Ukraina krajem bałtyckim!

Wreszcie zrozumiałem, po co jest przekop Mierzei Wiślanej. Niedawno napisałem notkę, w której pytałem, dlaczego w kwestii rozwoju żeglugi śródlądowej, czy też tworzenia, czy rozbudowywania, portów morskich w Polsce, najważniejszy jest Elbląg. Nikt mi na moje pytania i wątpliwości nie potrafił odpowiedzieć.

  Po prostu przekop nie ma ani ekonomicznego, ani militarnego znaczenia, bo nie ma żadnych analiz pokazujących jego sens. By rozwijać transport morski i rzeczny w Polsce, mamy do tego wiele innych, dużo lepszych miejsc. W tym artykule dobrze uzasadniony jest bezsens przekopu: PRZEKOP MIERZEI - przePiS na KATASTROFĘ.

  No to dlaczego władze Polski tak bardzo upadły się na ten przekop? Po co warto wywalić w błoto cztery miliardy złotych? Jedyny sens, jaki znalazłem to uznanie, że przekop to pisowski miś – celem są wybory i nastręczenie dla PiS-u elektoratu. Przekop nie ma sensu, ale to nasz patriotyczny obowiązek.

  Ale jednak znalazłem polityczny sens przekopu, który mnie przekonuje. Otóż chodzi o to, by oddać port w Elblągu Ukraińcom i dzięki temu uczynić Ukrainę krajem bałtyckim i wciągnąć ją do organizacji bałtyckich. To już zostało wymyślone w 2007 roku. Tu informacje z tego okresu: Ukraiński port w Elblągu? – cytuję istotne fragmenty:

„Deputowany Lwowskiej Rady Obwodowej, Ostap Kozak, zainicjował procedurę włączenia się Ukrainy do Konwencji Helsińskiej, o ochronie środowiska naturalnego Bałtyku. A po przekopaniu Mierzei Wiślanej, Ukraina zyska własny port morski na Bałtyku — Elbląg. Do tego, aby być uznanym za kraj w pełni bałtycki, Ukrainie brakować będzie tylko jednego — formalnego członkostwa w organizacji regionalnej współpracy Regionu Morza Bałtyckiego (...) Z propozycją stworzenia ukraińskiego kompleksu portowego w Elblągu zwrócił się, w listopadzie ub.r., prezydent tego miasta. Inwestycja miałaby wspierać rozwój eksportu z zachodniej Ukrainy do krajów skandynawskich.”

  A tu informacje z 2012 roku (czyli jeszcze sprzed 2014, gdy Rosja napadła na Ukrainę) – Kanał Z-Z:

„Szybkie zbudowanie kanału jest niezbędne dlatego, aby otwarcie ukraińskiego portu w Elblągu nastąpiło w planowanym terminie, czyli na wiosnę 2012 roku. (...) Koncepcja zaproponowana przez władzę Elbląga zakładała stworzenie w mieście i na terenie gminy Elbląg dość dużego, autonomicznego ukraińskiego terminala, wraz z ośrodkiem analitycznym – Ukraińskim Centrum Biznesu. Port nawiązał też ścisłą współpracę ze Związkiem Ukraińców w Polsce, jako że w ukraińskim kompleksie pracować będą głównie przedstawiciele licznie reprezentowanej w regionie elbląskim mniejszości ukraińskiej. (…) Z inicjatywy Elbląga Ukraińcy zainicjowali nawet procedurę dołączenia ich kraju do Konwencji Helsińskiej”

  Jeśli tak, to odwołuję wszystkie moje dotychczasowe wątpliwości co do sensu przekopu. Przekop ma głęboki sens polityczny, bo wzmacnia naszą przyjaźń z Ukrainą i pomaga we wciąganiu ich w struktury zachodniej polityki. Utworzenie ukraińskiego portu w Polsce wzmacnia polsko-ukraińską integrację. Elbląg jako port najmniej znaczący, niemający żadnych sensownych zastosowań biznesowych i militarnych dla Polski jest do tego idealny. Lepiej Ukraińcom oddać najgorsze miejsce, a nie najlepsze.

  Można przecież było oddać im jakieś miejsce w okolicach Gdańska czy Gdyni – ekonomicznie ma to wielokroć większy sens, bo wszystkie najlepsze drogi i lądowe, i rzeczne, z Odessy na Bałtyk, prowadzą do Gdańska. Więc Gdańsk jest dla nas cholernie ważny. Więc lepiej oddać Ukraińcom Elbląg, bo to będzie fajny gest przyjaźni, gest polityczny, który muszą docenić, a dla nas to nie ma znaczenia, bo w zasadzie oddajemy im coś, czego i tak wykorzystać nie damy rady. W zamian możemy oczekiwać uczynienia z Polski kraju czarnomorskiego i tego, by Ukraińcy dali nam jakieś miejsce nad Morzem Czarnym w okolicy Odessy, by tam wybudować polski port morski. Ziści się wtedy marzenie wielu Polaków, by Polska była od morza, do morza! Skończy się wojna, to na pewno nam coś oddadzą nad Morzem Czarnym.

  Przeczytajcie ten artykuł z 2009 roku: Zamiast w Elblągu, "Bałtycki port dla Ukrainy" może powstać w Trójmieście – taki fragment jest istotny:

„Rozpoczęta pod koniec 2007 roku inicjatywa „Bałtycka Ukraina” nie może być realizowana w elbląskim porcie, jak pierwotnie zakładano. To już jest pewne – wbrew uchwale poprzedniego rządu, kanał przez Mierzeję Wiślaną nie powstanie ani teraz, ani nawet za kilka lat. Rynek jednak nie znosi próżni – nie widząc możliwości współpracy z Elblągiem, ukraińscy partnerzy „Bałtyckiej Ukrainy” łaskawym okiem spoglądają na Gdańsk i Gdynię. Czy dojdzie do konkretnej współpracy Ukraińców z polskimi portami – to już zależy od samych portowców.”

  A zatem wtedy jeszcze losy "Bałtyckiej Ukrainy" się ważyły, rozważano oddanie im czegoś w Gdańsku lub w Gdyni. Ale rządy przejął PiS i wrócił do koncepcji oddania im mało znaczącego Elbląga! Bardzo mądra decyzja! I dlatego wybudowali przekop. On nadal nie ma ekonomicznego sensu dla nas, ale to już problem Ukraińców. Może dla nich ma sens? Niech sobie kombinują, a my skupimy się na Gdańsku i Gdyni.

  Oddajemy Ukrainie dużo broni, wspieramy ich materialnie, ślemy dużo pomocy, to i te cztery miliardy na przekop i tor wodny wyłuskaliśmy w geście dobrej woli. Powinni to docenić. W tym świetle uważam, że przekop ma sens, to dobra inwestycja, bo w przyjaźń z bratnim narodem należy inwestować, nawet ekonomicznie tracąc. Jak bym miał stary zdezelowany, nieużywany samochód, to bym bez oporów oddał go przyjacielowi, a nawet nowe opony bym dokupił.

  W Wikipedii jest nawet hasło „Bałtycka Ukraina”: – „koncepcja obecności gospodarczej, społecznej, politycznej i ekologicznej Ukrainy, zainicjowana w 2007 roku przez Zarząd Portu Morskiego w Elblągu przy współpracy z kijowskim tygodnikiem „Dzerkało Tyżnia”, Uniwersytetem Bałtyckim w Uppsali i samorządami zachodniej Ukrainy„
„Inicjatywa Bałtycka Ukraina przewiduje m.in.:

  • utworzenie ukraińskiego kompleksu portowego na terenie Portu Elbląg, w powiązaniu z budową Kanału przez Mierzeję Wiślaną
  • przystąpienie Ukrainy do Konwencji Helsińskiej
  • pomoc finansową wspólnoty międzynarodowej dla budowy oczyszczalni ścieków w tej części Ukrainy, która leży w zlewisku Bałtyku
  • współpracę zachodnioukraińskich miast i obwodów z Euroregionem Bałtyk„

  Taką inicjatywę wspieram i uważam za bardzo słuszną. Brawo PiS, że w to się włączył! Przekop ma sens polityczny i jest potrzebny. A to, że jest niechętny żeglarzom i nie ma dla nas żadnego sensu ekonomicznego, nie ma wielkiego znaczenia w tym kontekście. Więc niepotrzebnie byłem malkontentem. Szkoda, że nikt mi wtedy nie zwrócił na to uwagi.

Grzegorz GPS Świderski, t.me/gps65

PS. Notki powiązane:

Tagi: gps65, przekop, Ukraina, polityka, przyjaźń międzynarodowa. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

30-09-2022 [15:07] - Tezeusz | Link:

"Więc niepotrzebnie byłem malkontentem. Szkoda, że nikt mi wtedy nie zwrócił na to uwagi.'

Wszyscy zwracali uwagę ale autor miał to w głębokim poważaniu...delikatnie pisząc.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

30-09-2022 [16:01] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Nie. Nikt nie napisał, że przekop to polityczny podarunek dla Ukrainy. Dopiero w tej notce to wyjaśniłem — w poprzednich notkach komentatorzy tego też nie wiedzieli.

Obrazek użytkownika Tezeusz

30-09-2022 [16:15] - Tezeusz | Link:

@Grzegorz rus
"Nikt nie napisał, że przekop to polityczny podarunek dla Ukrainy"

To twoje zwidy czy jednak tylko skutek nadużywania....a może  jednak wynik osranych sowieckich agitek.. Faktycznie od nich można zgłupieć..

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

12-10-2022 [11:39] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Twoje prymitywne odzywki niczemu sensownemu nie służą. Co to kogo obchodzi, żeś cham?

Obrazek użytkownika sake3

23-10-2022 [16:39] - sake3 | Link:

@Grzegorz GPS........Ten ,,polityczny podarunek'' dla Ukrainy to przecież miał w swych projektach lata temu Eugenusz Kwiatkowski,bo to on pierwszy podjął temat przekopu.Nie sądzę,żeby wtedy nawet myślał o prezentach dla Ukrainy.Obecna ekipa po uznaniu przez ekspertów,że to dobry projekt zrealizowała po prostu jego marzenie.W funkcjonalność portu i Gdyni też nikt nie wierzył a jednak tak się stało.Opłacalność inwestycji nie liczy się zresztą po miesiącu.Naprawdę zależy tak Panu aby Polska nic nie miała? Portów,dróg,kolei ?,To co wolno jej wg Pana posiadać? 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

30-09-2022 [15:48] - Chatar Leon | Link:

I co to ma być? Jeśli ironia to nietrafiona.
Poza tym zbiór przypadkowych wyrwanych z kontekstu cytatów. Plus jakieś podlinkowane brednie na POziomie "opozycji", która nie chce pływać "pisowskim przekopem" a jutro pewnie nie będzie jeździć po "pisowskich drogach" i pić wody z "pisowskich rzek".

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

30-09-2022 [16:04] - Grzegorz GPS Św... | Link:

To wszystko są cytaty z oficjalnego portalu morskiego reprezentującego stanowisko władzy w Polsce. Jeśli uważasz, że to kłamstwa, to najpierw napisz, co konkretnie jest nieprawdą. Twierdzisz, że w ogóle nie istnieje inicjatywa "Bałtycka Ukraina"?

Obrazek użytkownika sake3

23-10-2022 [16:40] - sake3 | Link:

Kłamstwa to powinien Pan wykazać.Nie zrobił Pan tego jak dotąd.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

24-10-2022 [00:39] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Ja nikomu tu kłamstwa nie zarzucam, więc o co ci chodzi?

Obrazek użytkownika Tezeusz

30-09-2022 [17:09] - Tezeusz | Link:

Zgadnijcie co za oszolom to napisał "Celem Stanów Zjednoczonych jest ostateczne zniewolenie Unii Europejskiej."
Czujecie ten smród sowieckiego gooooowwwnnnaa ścierwoneonowego...
Starczy zajrzeć na ich strony internetowe, żeby zobaczyć jakie mendy i ścierwa rusofilowe tam się udzielają.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

19-10-2022 [00:25] - Grzegorz GPS Św... | Link:

To jakiś ideolog Kaczyńskiego napisał. Krasnodębski? 

Obrazek użytkownika Adam66

30-09-2022 [17:54] - Adam66 | Link:

@Autor  
Ale po co się rozdrabniać, przecież można iść na całość i oddać Ukraińcom wschodnią część Polski wzdłuż linii Sanu i Wisły.  Wtedy już żadnych kombinacji nie będzie trzeba robić, Ukraina BĘDZIE krajem bałtyckim.  A Polska w zasadzie już jest krajem czarnomorskim, przecież Ukraińcy oddali Polsce region doniecki.  

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

06-10-2022 [14:04] - Grzegorz GPS Św... | Link:

No to niech im PiS odda ten kawałek Polski. Jeśli oddaje Elbląg, to może oddać wszystko, co chce.

Obrazek użytkownika sake3

23-10-2022 [16:27] - sake3 | Link:

@rzegorz GPS........Dysponuje Pan jakimś wiarygodnymi informacjami lub dokumentami że port w Elblągu Polska oddaje komukowiek? Jak ? W dzierżawę,na własność? Jaki jeszcze kawałek chce Polska oddać? Proszę się z nami podzielić.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

24-10-2022 [00:36] - Grzegorz GPS Św... | Link:

No przecież w notce są wymienione wiarygodnie informacji i odnośniki do nich.

Obrazek użytkownika spike

30-09-2022 [20:51] - spike | Link:

Ja tam nie słyszałem o jakimś darowaniu czegokolwiek Ukrainie, a że będzie mogła korzystać z przekopu, to dla Polski PLUS, gdzieś czytałem, że Węgry wykupiły, czy wydzierżawiły teren na swój port na Morzy Śródziemnym.

Twój problem Grzesiu jest taki, że wielu ci pisało, w tym ja, byś nie wieszał psów na przekopie, bo niewiele o nim wiesz, sens jego budowy okaże się po czasie, podobnie było z peronem we Włoszczowie, była podobna histeria, a się okazało, że była słuszna i trafna decyzja.

Parafrazując znane przysłowie "nie wieszaj psów na czymkolwiek, przed zachodem Słońca".

Obrazek użytkownika Adam66

30-09-2022 [22:43] - Adam66 | Link:

@spike
Nie obserwowałem tematu pozytywnych aspektów budowy peronu we Włoszczowie, czy mógłbyś rozwinąć albo wskazać adres do rozwinięcia tego tematu ?  Z góry zaznaczam, że nie kwestionuję niczego, po prostu chciałbym się trochę więcej na ten temat dowiedzieć, a mam w tej chwili remont w domu i nie za dużo czasu na poszukiwania informacji.

Obrazek użytkownika spike

01-10-2022 [18:09] - spike | Link:

Dokładnie to była budowa, a okazjonalny remont i dostosowanie istniejącego peronu, a remontowana była linia kolejowa, więc nadarzyła się okazja, zrobić to niskim kosztem, mieszkańcom "otworzyć drogę a Polskę". Cała lewacka opozycja wyła, że to wyrzucenie pieniędzy w błoto, nikomu nie potrzebne, jak tu bolszewik Jabe i jemu podobni.

w Google wrzucić - "peron we Włoszczowie" i się dowiesz.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

23-10-2022 [14:56] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Peron we Włoszczowej, to był przystanek w miejscu, w którym od dawna trwał intensywny ruch pociągów. Chodziło tylko o to, by pociągi się tam zatrzymywały. W Elblągu nie trwa żaden intensywny ruch statków, tamtejszy port stoi bezczynny i niszczeje. Bo się nie opłaca. Jeśli nie opłaca się tam port rzeczny dla statków z zanurzeniem 2 m, to tym bardziej nie opłaca się w takim miejscu mały port morski dla statków z zanurzeniem 5 m. To tak jakby do miejscowości odległej od linii kolejowej, w której istnieje przystanek dla dyliżansów doprowadzić tory kolejki wąskotorowej. I dyliżansy, i kolej wąskotorowa już się nie opłacają. Ale można by takie tory doprowadzić, by właściciel tej stacji dyliżansów dostał legitymację kolejarza, jeśli taka legitymacja dawałaby mu jakieś przywileje polityczne i dzięki temu powiększałby pulę głosów tego co tory doprowadził w jakiejś kolejarskiej organizacji. 

Obrazek użytkownika sake3

23-10-2022 [16:45] - sake3 | Link:

Przecież w planach jest przebudowa portu w Elblągu To było już dawno podane do wiadomości.Ja rozumiem nawet że rolą opozycji jest obrzydzanie rywali przed wyborami,ale niech Pan to przynajmniej robi umiejętnie a nie tak nachalnie.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

24-10-2022 [00:37] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Ale taki port się nie opłaca niezależnie od tego jak się go rozbuduje.

Obrazek użytkownika Jabe

30-09-2022 [23:01] - Jabe | Link:

Słuszna była, bo była pisowa, chyba tylko dlatego.

Obrazek użytkownika spike

01-10-2022 [18:14] - spike | Link:

Widać lewakom jak ty, honor jest nieznany, ale mimo to znalazł się jeden lewak, co to publicznie przed kamerami przeprosił posła śp. Gosiewskiego za swoje zachowanie, jak ten ten pomysł urealnił, widziałem i słyszałem, jeden z całej waszej watahy.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

01-10-2022 [04:39] - Kazimierz Kozio... | Link:

ta na czerwono wyznaczona linia sródlądowej drogi wodnej to tylko dowód na to że projektować każdy może troche lepiej - trochę gorzej. poważne projekty osuszenia morza śródziemnego też istnieją co nie znaczy że znajdą się frajerzy żeby utopić fortunę w podobne fantasmagorie. nie wprzęgajmy polityki na siłę tam gdzie jej nie ma. przekop mierzei będzie deficytowy ale trzeba było o tym zawsze mówić otwarcie. ja w przeciwieństwie do autora popieram ten projekt mimo że trzeba będzie do niego dokładać z budżetu tak jak do utrzymania dróg publicznych. prawdziwie utopione pieniądze są choćby w murze białoruskim

Obrazek użytkownika Jabe

01-10-2022 [06:16] - Jabe | Link:

Przekop będzie deficytowy, więc nie ma sensu gos­podarczego. W przeciwnym razie opłaty za przepłynięcie pozwoliły­by go utrzymać. Polityki zaś „nie wprzęgajmy”, choć jest to cel oczywisty. To Pańskie poparcie jest nie­racjonalne.

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

21-10-2022 [01:58] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Drogi publiczne przynoszą zyski — nie tylko prywatnym przedsiębiorcom, którzy nimi jeżdżą, ale też państwu, które za nie zapłaciło, obrabiając tych przedsiębiorców. Państwu się opłaca, bo jeszcze bardziej tych przedsiębiorców obrabia, bo ściąga z nich podatki. Przekop nie tylko jest deficytowy, ale nawet w podatkach się nie zwróci. Przekop ma tylko i wyłącznie znaczenie polityczne — po pierwsze jako napędzanie elektoratu dla PiS-u, a po drugie można go wykorzystać jako podarunek dla Ukrainy, by została państwem bałtyckim. To pierwsze zastosowanie już przynosi korzyści, a czy to drugie przyniesie, to się w ciągu kilku lat okaże. 

Obrazek użytkownika Kocur1

01-10-2022 [18:23] - Kocur1 | Link:

Dobrze, ze glupota nie jest zarazliwa poprzez kontakt:)