Niemcy znowu główną przeszkodą dla pomocy Ukrainie

1. Jeszcze w maju, po wizytach przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w Kijowie ale także w Buczy i Irpieniu , gdzie zobaczyła ona skalę zniszczeń i bestialskich mordów na ludności cywilnej w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, padła deklaracja o tzw. pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy.
Komisja Europejska szybko przygotowała odpowiedni projekt pożyczki, opiewający na aż 9 mld euro, poparł go także Parlament Europejski, przy czym od początku było jasne, że pieniądze na jego sfinansowanie, będą pochodzić z pożyczki jaką zaciągnie KE.
Żeby była ona jednak możliwa, potrzebna były gwarancje wszystkich krajów członkowskich, gdyby Ukraina nie zwróciła tej pożyczki Komisji jej spłatę, proporcjonalnie do swojej zamożności (udziału PKB danego kraju członkowskiego w PKB całej UE), musiałyby wziąć na siebie poszczególne kraje.
 
2. KE chcąc szybko uruchomić pomoc dla Ukrainy, której gospodarka ze względu na wojnę funkcjonuje na zwolnionych obrotach (szacuje się, że PKB Ukrainy, spadnie w tym roku o około 50%), przekazała na początku sierpnia ze środków budżetowych zaliczkowo 1 mld euro, ale żeby uruchomić całą pomoc, musi mieć zgodę na gwarancje wszystkich krajów UE.
Do tej pory takiej zgody nie udzieliły tylko Niemcy, bo jak nieoficjalnie mówią unijni urzędnicy „Berlin obawia się, że Ukraina w przyszłości nie będzie w stanie spłacić tej pożyczki i będzie to musiała zrobić KE”, która uruchomi wcześniejsze gwarancje krajów członkowskich i to one ją ostatecznie spłacą.
To prawda, że to Niemcy w największym stopniu byłyby obciążone tą spłatą (ich PKB stanowi bowiem około 25% PKB UE) ale w sytuacji kiedy na Ukrainie codziennie giną ludzie w tym także cywile i bez pomocy z zewnątrz ten kraj nie jest w stanie prowadzić wojny z Rosją, która codziennie jest zasilana setkami milionów euro ze sprzedaży surowców energetycznych (w dużej części także przez Niemcy), blokada przez niemiecki rząd tej pożyczki jest wręcz gigantycznym skandalem.
 
3.Zachowania niemieckiego rządu w sprawie tej pożyczki dla Ukrainy, niestety są kontynuacją obstrukcji jaką ten rząd robił w odniesieniu do podejmowanych przez KE, działań na rzecz pomocy Ukrainie.
Tak było przy wszystkich siedmiu pakietach sankcyjnych wobec Rosji, przygotowywanych przez KE, od momentu napaści tego kraju na Ukrainę, Niemcy zawsze starali się osłabić ich ostrze, a gdy i to nie dawało rezultatu, maksymalnie wydłużali okres od którego miały one obowiązywać.
Tak było w przypadku wykluczenia rosyjskich banków z systemu rozliczeń SWIFT (ostatecznie ze względu na opór Niemców, główny bank zajmujący się rozliczaniem transakcji surowcowych - Gazprom Bank, ciągle jest w tym systemie), czy nałożenia embarga na import ropy naftowej z Rosji, poszczególne kraje w tym Niemcy, mają długie okresy derogacji.
 
4. Niemcy skompromitowali się nie tylko w Europie ale także na świecie jeżeli chodzi o pomoc militarną dla Ukrainy, ich deklaracje jakie złożyli w bazie Ramstein, gdzie aż 47 krajów świata zobowiązało się dostarczać pomoc wojskową dla tego kraju, zostały zrealizowane tylko w niewielkim procencie.
Zaczęło się od „sagi” z dostawą 5 tys. hełmów, co trwało ponad 2 miesiące, a później były kolejne długie historie między innymi z dostawą ciężkiej artylerii dla Ukrainy i odpowiedniej ilości amunicji do niej.
Niemiecki rząd potrafi opóźniać tę pomoc długimi tygodniami, mimo tego, że bardziej skłonny do pomocy jest Bundestag, który co i rusz przyjmuje uchwały zobowiązujące władze wykonawczą do szybszego działania.
Cały ten okres już ponad 5 miesięcy trwającej wojny, dobitnie potwierdza że Niemcy blokując pomoc finansową i militarną dla Ukrainy, robią wszystko aby ostatecznie nie zerwać relacji z Rosją i żeby można było wrócić do interesów z tym krajem jeżeli tocząca się wojna, zakończy się jakimkolwiek porozumieniem pokojowym.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

07-08-2022 [09:00] - u2 | Link:

projekt pożyczki, opiewający na aż 9 mld euro

Wczoraj było o tym #wtylewizji. Niemcy stały się hamulcowym Unii.

PS. Możliwym wytłumaczeniem jest wpływ agentury Rosji w Niemczech. Nie tylko z NRD, ale i z RFN. Mówi o tym książka "Stasi zmowa niepamieci" :

https://www.ceneo.pl/19562321

Muller i Hartmann przytaczają przerażające fakty, które dowodzą błędów i zaniedbań, jakich dopuszczono się w minionym dwudziestoleciu. NRD upadła, ale jej ideologia w zastraszający sposób jest nadal obecna w zjednoczonych Niemczech. Jak podkreślają autorzy, państwo niemieckie nie potrafiło dostatecznie surowo osądzić dokonanych zbrodni i odrzuca wszelkie próby zbadania powiązań zachodnioniemieckich deputowanych z tajnymi służbami NRD.

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2022 [09:31] - Pers | Link:

Nawet za dwie diety europosła bym nie potrafił tak kłamać.

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-08-2022 [12:29] - Tezeusz | Link:

Rus..kiewicz
Ty kłamiesz zawsze mało to tobie udowodniłem w materiałach z podaniem faktów ? Takie masz scierwoneonowe przyzwyczajenie o czym wytykał tobie Admin @ Zawisza i właściciel Opara..
Krótką masz pamięć !

Tak pisałeś do Pana Redaktora Sakiewicza cytuję :
"Ciecie z ABW musiały ładnie mnie przeprosić.
Chcieli zabłysnąć ale wyszli na durni... :)))))"

Kłamstwo czy idiotyzm ?

Obrazek użytkownika sake3

07-08-2022 [10:28] - sake3 | Link:

Na jakikolwiek uczciwy ruch NIemiec nawet nie ma co liczyć.Pan poseł marnuje tylko swój czas.Przecież widać jak panowie Putin i Schpltz z dzióków sobie jedzą.Tera do duetu panów nszego zycia i śmierci dołącza w lansadach Erdogan. Pięknie tańczą lambada.

Obrazek użytkownika smieciu

07-08-2022 [20:42] - smieciu | Link:

Znowu te idiotyczne antyniemieckie pierdolety

„ale w sytuacji kiedy na Ukrainie codziennie giną ludzie w tym także cywile i bez pomocy z zewnątrz ten kraj nie jest w stanie prowadzić wojny z Rosją, która codziennie jest zasilana setkami milionów euro ze sprzedaży surowców energetycznych (w dużej części także przez Niemcy), blokada przez niemiecki rząd tej pożyczki jest wręcz gigantycznym skandalem.”
Czy tylko Niemcy korzystają z tych surowców? Skąd przykładowo bierze je Ukraina?
Od kiedy to tak Komisja przejmuje się ginącymi cywilami? Jaką pomoc niosła w przypadku innych wojen?

„Tak było przy wszystkich siedmiu pakietach sankcyjnych wobec Rosji, przygotowywanych przez KE, od momentu napaści tego kraju na Ukrainę, Niemcy zawsze starali się osłabić ich ostrze, a gdy i to nie dawało rezultatu, maksymalnie wydłużali okres od którego miały one obowiązywać.”
Wszystkim tak naprawdę zależy by te sankcje nie były zbyt mocne. Powyższy tekst jest żałosną hipokryzją. Bo przecież rząd się wyżywi podczas kiedy ludziom będzie brakować podstawowych produktów, które powstają dzięki handlowi z Ruskami. No ale oczywiście! Źli Niemcy.

„Niemcy skompromitowali się nie tylko w Europie ale także na świecie jeżeli chodzi o pomoc militarną dla Ukrainy,”
Tak? A może autor zada sobie trud i porówna jak wygląda pomoc Ukrainie? Znajdzie jakieś dane dotyczące Niemiec i innych krajów zamiast pieprzyć bez pokrycia?

No i na koniec lemingi...
Kiedy UE chce źle, np. dla Polski to zawsze padają tutaj stwierdzenia że to tak naprawdę Niemcy, które kontrolują Komisję. Ciągle robią nam źle. No więc takie pytanko do lemingów. Dlaczego UE i Komisja kompromituje Niemcy wytykając im „opóźnienia”? Skoro Niemcy kontrolują tą komisję to chyba powinny inaczej to rozgrywać?
Ale to bez znaczenia, tak działa logika leminga.
Kiedy UE robi be, to wina Niemiec, oni za tym stoją. Ale bywa że UE chce, jak lud wierzy, zrobić dobrze i wtedy w magiczny sposób Niemcy nie mają w tym udziału.
Tak, tak.

Skręca mnie już od tej żałosnej antyniemieckiej propagandy.

 

Obrazek użytkownika Pers

07-08-2022 [20:53] - Pers | Link:

@smieciu
//Skręca mnie już od tej żałosnej antyniemieckiej propagandy.//
Mnie skręca od każdej.
No ale większość społeczeństwa prezentuje poziom huskego, sake, ścierwousza czy kaczusia więc poziom propagandy trzeba dostosować do ich możliwości.

Obrazek użytkownika u2

07-08-2022 [21:02] - u2 | Link:

Dlaczego UE i Komisja kompromituje Niemcy wytykając im „opóźnienia”? Skoro Niemcy kontrolują tą komisję to chyba powinny inaczej to rozgrywać?

Durnyś "smieciu", tak się rozgrywa takie sprawy, obiecanki-cacanki a głupiemu radośc :-)

PS. Znowu Niemcy obiecują :

https://niezalezna.pl/452880-s...

Scholz zapowiada "nowoczesne" wsparcie dla Ukrainy. Doradca Zełenskiego: Trzymam za słowo