Przeczucia

Przeczucie jest w świecie polityki i nauki traktowane jako coś niegodnego. Klasyfikuje się je gdzieś pomiędzy metafizyką a magią. To nieporozumienie. Przeczucie to budowanie odpowiedzi na podstawie niepełnej wiedzy albo wiedzy nie do końca świadomie przetworzonej. 

Ze względu na brak czasu i dostępu do różnych źródeł informacji niekiedy przeczucie pomaga nam ratować skórę. Czyli dokonujemy analizy na zasadzie najbardziej wiarygodnej dla nas przesłanki, choć nie potrafilibyśmy udowodnić, dlaczego ona taka jest. Decydują o tym albo doświadczenie życiowe, albo nowe, sprawdzone przez nas samych sposoby analizy informacji. Dlatego przeczucia są czasem bardziej trafne niż decyzje podejmowane przez sztaby analityków. Przeczucie jest zaprzeczeniem obiektywizmu, więc nie poddaje się tradycyjnej metodologii. Choć pewnie jako zjawisko można je też badać.

W polityce coraz częściej wygrywają przeczucia. Bardzo dokładnie opisywałem nie tylko przyczyny wojny na Ukrainie, przed jej wybuchem, lecz także udało mi się nieźle naszkicować jej przebieg. Jeżeli ktoś nie wierzy, niech sięgnie po moją wypowiedź z niezaleznej.pl dla TVP INFO z 14 lutego br. Pozwoliłem sobie nie zgodzić się z analizą amerykańskiego wywiadu dotyczącą szybkiego zdobycia Kijowa przez Rosjan (umieściłem też ten tekst w najnowszym wydaniu „Testamentu I Rzeczypospolitej”). Dwa tygodnie po wybuchu wojny amerykański wywiad wojskowy przyznał, że się pomylił i absolutnie nie docenił ukraińskiej armii. Analitycy w USA kierowali się wieloma źródłami informacji, w tym wiedzą o sile państwa Putina i doświadczeniem z 2014 roku, kiedy wojsko ukraińskie oddało Krym bez walki. Dla mnie kluczowe były rozmowy z tymi, którzy tworzyli ukraińską armię. Oni chcieli się bić i szukali sposobów obrony swojej ojczyzny. Ten czynnik okazał się w pierwszych dniach wojny kluczowy, ważniejszy niż uzbrojenie czy przewaga ilościowa. Niepełna wiedza, lecz oparta na dominującym czynniku, okazała się ważniejsza niż mnogość informacji. W czasie wojny ich ilość wynika często z szumu informacyjnego. Ten szum tworzą wszystkie strony i trzeba mieć doskonałą maszynę do ich analizy albo część tego szumu odrzucić i zaufać swojemu doświadczeniu, wybrać to, co naprawdę istotne. 

Czy można więc dalej tą samą metodą szukać odpowiedzi na pytanie, co dalej z tą wojną? Gdyby tak, moim zdaniem dominującą informacją powinna być historia rosyjskiego hamburgera. Miał zastąpić tego z McDonald’s. Jednak zamiast mocno niezdrowej, lecz smakowitej kanapki wyszło coś obrzydliwego i chyba zagrażającego zdrowiu. Tak będzie wyglądała Rosja za kilka miesięcy. Rosyjski hamburger zdominuje przemysł, armię i życie mieszkańców. A to oznacza coś więcej niż klęskę w wojnie. 

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 17 sierpnia 2022.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

17-08-2022 [13:23] - Czesław2 | Link:

Mam przeczucia, kto faktycznie rządzi w NATO
https://www.wnp.pl/przemysl-ob...
Ponieważ takie tendencje są w całym posteuropejskim świecie, czynnikiem cementującym są drukarze kasy z FED-em na czele. Putin na dłuższą metę nie musi niczego się obawiać.

Obrazek użytkownika u2

17-08-2022 [13:29] - u2 | Link:

Putin na dłuższą metę nie musi niczego się obawiać.

No i Kijów nadal okrążony :-) :-) :-)

Obrazek użytkownika J z L

17-08-2022 [14:30] - J z L | Link:

Jakże to czasy się zmieniają
Ukraińskie biuro podróży Himars zaprasza mieszkańców Rosji na Krym, na organizowane przez siebie wczasy all explosive

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-08-2022 [13:48] - RinoCeronte | Link:

Pożywiom uwidim :-)
Cała nadzieja w Ukrainie.

Obrazek użytkownika J z L

17-08-2022 [14:37] - J z L | Link:

Panie Tomaszu, kiedy Dziewczynka z zapałkami trafi na listę ksiąg zakazanych w roSSji?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

17-08-2022 [17:31] - Kazimierz Kozio... | Link:

można powoływac się na intucję, objawienia i wróżby ale po co asekurować się brakiem czasu i rzekomym brakiem dostępu do różnych źródeł informacji. dostępnych informacji dla chcącego jest aż w nadmiarze ażeby można pokusic się o realistyczna ocenę sytuacji politycznej. tyle że żródła informacji mogłyby się okazać niepolitpoprawne więc lepiej się nie przyznawać że sytuacja klaruje się tak jak przeciwnicy polityczni od dawna wieszczyli. może jeszcze nie jest za późno na refleksję. to ważne kiedy awansowało się do kierownictwa nieformalnego komitetu kontroli prasy, publikacji i widowisk