Co nam mówią "kamienie głodu"?

  Dwa dni temu serwisy informacyjne obiegła wieść: rzeki w  Zachodniej Europie odsłoniły "kamienie głodu".  Czytamy {TUTAJ}:

"Europa zmaga się z historyczną suszą, a poziom rzek w Europie jest alarmująco niski. W wielu miejscach na naszym kontynencie wyłoniły się tzw. "kamienie głodu". Widnieją na nich makabryczne wręcz ostrzeżenia, np. "Wenn du mich siehst, dann weine", czyli "Jeśli mnie widzisz, płacz". (...) Taki kamień pojawił się na brzegu Łaby, a powyższy napis został wyryty, żeby przestrzec następne pokolenia przed suszami, które doprowadzają do drastycznego zmniejszenia plonów, co w konsekwencji doprowadza do głodu. Inskrypcja pochodzi z 1616 roku. (...) "Kamienie głodu" są używane jako "hydrologiczne punkty orientacyjne". Były one osadzane w rzece podczas suszy, aby oznaczyć poziom wody jako ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń, że będą borykać się z problemem głodu, jeśli woda ponownie spadnie do tego poziomu.
W artykule naukowym z 2013 roku naukowcy napisali "Napisy ostrzegają przed konsekwencjami suszy. Stwierdzono w nich, że susza przynosiła złe zbiory, brak żywności, wysokie ceny i głód".

  W Niemczech i Czechach znaleziono wiele takich kamieni.  W angielskiej Wikipedii jest obszerny artykuł im poświęcony {TUTAJ}.  Wylicza on znane kamienie umieszczone w Łabie, Renie, a nawet w Dunaju od XV do XXI wieku.  W blogosferze te informacje nie wywołały echa.  Znalazłam tylko jedną notkę na ten temat w Salonie24.  Napisał ja bloger Rk1 {TUTAJ}.  Stwierdzil on:

  "Więcej takich kamieni wymienia angielskojezyczna wikipedia,
a także lata, w których się odsłaniały. A odsłaniały się i w obecnie
i w XX wieku, i w XIX, i w XVII, i w XVII.. i to dość często,
mniej lub bardziej regularnie.. (...) w XIX wieku, w XVIII wieku i wcześniej?! no jakże to tak!?
Kogo one wtedy wołały, jak one w ogóle śmiały kogokolwiek wołać?
Przecież wtedy nie było przemysła, ceodwa, globcia i klimata!".

  Ta ironiczna uwaga jest słuszna.  Owe kamienie mówią nam, że klęski suszy [na przemian z powodziami] występowały, występują i będą występować zawsze.  Obecna histeria na temat klimatu nie ma sensu.  Nie ma co walczyć ze "zmianami klimatu".  Można co najwyżej przystosowywać się do nich oraz ograniczać ich ujemne skutki.  Zastanawiałam się, czy "kamienie głodu" były też w Polsce.  Nie znalazłam żadnych informacji na ten temat.  Dowiedziałam się za to, że w 2015 roku poziom Wisły obniżył się na tyle, że odsłonięta została barka wypełniona rzeźbami zrabowanymi w Warszawie przez Szwedów podczas "potopu" {TUTAJ}.  Spełniły więc one rolę "kamieni głodu".

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-08-2022 [21:46] - Kaczysta | Link:

Co na to Greta?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-08-2022 [23:07] - RinoCeronte | Link:

Greta aktualnie zapisała się na  busines study and french language, ale chętnie odpowie...

Obrazek użytkownika u2

18-08-2022 [22:01] - u2 | Link:

odsłonięta została barka wypełniona rzeźbami zrabowanymi w Warszawie przez Szwedów

Dzisiaj ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego oraz Pałacu Brühla w Warszawie. Okazuje sie, że teren tych pałaców może skrywać wiele tajemnic, które będą odkrywane w miarę przygotowywania placu budowy. Już odkryto tajemny korytarz z pałacu Brühla za pomocą specjalnego tomografu geologicznego.

Obrazek użytkownika danuta

18-08-2022 [23:53] - danuta | Link:

"Kamienie głodu" niewątpliwie pokazują nam poziomy graniczne rzek, oznaczające katastrofalną suszę w czasach, kiedy żaden zwyrodnialec nie był w stanie sterować chmurami deszczowymi. Dziś oznaczać to może dowolną ingerencję zwyrodnialca, możliwą do wyeliminowania tylko wraz ze zwyrodnialcem. Niezorientowanym przypominam piękną pogodę w Moskwie każdego 9 maja.

Obrazek użytkownika u2

19-08-2022 [06:53] - u2 | Link:

żaden zwyrodnialec nie był w stanie sterować chmurami deszczowymi

Bez przesadyzmu, można również wywoływać deszcze. Robią to w Dubaju, ale również w USA za pomocą jodku srebra. To są proste sprawy.

https://toteraz.pl/jak-sztuczn...

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2022 [09:33] - Jabe | Link:

U nas głodu nie będzie, bo mamy Kurskiego.

Obrazek użytkownika Es

20-08-2022 [12:27] - Es | Link:

Niewątpliwie przypominają nam, żebyśmy przestali być takimi głupkami i wbrew obiegowej opinii zaczęli jednak z historii czegoś się uczyć. A taki kamień akurat z 1616 roku to jestem pewien,że to przestroga opatrzności przed życiem beztroskim i zupełnie nieekologicznym, no i wskazówka zarazem, że ludzie wiatraki powinni budować. Więcej wiatraków, żeby zięmię od nieszczęść ocalić.
No bo w jaki sposób głupie ludzie aż do feralnej daty energię pozyskiwali. A to las wyrąbywali, ato jakąś fosę smołą zalewali by ją podpalić, a to jakąś czarownicę spalili, albo oponę, a to jeszcze inne mało ekologiczne głupoty wymyślali, żeby zalewajkę ugotować. No słabe to było takie, że aż rzeki wysychały i trzeba było jakoś temu zaradzić. 
Czytałem kiedyś dawno temu książkę taką, że wtedy jacyś mądrzy ludzie tak uradzili. No i te wiatraki budowali. Ale znalazł się taki jeden malkontent, co zaczął wszędzie opowiadać, że boi się łba za okno wystawić w obawie, że jakieś akurat przelatujące z furkotem skrzydło mu go odetnie. No i oświadczył, że będzie te stwory zwalczał. Z kiepskiej strony niedojda się za to zabrał bo nim zdążył z jednym się rozprawić to dwa albo więcej mu pod nosem wystawiali i w końcu nic z jego zamiarów nie wyszło. Naraził się przy tym na kpiny  i docinki niewybredne. A najgorszy to był jego pomocnik co sam hybrydą jeżdżąc ciągle mu dizla wypominał i marudził aby przestał robić z siebie idiotę dżgając kijem maszyny, co postęp i ekologię zapewniają. No i dał se chłopina spokój. Jakoś tę ekologię przetrawił, dzięki czemu aż do niedawna czysto na ziemi było. I ten kamień to memento takie.
PS Serio to sam do off grida się przymierzam.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-08-2022 [13:22] - Czesław2 | Link:

Akumulatory powodują, że impreza nigdy się nie zwróci. Natomiast do on grida musi być sieć. Jak nie kijem, to motyka.