Jak zginęła Inka

3 sierpnia 1946 roku w Gdańsku, 17-letnia Danusia Siedzikówna usłyszała wyrok śmierci. Głos mordercy w todze, mjr. Adama Gajewskiego nie zadrżał, gdy odczytywał wyrok na  młodej dziewczynie swą postawą nie wyrażającej zgody na sowieckie zniewolenie Polski, na czerwony terror, na upodlenie będące jego następstwem. 

Swą drogę ku śmierci w kwiecie wieku "Inka" rozpoczęła w połowie lipca, kiedy ze stacji Lipowa, na polecenie dowódcy 5. szwadronu ppor. Olgierda Christy "Leszka", wyruszyła pociągiem do Malborka, a potem do Gdańska, by podjąć próbę skontaktowania się z dowódcą 5. Wieleńskie Brygady Armii Krajowej mjr. Zygmuntem "Łupaszką". 
Później już było aresztowanie, brutalne śledztwo, upokorzenie na rozprawie sądowej i śmierć w podziemiach gdańskiego więzienia śledczego.

Do końca swych dni por. Olgierd Christa obarczał się winą za śmierć Danusi.
Potwierdza to syn kpt. "Burego", Pan Romuald Rajs "Podczas moich spotkań z śp. por. Olgierdem Christą “Noc”, ilekroć rozmowa dotyczyła “Inki” i jego usilnych starań o uhonorowanie Danuty Siedzikówny pomnikiem w Sopocie, Olgierd był bardzo wzruszony i miał łzy w oczach.

Czuł się winny, nie mógł sobie darować, że to on wysłał “Inkę” do Gdańska. To było niekłamane wzruszenie. Nie zapomnę tego."

Cześć i Chwała Bohaterom.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

16-08-2022 [14:34] - sake3 | Link:

Poniosła śmierć  dniu swoich 18-ych urodzin.

Obrazek użytkownika u2

16-08-2022 [15:13] - u2 | Link:

mordercy w todze, mjr. Adama Gajewskiego

Do końca życia nie poniósł konsekwencji swoich sądowych zbrodni.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(s%C4%99dzia)