Sankcje przeciw Rosji uderzają w Niemcy. To dobrze dla nas

  Zjawisko to zauważył bloger UPARTY w swojej wczorajszej [18.07.2022] notce "Właśnie zmienia się epoka historyczna" {TUTAJ}.  Napisał on:

  "Niemcy znalazły się w tej na pewno nie komfortowej sytuacji ponieważ  wojna się przeciąga i  pod presją międzynarodową musieli się na ograniczone, ale jednak sankcje w końcu się zgodzić. Zostawili jednak furtki do prowadzenia z Rosją interesów. Byłem zdziwiony, że zwolennicy sankcji słabo przeciwko tym “dziurkom” protestowali ale to moje zdziwienie świadczy tylko o tym, że jednak nie przemyślałem sprawy.  Właśnie te “dziurki” rozbijają sojusz Rosyjsko-Niemiecki i doprowadzają Rosję na skraj zapaści ekonomicznej, która jeśli potrwa dłużej to będzie porównywalna  do sytuacji z lat 20-tych ubiegłego stulecia. 
Rosjanie, nie mogąc otrzymywać zapłaty w dolarach za eksport paliw postanowili sprzedawać swoje surowce za ruble. W rezultacie kurs rubla wystrzelił w górę. Przedsiębiorstwa rosyjskie mają zaś koszty w rublach, to bardzo ważne. O ile przed wojną za jednego dolara otrzymywały ponad 70 rubli na pokrycie swoich kosztów  i na zysk o tyle teraz dostają tylko ok 50. To duża różnica. Trzeba pamiętać, że marże zysku w przemyśle oscylują na poziomie od 6% ( przemysł samochodowy i AGD) do 30% w przemyśle farmaceutycznym ale Rosjanie praktycznie go nie mają. Tak więc eksporterzy muszą dopłacać do eksportu i przez to stają się nierentowni. W przemyśle wydobywczym marże są jeszcze niższe niż w przedsiębiorstwach. W rezultacie Rosjanie muszą zaniechać eksportu, w tym gazu, bo nie chcą splajtować Gazpromu! Tak więc sankcjami doprowadzono jednak do całkowitego zaniku importu gazu z Rosji do Niemiec. (...)
  Tak więc pomysł, by za gaz brać pieniądze w rublach może doprowadzić do zapaści gospodarczej u najlepszego sojusznika Rosji, czyli w Niemczech. Oczywiście Niemcy będą obwiniać za to Rosjan. Tak więc o ile sojusz Rosji z Niemcami po pakcie Ribbentrop- Mołotow przetrwał dwa lata, o tyle sojusz antyukraiński przetrwał dwa miesiące.".

  Warto wspomnieć, że sojusz ten był nie tylko antyukraiński ale też antypolski.  Z tych problemów Niemiec możemy się tylko cieszyć.  O tym, że UPARTY ma rację świadczy też wczorajszy artykuł Marka Budzisza "Kres niemieckiego przywództwa w Unii Europejskiej. "Berlin winien zacząć myśleć o relacjach partnerskich"" opublikowany w portalu wPolityce.pl {TUTAJ}.  Autor omawia najpierw tekst kanclerza Niemiec, Scholza z "Frankfurter Allgemeine  Zeitung" a potem stwierdza:

  "Nikt rozsądny w Europie Środkowej nie powierzy Berlinowi i Paryżowi polityki zagranicznej, jeszcze mniej zwolenników znajdzie idea budowy wspólnej europejskiej armii, a już zupełnie nieprawdopodobne wydają się pomysły jakiejś wspólnej akcji europejskiej obliczonej na to, aby niemieccy obywatele nie płacili zbyt wysokich rachunków za gaz i energię elektryczną, a koncern BASF mógł nadal realizować wysokie marże. Jeśli nie zmienią się relacje w Unii i to w całkowicie odmiennym niż to proponuje Scholz kierunku, to o jakiejkolwiek solidarności z Niemcami nie może być mowy. ",

  Wróćmy do UPARTEGO.  Na zakończenie swojego artykułu pisze on:

  "Wygląda więc na to, że jeżeli w tej chwili jakoś oprzemy się presji Niemców, co w świetle ich problemów ekonomicznych wydaje się być realne, to znajdziemy się w nowej rzeczywistości geopolitycznej. Stąd tak wściekły atak lobby niemieckiego na PiS i pisaków, stąd szykany wobec Polski.  
 
Musimy jednak pamiętać, że Niemcy w zasadzie nigdy nie zmieniają planów. Czyli nacisk polityczny na Polskę będzie dalej kontynuowany, bo jeśli Niemcy nie zdominują Polski, to skutki społeczne będą u nich podobne do przegranej przez Rosję wojny na Ukrainie. Marzenia o światowym imperium okażą się nierealne. Niemcy oprócz kłopotów gospodarczych popadną w izolację. Jeżeli tak się stanie, to po raz pierwszy od 1863 roku zmierzą się oni z ryzykiem rozczłonkowania Republiki Federalnej na samodzielne landy. Sensem bowiem zjednoczenia Niemiec była chęć stworzenia światowego imperium, dorównanie na arenie światowej Anglii, Francji i tężejącej Ameryce. Jak okaże się to niemożliwe to i nie będzie sensu w utrzymywaniu Republiki Federalnej, bo to kosztuje.
 
Oczywiście te procesy muszą trwać by pojawiły się ich skutki.".

  Widać więc, że na skutek skutecznego oporu Ukraińców straty ponoszą OBAJ wrogowie Polski.  Rosja wskutek niepowodzeń na froncie, oraz sankcji Zachodu, a Niemcy - z powodu udaremnienia interesów z Rosją i zawarcia ścisłego sojuszu z nią,  Dla Polski to idealna sytuacja.  Polski rząd doskonale zdaje sobie z tego sprawę i właśnie dlatego wspiera Ukrainę jak tylko może.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-07-2022 [20:47] - u2 | Link:

sprzedawać swoje surowce za ruble

Z całym szacunkiem Elig, ale Rosjanie ugną się dopiero kiedy będą mieli przez dłuższy czas puste półki w sklepach. To jest ich prawdziwa zmora. Tego się boją najbardziej. Teraz wysyłają Kałmuków na wojnę, których nikt nie żałuje z tzw. prawdziwych Rosjan. A że giną ukry dowodzone przez żyda ? W to im graj. Nieważne że nawołuje do ludobójstwa ukrów Sołowow aka Szapiro, czyli mosiek.

Obrazek użytkownika smieciu

19-07-2022 [21:29] - smieciu | Link:

Ludzie ile można? Jak można cokolwiek ustalić skoro fakty nie mają znaczenia? A wystarczy jedynie ciągle powtarzać medialne wrzutki.
Nie mam wyjścia więc i kolejny raz napiszę. Skąd domniemanie że istniał jakiś sojusz? Poza tym że ciągle jest o nim gadka we wszelkich mediach. Wszystko opiera się na NS2 ale przecież ten jest póki co jedną wielką klapą. Po drugie podobnego typu interesy robili z Rosją inni. Wszyscy robili interesy, dogadywali się z Putinem ale z jakiegoś powodu tylko Niemcy weszli w ten sojusz.
Czy ktoś jest w stanie podać kiedy ten sojusz zawarto? O co miało w nim chodzić?
Nie wiem po co czytać tego całego UPARTEGO skoro plecie trzy po trzy. Tak naprawdę jedynie powtarzając to co piszą duże media.
Według nich wszystkich mamy do czynienia z jakąś polityczną piaskownicą, dziecinadą. Zawierają tam jakieś sojusze gdzie w tle są ogromne pieniądze, bardzo poważne oddziaływania polityczno gospodarcze, także wieloletnie a teraz mamy wierzyć że ktoś tam niespodziewanie został zrobiony w balona, traci bezsensownie, sojusz z dnia na dzień przechodzi do przeszłości.

W tym momencie mamy wierzyć że Niemcy i Ruskie zawarły sojusz, dobrze prosperowały ale Rosja przystąpiła do wojny i teraz cierpią Niemcy. Ale mimo to od początku wojny każdy mówi o sojuszu i współpracy Rosyjsko-Niemieckiej. Choć teraz okazuje się że właśnie te kraje tracą najbardziej. Więc? Na czym polegać miał ten wspaniały sojusz? Sens wojny?

Niestety ciągle mamy do czynienia z tego typu pitoleniem. Wystarczy jedynie że wszyscy powtarzają te głupoty. Łącznie z blogerami. Czy w ogóle można pisać że w tych powszechnie krążących teoriach niewiele trzyma się kupy? Czy kogoś to interesuje? Czy faktycznie dotarliśmy do momentu że liczy się tylko ciągłe powtarzanie medialnych wrzutek bazujących na krążących uprzedzeniach czy myślowych schematach. Czy naprawdę chodzi o to by powtarzać że Niemcy są źli bo ludzie będą to łykać bez większej refleksji? Bo hasło „źli Niemcy” jest prawdziwe z automatu i jest to temat poza dyskusją? Za to wszyscy zespołowo przyklasną takiemu wpisowi.

Obrazek użytkownika sake3

19-07-2022 [22:00] - sake3 | Link:

@,smieciu........A skad przekonanie,że sojuszu nie ma? Ja też mogę powiedziec, że Pan ,,pitoli'.I czy sądzi Pan,że bez swoistego sojuszu Niemcy wykazały by się tak wielką naiwnością, by nie decydowac się na dysertyfikację gazu? O wspólnym ,politycznym projekcie Eurazji od Władywostoku po Lizbonę mówili zresztą sami Rosjanie

Obrazek użytkownika smieciu

19-07-2022 [22:36] - smieciu | Link:

Nie... to moje pytanie jest na miejscu gdyż trzeba udowodnić że coś jest a nie że czegoś nie ma.
Ja nie mam się do czego odnieść zwyczajnie. Nie widzę znaków istnienia sojuszu. Czekam aż ktoś mi je po prostu objawi. Wytłumaczy. Wtedy będę mógł się odnieść.

Niemcy wykazały by się tak wielką naiwnością, by nie decydowac się na dysertyfikację gazu?

Tak, to dobra kwestia. Dobre pytanie. I ciekawa zagwozdka. Czemu ludzie postrzegają Niemców za demony rządzące UE a te jednocześnie wykazują się wielką naiwnością? Skoro są tacy twardzi, podobno pogrywają całą UE to jakim sposobem popełniają tak dziecinne błędy? Która ich strona jest bardziej prawdziwa? Bo jakoś ciężko uwierzyć w obie na raz.
Przy czym podczas analizy tego problemu warto zauważyć że nasz rząd wykazał się bardzo podobną dwoistością. Gdyż z jednej strony zawsze miał ostrzegać, wykazywać się trzeźwością co do osoby Putina a z drugiej przez te wszystkie lata nie zrobił nic w kwestii węgla. Niemcy uzależniali się od rosyjskiego gazu a my od rosyjskiego węgla. Przy czym warto dodać że nasze odstawianie węgla siłą rzeczy zwiększa popyt na gaz. Ten tani jest z Rosji. A ten drogi można niby wziąć skądinąd. Tylko że ... odstawianie węgla musi bardzo podnieść zapotrzebowanie na gaz. Jakie to strategiczne analizy przeprowadził nasz rząd? Przecież MUSIELI zdawać sobie sprawę że zwiększony popyt na gaz zaowocuje wzrostami cen. Krytyka Niemiec i NS2 była czystą hipokryzją bo gdyby Niemcy też chcieli zrezygnować z rosyjskiego gazu (pomijam tu wybuch wojny) to tym bardziej musiałby wzrosnąć popyt na drogi nierosyjski gaz. Jeśli ktoś na serio traktuje nasz rząd i nasze koncerny to powinien dojść do wniosku że doskonale tam wiedziano i ciągle wiedzą jak samobójczą strategią jest oparcie się na tylko jednym źródle ciepła/energii. Nasz rząd musiał wiedzieć że ceny wzrosną nawet bez wywołania wojny.
Niemcy, UE i Polska efektywnie poszyły tą samą drogą. Niemcy, UE będą cierpieć bo nie przygotowali się na braki gazu. My bo nie przygotowaliśmy się na braki węgla. A odstawiając go będziemy musieli konkurować o drogi gaz z resztą Europy. A antyrosyjskie sankcje wszystko jedynie pogłębią. Całkiem prawdopodobnie, całkiem drastycznie.

Obrazek użytkownika u2

19-07-2022 [23:48] - u2 | Link:

Niemców za demony rządzące UE a te jednocześnie wykazują się wielką naiwnością?

Niemcy nie są naiwni, wierzą w sojusz z Rosją, a to przynosi wielkie zyski, ale i czasami wielkie porażki. Takie rydzyk-fizyk.

Obrazek użytkownika Jabe

20-07-2022 [11:29] - Jabe | Link:

Byłoby lepiej, gdybyśmy nie pisali stanowczo o cudzych wierzeniach, a opierali się na tym, co można sprawdzić.

Obrazek użytkownika Czesław2

20-07-2022 [06:26] - Czesław2 | Link:

@śmieciu. Zakładasz, że w Niemczech rządzą Niemcy. To nie tak do końca. W Niemczech rządzą korporacje, które np dały kasę na wybory Merkel oraz właściciele korporacji, czyli ponadnarodowa finansjera.Niemcy to karny naród, jak karzesz im kopcić węglem, będą kopcić, jak gazem tez będą.

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

19-07-2022 [21:37] - Siberian Husky Dog | Link:

Zamiast gazu możemy Niemcom przesłać dwie nagie witki chrustu, bo u nas ci jego dostatek

Obrazek użytkownika u2

19-07-2022 [21:55] - u2 | Link:

dwie nagie witki chrustu

Z całym szacunkiem, ale na obecnym etapie musimy być przyjaciółmi Niemców. W sumie jesteśmy z nimi w jednej Unii, w której co prawda Niemcy zdecydowanie przeważają, ale w tym roku zrzekają się z przywództwa w Unii i spadają w czarną otchłań rozpaczy, bo zamykają trzy ostatnie elektrownie atomowe :-)

PS. To już pewne. Tak będzie.

Obrazek użytkownika paparazzi

19-07-2022 [22:38] - paparazzi | Link:

Czyżby nagie witki zastąpiły dwa nagie miecze? Oby.

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-07-2022 [23:08] - Tomaszek | Link:

Nagie witki na gołą dupę . Pomarzyć dobra rzecz .

Obrazek użytkownika Jabe

20-07-2022 [10:47] - Jabe | Link:

Bloger Uparty unosi się w oparach swoich wyobrażeń. Na przykład sytuację opisuje, pomijając Stany Zjednoczone, które niewątpliwie są głównym aktorem i prowodyrem. Ceny zaś i u nas rosną. Niemcy i Polska z grubsza jadą na tym samym wózku, więc z czego ów bloger się cieszy?