Polska inicjatorem wprowadzenia przez UE maksymalnych...

Polska inicjatorem wprowadzenia przez UE maksymalnych cen na gaz

1. Wczoraj w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Unii Europejskiej, w tym przypadku ministrów ds. energii, Polskę reprezentowała minister klimatu i ochrony środowiska Anna Moskwa.
Przedmiotem obrad było unijne rozporządzenie dotyczące ograniczenia zużycia energii elektrycznej w poszczególnych krajach członkowskich, przy czym Polska zgłosiła do niego zastrzeżenia dotyczące wprowadzenia obligatoryjności, oraz jednolitych wiążących celów redukcji dla krajów członkowskich.
Minister Moskwa podkreślała, że każdy kraj powinien samodzielnie decydować w jakim zakresie wprowadza oszczędności zużycia energii i przy pomocy jakich instrumentów, chce to osiągnąć.
Jak podkreśliła nie potrzebujemy w tym zakresie odgórnych i przymusowych nakazów, sami możemy decydować jakie rozwiązania jesteśmy w stanie wprowadzić, aby oszczędnie gospodarować zasobami energii elektrycznej.

2. Zwróciła także uwagę, że właśnie dzień wcześniej, polski Sejm prawie jednomyślnie przyjął ustawę zamrażającą ceny energii na poziomie z roku 2022 na rok następny dla gospodarstw domowych.
Podstawowy limit zużycia energii elektrycznej gwarantujący rozliczenie z dostawcą po obecnych cenach, ustanowiono na poziomie 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw osób niepełnosprawnych ten limit ma wynieść 2600 kWh, a dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci, a także gospodarstw domowych rolników na poziomie 3000 kWh.        
Co więcej wprowadzono mechanizmy zachęcające do oszczędności w zużyciu energii, jeżeli gospodarstw domowe zużyje przynajmniej o 10% energii mniej, niż w roku ubiegłym jej cena zostanie obniżona także o 10%.
Trwa w Polsce także debata dotycząca wprowadzenia opodatkowania nadzwyczajnych zysków związanych ze wzrostem cen nośników energii, przy czym ma to dotyczyć nie tylko sektora energetycznego ale wszystkich dużych firm (zatrudniających powyżej 250 pracowników i o obrotach powyżej 50 mln euro).
Mimo zastrzeżeń zgłoszonych przez Polskę i kilka innych krajów wspomniane  rozporządzenie zostanie zapewne przyjęte w głosowaniu pisemnym, ponieważ opowiada się za nim ponad 55% krajów reprezentujących ponad 65% ludności UE (tzw. podwójna większość).
 
3. Ale największą cześć obrad zajął problem wprowadzenia maksymalnych cen gazu na rynku hurtowym w krajach UE (a więc nie tylko tego importowanego), w tym także tego ciągle sprowadzanego przez niektóre kraje UE z Rosji.
W tej sprawie wcześniej list do Komisji Europejskiej podpisali ministrowie ds. energii aż 15 krajów członkowskich, oprócz Polski także Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.
Komisja mimo tego, nie umieściła tej sprawy na agendzie obrad ale 4 kraje w tym Polska, doprowadziły jednak do tego, że dyskusja na ten temat się odbyła, co więcej na następnym posiedzeniu Rady 13 października, ma być przygotowane rozporządzenie i jest w tej sprawie tzw. podwójna większość, gdyby miało dojść do głosowania.
 
4. Zdaniem krajów domagających się wprowadzenia limitowania cen na hurtowym rynku gazu jest to jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presje inflacyjną (wzrost cen surowców energetycznych w tym w szczególności gazu odpowiada za ponad 2/3 inflacji w poszczególnych krajach).
Zdaniem ministrów tych krajów wprowadzenie takiego rozwiązania można zaprojektować w ten sposób aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw (właśnie w tej sprawie są największe obawy niektórych krajów), a także swobodny przepływ gazu pomiędzy poszczególnymi krajami w UE).
Jeżeli Polsce jako inicjatorowi tego przedsięwzięcia, udałoby się je tak przeprowadzić, że stosowne rozporządzenie w tej sprawie zostanie przyjęte jeszcze w październiku, to będzie to duży sukces minister ds. klimatu i środowiska Anny Moskwy, a jeden z ważnych czynników powodujących wzrost inflacji we wszystkich krajach UE, zostanie poważnie ograniczony.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

01-10-2022 [08:35] - Pers | Link:

//Polska inicjatorem wprowadzenia przez UE maksymalnych cen na gaz//
A jak to się ma do ukochanego przez was "wolnego rynku"?
Wracamy do bolszewickich metod?

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-10-2022 [11:10] - Tezeusz | Link:

@ Ruszkiewicz
Stań przed lustrem i to powtórz :
"Wracamy do bolszewickich metod?"
Ty nie wracasz ty je stosujesz w swoich agitkach..

Obrazek użytkownika Pers

01-10-2022 [11:20] - Pers | Link:

@ścierwousz
Uspokój się, weź stoperan...
Wyjdź na klatkę schodową, może uratujesz jakiegoś sąsiada z kowidem?
Zrób coś pożytecznego.

A tutaj notka dla ciebie jak byś się nudził  https://kurier-poranny.blogspo...
Prosto z "kosmosu" :)))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-10-2022 [12:59] - Tezeusz | Link:

@Rus..gówno
liż dalej szybę na NB może zmądrzejesz ! może ? i nie obrażaj wulgarnie blogerów z NB dowody ? A jak smakował plaskacz od @ Zawiszy za kłamstwa i agitki moskwy ?
""Zawisza#Jarek Ruszkiewicz SL
Ile razy to już Pieskow zrobił cię w balona, a ty nadal wiernie przy nim stoisz, tak wiernie jak u tych od Sakiewicza, bez których dnia nie przeżyjesz. Co chwila przynosisz tu wieści, co to oni zrobili jakby kogoś to interesowało. Żyją sobie, to Bóg z nimi. Ale ty byś dnia bez nich nie przeżył.
Jak wygląda ta twoja "konająca Ukraina" i nieudana kontrofensywa o której ostatnio tak barwnie pisałeś? Nie budzi to w tobie refleksji, że bycie papugą Pieskowa to jednak nie najlepsze źródło wiedzy?
I jak tam z synami dwóch "bohaterów z bunkra"? Ruszyli wspierać Rosję na froncie, czy jak wielu młodych Rosjan o odpowiednim statusie materialnym, wieję, by nie wypełnić patriotycznego obowiązku?"

Piękny plaskacz ! piękny .hahahahhahaha

Obrazek użytkownika J z L

01-10-2022 [13:11] - J z L | Link:

Poczta dla pam..persa
Лиман - це Україна!

https://twitter.com/i/status/1576155542942527489

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-10-2022 [13:21] - Tezeusz | Link:

@Rus..gówno
"A tutaj notka dla ciebie jak byś się nudził 
Prosto z "kosmosu" :))))"

Dzięki za link wysłałem jak zwykle.. Cieszysz się.
Fajnie, że zamiesciłeś całe przemówienie osranego bandyty karakana putlerka w Scierwoneonku.. Fajnie !. Komentarze do tej agitki zamieściłem jak zwykle. Zadowolony ?
"Nasze" "wolne media" oczywiście nie przedstawią treści całego przemówienia Putina, zdowalając się jakimiś wyrwanymi z kotekstu, zmanipulowanymi wrzutkami. Znowu musi zrobić to NEon24 bo jakby nie było na naszych oczach dzieje się Historia..."

Mocne a co na to fachowcy ! Kiedy Scierwoneonek pójdzie tam gdzie Ukraina posyła bandytów putlerka...
 

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-10-2022 [14:08] - Tezeusz | Link:

Gdzie masz bloga ? kłamco gdzie ?

Obrazek użytkownika u2

01-10-2022 [08:37] - u2 | Link:

15 krajów członkowskich, oprócz Polski także Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

Nie widać m.in. Niemiec i Holandii.

Obrazek użytkownika Jabe

01-10-2022 [08:42] - Jabe | Link:

Administracyjne fałszowanie cen zo­stało prze­testowane w PRL... i We­nezueli.

Obrazek użytkownika u2

01-10-2022 [11:47] - u2 | Link:

Administracyjne fałszowanie cen

Dolicz do tego jeszcze unijne ETS, czyli urzędową spekulację.

Obrazek użytkownika Jabe

01-10-2022 [12:14] - Jabe | Link:

Nie, spekulację zwalczano.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

01-10-2022 [10:57] - Zbyszek_S | Link:

Rozwiązanie połowiczne, ale ciekawe, bo... UE jest IMPORTEREM dobra, na którego cenę chce ograniczyć.
Jeśli gazu zabraknie, to będzie znaczyć, że cena maksymalna okazała się za niska, bo nikt nie będzie oferował gazu poniżej kosztów.
Jeśli gazu wystarczy, to będzie znaczyć, na giełdzie gazu nie miała miejsca konkurencja rynkowa, bo taka sprowadza ceny dostawców, do możliwie najniższych.

Poprawne rozwiązanie, wobec - jak się wydaje - spekulacyjnego i sztucznego zawyżenia cen, byłoby przejście na dwustronne kontrakty gazowe, w których z jednej strony nabywcą jest UE jako taka, a nie pojedyncze kraje, z drugiej dostawca gazu. Wówczas UE agregowałaby zapotrzebowanie gazu z krajów członkowskich i rozmawiałaby z dostawcą z pozycji ogromnego odbiorcy, co daje rozmaite korzyści. Aktualnie Norwegia - największy dostawca gazu do UE, pobiera wielokrotnie większe opłaty za gaz niż półtora roku temu, po czemu z pkt widzenia Norwegii i UE nie ma podstaw. Podobnie sprawy się mają z pozostałymi dostawcami, z tym, że do obrotu gazem UE dopuściła takie podmioty jak zamorskie banki, które mogą kupować i sprzedawać gaz dla Europy, co łatwo rodzi okazje do nadużyć kosztem Europejczyków.