jedynie zwiększyć liczbę takich incydentów. Jeśli ich nie chcemy, musi być odpowiednia kara dla Kremla. To wymaga reakcji całego NATO. Najlepszą byłoby stworzenie bufora powietrznego dla rosyjskich rakiet i dronów kilkadziesiąt kilometrów od granic NATO. Na pewno konieczne jest ściągnięcie dodatkowej obrony przeciwlotniczej, która utrudni ataki na nasze terytorium. Musimy być bardzo czujni na prowokacje, bo to, co się stało, może zachęcić Putina do organizowania ataków na Polskę pod ukraińską flagą albo na Ukrainę pod polską. 

Jesteśmy na wojnie, starciu, które dotyka nas coraz bardziej. Jeżeli Ukraina się załamie, to konflikt przyjdzie do nas jeszcze bardziej krwawy niż to, co widzimy obecnie za naszą wschodnią granicą. 

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 23.11.22

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

23-11-2022 [17:15] - u2 | Link:

naszym sojusznikom zależało, by nie eskalować napięcia

Ano, prawdy może dowiemy się dopiero po zakończeniu wojny, albo się nie dowiemy. Faktem jest zmasowany atak terrorystyczny Rosji na Ukrainę. Tu już nie chodzi o zdobycie Ukrainy, tylko o wyrządzenie jak największych szkód. Oczywiście kto sieje wiatr, ten zbiera burzę i to wkrótce czeka Kacapię :-)

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

23-11-2022 [18:54] - Siberian Husky Dog | Link:

W odpowiedzi na dostawę dronow z Iranu  i  wcześniejszych odmowach Izrael w końcu zgodził się, by kraje NATO dostarczyły Ukrainie sprzęt zawierający izraelskie podzespoły. To ważna zmiana, zwłaszcza, że rząd Izraela sfinansował dodatkowo zakup "materiałów o znaczeniu strategicznym", nie ujawniając jednak żadnych szczegółów w tej kwestii.
Chodzi tu o zgodę na dostawe pociskow kierowanych Spike przez Wielką Brytanię i Polskę
Spike to rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych o różnej specyfice i przeznaczeniu. Należą do niej lekkie pociski Spike SR przeznaczone do walki w terenie zurbanizowanym, ale także kilka wariantów pocisków o większym zasięgu (Spike MR, LR czy ER), używanych m.in. przez polskich żołnierzy.
Pociski przeciwpancerne Spike łączy tryb działania określany jako "odpal i zapomnij", jednak wersję o większym zasięgu mają możliwość korygowania lub ręcznego wskazywania celów.

Obrazek użytkownika Kaczysta

23-11-2022 [20:23] - Kaczysta | Link:

Nie będąc w stanie pokonać Sił Zbrojnych Ukrainy, przeciwnik prowadzi wojnę z cywilami, elektrowniami cieplnymi, placówkami medycznymi, a nawet niemowlętami" - oświadczył w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

 

Obrazek użytkownika Pers

23-11-2022 [20:29] - Pers | Link:

@kaczuś
Załużny?
Mimo wszystko mniejszy pajac od klauna.

Obrazek użytkownika paparazzi

23-11-2022 [17:22] - paparazzi | Link:

To jest polityka appeasement chcą za wszelka cenę utrzymać pokój na świecie ale wojnę i tak będą mieli. Sankcje powinny być odpowiednikiem wojny na razie tylko trzeba je najpierw egzekwować. Aresztować wszystkie środki ruchome Rosji na świecie.

Obrazek użytkownika Jan1797

24-11-2022 [10:56] - Jan1797 | Link:

A wyglądało wczoraj w PE, że cokolwiek zrozumieli :-(

Obrazek użytkownika Jabe

23-11-2022 [18:14] - Jabe | Link:

Gdzie był tak blisko ten atak?

To nie prawda, że za to, że Ukraina przy­padkiem ostrzeliwuje nasze terytorium, zabijając przy tym Polaków, odpowiada wy­łącznie Rosja. Z tego, co pa­miętam, Ukraina nawet nie brała pod uwagę możliwości, że to była jej rakieta. To oznacza, że nie chcą wyjaśnienia sprawy. Mia­nowanie zaraz potem na ministra anty­polskiego polityka świa­dczy dobitnie o jej wrogości.

Obrazek użytkownika Pers

23-11-2022 [18:36] - Pers | Link:

Jabe
Pamiętaj, że mówisz do właściciela NB.
Może cię za to ściąć o głowę...

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-11-2022 [18:56] - Tezeusz | Link:

Dzieci, niezależnie od wieku, są narażone na rosyjskie ataki. Tracą rodziców, bliskich, często same giną w bestialskich ostrzałach na infrastrukturę cywilną Ukrainy. ONZ pod koniec października podało, że spośród zidentyfikowanych 6 tys. cywilów, zamordowanych po 24 lutego 2022 r., ok. 400 stanowią małoletnie osoby. 
Zabójstwa, ale i wywózki 
Innym dramatem są przymusowe wywózki rodzin i dzieci z południa i wschodu Ukrainy do Rosji. Okupant jeszcze wiosną uruchomił plan adopcji najmłodszych dla rosyjskich małżeństw. W tym celu dzieci trafiają m.in. do ośrodków dla niepełnoletnich. Ukraińcy jesienią twierdzili, że nawet co piąte ukraińskie dziecko jest porywane i nie ma z nim jakiegokolwiek kontaktu. To nie tylko łamanie wszelkich konwencji międzynarodowych, ale też celowe działanie, obliczone na depopulację okupowanego kraju. Oficjalnie strona ukraińska podawała dane o co najmniej 600 tys. dzieci, porwanych w głąb Rosji. Ta liczba jest prawdopodobnie znacznie 

To bydło sowieckieckie to nie ludzie to mordercy dzieci
A Ruszkiewicz swoje i śmierdzi....

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-11-2022 [19:00] - Tezeusz | Link:

Zgadnijcie kto to pisze :

"Mam nadzieję, że Rosjanie ubiją jak najwięcej banderowców.
Im więcej ubiją tym mniej ucieknie do Polski."

"Za tą wersją przemawia fakt, że znowu ten bełkot został przedrukowany na ścieku Sakevycza i oklaskiwany przez najgorsze żydobanderowskie mendy jakie istnieją w Sieci."

" w Polsce nie rządzą Polacy tylko żydowskie kundle."
https://naszeblogi.pl/64030-ch...

 Wiecie  ? tak  ! brawo to Ruszkiewicz Jarosław pierwszy rusofil  z NEon 24 znany na NB jako @Pers
Gratuluję..chamstwa a co z tym zrobi właściciel NB ? A może Admin wreszcie zrobi porządek z Ruszkiewiczem  na tym portalu. 

Obrazek użytkownika Ryan

23-11-2022 [19:22] - Ryan | Link:

A ty kloszardzie dalej sie wyprowadzasz?

Obrazek użytkownika Kaczysta

23-11-2022 [19:42] - Kaczysta | Link:

Z Toy-Toya odchodzil 46 razy

Obrazek użytkownika sake3

23-11-2022 [19:07] - sake3 | Link:

,,Nie można wymagać od Ukraińców by dać się mordować bez walki '' Od nikogo nie można wymagać,ale w przypadku Ukrainy wielu po cichu na to liczy.Nawet od początku tej inwazji.Najpierw nazwano ordynarną napaść ,,operacją specjalną'' w poszukiwaniu nazistów,następnie ,,wojną ojczyźnianą'' w wersji dla Rosjan aż zatrze się w pamięci prawda kto kogo tak naprawdę napadł.Po drodze jest jeszcze wersja ,,walki  z korupcją'' na Ukrainie ,obrona przed zgnilizną moralną Zachodu,a nawet desperacka akcja Rosjan ,,obrony ludności rosyjskojęzycznej''.Aż łza się w oku kręci na widok rosyjskich oficjeli i władz czystych jak lelija,zachwycających moralną postawą zwłaszcza na tej Ukrainie i dających światu przykład brakiem korupcji.Nauczmy się kochać Rosję taką jaka jest jak powiedział nasz człowiek w Warszawie.Wytłumaczmy Ukraińcom,że niepodległośc to dziś śmieszne i niemodne słowo,staruszek Dugin ubierze to w piękne słowa i przekona że Ukraina a nawet i Polska nigdy nie istniały.Przecież nie można walczyć o nieistniejące.

Obrazek użytkownika Pers

23-11-2022 [19:17] - Pers | Link:

@sake
Aż mnie wzruszyłaś...
:)))))))))

Obrazek użytkownika sake3

23-11-2022 [19:49] - sake3 | Link:

@Pes......Prosze się nie rozpłakać,nie lubię patrzeć na łzy.Ja też się wzruszyłam jak wczoraj z nabzdyczoną paniuśką żeście mnie obrabiali.Rycerz Pers przyznał paniuśce rację,że mi ubliża,wyzywa,wyśmiewa..Jak miło.Myśę że paniuśka będzie sie teraz jeszcze więcej starać i razem będziecie codziennie nade mną pracować. 

Obrazek użytkownika Pers

23-11-2022 [19:54] - Pers | Link:

@sake
//jak wczoraj z nabzdyczoną paniuśką żeście mnie obrabiali//
"Obrabiali"?
To sugeruje jakieś wielokrotne, zsynchronizowane akcje.
A ja napisałem tylko ze cztery słowa...
Że ma rację.
Mam prawo mieć własne zdanie @sake?

 

Obrazek użytkownika sake3

23-11-2022 [20:28] - sake3 | Link:

A miała rację? Ja nigdy temu rozindyczonemu babsku nie ubliżyłam, panu również stanowiąc w ten sposób na portalu wyjatek.Miły z was duecik, tak na modłę Joński -Szczerba.mocni w gębie ale tylko w gębie i tylko wobec tych co są wobec was uprzejmi. 

Obrazek użytkownika Pers

23-11-2022 [19:19] - Pers | Link:

Polecam ten tekst.
Sam napisałem :)
https://spiritolibero.nowyekra...

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-11-2022 [19:35] - Tezeusz | Link:

@Ruszkiewicz
Słyszałem że twoi komple z NEon 24 przesłali ten tekścik do oceny przez ABW ? Jak zwykle !

Obrazek użytkownika zbychbor

23-11-2022 [19:46] - zbychbor | Link:

Trzeba sprawę wyjaśnić. Znając życie pijany w sztok ukraiński operator wystrzelił rakietę pomiędzy kolejnymi szklankami bimbru.
 

Obrazek użytkownika Kaczysta

23-11-2022 [20:25] - Kaczysta | Link:

A jest jakaś szansa byś ty ruski kretynie wreszcie wytrzeźwiał?

Obrazek użytkownika zbychbor

23-11-2022 [21:07] - zbychbor | Link:

Pijani kierowcy powodują wypadki, podobnie pijani wojskowi.A na wschodzie od szklanki nie stronią.
 

Obrazek użytkownika zbychbor

23-11-2022 [21:12] - zbychbor | Link:

@kacz
bałwanie, to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie. Na trzeźwo to raczej trudno tak się pomylić,

Obrazek użytkownika Kaczysta

23-11-2022 [21:48] - Kaczysta | Link:

wal się sowiecki pacholku 

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-11-2022 [20:43] - Tezeusz | Link:

@zbych..rus
" Pijany w sztok " to przestań wreszcie chlać bimber  bo zgłupiałeś do reszty

Obrazek użytkownika mada

23-11-2022 [21:58] - mada | Link:

Niepokoi mnie to, że Żeleńskiemu nie przeszło przez usta słowo - przepraszam.
Po wojnie Ukraińcy oleją nas - to pewne.
 Jak zwykle, wszyscy zapomną o wszystkim dobrym, którego doznali od nas. Za to będą pamiętać wszystkie urojone urazy.
Tak jak Żydzi.  

Obrazek użytkownika Jabe

24-11-2022 [09:10] - Jabe | Link:

Kogo za to winić?