Niemiecki „Die Welt” uderza w narrację opozycji

Niemiecki „Die Welt” niespodziewanie uderza w narrację opozycji w Polsce

1. Niedawny wywiad prezesa Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika „Sieci”, w którym zapowiada usztywnienie polskiej polityki wobec najbliższych zamierzeń Komisji Europejskiej, nie przeszedł bez echa w największych unijnych krajach.
Właśnie dziennik „Die Welt” nawiązuje do tego wywiadu i podkreśla, „że to co mówi lider narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS i najpotężniejszy polityk kraju, często jest nie tylko prowokacyjne, ale ma też charakter wyznaczający trendy w polskiej polityce”.
„Die Welt” pisze także, że tego rodzaju wypowiedzi, nie są wprawdzie niczym nowym, ale nowością są jednak warunki ramowe „Polska jest silna jak nigdy dotąd i Kaczyński ma pod tym względem rację”.
 
2. Niemiecka gazeta zwraca uwagę, „że wojna Rosji na Ukrainie sprawiła, że Polska, państwo frontowe, stała się centralnym aktorem w polityce europejskiej, a przez to wyrosła na centralnego partnera polityki bezpieczeństwa USA w Europie”.
Podkreśla także, że Polska z 38 mln mieszkańców jest jednym z największych krajów UE, a z potężną armią, która wkrótce będzie największa w Europie i wydatkami na obronę w wysokości 3% PKB, zabezpieczy wschodnią flankę NATO.
Zdaniem „Die Welt”, Polska jest także jednym z najbardziej bezpiecznych energetycznie krajów, mimo trwającego od kwietnia rosyjskiego embarga na gaz, dzięki gazoportowi w Świnoujściu i gazociągowi Baltic Pipe oraz zgromadzonym zapasom gazu, tej jesieni i zimą w Polsce gazu nie zabraknie.
Gazeta pisze także o silnej polskiej gospodarce, która ma tak solidne fundamenty, że już z nawiązką po I kwartale tego roku odrobiła straty spowodowane pandemią covid19 (PKB po I kwartale 2022, był o 8% wyższy niż przed kryzysem covidowym i jest to najlepszy wynik w całej UE), a jej gospodarka w niektórych latach wzrastała aż o ponad 5% rocznie (wzrost PKB w Polsce w 2021 roku wyniósł aż 5,9%, także w roku 2022 mimo spowolnienia spowodowanego wojną na Ukrainie jego wzrost jest szacowany na ponad 5%).
 
3. Mocne fundamenty polskiej gospodarki potwierdzają od kilku lat największe agencje ratingowe (Fitch, S&P i Moody's), a także Komisja Europejska i prognozują wysoki wzrost gospodarczy i stabilną sytuację finansów publicznych, mimo tego, że nasz kraj jest państwem frontowym.
Właśnie pod koniec lipca agencja Fitch, potwierdziła wysoki rating Polski na poziomie „A-/F1 zarówno dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej jak i krajowej, co więcej podkreśliła, że perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Jako mocne strony agencja wskazała zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach, niskie bezrobocie, solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu z krajami z podobnym ratingiem.
Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki oraz jej wysoką odporność na szoki zewnętrzne oraz rosnące wyzwania makroekonomiczne.
Fitch przewiduje aż 5,5% wzrost gospodarczy dla Polski w roku 2022, a w latach 2023-2024, średni wzrost na poziomie 2,3%, co jest związane z ryzykiem wystąpienia recesji u kluczowych partnerów handlowych (głównie Niemcy), wynikającym z trudnej sytuacji na rynku energii, oraz wciąż niewypłaconymi środkami z KPO.
 
4. Artykuł w niemieckim „Die Welt” jest niespodziewanym mocnym uderzeniem w narrację opozycji w szczególności polityków Platformy, którzy nieustannie atakują rząd i domagają się jego dymisji.
Cały czas wieszczy kryzys, a każde posiedzenie Sejmu jest przez nią wykorzystywane do ataków na rząd, który jest odpowiedzialny, za jej zdaniem wręcz tragiczny stan polskiej gospodarki.
W mediach społecznościowych, politycy opozycji wręcz prześcigają się propagowaniu czarnych wizji rozwoju sytuacji w Polsce, epatują opinię publiczną, a to brakami węgla, a to brakiem ogrzewania jesienią i zimą, przy czym przy okazji ani słowa o tym, że za naszą wschodnia granicą toczy się pełnoskalowa wojna, a Rosja nie ustaje w wysiłkach aby destabilizować sytuację w krajach, które najmocniej wspierająUkrainę.
Więc artykuł w „Die Welt”, to mocny cios w dotychczasową narrację opozycji w Polsce.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

17-08-2022 [08:21] - u2 | Link:

artykuł w „Die Welt”, to mocny cios w dotychczasową narrację opozycji w Polsce

Ano, według totalniaków w Polsce nie da się żyć, a gołym okiem widać, że jest dokładnie odwrotnie :-)

PS. Ponoć ten artykuł w Die Welt jest jedynym chwalacym Polskę, poprzednio było ponad tysiąc ganiących, więc totalniacy mogą byc nieco zdezorientowani  :-)

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2022 [08:46] - Jabe | Link:

Przed laty pan poseł niestrudzenie głosił propagandę sukcesu, a teraz tylko winy Donalda Tuska i skupionego wokół niego kolektywu opozycyjnego. Zmieniło się.

Obrazek użytkownika sake3

17-08-2022 [08:47] - sake3 | Link:

Ja jednak jestem nieco podejrzliwa wobec tego ,,dowodu sympatii'' ze strony ,,Die Welt'' i Niemców. To tylko zmiana metody atakowania ,kto wie czy nie bardziej groxna bo usypiająca Polaków ,zwiększajaca infantylizm i powodująca łezkę w oku z rozrzewnienia jacy mili ci Niemcy.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-08-2022 [08:51] - Czesław2 | Link:

Tym bardziej, że Polacy bez głaskania przez niemców nie umieją fumkcjonować.

Obrazek użytkownika u2

17-08-2022 [09:03] - u2 | Link:

Polacy bez głaskania przez niemców

Cóż za samokrytyka u "Czesław2" :-)

Obrazek użytkownika smieciu

17-08-2022 [10:59] - smieciu | Link:

Ma pani rację, należy być podejrzliwym.
Nie całkiem chodzi tu o Niemców ale info pochodzące z wielkiej medialnej machiny. Takie media mają swoje zadania. Tego typu artykuły swój cel.
Artykuł ten wpisuje się w aktywność Kaczyńskiego, który jak niedawno pisałem, wybrał politykę konfrontacji. Zdecydowanie mamy do czynienia z jakąś rozgrywką. Die Welt podbija stawkę promując Kaczyńskiego. Albo jak pani pisze usypia Polaków ,zwiększa infantylizm i powoduje łezkę w oku z rozrzewnienia podczas kiedy fakty o których niedawno pisałem wskazują że ta polityka jest bardzo ryzykowna. Bo przecież rząd mimo swoich zapewnień nie rozwiązał ani sprawy gazu ani węgla.
Wszystko wskazuje na to że już niedługo karty zostaną sprawdzone. Albo Kaczyński wyjdzie z twarzą albo padnie z hukiem. Tym większy będzie jego upadek (lub triumf) im więcej tego typu tekstów.

Obrazek użytkownika sake3

17-08-2022 [11:18] - sake3 | Link:

@śmieciu.....Każdy polityk czymś ryzykuje i musi się również liczyć z porażką.Niezbyt jednak wierzę,że J.Kaczyński nabierze sie na te ,,czułe słówka'' ze strony niemieckich mediów. Co innego nasze media piejące z zachwytu nad takim objawem przychylności wobec tak dotąd flekowanego  Niemczech polityka.To świadczy tylko o tym,że wystarczy jedno cieplejsze słówko a Polakom miękną kolana.Wiem z poprzednich wpisów,że Pan też nie należy do ,,fanów'' tego polityka.Ja tak.Uważam bowiem,że polski polityk powinien prowadzić politykę polską bez względu na krytykę ,niechęc czy nienawiść. Kaczyński choć niemłody ma odwagę o Polsce mówić.Pomimo rtęci,węgla czy gazu......

Obrazek użytkownika Jabe

17-08-2022 [12:05] - Jabe | Link:

Rzecz w tym, że trudno takie przymioty u Jarosława Kaczyńskiego wskazać, prócz mówienia, oczywiście.