Moja Ojczyzna to nie dupa Putina

Jurij Szewczuk, 65-letni lider znanego rosyjskiego zespołu rockowego DDT, należy do ścisłego grona tych artystów, którzy mają 100-proc. rozpoznawalność w Rosji. Każdy dorosły Rosjanin jest w stanie zanucić co najmniej jedną z jego piosenek. Na scenie jest od początku lat 80., śpiewa m.in. o miłości, wojnie i ojczyźnie
18 maja rosyjski zespół rockowy DDT zagrał koncert w wypełnionej po brzegi hali widowiskowo-sportowej w Ufie, mieście położonym na zachód od Uralu. Na ten występ przyszło prawie dziesięć tysięcy fanów, którzy czekali na niego z niecierpliwością. DDT to legenda rosyjskiego rocka, a lider grupy i autor tekstów Jurij Szewczuk jest jedną z najwybitniejszych gwiazd rocka w tym kraju.
Szewczuk jest w Ufie szczególnie popularny: tu się wychował, tu napisał swoje pierwsze piosenki i tu w 1981 roku powstał DDT; zespół, którego brzmienie dla wielu najpierw zapowiadało epokę pierestrojki, a potem jej towarzyszyło.

Potępia wojnę i od lat znajduje się na celowniku służb. 
Legendarny rosyjski muzyk rockowy skazany za to, że powiedział, że ojczyzna to nie dupa prezydenta, która musi być nawilżana i całowana

Reżimowy sąd w rosyjskim Baszkortostanie skazał na grzywnę legendarnego w Rosji i krajach b. ZSRS muzyka rockowego Jurija Szewczuka, lidera grupy DDT, za słowa wypowiedziane podczas jednego z koncertów wiosną.
                                
Szewczuk zawsze angażował się przeciwko władzy, na przykład w różnych opozycyjnych protestach. Po rozpoczęciu obecnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę podczas koncertów nie ukrywał swojego sprzeciwu wobec inwazji. Fani często wznosili antywojenne hasła. Nagrał także piosenkę antywojenną „Nie strzelajcie”.
Podczas jednego z koncertów w Ufie w hali, przed 8 tysiącami widzów, powiedział:

– Ojczyzna, moi przyjaciele, to nie dupa prezydenta, która musi być nawilżana i całowana cały czas. Ojczyzna to zubożała babuszka na stacji kolejowej, sprzedająca ziemniaki.
Sprzeciwił się przy tym wojnie, o którą obarczył Putina.
 Strasznie boli dusza. Jesteśmy przeciwni wojnie, a wy? – pytał, wywołując huczne „da” wypełnionej sali. Tuż po zakończeniu koncertu do garderoby piosenkarza wkroczyła policja, koło drzwi ustawili się funkcjonariusze OMON-u. – Przeczytałem im lekcję o wojnie i pokoju – relacjonował Szewczuk w rozmowie z dziennikiem „Kommiersant”. Odmówił składania zeznań, ale został oskarżony o to, że jakoby dopuścił się wypowiedzi dyskredytujących działalność rosyjskich sił zbrojnych.
Nagranie z tą wypowiedzią trafiło do internetu i Szweczuk zaczął mieć kolejne kłopoty z reżimem.

Został oskarżony o obrazę… Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Był zatrzymany przez policję, ale potem został wypuszczony.
Ostatecznie reżimowy sąd nakazał mu zapłacenie grzywny w wysokości 50 tysięcy rubli (równowartość około 815 dolarów).
Na dzisiejszą rozprawę, na której odczytano wyrok, Szewczuk nie przyszedł osobiście. Reprezentował go jego prawnik Aleksander Perediuk. Odczytał list od Szweczuka. Ten napisał w nim, że zawsze był przeciwko wojnom w każdym kraju i w każdym czasie.
„Jestem także przeciwko wojnie w Donbasie, która trwała przez osiem lat i przeciwko obecnej wojskowej operacji specjalnej na Ukrainie” – podkreślił.

Szewczuk użył w odniesieniu do wojny na Ukrainie pojęcia wojna, choć nie bezpośrednio, lecz w kontekście. W Rosji za użycie słowa „wojna” w kontekście tego, co reżim nakazuje nazywać „wojskową operacją specjalną” na Ukrainie, grozi kilkanaście lat łagrów.

Szewczuk pochodzi z ukraińsko-tatarskiej rodziny, urodził się w obwodzie magadańskim. Jego dziadek pochodził z obwodu chmielnickiego w Ukrainie i był oficerem w armii Symona Petlury. Bolszewicy rozgrabili cały jego majątek i wysłali na daleki wschód Rosji.
Szewczuk od wielu lat ma napięte relacje z Kremlem. W 2010 r. został zaproszony przez Putina, by porozmawiać o społeczeństwie obywatelskim w gronie wybitnych rosyjskich aktorów, muzyków i działaczy kultury. – Jak się pan nazywa? – zapytał wówczas Putin ku zdziwieniu wszystkich siedzących za stołem. – Jura Szewczuk – przedstawił się piosenkarz i powiedział, że przed spotkaniem otrzymał telefon od prezydenckiego doradcy i został poproszony o niezadawanie „ostrych pytań”. Wygarnął mu brak wolności słowa w Rosji, prześladowanie opozycji i rozpędzanie pokojowych protestów.
– Jura, to prowokacja. Mój doradca nie mógł do pana zadzwonić – odparł w 2010 r. Putin. Zapewniał, że bez „normalnego demokratycznego rozwoju Rosja nie będzie miała przyszłości”. – Tylko w wolnym społeczeństwie człowiek może się samorealizować – przytakiwał mu wówczas Putin. Ale na Kreml nigdy więcej już Szewczuka nie zaprosił.

Od czasu wybuchu tej wojny wielu rosyjskich artystów, którzy mieli odmienne od Kremla zdanie, opuściło Rosję. Ałła Pugaczowa wraz z mężem (znanym aktorem i kabareciarzem) Maksimem Gałkinem wyjechali do Izraela, wyjechał tam również znany piosenkarz Andriej Makarewicz. Wielu innych celebrytów wyjechało do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji, Włoch, Francji i Grecji.
Ale Szewczuk pozostał.

Oprac. MaH, themoscowtimes.com
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art36419511-jak-niepokorny-rockman-jurij-szewczuk-buntuje-rosjan
https://www.dw.com/pl/rosja-muzycy-rockowi-przeciwko-wojnie/a-61978298
https://kresy24.pl/legendarny-rosyjski-muzyk-rockowy-skazany-za-to-ze-powiedzial-ze-ojczyzna-to-nie-dupa-prezydenta-ktora-musi-byc-nawilzana-i-calowana/
https://natemat.pl/414133,jurij-szewczuk-z-ddt-ojczyzna-to-nie-jest-dupa-prezydenta

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

18-08-2022 [20:25] - u2 | Link:

Został oskarżony o obrazę… Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej

Czyli sąd uznał żopę Putlera za Kacapię :-)

 "Родина, друзья, – это не жопа президента, которую надо все время мусолить, целовать. Родина – это бабушка нищая на вокзале, продающая картошку. Вот это Родина!"

"Я, Юрий Шевчук, всегда был против войн, в любой стране и в любые времена. Выступал против войн во Вьетнаме, Афганистане, Югославии, Чечне, Абхазии, Грузии, Осетии, в Карабахе, Ираке и т.д. (смотрите антивоенный концерт гр. ДДТ 2008 год в СКК и другие выступления группы ДДТ в разные годы).
Считаю, что любые проблемы и осложнения политического характера между странами и народами нужно решать дипломатическим путем.
Песня "Не стреляй" была написана в 1980 году.
Я также против продолжающейся 8 лет войны на Донбассе и нынешней СВО на Украине.
С уважением, Юрий Шевчук, гр. ДДТ"

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-08-2022 [20:51] - Kaczysta | Link:

Tego nie pokażą w żadnym ruskim kinie
jak ruski dostają wpierdol w samoistnej Ukrainie
O tym piszą w prasie, o tym kwiczą świnie.
Rusek przegrał wojnę na sąsiedniej Ukrainie

Rosyjskie media doniosły o kolejnym wielkim sukcesie wojsk rosyjskich.
Po miesięcznej operacji sił specjalnych siły sojusznicze Wagnerowcy, Kadyrowczy ,milicję ludowe obu republik + wojska rosyjskie, zdobyły potężnie ufortyfikowane Pieski.
Dzięki temu sukcesowi wyzwolono trzy drewniane kurne chaty, dwie stodoły, chlewik, ale także podziemną ziemiankę na kartoszki.
Teraz będzie można tam przeprowadzić referendom, czy chcą dalej być Ukrainą, czy Rosją.

Obrazek użytkownika J z L

19-08-2022 [10:01] - J z L | Link:

Najdroższy rosyjski samolot bojowy zestrzelony
Ukraińskie siły zestrzeliły w obwodzie charkowskim rosyjski wielozadaniowy samolot bojowy Su-30SM. Myśliwiec został zaprojektowany u schyłku Związku Radzieckiego w biurze konstrukcyjnym im. Suchoja, a zbudowany na początku lat 90. Zestrzelony model został wyprodukowany w 2018 roku.

Su-30SM to najdroższy samolot, jaki funkcjonuje w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jego koszt szacuje się na 50 mln dolarów (234 mln zł). Zdjęcia zestrzelonego myśliwca zostały udostępnione przez ukraińskiego korespondenta wojennego Andrieja Tsaplienko. Maszyna spadła w obwodzie charkowskim.
Pilot się katapultował
"Myśliwiec został wyprodukowany w Irkuck Aircraft Plant w 2018 roku i przekazany do 14. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Gwardii, który znajduje się w mieście Kursk, niedaleko granicy z Ukrainą"

https://twitter.com/MrKovalenko/status/1560467938813026305

Obrazek użytkownika Grzegorz GPS Świderski

18-08-2022 [21:05] - Grzegorz GPS Św... | Link:

Gdyby był Polakiem, to by powiedział: Ojczyzna, moi przyjaciele, to nie dupa naczelnika, która musi być nawilżana i całowana cały czas. Ojczyzna to biznesmen na wolnym rynku, zaspokajający wszelkie potrzeby wolnych ludzi mieszkających w naszym kraju.

Obrazek użytkownika u2

18-08-2022 [21:30] - u2 | Link:

Ojczyzna to biznesmen na wolnym rynku

E tam, jak kupuję na wolnym rynku, to sprzedają zwykle kobiety. Czyli trafniejszy jest p. Szewczuk. A bloger GPS jest oderwany od rzeczywistości, jak cała ta putleroska Kuń-fa :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-08-2022 [21:31] - Kaczysta | Link:

Co na to J.K.Mikke

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-08-2022 [22:33] - Ula Ujejska | Link:

Ałła Pugaczowa - ulubienica Breżniewa, Gierka .. etc. Dziecię ruskiej komuny. podobnie jak nasz Daniel Olbrychski. Hołubieni przez czerwonych władców. Zasłynęła w Polsce pewnym stwierdzeniem: Kura nie ptica a Polska nie zagranica. Raptem przestał się jej podobać ruski carat, a może tylko słabo się starała by przypodobać się nowemu panu na kremlu?

Obrazek użytkownika danuta

19-08-2022 [00:13] - danuta | Link:

Jeśli chce być naprawdę wolny, niech przyjedzie do Polski i tu tworzy, zrozumiemy go, jezyk wroga znamy (ja, była rusycystka, nawet bardzo dobrze!). Szkoda takich ludzi zamienianych w coś, czego Putin w każdej chwili może użyć...
 

Obrazek użytkownika u2

19-08-2022 [06:47] - u2 | Link:

ja, była rusycystka

Nie ma czegoś takiego jak była rusycystka, albo ma pani dyplom, albo nie. Języka się nie zapomina.

Obrazek użytkownika Jabe

19-08-2022 [09:29] - Jabe | Link:

Pani Danuto, nie dostrzega Pani, w co sama się zamieniła.

Obrazek użytkownika Maverick

19-08-2022 [07:01] - Maverick | Link:

Ludziom w niby liberalnych demokracjach Bóg odbiera im zmysły.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika J z L

19-08-2022 [09:41] - J z L | Link:

Prezydent Turcji spotkał się w czwartek we Lwowie z Wołodymyrem Zełenskim.
Po rozmowach Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że "Turcja stoi po stronie Ukrainy".
Ostrzegł też, że nieostrożne działania armii Władimira Putina w okolicach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej mogą się zakończyć "drugim Czarnobylem". 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

19-08-2022 [15:46] - Chatar Leon | Link:

Porządny Rusek lepszy niż zmoskalony Bronek i zniemczony Tusek.

Lecąc klasykiem "łotr wielki, jak się zwykle dzieje
Z Polakiem, który w carskiej służbie zmoskwicieje."