Kto skorzysta na wojnie?

Andrzej Owsiński
Kto skorzysta na wojnie?
Zaabsorbowanie wojną na Ukrainie znacznie przekracza jej rzeczywiste rozmiary, zamiast energicznie zadziałać w kierunku definitywnego wyperswadowania Rosji jej zaborczych zapędów, straszy się możliwością rozszerzenia konfliktu.
Putin wykorzystuje tchórzostwo zachodnich społeczeństw, perfidnie podsycane przez rozmaite rosyjskie agentury, dla stworzenia kapitulanckiej atmosfery i to w sytuacji ponoszonych przez Rosję porażek na froncie.
Ewentualne użycie broni nuklearnej na Ukrainie może, ale nie musi spowodować rezygnację z ukraińskiego oporu, daje natomiast powód do zastosowania innych aniżeli dotychczasowe sankcje metod karania Rosji, jak choćby cios odwetowy na wybrany punkt, ważny strategicznie.
Hałas, jaki wywołują rosyjskie pogróżki, jest sam w sobie celem, dąży do spotęgowania nastrojów paniki i szukania ratunku w negocjacjach. Ostatecznie zachodowi większy czy mniejszy zasięg rosyjskich wpływów we wschodniej Europie nie wadzi. Wprawdzie ryzyko realnego użycia sił masowej zagłady jest najwyżej pół na pół, ale dla tak małej sprawy nie warto nawet i takiego ryzyka podejmować. I o to tylko chodzi Putinowi, tym bardziej że takim rozumowaniem posługują się jego zachodni sojusznicy, czy wręcz agenci.
Za konfliktem rosyjsko ukraińskim kryją się jednak sprawy znacznie większej skali.
Po pierwsze: dla Niemiec – utrzymanie stanu równowagi w układzie z Rosją, polegającym na podporządkowaniu Kremlowi strefy buforowej złożonej z Ukrainy i Białorusi, zaś Niemcom – Polski, krajów bałtyckich, Rumunii, a nie wykluczone, że i Węgier. Stąd taka zawziętość w zwalczaniu wszelkich przejawów niezależności ze strony tych krajów.
Ten układ to nic nowego, szykowany był jeszcze za PRL, a szczególnie za rządów Rakowskiego z pogróżką „zaorania stoczni” włącznie. I dla Niemiec i dla Rosji była to znakomita okazja do wspólnego odegrania roli w rozgrywce światowej na zasadzie Orwellowskiej „trzeciej siły”. Swoisty bunt krajów szukających większego znaczenia aniżeli przypisane im zmową moskiewsko-berlińską niweczy możliwość zrealizowania tego planu.
Po drugie: jest w tym też i okazja do powrotu amerykańskiej obecności w Europie. Wymaga to jednak znacznie większego wysiłku aniżeli okazywana obecnie pomoc Ukrainie. Trzeba przede wszystkim stworzyć warunki dla uniezależnienia się krajów Europy środkowej od Niemiec, a to wymaga zarówno inwestycji jak i zorganizowania partnerstwa handlowego w miejsce choćby części obrotów z Niemcami.
Zachodzi obawa, że Bidenowi wystarczy porażka Putina i otwarcie możliwości na ewentualne partnerstwo rosyjskie, lub niemieckie, a może obu równocześnie. Należy mieć na uwadze, że partnerstwo rosyjskie dla USA, obok korzyści, niesie też ryzyko włączenia do nieuchronnego konfliktu rosyjsko-chińskiego nie tylko w odniesieniu do stanu posiadania na Syberii. W konsekwencji zarysowuje się powrót na drogę rosyjsko-niemiecką w nieco zmienionej formie.
Jak już o tym pisałem, w USA nie istnieje stały kanon imperialnej polityki, partnerów poszukuje się w zależności od preferencji rządzącej w określonym momencie frakcji. Jednakże dla Europy taki stan rzeczy oznacza kontynuowanie, może nawet z większym natężeniem, redukcji jej znaczenia we wszystkich istotnych elementach międzynarodowych stosunków, a szczególnie gospodarki, siły militarnej i wpływów politycznych.
Niebagatelny wpływ ma na ten stan totalny niewypał z aktualnym formowaniem UE. Podporządkowana Niemcom unijna gospodarka obsługuje głównie ich eksport, stanowiący 40% wartości niemieckiego PKB. Cały ten proces hamuje rozwój autonomicznej wytwórczości w krajach unijnych.
Polska jest tego klasycznym przykładem, ale też i inne kraje europejskie mają duży udział w niemieckim eksporcie. Nietrudno się zorientować kto zgarnia zyski z tego procederu, opisywałem to już na przykładzie polskich dostawców elementów składowych niemieckich produktów eksportowych. A przecież obok profitów finansowych ten stan wywołuje niemiecki dyktat polityczny.
Zadekretowana przez Niemcy jest też słabość militarna UE, mimo, że łączny jej budżet wojskowy przekracza 200 mld euro rocznie, to realnie ustępują Rosji, której budżet wojskowy jest poniżej 1/3 unijnego.
Sytuacja pod tym względem jest po prostu haniebna; związek łączący pół miliarda ludzi z dochodem niemal dziesięciokrotnie większym, trzęsie się ze strachu przed krajem stuczterdziestomilionowym, nie mogącym sobie poradzić z ubożuchną Ukrainą.
Politycznie, szczególnie po wyborach we Włoszech i wcześniejszej ucieczce brytyjskiej, UE jest skompromitowana i nie ma „twarzy” do występowania jako jedność.
Najgorszy z tego wszystkiego jest upadek moralny przez promocję destrukcji tradycyjnej europejskiej kultury, oferując w zamian totalny nihilizm i najprymitywniejszy styl życia dla „użycia”.
Obecną wojnę na Ukrainie można odczytać jako próbę utrzymania rozsypującego się układu niemiecko-rosyjskiego wspieranego przez znikczemniałą Francję. Utrzymanie go utoruje drogę nowej hegemonii, która nie musi używać siły militarnej do podbicia świata. Mimo pandemii, inflacji, recesji chiński eksport osiągnął w roku 2021 rekordowy wynik 3,36 biliona dolarów, przy dodatnim bilansie 676 mld dolarów. To są pieniądze, za które można w każdej chwili zdestabilizować gospodarkę każdego kraju mając jeszcze w zapasie ponad 3 bilionową rezerwę walutową, nie wspominając o utajnionych chińskich zapasach złota.
Istotne jest uzależnienie od Chin największej gospodarki świata – Stanów Zjednoczonych notujących w 2021 roku import w wysokości 578 mld dolarów przy eksporcie do Chin zaledwie 180 mld i to po wniesieniu jeszcze przez Trumpa ograniczeń importowych z tego kierunku, co daje deficyt 398 mld dolarów. Podobnie jest z UE przy imporcie 518 mld, eksport wynosi 310 mld, czyli bilans ujemny to 208 mld dolarów. Nawet ASEAN ma minus 89 mld, jedynie Niemcy i Rosja mają niewielkie nadwyżki, odpowiednio 5 i 11 mld dolarów.
Siedzimy zatem w chińskiej kieszeni i to, co oni z tym zrobią będzie zależało od uznania ich interesu, a nie prestiżowych preferencji, jak to ma miejsce w odniesieniu do Tajwanu. Z pewnością zareagują na próby zmniejszenia deficytu wymiany handlowej, a szczególnie redukcje chińskiego importu. Jak na razie mogą odnotować szczególnie imponujący sukces w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi po odejściu Trumpa.
Przy rozgrywce amerykańsko-chińskiej konflikt europejski jest nawet nie „małym piwem”, ale może decydować o naszym, polskim losie przynajmniej na najbliższe lata.
Co będzie dalej, trudno sobie wyobrazić, przy kontynuowaniu obecnego trendu coraz głębszego uzależniania Stanów Zjednoczonych od Chin może nastąpić przesunięcie ośrodka politycznego z Waszyngtonu do Pekinu, zależy to od wielu czynników, między innymi od rozwiązania układu europejskiego.
Można z uzasadnieniem narzekać na wiodącą rolę Stanów Zjednoczonych w światowej polityce, ale zastąpienie ich przez Chiny to już byłby świat Orwellowski, w którym zostalibyśmy unicestwieni.
W tej chwili realia są takie, że nie jest to tylko wymysł literacki dla postraszenia ludzi, ale perspektywa osadzona mocno w rzeczywistym świecie.
Obecny stan rozgrywki o światowe panowanie wymaga przede wszystkim indywidualności zdolnych do dostrzeżenia wagi zagrożeń, a przede wszystkim do podjęcia stosownych decyzji. Ludziom rządzącym zarówno w Europie jak i w Ameryce brakuje i jednego i drugiego. Stąd palącym problemem staje się potrzeba jak najszybszych zmian.
Dla Polski takim „palącym problemem” na dziś nie jest układ światowy, ale dręczący nas  spisek „szkopsko-kacapski”, który wprawdzie doskwiera całej Europie, ale Polskę szczególnie prześladuje. Zrzucenie tego ucisku jest dla nas najważniejsze, rezultat wojny na Ukrainie może stworzyć ku temu okazję, żeby tylko jej nie przegapić.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

01-10-2022 [17:30] - u2 | Link:

Kto skorzysta na wojnie?

Skorzysta ... wolny świat. Upadną kolosy na glinianych nogach. Ludzie zrozumieją, że nie wolno dawać rządzić paranoikom typu Putler, którzy zakładają, że ktoś chce świata bez Rosji, więc chcą zniszczyć ten świat :-)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

01-10-2022 [18:32] - Chatar Leon | Link:

Teraz nastąpi, w Niemczech i zapewne nie tylko, wysyp "zatroskanych o pokój ludzi w Europie" "przestraszonych wizją wojny atomowej" i "dających Putinowi szansę wyjścia z twarzą".

Obrazek użytkownika smieciu

01-10-2022 [19:55] - smieciu | Link:

Pewnie pojawią się ludzie z takimi propozycjami. Tylko czy... ktoś tu ma lepszy pomysł?
Konkretnie, proszę.
Mamy przykładowo nie chcieć pokoju z Putinem i przeć do wojny z nim czy jak?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

01-10-2022 [20:16] - Chatar Leon | Link:

"czy... ktoś tu ma lepszy pomysł? (...) Mamy przykładowo nie chcieć pokoju z Putinem i przeć do wojny z nim czy jak?"

"Miłująca pokój Rosja, racjonalne Niemcy kontra awanturniczy i nieodpowiedzialni podżegacze wojenni". Przekaz polegający na obracaniu kota do góry ogonem wygląda na naprawdę wytrawną, profesjonalną manipulację, Jako hobbystycznie zainteresowany tematem, doceniam. Ale Ty nie żaden agent jesteś, tylko maniak.

Obrazek użytkownika smieciu

01-10-2022 [22:15] - smieciu | Link:

@Chatar Leon
Widzisz. Zadałem konkretne, proste pytanie ale nie odpowiedziałeś. Nabijasz się czyichś propozycji uważając je za głupie. Dlaczego nie potrafisz przedstawić propozycji mądrych, uzasadnić dlaczego tamte są głupie?
Dlatego, musisz, typowo, skończyć swoją wypowiedź personalnymi oskarżeniami.
A ja z tego powodu muszę uznać że niestety poza pustym pokrzykiwaniem nie bardzo masz coś do powiedzenia.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

01-10-2022 [23:02] - Chatar Leon | Link:

@smieciu
1."Mamy przykładowo nie chcieć pokoju z Putinem i przeć do wojny z nim czy jak?"
Pytanie jest bez sensu. Chcemy pokoju i co? Ale akurat Putin pokoju nie chciał i nie tylko do wojny parł, ale tę wojnę wywołał.
2."Nabijasz się czyichś propozycji uważając je za głupie."
Bo propozycje zgody na kolejne akty agresji i kolejne aneksje (a do tego się toto sprowadza) są głupie. Prowadzą do kolejnych aktów agresji i kolejnych aneksji.
3. Dlatego, musisz, typowo, skończyć swoją wypowiedź personalnymi oskarżeniami.
To nie oskarżenie, tylko spostrzeżenie. Oczywiście, spostrzeżenie można uznać za personalne, bo maniactwo uprawiasz akurat Ty. Personalnie.
4. A ja z tego powodu muszę uznać że niestety poza pustym pokrzykiwaniem nie bardzo masz coś do powiedzenia.
No, jeśli musisz, to pewnie musisz. Skoro tak masz, to trudno mi się z tym spierać.
 

Obrazek użytkownika sake3

01-10-2022 [20:50] - sake3 | Link:

@smeciu.....Przecież Putin sam nie chce słyszeć o pokoju więc cóż dadzą nawet nasze projekty? Gdyby na początku nie miał by tylu obrońców takich jak Scholtz czy fircykowaty Macron,chwiejnej postawy Papieża Franciszka czy rzewnych listów intelektualistów może teraz byłyby podstawy do negocjacji .Putin po prostu okrzepł widząc te spolegliwe wygibasy i pokorne popiskiwanie. 

Obrazek użytkownika Pers

01-10-2022 [21:07] - Pers | Link:

@sake
//Przecież Putin sam nie chce słyszeć o pokoju//
Dlaczego tak bezczelnie kłamiesz @sake?
Pan Prezydent Putin powiedział wczoraj w przemówieniu:
"Wzywamy reżim kijowski do natychmiastowego wstrzymania ognia, wszelkich działań wojennych, wojny, którą rozpętali w 2014 roku i powrotu do stołu negocjacyjnego. Jesteśmy na to gotowi, niejednokrotnie zostało to powiedziane.
Tu masz całość  https://kurier-poranny.blogspo...

Pokoju nie chce zachód, mogę zacytować mnóstwo wypowiedzi czołowych polityków.
Ustalenia pokojowe w Stambule zostały storpedowane przez USA i WB.
Ukraina ma walczyć do ostatniego Ukraińca.

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [11:46] - sake3 | Link:

@Pers....No,no za bardzo już się Pan rozochocił w wyzywaniu mnie.A to kłamię,a to jestem bezczelna,a to moje miejsce w maglu.Taki jest mój ogląd sytuacji ,pan może mieć inny i ma inny,jednak ja panu nie ubliżam. Putin już się zaplątał w sieci różnych wypowiedzi a najlepiej się tego dowiedzieć z telewizji Rassija1.Tam takie tuzy jak Simonian,Sołowiow,Skabiejewa,Zacharowa w otoczeniu gości prezentują te pełne putinowskie ,,dążenia do negocjacji'' i ,,pragnienie pokoju''.Groźby pod adresem Polski,krajów bałtyckich latają po studio niczym gołębice ale nie mają bynajmniej w dzióbkach oliwnych gałązek.Na czym te negocjacje wg Putina miałyby polegać? Na pokazywaniu atomowego guzika i grożenie? No jeśli pan w to wierzy to pańska sprawa Faktycznie nader ciekawe i nowatorskie to spojrzenie Putina na negocjacje.

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2022 [12:05] - Pers | Link:

@sake
//Pers....No,no za bardzo już się Pan rozochocił w wyzywaniu mnie.A to kłamię,a to jestem bezczelna,a to moje miejsce w maglu.//
Stwierdzam tylko fakty, czy to się @sake podoba czy nie.
Zresztą udowodniłem ci bezczelne kłamstwo i podałem dowód.

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [13:11] - sake3 | Link:

@Pers.....No jasne,pan taki bojowy w stosunku do tych co raczej nie są skłonni do odwijania się.Przy panu Tezeuszu,czy Husky to pan taki grzeczniutki,ułozony niczym renifer i powściągliwy Nie ma to jak powalczyć z sake.

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2022 [13:40] - Pers | Link:

@sake
//Przy panu Tezeuszu,czy Husky to pan taki grzeczniutki,ułozony niczym renifer i powściągliwy Nie ma to jak powalczyć z sake.//
Mylisz się @sake
Po pierwsze jakakolwiek dyskusja z nimi jest bez sensu bo to dno i 5 metrów mułu.
A po drugie @admin szanowny i tak by mi nie puścił tego co bym chciał napisać.
Oni mogą pisać co chcą bo to "wieeeelcy blagerzy" NB :))

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [14:33] - sake3 | Link:

@Pers......Tak ,wiem ich pan też nie lubi  A kogo pan w ogóle lubi? Taki frustrat z pana? A mnie pan tak wychwalał że lubi ze mną dyskutować,a tu proszę.Jeszcz trochę a powróci pan do okreslenia mnie ,,ku...szcze''  jak onegdaj na Neonie. Az tak mnie pa zna?

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2022 [15:08] - Pers | Link:

@sake
//a powróci pan do okreslenia mnie ,,ku...szcze''  jak onegdaj na Neonie.//

Nigdy nigdzie cię tak nie nazwałem bo na to nie zasługujesz.
To było o @ujejskiej i zdaje się, że już  ci to tłumaczyłem :)

Obrazek użytkownika Ryan

02-10-2022 [12:22] - Ryan | Link:

sake3 

Proszę ważyć każde słowo skierowane do ruszkiewicza
Od piątku jest to już formalnie obywatel federacji rosyjskiej
A żydosowieci nie lubią krytyki

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [13:00] - sake3 | Link:

@Ryan.....Myslę,że nie muszę ważyć słów. Mam dzielną obstawę z dwu kotów i kot perski mi niegroźny.

Obrazek użytkownika u2

02-10-2022 [11:51] - u2 | Link:

//Przecież Putin sam nie chce słyszeć o pokoju//
Dlaczego tak bezczelnie kłamiesz @sake?

Nie ściemniaj ścierwousz. Wczoraj widziałem twojego firerka Putlerka na wiecu na Placu Czerwonym. Aż zionął jadem nienawiści do całego świata :-)

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2022 [12:06] - Pers | Link:

@u-bucik
//Wczoraj widziałem twojego firerka Putlerka na wiecu na Placu Czerwonym.//
Byłeś tam na spacerze z czerwoną szturmówką?

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [13:19] - sake3 | Link:

@u2....Pan @Pers nie znosi prawdy,działa na niego jak płachta na byka.Woli przepychanki słowne,ale tych unikam ,jestem na to za leniwa.Ale milo poczytac jak się na mnie wścieka. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-10-2022 [13:31] - Tezeusz | Link:

@sake3
Dyskusje z rusofilem zostawmy ABW..

Obrazek użytkownika Pers

02-10-2022 [13:36] - Pers | Link:

@sake
//Ale milo poczytac jak się na mnie wścieka.//

"Wściekać" się na ciebie @sake?
Jedynie politowanie i ironia.

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [14:27] - sake3 | Link:

@Pers.....Mów do mnie jeszcze.....

Obrazek użytkownika Tezeusz

02-10-2022 [13:29] - Tezeusz | Link:

@Rus..
Nie pan prezydent putin ( może tylko dla ciebie jak liżesz ) a bandyta karakan putler. Zbrodniarz wojenny...

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

02-10-2022 [13:34] - Siberian Husky Dog | Link:

Czy możesz sobie wyobrazić, jak obraźliwe jest dla Ukraińców, że to jest stado nieokrzesanych debili wystawione przeciwko Nim, a nie wojownicy?

https://pbs.twimg.com/media/Fd7Zj6bWABMFBu0?format=jpg&name=large

Obrazek użytkownika smieciu

01-10-2022 [22:27] - smieciu | Link:

@sake3
Skoro Putin nie chce słyszeć o pokoju to ...
No właśnie co? Może propozycja pokoju ze strony UE byłaby dobra, bo jest mu na złość?
A po drugie skoro nie chce pokoju to tym bardziej UE, Niemcy, ktokolwiek powinny wałkować temat pokoju. Krzyczeć: My chcemy pokoju z tobą Putin. Nie idź dalej tą drogą!
Po takiej deklaracji wszystko co zrobi Putin musi obrócić się przeciw niemu. Gdyż odrzuca szansę na wyjście z twarzą. Za to każda jego kolejna porażka będzie kosztowna w dwójnasób.

Putin po prostu okrzepł widząc te spolegliwe wygibasy i pokorne popiskiwanie. 
Chyba ci się coś pokręciło sake. Gdzie te pokorne popiskiwanie i dlaczego?

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2022 [12:58] - sake3 | Link:

@smeciu.....Pan nie słyszy tego pokornego popiskiwania? Ani skąd się wydobywa? W czwartek podczas uroczystości ,,1110 lat Guslar''pani Merkel powiedziała,że ,, w dłuższej perspektywie należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa razem z Rosją''.No własnie to Rosja będzie współdecydować o bezpieczeństwie Europy.Dobre,co? Z kim- zapewne z Niemcami i śmiesznym kogucikiem Macronem przy braku głosów innych państw. Jeszcze się ta wojna nie skończyła a pani Merkel już dązy do zaciesnienia stosunków z agresorem.To jak to nazwać panie smieciu? Niemiecki filozof Richard Precht proponuje państwom NATO inicjatywę,by dać Rosji gwarancję,że zawetują wstąpienie Ukrainy do NATO.To byłby wg niego grunt pod przyszłe rozmowy. Jakie rozmowy? Ano pewne takie by Ukraina oddała część swego terytorium i pozostała nadal w strefie wpływów Rosji czyli praktycznie pod okupacją.No tak,niezwykle hojna dla Ukrainy ta propozycja. Ciekawe czy jeśli do tych negocjacji dojdzie to Putin zobowiąże się do wyjścia wojska z Ukrainy i do zaprzestania gróźb użycia broni nuklearnej?.Jestem przekonana że nie zrobi tego,bo jemu wcale nie zależy na wyjściu z twarzą tylko o panowanie nad tchórzliwymi durniami.UE mówi językiem niemieckim więc nie ma potrzeby rozpatrywania nawet jej postawy.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

02-10-2022 [13:15] - Siberian Husky Dog | Link:

W ten sposób dzieci poznają bohaterów, którzy zdobyli osadę Kivsharivka w obwodzie charkowskim
https://twitter.com/i/status/1576529154698186752