Kuj żelazo póki gorące

 

Kuj żelazo póki gorące. Ta piękna myśl pochodząca od chyba już wymarłej grupy jakże szanowanych, jeszcze za mojego życia kowali, stała się ważnym ludowym powiedzeniem. Raczej niezrozumiana przez większość; dla mądrych i dynamicznych ludzi była jednak ważnym drogowskazem. Oto jest właśnie ten moment, ta chwila, by właśnie TO zrobić. TO, czyli cokolwiek ważnego. I to zacząć już natychmiast, bo za moment będzie za późno. Żelazo wystygnie i kuć się nie da.
  Niestety, w psychice ludzkiej istnieje bardzo silny impuls, który przeciwstawia się tytułowej mądrości. I od razu mówię – to nie lenistwo, czy gnuśność. To naturalna cecha umysłu, która może jest po to, aby nie działać zbyt pochopnie. Cóż, może to i bezpieczne, lecz niech każdy sobie przypomni, ile z takiego powodu uciekło mu okazji w życiu.
Ten narzucający się nam często wewnętrzny imperatyw nazywa się prokrastynacja.
Wikipedia podaje dość zwięzłą i logiczną definicję [1] :   Prokrastynacja lub zwlekanie, czy też ociąganie się (z łac. Procrastinatio odroczenie, zwłoka) – tendencja, utożsamiana z odwlekaniem, opóźnianiem lub przekładaniem czegoś na później, ujawniająca się w różnych dziedzinach życia. Przez pojęcie prokrastynacji rozumieć należy dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek opóźnienia. Mechanizm prokrastynacji polega na tym, że dzięki odłożeniu wykonania czynności na później początkowo następuje poprawa samopoczucia - pojawiają się radość oraz ulga, że nie trzeba działać natychmiast, a ponadto można zaangażować się w bardziej przyjemne, aktualne zadania. Odwlekaniu na później sprzyja złudzenie, że jutro będzie lepiej. Jednak uświadomienie sobie konieczności wykonania jakiegoś zadania powoduje stres, strach oraz nerwowość spowodowaną poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na dokładne i prawidłowe wykonanie planowanej czynności.

Dodam jeszcze, by brzmiało poważnie, że : - Prokrastynacja jest wynikiem rywalizacji między układem limbicznym a korą przedczołową . Oczywiście, jeżeli ktoś chce wiedzieć, czy faktycznie jest tylko leniem.

Lud, jak zwykle, bez mądrych naukowców – i to na całym świecie, stworzył swoje własne przysłowia.
Mówimy więc, niby żartobliwie -co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro. I juz się lepiej czujemy.
Pragmatyczni Niemcy natomiast, uczą swe dzieci : - morgen, morgen, nur nicht heute, sagen alle faulen Leute. Faulen Leute to oczywiście lenie.
Lecz o skali tego naturalnego ociągania się, świadczy królująca w całej Ameryce Łacińskiej i Południowej postawa, która nazywa się mañana.

Na szczęście nie jesteśmy krajem trzeciego świata i takie zwlekanie winno nas razić i jest godne potępienia. Dodam tyko, ze ponieważ nie jest to cecha dominująca człowieka i negatywna w naszej kulturze, więc raczej nie spodziewamy się, że to ogarnie większą grupę ludzi.
Niestety widzę, że nasza kochana/niekochana (wybierz sobie sam) polska władza, w tym rząd z premierem Morawieckim na czele może na tą przypadłość chorować.

***

Gdy codziennie odwożę moją żonę do pracy, to 4 razy dziennie mam piękny widok na gdyński port. Widzę tym bardziej dobrze, bo jadę estakadą Kwiatkowskiego, więc z tej elewacji widok jest panoramiczny.
Chyba w maju br. , a potem w czerwcu, lipcu i sierpniu, widziałem naprawdę olbrzymie place magazynowe pojazdów kołowych, zapełnione niemal do pełna piaskowego koloru sprzętem bojowym, oczywiście głównie amerykańskim (ale nie tylko). Widok niesamowity.
A gdy zdarzyło mi się starać nocą jechać Obwodnicą Trójmiasta, to nierzadko ruch był wstrzymany przez naszą policję wraz z żołnierzami ze świetlnymi wskaźnikami i słuchawkami w uszach, aby przepuścić kolumny zbrojnego sprzętu, zdążającego na Ukrainę.
Także parokrotne podjeżdżałem do Nabrzeża Francuskiego, przy historycznym Dworcu Morskim, by przyjrzeć się ile się da wprost monstrualnym potworom, ogromnym okrętom wojennym, czy to amerykańskim, czy brytyjskim. Przyznam, mnie, oficerowi marynarki, który pływał na ogromnych tankowcach VLCC, dech zapierało i włosy na karku się jeżyły. Byłem wprawdzie w Norfolk, USA – największej bazie morskiej Stanów na Atlantyku ( na Pacyfiku w San Diego też byłem), ale to było niemal 30 lat temu i takich potworów nie widziałem.

Kończył się sierpień, nastał wrzesień. Place postojowe opustoszały. Nie widać, by do Gdyni nadal trafiały zaprzyjaźnione okręty wojenne w takim natężeniu.
Coś się stało? Jest powód by zacząć się martwić?

Z pewnym zaniepokojeniem dowiaduje się, że w tej chwili Amerykanie, tak jak całkiem niedawno, właściwie tygodnie temu, korzystali z portów polskich, to obecnie dla nich najważniejszym wojskowym "centrum przeładunkowym i magazynowym" staje się grecki port Alexandropolis.
Czy to tylko zagranie taktyczne ze względu na położenie? Port ten leży na samym północnym końcu Morza Egejskiego, tuż obok miejsca, gdzie stykają się granice Grecji, Turcji i Bułgarii. 300 kilometrów od Istambułu. Parę kwadransów lotu do Chersonia, czy na Krym.
Tak, czy inaczej, nic z nami nie konsultowało USA, z nami, jako z najważniejszym partnerem czasu wojny na Ukrainie, tylko skierowano ostrze wektora na południe.

Dziwi mnie także, a nawet zniesmacza to, że kolejny szczyt Trójmorza, odbędzie się ponownie, po raz drugi z rzędu w Bukareszcie. Rumunia jest ważnym państwem w bloku antyrosyjskim, ale to chyba my jesteśmy liderem, najbardziej wspierającym walczącą, bohaterską Ukrainę w tej wojnie (Zełeński w nasze święto 11/11.22 powiedział do Polski: - bez was bylibyśmy już wszyscy martwi.)

Oczywiście każdy trzeźwo myślący, bez przyłbicy zakutego łba, powie, że jak zwykle – najważniejsze są interesy. Lecz stratedzy i geopolityczni analitycy (w tym najważniejsi, amerykańscy) nadal niezmiennie twierdzą, że Polska jest kluczowym elementem w tej wojnie ( co u Niemców powoduje zgrzytanie zębów i biegunkę, a w Moskwie wściekłość i szał, bo nagle zaczynają gadać o roku 1610 i 1612, potężnej porażce pod Kłyszyniem i młodocianym polskim carze z dynastii Wazów).

Lecz ja mam obawy usprawiedliwiające tytuł.

Czy polskie władze, prezydent Duda, prezes Kaczyński i rząd Morawieckiego mają świadomość, że mamy przewagę nad innymi, w tym przede wszystkim nad quasi-imperialistycznymi Niemcami, tak długo, jak trwa wojna. Tę przewagę zapewnia nam nasza niesłychana dla światowej opinii pomoc, solidarność i wiarygodność.
Dlatego trzeba kuć żelazo póki gorące. Czy przypadkiem nasi politycy i dyplomaci, jak na wstępie zdefiniowałem, nie stosują jakże przyjemnego zwlekania i ociągania się?

By po raz kolejny, za moim ulubionym poetą i artystą zanucić:

Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci się ino sznur,
ostał ci się ino sznur.

Boże daj Polsce rozum, a władzy kopa w dupę, aby nie roztrwonili tysiącletniej okazji i zmarnowali potężny wysiłek narodu. Dać schronienie 7 milionom uciekających przed śmiercią i kalectwem najbliższym sąsiadom, nie może pójść na marne, bo ktoś coś przegapił, zwlekał, był tchórzliwy, czy się wahał.
Wtedy rezultat może być wprost tragiczny – Polska Kolonia pod kuratela Niemiecko Rosyjską.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Prokrastynacja
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2022 [06:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

"codziennie odworzę moją żonę"

Tej, jazgot. Co drugi twój wpis dotyczy jakiś niezbadanych przestrzeni w  IT. 

Na końcu okazuje się, że nie potrafisz włączyć najzwyklejszego audytu ortograficznego w edytorze tekstu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:19] - jazgdyni | Link:

Gdzie widzisz wiejski mędrku odworzę?
Pomroczność jasna? Ktoś jeszcze widzi/widział ?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2022 [11:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

Oj nie lubią  pisiory być złapane na swym pisiorstwie.

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2022 [12:52] - tricolour | Link:

@zdzichi

Co? Napisał z błędem, potem poprawił, a teraz rżnie głupa, że zawsze dobrze było, tak?

Dziadersy tak mają.

Obrazek użytkownika Kocur1

15-11-2022 [11:49] - Kocur1 | Link:

Czy masz jeszcze jakies inne, MERYTORYCZNE uwagi, ty zalosny, bezmozgi lemingu?

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [12:03] - jazgdyni | Link:

No tak... Iran teraz jest be, to persy wyleniały. Został tylko łysy kocur, na dodatek już nabzdryngolony.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

15-11-2022 [12:22] - Edeldreda z Ely | Link:

Panie Januszu, zapytanie Pana Kocura tyczyło się raczej wpisu Pana Zdzicha... Przemawia za tym długość wcięcia lewego marginesu. 

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [12:43] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely.......Może pan kocur chciał aby dyskusja rozwinęła się bardziej twórczo niż na poziomie ortografii i nabrała rumieńców? A może ma Pani rację że autorem komentarza nie był wcale on? Tak czy inaczej mamy problem słówka ,,odwożę''? Aż westchnęłam ,że mnie dzisiaj nikt nie odwióżł..... .

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

15-11-2022 [13:10] - Edeldreda z Ely | Link:

@sake3 
Tylko dzisiaj? To i tak szczęściara z Pani 😁 
Jak to piszą nie-dziadersi: BTW - to ładnie świadczy o jazgdyni 😊 Choć, można byłoby przyczepić się do śladu węglowego 🤪

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2022 [08:07] - Czesław2 | Link:

Sadzi Pan, Panie Januszu ,że Amerykanie nie znają faktu, że 60% Polaków głosuje na blok Niemiecko-Ruski? Nie wie o działaniach zdrajców w Brukseli popieranych przez większość Polaków? Tylko walkom frakcyjnym wśród komunistów PIS zawdzięcza władzę.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [09:47] - jazgdyni | Link:

@Czesław2

Cześć

Prawda i fałsz: - oczywiście, ze Amerykanie dobrze wiedzą, co w trawie piszczy. To prawda a fałsz to to, że  60% Polaków głosuje na blok Niemiecko-Ruski. 
Chyba bliższe jest moje wyliczenie: - 30 - 35% to prawicowi patrioci, którzy z braku laku zagłosują na Zjednoczoną, Prawicę; 25 - 30% to liberalno - lewicowe łajdaki, co przy Tusku mogą swobodnie kombinować (zobacz - tam nie ma biedaków) + zidiocieli nienawiścią wyprane mózgi. I reszta stałe 40 - 45%, co wszystko mają w d... i zagłosują, jak im czapka leży, albo nie będą wcale głosować.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2022 [11:41] - Czesław2 | Link:

@jazgfdyni Można i tak, tyle, że w moim pojęciu połowa tych niezdecydowanych jak co do czego przyjdzie, głosuje na tych, którzy pozwalają kraść.

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [12:46] - sake3 | Link:

@Czesław......No to jako ta niezdecydowana liczę na pana że wskaże mi tych którzy nie kradną i zagłosuję właściwie 

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2022 [13:20] - Czesław2 | Link:

@sake3 To w/g Pani ja jestem zdecydowany? Nie wiem na kogo głosować, i chyba o to sąsiadom Polski chodzi.

Obrazek użytkownika Ijontichy

15-11-2022 [08:15] - Ijontichy | Link:

Widziałeś te 7 milionów "uciekinierów"...dworzec w Rzeszowie,Krakowie i we Wrocławiu...wagony do Wrocławia upakowane samymi Ukraińcami...komunikaty o maseczkach...ryk śmiechu.
Miasto...Kraków...luksusowe auta kupowane ZA GOTÓWKĘ w Szwajcarii,Włoszech,Austrii i Niemczech...jeszcze nalepki na siedzeniach i tylnych szybach.
W tych 7 milionach...KTO JEST??? Nasze służby nie maja pojęcia....amerykańskie i brytyjskie maja pojęcie...bo to ich praca...i nie dziw się,że olewają polskie porty.
Ile broni idzie na Bałkany? Spytaj w Przemyslu,Nowej Dębie i Jasionce....nawet "nasi" nie dotykają tego....maja od razu....reklamówki z Biedronki...:-))) 

Polska...to nie jest państwo z dykty...to jest syf...zarządzany przez mafię ...domyśl się jaką.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:21] - jazgdyni | Link:

Cichy Ijonie

Wolę w głowie mieć logiczną prostotę, niż twój zakręcony labirynt na granicy paranoi.
Chłopie, ty sam siebie wykończysz.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-11-2022 [08:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Tak, czy inaczej, nic z nami nie konsultowało USA, z nami, jako z najważniejszym partnerem czasu wojny na Ukrainie, tylko skierowano ostrze wektora na południe."
Dlaczego USA podejmujące strategiczne decyzje ma je konsultować z krajem który nie zajmuje strategicznej pozycji, a co najwyżej jest polem konfliktu. Zwracam po raz enty uwagę na to że USA nie  inwestują* w Polsce w odróżnieniu od Niemiec. Oczywiście inwestycje te jak łatwo zauważyć zlokalizowane są w granicznym pasie przyległym do inwestora.

* Nikt rozsądny nie wkłada pieniędzy w obszar przewidziany jako pole starć zagonów pancernych, tak samo jak nikt nie posadzi w zasięgu zmasowanego ataku rakiet o średnim i krótkim zasięgu strategicznej bazy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:23] - jazgdyni | Link:

Ja cię pieprzę!

Co za strateg i myśliciel. Pewnie wkrótce wystąpi w teleturnieju Ukryte Talenty.

Obrazek użytkownika u2

15-11-2022 [08:23] - u2 | Link:

co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro

... a będziesz miał dzień wolnego :-)

Albo : ranek mądrzejszy od wieczora.

Wiele spraw lepiej nie rozwiązywać na łapu capu, więc prokrastynacja jest zwykle pożądana.

PS. Niemcy również mają podobne powiedzenie : langsam, langsam aber sicher :-)

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [08:35] - sake3 | Link:

Ja te dwa aforyzmy traktuję po swojemu: Z wypiciem kawy nigdy nie czekam do jutra, a rankiem kawa o wiele lepiej smakuje  stawia na nogi niż wieczorna 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:27] - jazgdyni | Link:

@u2

Cześć

To langsam, langsam aber sicher , to odpowiednik naszego spiesz się powoli. Bardzo mądre, aczkolwiek przez wielu źle zrozumiane. To nie odwodzi od wykonania pracy, czy zadania, tylko zaleca się nie spieszyć, by wykonać wszystko solidnie i z namysłem.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

15-11-2022 [13:09] - rolnik z mazur | Link:

@ autor

Co masz zrobic dziś zrob pojutrze i będziesz mial dwa dni wolnego. Pzdr 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

15-11-2022 [08:37] - Edeldreda z Ely | Link:

Nie będę zwlekać i powiem od razu, że wstęp się Panu bardzo udał 😊
Jako reprezentantka tzw. kultury kobiecej (definicja Pana GPS)  nie mogę nie dodać postaci niewieściej występującej jako wzorzec podobnego podejścia, ze swoim nieśmiertelnym tekstem: "Pomyślę o tym jutro" 🙂 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:31] - jazgdyni | Link:

@Edeldreda z Ely

dzień dobry

"Nie będę zwlekać..." To też nie zwlekam - ubóstwiam dowcipne i bystre dyskutantki.
A "Pomyślę o tym jutro" myślą i mówią Dziunie, a nie kobiece kobiety.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-11-2022 [08:59] - Chatar Leon | Link:

A przecież ten rząd miał i ma wszystko podane na tacy.
Ma najgłupszą na świecie opozycję.
Ma też Unię Niemiecką, która zaczyna pyszczyć, żeby podnieść VAT, bo przecież Polacy za tanio tankują.
Jeżeli takich rzeczy rząd Morawieckiego nie umie przekuć w sukces, to wątpię że potrafi cokolwiek.

Obrazek użytkownika Czesław2

15-11-2022 [09:05] - Czesław2 | Link:

Tylko, że dla MM i milionów innych liczy się tylko kasa. A jak chce się kasę za wszelką cenę, to tańczy się tak, jak chcą drukarze. I płacze.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:33] - jazgdyni | Link:

@Chatar Leon

No właśnie! Czego im jeszcze do cholery potrzeba?! Deklaracji i polecenia Prezesa na piśmie w pięciu egzemplarzach?

Obrazek użytkownika Jabe

15-11-2022 [19:06] - Jabe | Link:

Nie do tego się najęli.

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [10:18] - sake3 | Link:

Podzielam opinię autora co do apelu o większą aktywność naszego rządu w sprawach międzynarodowych,kucia a nawet kopa w cztery litery.Chciałam jednak przypomnieć organizację tzw.,,szczytu irańskiego'' Warszawie. Ileż było krytyki w stolicy,ileż śmiechu że rząd wychodzi przed szereg w Europie,że się wywyższamy,że Polska wydaje pieniądze których za wiele nie posiada na jakąś tam organizację spotkania,że wymachuje szabelką.Opozycja przy pomocy TVN przechodziła samą siebie w złośliwościach i niewybrednych żartach i podawaniu kłamliwych informacji. Czyż tak nie jest podczas organizacji Forum w Krynicy? 

Obrazek użytkownika Darek65

15-11-2022 [11:02] - Darek65 | Link:

Zastanawiam się, kto jest większym szkodnikiem. Tusk, o którym wiemy kim jest i komu służy, czy rząd, który godzi się na wszystkie "pomysły" UE, a później płacze, że nic nie może. Toczy się brutalna wojna w UE, tu nie ma miejsca na sentymenty i uległości. Śmiech mnie ogarnia, jak słyszę od polityków rządowych, że zostali oszukani. A oni byli tacy uczciwi, a UE tego nie doceniła.....
https://pch24.pl/rafal-ziemkie...

https://pch24.pl/andrzej-pilip...
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:41] - jazgdyni | Link:

@Darek65.

No jasne. Trzeba było od razu z piąchy. A potem jeszcze skopać te rzężące zwłoki.

Darek65 - nie bądź taki - O większego trudno zucha, niż był Stefek Burczymucha...

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [13:33] - sake3 | Link:

@Darek65.....Mimo wszystko bym zdoprecyzowała  określenie ,,pomysł'' UE zamieniając go na słowa ,,kij bejsbolowy''.Jakimś dziwnym trafem ten kij uderza raz za razem tylko w Polskę nawet nie pytając czy się na to godzi.

Obrazek użytkownika Darek65

15-11-2022 [14:42] - Darek65 | Link:

Nie chciałem być tak brutalny, jak to sugeruje jazgdyni. UE nie pyta, bo nie musi. Morawiecki i tak podpisze wszystko. Tylko, że to nie on, a Polacy za to zapłacą.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-11-2022 [11:37] - jazgdyni | Link:

@sake3
Cześć

Pokiwaj im palcem, albo pokaż język, a powiedzą, że palec masz za krótki, a  poza tym, kiwałaś po żydowsku. No a język to tragedia! Widzicie te liszaje?! Co ona lizała?
Więc już ich nie słucham. Chyba, że dla zabawy ( tu przepadam za pewną Leszczyną. To jest beka.)

Obrazek użytkownika sake3

15-11-2022 [12:34] - sake3 | Link:

@jazgdyni....Zamiast się śmiać lepiej kibicować.I tu nie wiem komu-Leszczynie czy Tuskowi w sporze ,,są pieniądze,nawet za dużo-nie ma pieniędzy(pewno leżą gdzieś w torbach z Biedronki). Zresztą w przypadku wygibasów pani Leszczyna nawet solidarność kobieca mnie zawodzi.

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2022 [18:23] - tricolour | Link:

Marzenie ściętej głowy.

Nie będzie żadnego kucia żelaza ani efektów tegoż. Będzie tysiąc sześćsetny odcinek niewolnicy izaury czyli czy my ziobro, czy ziobro nas. Będzie też tłumaczenie jak wstając z kolan bierze się do ust unijną kasę. Na osłodę do buzi weźmie się cepeka i gotowe.

Żeby kuć trzeba mieć parę w rękach, a nie styropian w głowie.

Obrazek użytkownika tricolour

15-11-2022 [18:29] - tricolour | Link:

I jeszcze coś, cytuję: "Mamy dane amerykańskich naukowców, którzy badali religijność na całym świecie. Z badań zaprezentowanych w 2018 r. wynika, że Polska miała pierwsze miejsce na tle 200 krajów, jeśli chodzi o tempo ateizacji i sekularyzacji młodego pokolenia. Nie ma żadnego innego kraju na świecie, w którym tak szybko postępowałaby ateizacja i sekularyzacja wśród młodych - powiedział ks. prof. Kobyliński".

Bez gluonów nie będzie materii... Pytanie: co kują biskupi?

Obrazek użytkownika u2

15-11-2022 [18:47] - u2 | Link:

Bez gluonów nie będzie materii... Pytanie: co kują biskupi?

To zajmij się swoimi ateistycznymi gluonami, a nie biskupami, których wysyłasz do grobu :-)