Putin palnął sobie w łeb

Włączenie do Rosji czterech obwodów ukraińskich ma, niezależnie od tragicznego obrazu całej tej wojny, charakter groteskowy. Samo „referendum”, przeprowadzone pod rosyjskimi bagnetami (raczej sztykami) było tylko nieudolną kopią sowieckich głosowań. Dochodzi do tego stan wojny, obejmujący anektowane tereny, które w każdej chwili mogą być zajęte przez przeciwnika i przed tym „zaborem i okupacją” Rosja będzie musiała bronić „rosyjskiej ziemi”. Ponadto nie całe wymienione obwody znajdują się w rosyjskich rękach, trzeba je zatem „wyzwolić z okupacji”.
Z chwilą włączenia do Rosji tych ziem pojawia się cały szereg problemów administracyjnych i finansowych. Dla celów propagandowych trzeba stworzyć pozory ładu i bezpieczeństwa i zapewnić lepsze warunki bytu materialnego. Jest to niezbędne szczególnie jako wzorzec dla następnych akcji, oczekuje bowiem na „powrót” do Rosji i Charków i „Odessa - matuszka”.
Możemy z góry założyć, że żadne z tych wymagań nie zostanie spełnione. Rosję nie stać na tego rodzaju wysiłek, i to nie tylko ze względów materialnych, brakuje jej przede wszystkim podstawowych zdolności organizacyjnych, co rzuca się oczy przy obserwacji działań wojennych.
A przecież to tylko część kłopotów i to nie największa, Ukraińcy nauczyli się jak stawić opór agresorowi. Będzie więc nie lada problem ze zwalczaniem ukraińskiego sprzeciwu w stosunku do rosyjskich władz. Z pewnością na początku będą to władze wojskowe, jednak kontynuacja asymilacji „noworosyjskich” ziem wymaga ustanowienia władz cywilnych, a nawet przeprowadzenia wyborów. Rysuje się zatem „wojna w wojnie” na nowym froncie podziemia czy partyzantki, ale też i oporu cywilnego. Jak na rosyjskie stosunki i tak obciążone wielkimi kłopotami, to nie lada wyzwanie.
W stosunkach międzynarodowych została stworzona nowa sytuacja, wymagająca zajęcia określonego stanowiska, przynajmniej przez te kraje i organizacje międzynarodowe, które mają jakieś kontakty z Rosją. Przede wszystkim już nie można udawać, że trzeba „konflikt” załatwić na drodze dyplomatycznej i dlatego strony powinny przystąpić niezwłocznie do negocjacji. Tu już nie ma co negocjować, Rosja anektowała znaczną część Ukrainy i można jedynie albo uznać ten stan, albo nie.
W powstałej sytuacji, mimo tragicznego charakteru zdarzeń, ten fakt ma wymiar karykaturalny, uznanie go na poważnie naraża autorów na śmieszność, czego politycy najbardziej się obawiają w stosunku do ich osób. Nie wyobrażam sobie, ażeby poza takimi krajami jak Korea płn. czy Syria, jakikolwiek inny kraj, choć trochę się szanujący, uznałby rosyjską aneksję.
W najlepszym dla Kremla przypadku po prostu nie wypowiadałby się na ten temat. Nie dotyczy to jednak krajów posiadających poważne kontakty i dotychczas objawiających sympatię w stosunku do Rosji.
Putin wprowadził je w duże kłopoty: uznanie jego parodii „powrotu” ziem do Rosji – jest niemożliwe, a to niezależnie od ewentualnych zastrzeżeń, niesie ze sobą konsekwencje we wzajemnych stosunkach.
Szczególnie drażliwa staje się pozycja Niemiec, najważniejszego sojusznika  rosyjskiego, z racji przynależności do UE i NATO nie mogą one akceptować jawnie grabieżczego wyczynu Putina, dla którego z kolei nie ma innego wyjścia jak tylko trzymać się tej linii postępowania pod grozą utraty nie tylko posady, ale i życia. Żeby pozbyć się kłopotów Niemcy nie mają wyboru, muszą usunąć swego przyjaciela z posady. Czy to się uda bez fizycznego zlikwidowania – raczej wątpliwe, Putin musi sobie zdawać sprawę o jaką stawkę toczy się walka.
Posunięcie z aneksją jest najwyraźniej dowodem na dramatyczne, a nawet rozpaczliwe położenie osobiste prezydenta Rosji, ale też i grona jego najbliższych współpracowników. Chcąc zaspokoić rosyjskie apetyty na sukces można było proces aneksji rozłożyć odpowiednio w czasie rezerwując sobie możliwość manewru w razie potrzeby. Widocznie w jego ocenie sytuacja wymusiła działanie bezwzględne nie bacząc na skutki.
Paradoksalnie, ale zarówno dla sojuszników Ukrainy, jak i rosyjskich zwolenników ekspansji, Putin stał się przeszkodą wymagającą jak najszybszego usunięcia. Rozegrał sprawę ukraińską, i nie tylko ją, w najgorszy sposób, doprowadzając do nieuchronnej klęski przy każdym możliwym obecnie rozwiązaniu.
Jeżeli nawet uda się uzyskać akceptację kilku krajów dla aneksji, zapewne za jakąś wysoką cenę, płatną chociażby w ropie czy gazie, to i tak nie poprawi to położenia Rosji w skali światowej. Przede wszystkim nie da się odtworzyć profitów materialnych i politycznych w Europie, a także odzyskać pozycji przetargowej w stosunku do Stanów Zjednoczonych.
Jest to oczywiście woda na chiński młyn, korzystający z rosyjskiej izolacji. Jakie z tego mogą być skutki, nie trudno sobie wyobrazić.
Chyba jednak rola chińskiego satelity Rosji nie odpowiada i wobec tego musi nastąpić duża zmiana w rosyjskiej polityce, już nie w interesie światowego pokoju i współistnienia, ale dla samej egzystencji Rosji.
W każdym wypadku nieuchronnie nastąpi znaczny spadek znaczenia Rosji na arenie międzynarodowej, a to musi wpłynąć na zmiany w stosunkach europejskich ze szczególnym uwzględnieniem tego co się stanie z obecną UE. Bez wsparcia rosyjskiego nie da się utrzymać niemieckiej hegemonii i trzeba szukać nowych rozwiązań.
Między innymi przed Polską stoi zadanie aktywnego działania w tym kierunku, a ostatnie wybory we Włoszech potwierdziły jaki to ma być kierunek.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-10-2022 [17:26] - Kaczysta | Link:

Rosja nie jest państwem, które posiada tajne służby, ale tajną służbą, która posiada państwo - twierdzi w weekendowym wydaniu dziennika "De Volkskrant" historyk Thomas von der Dunk.
Rosja nie jest państwem, ale syndykatem przestępczym
- ocenia historyk.

Publicysta wskazuje, że tajne służby nie tylko okradły swój kraj, ale także brutalną siłą okradają sąsiednie kraje i w ten sposób przekształciły państwo w syndykat przestępczy.

"Przy brutalnej aneksji terytorium Ukrainy w referendach w stalinowskim stylu, Putin łączy metody Hitlera w odniesieniu do Austrii i Czech Sudeckich" - napisał Von der Dun, dodając jednak, że Hitler nie rozpoczął wtedy jeszcze wojny, a Putin tak.

Obrazek użytkownika u2

03-10-2022 [17:50] - u2 | Link:

Rosja anektowała znaczną część Ukrainy i można jedynie albo uznać ten stan, albo nie.

Rosja przez wieki kradła ziemie sąsiadom. Na ukradzionych terenach ruscy przeprowadzali intensywną rusyfikację. Nieprzypadkowo Rosja jest największym terytorialnie krajem na świecie. Jednak również jest jednym z najbardziej zapóźnionych krajów pod względem stopy życiowej, również nieprzypadkowo. Zbliżająca się wojna światowa zapewne zmieni podziały terytorialne i przywróci suwerenność ludów na dalekim wschodzie.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

03-10-2022 [18:29] - RinoCeronte | Link:

Tak jak to zwykle oczekujemy od "wojen światowych".

Obrazek użytkownika u2

03-10-2022 [18:54] - u2 | Link:

Niedawno zamieściłem link do filmiku na YT, w którym Putler mówi, że świat bez Rosji nie powinien istnieć. Widać że to paranoik, który już dawno powinien przestać rządzić w raju krat, ale jak zwykle takie szumowiny wypływają w takich autorytarnych krajach na wierzch :-)

https://www.youtube.com/watch?...

Putin uderzy w Rosję
410,798 views Sep 27, 2022

Obrazek użytkownika Pers

03-10-2022 [19:00] - Pers | Link:

@u-bucik
A powiedz mi jakie to państwo jako jedyne w historii 2x użyło broni jądrowej zabijając setki tysięcy cywili?
 

Obrazek użytkownika u2

03-10-2022 [22:32] - u2 | Link:

Nie ściemniaj ścierwousz. Japończycy woleli się poddać USA, a nie Rosji, bo wiedzieli co ich czeka w razie niewoli u was kacapów :-)

PS. Do dzisiaj twoja kacapia okupuje bezprawnie Kuryle, ale wkrótce Japonia je odzyska.

Obrazek użytkownika Pers

04-10-2022 [04:21] - Pers | Link:

@u-bucik
Jak zwykle nie odpowiadasz na niewygodne pytanie tylko uprawiasz talmudyczną sofistykę.
To rodzinne?

Obrazek użytkownika tricolour

03-10-2022 [23:21] - tricolour | Link:

@Pers

Nie wiesz? Odpowiadam: USA użyło broni jądrowej przeciwko hitlerowcom z Japonii. Proste jak drut - przeciw hitlerowcom. To samo USA dało ruskim możliwośc prowadzenia wojny z hitlerowcami przez program Lend-Lease. Gdyby nie on, to by twój Putin hajlował dziś po niemiecku i wielbił Geobelsa.

I dlatego teraz zdychacie: bo nie będzie więcej LendLease dla ruskich tylko dla Ukrainy. Idzie zima - zaraz będziecie zdychać na mrozie w trampkach, bo buty ukradliście i przepiliście.

A teraz najważniejsze: to nie USA jest najgroźniejsze dla ruskich tylko sąsiedzi Putina, który już ostrzą sobie zęby na sowiecką padlinę. Tak, Pers, USA nie przypłyną i nie przylecą milionami kolonizować ZSRR. To Chiny wezmą miliard rowerów i hulajnog, bo mają blisko i po równym.

Obrazek użytkownika Pers

04-10-2022 [04:25] - Pers | Link:

@3kolorek
Następny talmudysta :))))
Zima to będzie śmierć dla Ukrainy.
Europa też nieźle dostanie po d...
Przydziałowy chrust już pozbierałeś?
Tylko nie kradnij z lasu!

Obrazek użytkownika tricolour

04-10-2022 [08:12] - tricolour | Link:

@Pers

Tobie się marzy śmierć Ukrainy. Gęba ci się śmiala do topienia Azowców. Na razie biedni, pijani rosjanie jadą w trampkach na pewną śmierć, ale nawet i oni są dla ciebie wyłącznie śmieciem.

Chrust? Gdy będzie potrzeba, to zetnę świerk. Mam tego na posesji na kilka lat...

Obrazek użytkownika Pers

04-10-2022 [08:17] - Pers | Link:

@3kolorek
//Chrust? Gdy będzie potrzeba, to zetnę świerk. Mam tego na posesji na kilka lat...//
Od kiedy Lasy Państwowe to twoja "posesja"?

Obrazek użytkownika J z L

04-10-2022 [09:52] - J z L | Link:

pam..pers
​ty ruski bucu
w lutym jak odbierałeś defiladę w Kijowie to był środek lata?

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika RinoCeronte

03-10-2022 [19:06] - RinoCeronte | Link:

Dzięki!  Niestety, ale najgorsze problemy sprawiają właśnie słynni paranoicy. Oszczędzę czasu na wyliczanie tej menażerii.

Obrazek użytkownika J z L

04-10-2022 [12:20] - J z L | Link:

temu ruskiemu kutasowi to już z rozpaczy łzy się po kociej dupie leją
Szmaciarz liczy na CUT
Ruski CUT

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-10-2022 [19:22] - Kaczysta | Link:

Irański dron Mohajer-6, który wpadł do Morza Czarnego, został przejęty przez ukraińskie wojsko
UAV był uzbrojony w bomby kierowane Qaem-1
To już 13 (udokumentowana)irańską maszyna stracona nad Ukraina od chwili wprowadzenia ich do walki
https://pbs.twimg.com/media/FeKBkmBXkAAbrnV?format=jpg&name=large

Obrazek użytkownika Kaczysta

03-10-2022 [20:15] - Kaczysta | Link:

Putin zwolnił dowódcę Zachodniego Okręgu Wojskowego, dając debilowi solidnego kopniaka w dupę.  Generała Aleksandra Żurawliowa zastąpi jeszcze większy debil generał  Roman Berdnikow.
Nic nowego

Obrazek użytkownika sake3

03-10-2022 [22:05] - sake3 | Link:

Putin jeszcze chyba nie zamierza sobie strzelać w łeb a na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.To nie jest żaden szaleniec działający na oślep i bez planu.Jeszcze nie czas odtrąbić koniec wojny. Rosja dysponuje supertorpedami Posejdon,które nazywają bronią zagłady.Są bardzo trudno wykrywalne przy wystrzeleniu bo emitują bardzo mało ciepła,i czujniki na podczerwień nie mogą ich namierzyć.Obecnie chyba są testowane na morzach arktycznych na okręcie podwodnym,,Bełgorod'' K329.Już rano tę wiadomośc podała ,,La Repubblica'' .Te superrakiety mogą wywoływać sztuczne tsunami i emitować opady radioaktywne unicestwiając miasta nadbrzeżne.Myślę,że należy bardzo ostroznie podchodzić do ocen przypuszczalnego zwycięstwa w tej wojnie

Obrazek użytkownika J z L

03-10-2022 [22:22] - J z L | Link:

Hitler sam sobie walnął w łeb
​Putinowi walną w łeb jego koledzy z branży

СЛАВА УКРАЇНІ ТА ЇЇ ВОЇНАМ!
Chwała Ukrainie
Chwała gierojom z Azow
Wieczną im Chwała
Śmierć polskojęzycznym rosyjskim żołdakom

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

04-10-2022 [16:18] - Siberian Husky Dog | Link:

Mieszkańcy obwodu ługańskiego
I wszyscy ci ludzie głosowali za przyłączeniem się do Rosji !!!!!
Wszyscy!!!
https://twitter.com/i/status/1577268482793648128