Balcerowicz doradza Platformie podnieść wiek emerytalny

Balcerowicz już doradza Platformie-podnieść wiek emerytalny, zlikwidować 13. i 14. Emeryturę

1. Leszek Balcerowicz, który niedawno był gościem Campusu Rafała Trzaskowskiego, tym razem wstąpił w radiu TOK FM i doradzał opozycji, co zrobić aby zmniejszyć inflację w Polsce.
Nie było ani słowa o tym, że wysoka inflacja, to problem ogólnoeuropejski, a nawet światowy, właśnie w październiku przekroczyła 10% w strefie euro, a są kraje posługujące się tą walutą, w których znacznie przekracza ona 20%, (Litwa) a nawet sięga 25% (Łotwa czy Estonia), a w 2/3 odpowiada za nią, wzrost cen surowców energetycznych i samej energii, i wojna za naszą wschodnią granicą.
Były natomiast zachęty dla opozycji, żeby gdy przejmie władzę, nie bała się podejmowania radykalnych decyzji w walce z inflacją, bo zdaniem Balcerowicza jej zwolennicy takich decyzji oczekują (tu Balcerowicz powoływał się na sondaż w Rzeczpospolitej wg którego 40%, a być może nawet 50% respondentów, domagało się znacznego ograniczenia programu Rodzina 500 plus).
 
2. Zdaniem Balcerowicza, głównymi posunięciami rządu obecnej opozycji po wygranych wyborach powinno być podniesienie wieku emerytalnego, likwidacja 13. i 14. emerytury, oraz poważne ograniczenie wypłat z programu Rodzina 500 plus.
Balcerowicz twierdzi, że obniżenie wieku emerytalnego, to wydatki rzędu dziesiątków miliardów złotych, które tylko potęgują problemy Polski, które niedługo będą jeszcze bardziej wyraźne.
Z kolei 13. i 14. emerytura, to wydatki za pomocą, których obecnie rządzący „kupują głosy” ludzi starszych, z kolei ograniczenia wydatków z programu Rodzina 500 plus przez wprowadzenie kryterium dochodowego, jak już wspominałem, ponoć domagają się respondenci w badaniach opinii publicznej.
 
3. Leszek Balcerowicz, autor dwóch terapii jego imienia na przełomie lat 80-tych i 90-tych poprzedniego stulecia, oraz końca lat 90-tych, w wyniku których Polska poniosła ogromne koszty społeczne, od momentu objęcia władzy przez rząd Zjednoczonej Prawicy jest jego zagorzałym krytykiem.
Przypomnijmy, że w połowie sierpnia, internauta Norbert Nowicki na Twitterze zestawił krzyczące tytuły z różnych mediów, w których właśnie ekonomiczne „guru” opozycji prof. Leszek Balcerowicz, straszył Polaków, złymi scenariuszami dla Polski w związku z realizacją kolejnych deklaracji programowych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
W lipcu 2015 roku po ogłoszeniu programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w kampanii parlamentarnej (między innymi programu Rodzina 500 plus), Balcerowicz straszył Polaków scenariuszem greckim, później kiedy w kampanii 2019 roku prezes Jarosław Kaczyński przedstawił ścieżkę wyraźnego wzrostu płacy minimalnej w kolejnych latach, krzyczał o wariancie wenezuelskim.
Z kolei kiedy prezes NBP w marcu 2020 profesor Adam Glapiński zapowiedział tzw. luzowanie ilościowe w związku z kryzysem covidowym, Balcerowicz grzmiał o wariancie tureckim, a ostatnio już w 2022 roku w związku z jego zdaniem złą sytuacją finansów publicznych, o scenariuszu rumuńskim, by w lipcu 2022 roku powrócić znowu do scenariusza greckiego.
Jak widać zabrakło już nazw krajów do złych scenariuszy jakie miałby się zmaterializować w Polsce w związku z realizacją zobowiązań wyborczych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, skoro w 2015 roku prof. Balcerowicz zaczynał od straszenia scenariuszem greckim i tym samym scenariuszem straszy po 7 latach jego rządów.
 
4. Przypomnijmy, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości, dzięki poważnemu uszczelnieniu systemu podatkowego, nawet mimo obniżek stawek podatkowych i przyjmowaniu innych rozwiązań obniżających wyraźnie CIT i PIT, dochody budżetowe wyraźne rosną.
Podczas dotychczasowych 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, dochody budżetu państwa w stosunku do roku 2015 (ostatniego roku rządów Platformy), powiększano zdecydowanie mocniej niż za rządów poprzedników.
I tak w 2016 roku było to 65 mld zł więcej, 2017 roku o 109 mld zł więcej, w 2018 roku już o 154 mld zł więcej, w 2019 roku 185 mld zł więcej, w 2020 roku aż o 210 mld zł więcej, w 2021 o 206 mld zł więcej, w roku 2022 będzie to o ok. 203 mld zł więcej.
Sumarycznie dochody budżetowe w latach 2016-2022 są wyższe od tych osiągniętych w budżecie roku 2015, aż o 1 bilion 132 mld zł, czyli średniorocznie aż o ponad 160 mld zł.
Tak ogromy średnioroczny przyrost dochodów budżetowych nastąpił mimo, że lata 2020-2021 to okres pandemii Covid19 i w konsekwencji spadek PKB, a 2022 roku mamy kryzys energetyczny i w związku z tym obniżono wiele stawek podatkowych na energię i paliwa, ponadto rząd Prawa i Sprawiedliwości jak już wspomniałem wyżej, obniżał także stawki podatków PIT i CIT, co więcej w okresie tych rządów zaniechano wyprzedaży majątku Skarbu Państwa i sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa.
 
5. To właśnie dlatego, nie będzie w Polsce żadnego scenariusza greckiego, wenezuelskiego, tureckiego, czy rumuńskiego, dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość i realizuje swoją politykę gospodarczą i społeczną.
Choć, gdyby nie daj Boże, do władzy wróciła Platforma, z Balcerowiczem w rządzie, to nie tylko zniknęłyby programy społeczne, podwyższono by wiek emerytalny ale nie wykluczone, że zmaterializowałby się, któryś z wyżej wymienionych scenariuszy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jarosław Banaś

02-11-2022 [07:54] - Jarosław Banaś | Link:

Poturbowani przez politykę L.B nie chcą pamiętać? Czy tez nikt się nimi nie interesuje? Czy tez wypierają z siebie pamięć o tych bankructwach, wstydząc się, ze im nie wyszło a innym się udało. Ofiary tej polityki na terenach wiejskich odezwały się dopiero po 30 latach, w zasadzie dzieci pamiętają co przeszli rodzice. Przytakiwanie L.B to autodestrukcja. 

Obrazek użytkownika Czesław2

02-11-2022 [09:27] - Czesław2 | Link:

Może zostawić Balcerowicza i zająć się naszą energetyką. Przecież plan całkowitego wyłączenia węgla jest nadal aktualny. W elektrowniach węglowych mamy ok 20GW mocy. Trzy atomówki plus farmy na Bałtyku mają dać 10GW. A reszta?

Obrazek użytkownika Czesław2

02-11-2022 [11:29] - Czesław2 | Link:

Wydobycie węgla w Polsce, zgodnie z podpisanymi decyzjami rządu stale spada.
https://www.wnp.pl/gornictwo/w...

Obrazek użytkownika Jan1797

02-11-2022 [21:00] - Jan1797 | Link:

Od początku tego roku do końca września zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 2,6 tys. osób - pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych. Jednak w samym wrześniu więcej osób przyjęto do pracy niż z niej odeszło.
Proszę przeczytać cały artykuł. To nie jest plenarne konfy.

Obrazek użytkownika u2

02-11-2022 [09:32] - u2 | Link:

Norbert Nowicki na Twitterze zestawił krzyczące tytuły z różnych mediów, w których właśnie ekonomiczne „guru” opozycji prof. Leszek Balcerowicz, straszył Polaków, złymi scenariuszami dla Polski

https://twitter.com/norbert_no...

Obrazek użytkownika Maverick

02-11-2022 [18:06] - Maverick | Link:

Inflacja jest tworzona tylko gdy przybywa drukowanych pieniędzy bo nieudacznici zamiast dać możliwość swobodnej przedsiębiorczości, handlu importu, udają ekspertów gdy wykonują rozkazy masonów i lóż masońskich a udają ze reprezentują wyborców a potem ich agenciki  odwijają kota ogonem. Celem zadłużenie i zubożenie społeczeństwa, a oni jeszcze mają typet uważać się za elity czy władzę gdy to są zwykłw dupki i kundle kabalarzy.

Obrazek użytkownika sake3

02-11-2022 [18:32] - sake3 | Link:

Za chwilę doradzi wprowadzenie terapii szokowej bis.Już to przecież przerabialismy.

Obrazek użytkownika u2

02-11-2022 [19:03] - u2 | Link:

doradzi wprowadzenie terapii szokowej bis

Ani chybi niemiecki namiestnik jak PDT :-)

https://twitter.com/cezarygmyz...

Cezary „Trotyl” Gmyz
@cezarygmyz

Lista polskich inwestycji, które chcą zablokować Niemcy:
– port kontenerowy w Świnoujściu
– regulacja Odry
– połączenie Morza Czarnego z Bałtykiem czyli droga wodna E40
– Budowa elektrowni atomowych
– CPK
– rozbudowa portów

Obrazek użytkownika Maverick

02-11-2022 [19:07] - Maverick | Link:

Profesor Jaśkowski ci to wytłumaczy. https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika sake3

02-11-2022 [19:40] - sake3 | Link:

A tak ,będzie powtórka z rozrywki.Dodatkowo malownicze widoczki ekologów polskich i niemieckich zwisających z drzew,przykuwających się do  kładzionych fundamentów,może będą pływać z transparentami po Odrze broniąc ją przed pogłębieniem. A jak będzie się suweren cieszył z podniesienia wieku emerytalnego,jak będzie garnął sie do pracy której za Balcerowicza nie będzie. No ale szparagi chyba nadal aktualne ?

Obrazek użytkownika u2

02-11-2022 [20:07] - u2 | Link:

szparagi chyba nadal aktualne ?

Trudno, aby nie były skoro Niemcy je uwielbiają :-)

Tyle że praca przy nich za ciężka i chytrzy Niemcy szukają frajerów :

https://www.prosenior24.pl/ofe...

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że warzywa te trzeba zbierać niezależnie od warunków atmosferycznych – a więc zarówno podczas trzydziestostopniowego upału, jak i ulewy. Dodatkowo na plantacjach rzadko przestrzegany jest ośmiogodzinny czas pracy – robotnicy zazwyczaj wykonują swoje obowiązki przez kilkanaście godzin na dobę. Co więcej, zbierając szparagi, przez większość czasu trzeba przebywać w pozycji schylonej lub kucać, a to znacznie obciąża kręgosłup i wymaga dużej wytrzymałości. Dlatego też większość zbieraczy narzeka na silne bóle kręgosłupa, a osoby, które cierpią na jego zwyrodnienia, powinny raczej z pomysłu wyjazdu do tego typu pracy zrezygnować. Kolejną kwestią wartą zaznaczenia jest to, że Polacy dorabiający sobie na plantacjach szparagów często zatrudniani są na czarno. Z jednej strony pozwala im to osiągnąć wyższy zarobek, ale z drugiej zwiększa ryzyko, że zostaną oszukani, a dodatkowo pozbawia ich ubezpieczenia zdrowotnego – a jego brak w razie jakiegokolwiek wypadku przy pracy może stanowić spory kłopot. Ponadto w wielu przypadkach zarobki uzależnione są od wyników – jeśli więc będziemy mieć gorszy dzień i zbierzemy mniej, to również nasza wypłata będzie niższa niż zwykle.

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2022 [08:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

"szparagi chyba nadal aktualne ? Trudno, aby nie były skoro Niemcy je uwielbiają :-) "

Szparagi są doskonałym przykładem w jaki sposób Kaczor i jego pismaki robią w balona swój przytępiały elektorat.
Otóż cena hurtowego skupu szparaga w Polsce w środku sezonu to trochę powyżej 1 Euro za kg, w tym samym czasie niemiecki plantator chce co najmniej około 10 Euro za kg.
Związki zawodowe w Niemczech i urzędy pracy oraz skarbówka ostatnimi czasy zaczęły pilnować rynek pracowników sezonowych i płacenie przez producentów niemieckich podatków.
W związku z tym hurtownicy niemieccy olewają własnych producentów bo wolą sprowadzić w większych ilościach szparagi z Polski. 
Na polach polskich pracownik dostaje ułamek tego co zarobiłby na polu niemieckim i w dodatku najczęściej nie jest, ani ubezpieczony, ani opodatkowany.
Ale wyborcy Kaczora uwierzyli że to wielki sukces polityki finansowej PiS.
Większość produkcji w Polsce już na polu jest sprzedawana za bezcen na rynek niemiecki, dla pisiorstwa to jest miarą pozycji polskiej gospodarki, pomimo tego że to nie polski producent, ani nie polski hurtownik zarabia na ponad pietnastokrotnej przebitce pomiędzy ceną na polskim polu, a ceną w niemieckim sklepie.

Obrazek użytkownika u2

03-11-2022 [11:55] - u2 | Link:

Na polach polskich pracownik dostaje ułamek tego co zarobiłby na polu niemieckim i w dodatku najczęściej nie jest, ani ubezpieczony, ani opodatkowany.

Na niemieckim rynku Polacken pracują na czarno, pisałem o tym, albo na "samozatrudnieniu", czyli śmieciówkach, bo Niemcy są chytrzy i nie chcą płacić socjalu dla Polacken, za to chętnie przyjęli milion nielegalnych imigrantów "lekarzy" i "inżynierów" wbrew polityce unijnej.

PS. Na polskim rynku wszyscy zawodowi rolnicy są ubezpieczeni. No i eksport szparagów jak widać jest opłacalny dla polskich farmerów, nawet "zdzichu" to przyznaje :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2022 [12:27] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Na polskim rynku wszyscy zawodowi rolnicy są ubezpieczeni."
Ale nie ich pracownicy sezonowi.

Obrazek użytkownika sake3

03-11-2022 [14:45] - sake3 | Link:

@wielkopolskizdzichu....To sie nazywa konkurencja proszę pana,te szparagi hodowane w Polsce Pan myśli kategoriami bęcwała Trzaskowskiego-po co  Polsce szparagi skoro rosną w Niemczech.Nie wiadomo co bardziej jednak opłacalne ,praca na miejscu czy na saksach mimo mniejszych w Polsce zarobków.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2022 [14:51] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jesteś pisiorze za głupi, by zrozumieć iż należy dążyć do tego by sprzedawać polski produkt na bogatych rynkach za pośrednictwem polskich handlowców, nawet korumpując miejscowych.
Metr handlu jest lepszy od 100 metrów roboty,  ale tego komuszy łeb pisiorski nie zrozumie.

Obrazek użytkownika sake3

03-11-2022 [12:04] - sake3 | Link:

@u2....Jak widać śniadolicy kandydaci na pracowników nie są frajerami tak jak Polacy i oszczędzają swoje cenne kręgosłupy. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2022 [09:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

"niemieckich zwisających z drzew,przykuwających się do  kładzionych fundamentów,może będą pływać z transparentami po Odrze broniąc ją przed pogłębieniem. "

Tak się składa pisiorze że po niemieckiej stronie żaden ekolog nie będzie musiał demonstrować. Wystarczy żeby Niemcy z założonymi rękoma spoglądali na polskie prace hydrotechniczne.
Jeśli przy niemieckim brzegu występuje ploso / głębizna/  , a na polskim odsypisko / wypłycenie/  to bez zbudowania ostróg przed plosem niemieckim prace pogłębiarskie  na brzegu polskim są o kant doopy roztrzaskać. A to dlatego że ostrogi na przeciwległym brzegu kierują nurt na odsypisko, i poprzez wymywanie rumoszu następuje pogłębienie i utrzymanie odpowiednich głębokości.
Czyli w odróżnieniu od pogłębiania torów  np. na Zalewie Szczecińskim, to na rzece w mniejszym lub większym stopniu meandrującej, Odra meandruje, tor kształtuje się głównie pracami brzegowymi, czyli budową wspomnianych ostróg i tam na obu brzegach!!!
Bez tego utrzymanie  głębokości nawigacyjnej bazując na pracach przy polskim brzegu Odry będzie bardzo drogą i niekończącą się historią. 

Obrazek użytkownika u2

03-11-2022 [11:58] - u2 | Link:

po niemieckiej stronie żaden ekolog nie będzie musiał demonstrować

Na razie widzę jakowąś akcję niemieckich oszołomów przyklejających się do obrazów w muzeach i galeriach sztuki i wylewających na nie jakieś ciecze. Co tam znowu im odbiło ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

03-11-2022 [12:15] - sake3 | Link:

@Wielkopolskizdzichu ......Pisiorko jesli łaska bo jestem kobietą i do mnie skierował pan swoje przemyslenia..Oczywiście,że prace przy polskim brzegu Odry będą drogą i niekończącą się historią,ale dlatego jak wszystko inne co jest polskie a więc obce i nienawistne dla takich jak pan.Mamy XXI wiek i najwyższy czas by dokonywać zmian,ulepszeń,udrożnień.Niemcy będą z założonymi rękami spoglądali na polskie prace hydrotechniczne? Ależ skąd -skierują sprawę do TSUE,bo przecież tylko Niemcom wolno w Europie robić co się podoba.Tylko Niemcom wolno się rozwijać,a Polska powinna znać swoje miejsce w szeregu w czym utwierdza nas takie typiszcze jak pan.