Od dzisiaj Rosja jest krajem niewypłacalnym wobec...

Od dzisiaj Rosja jest krajem niewypłacalnym wobec zagranicznych inwestorów

1. Wczoraj o północy minął okres karencji na spłatę odsetek od dwóch serii rosyjskich obligacji skarbowych denominowanych w dolarach, Rosja -2027 i Rosja 2047, na łączną sumę blisko 235 mln USD.
Wprawdzie zgodnie z zarządzeniem ministra finansów Antona Siłuanowa z 30 maja tego roku o płatnościach odsetek w rublach od obligacji denominowanych w dolarach USA, bądź w euro, Rosja dokonała płatności w wysokości blisko 12,5 mld rubli na rzecz posiadaczy tych obligacji, ale jest to ewidentne złamanie zawartych umów.
Wprawdzie Rosja sugerowała inwestorom zagranicznym otwarcie rachunków w rosyjskich bankach, na których otrzymane ruble, mogłyby być zamienione na dolary (podobnie jak w przypadku firm importujących gaz z Rosji, które wpłacają dolary bądź euro i zamieniają je na ruble żeby uregulować płatności) ale jak się wydaje nikt nie skorzysta z tej propozycji.
 
2. Wszystko więc wskazuje na to, że od dzisiaj Rosja zostanie uznana za technicznego bankruta, który wprawdzie ma środki na wywiązanie się ze swoich zobowiązań ale na skutek międzynarodowych sankcji i własnych wewnętrznych zarządzeń, nie jest w stanie się z nich wywiązać.
Do końca tego roku Rosja ma zobowiązania z tytułu obligacji dolarowych albo opiewających na euro, sumarycznie na około 2 mld USD i wszystko wskazuje na to, że w stosunku do tych inwestorów, będzie próbowała dokonywać płatności w rublach.
Cały dług Rosji denominowany w obcych walutach  wynosi około 40 mld USD i zestawieniu z jej rezerwami walutowymi, które wynoszą ponad 600 mld USD, nie są to wysokie zobowiązania.
Tyle tylko, że blisko połowa tych rezerw w ramach międzynarodowych sankcji jest zamrożona w USA i w krajach Europy Zachodniej, a tych które są w rosyjskim banku centralnym, Rosja nie chce przeznaczać na regulowanie zagranicznych długów (stąd zarządzenie o obligatoryjnych płatnościach w rublach odsetek od obligacji denominowanych w zagranicznych walutach).
 
3. W jeszcze gorszej sytuacji są inwestorzy w papiery wartościowe największych rosyjskich koncernów i banków.
Właśnie tylko rosyjskie banki i firmy pożyczyły u zagranicznych inwestorów kwotę około 400 mld USD i w kolejnych miesiącach latach te długi i odsetki od nich, trzeba będzie spłacać i to w twardej walucie, a nie w rublach.
A przecież największe i najbardziej atrakcyjne rosyjskie spółki notowane na giełdzie w Londynie bardzo straciły na wartości w ciągu ostatnich tygodni po inwazji na Ukrainę, a wartość niektórych walorów spadła wręcz do poziomu „śmieciowego”.
Jak oszacował Bloomberg wartość 23 rosyjskich spółek notowanych na giełdzie w Londynie (w tym banków), spadła aż o 572 mld USD, a obroty akcjami wielu z nich, zostały zawieszone.
 
4. Zresztą zachodnie agencje ratingowe już od kilku tygodni uznają Rosję za niemal pewnego bankruta.
W agencji Fitch, Rosja ma rating C, identyczny jak pogrążona w głębokim kryzysie Sri Lanka, znajdujący się tylko jeden stopień wyżej od bankructwa, ta sama agencja tzw. ocenę kredytową ustaliła na poziomie Ca, niższy rating w tym zakresie (C), mają jedynie Wenezuela i Liban.
Z kolei w agencji S&P już od kilku tygodni Rosja ma rating SD, oznaczający wprost państwowe bankructwo.
Mimo tego, że rosyjskie ministerstwo finansów reguluje w ostatnich dniach odsetki w rublach od obligacji emitowanych w zagranicznych walutach i twierdzi, że wywiązuje się z zobowiązań wobec zagranicznych inwestorów, to jak widać dla międzynarodowych rynków, niewypłacalność Rosji, nie podlega już dyskusji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

27-06-2022 [07:53] - Pers | Link:

//Zresztą zachodnie agencje ratingowe już od kilku tygodni uznają Rosję za niemal pewnego bankruta.//
Zawsze podziwiałem u pana europosła wyrafinowane poczucie humoru :)

Obrazek użytkownika Ryan

27-06-2022 [18:56] - Ryan | Link:

Rosja dziś to państwo z dykty. Armia na dobiegu, a już są niewypłacalni. Rosja Putina to kolos na glinianych nogach.To kraj bandytów, złodziei a teraz jeszcze zbankrutowała. To kraj "trzeciego świata z aspiracjami średniowiecznych kacyków
Lepiej rozżarzone żelazo w dłoni niźli sowiecką prawicę uścisnąć.

Pozdrawiam rusofili gestem Lichockiej

 

Obrazek użytkownika Pers

27-06-2022 [08:04] - Pers | Link:

Tu ma pan, panie europośle trochę realnego życia:

„Nie będziemy już kupować” rosyjskiego gazu, powiedzieli niedawno przywódcy Łotwy. I nagle stało się jasne, że te zakupy znów się rozpoczęły. Dlaczego ten bałtycki kraj został zmuszony do wyrzeczenia się głośnych obietnic, zdrady swoich ideałów politycznych – i po raz kolejny „sfinansowania rosyjskiej operacji specjalnej” na Ukrainie?
W marcu prezydent Łotwy Egil Levits powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że ​​Ryga jest zdeterminowana, by przestać importować rosyjską ropę i gaz.

„Tak, w zasadzie jest to jasna decyzja. Musimy to powstrzymać. Są oczywiście pewne koszty... Ale musimy zapłacić za naszą wolność, za naszą niezależność. Zrobimy to” – obiecał szef państwa . Kilka miesięcy później Levits potwierdzili , że, jak mówią, „kosztem drogich zim uzyskamy niezależność od Rosji”. A minister gospodarki Łotwy Janis Vitenbergs  powiedział , że Ryga planuje przyjąć poprawki legislacyjne zakazujące importu rosyjskiego gazu od 1 stycznia 2023 roku.

15 czerwca łotewski premier Krisjanis Karins powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety El Pais, że kraj nie będzie już kupował rosyjskiego gazu. „Nie rozważamy tej opcji. Mamy plan awaryjny, żeby to nie było konieczne – powiedział szef rządu republiki. Karins skarżył się, że Unia Europejska, kupując rosyjskie paliwo, pomaga Moskwie w utrzymaniu stabilności rubla, a tym samym finansuje także rosyjską specjalną operację wojskową na Ukrainie. „Musimy znaleźć sposób, by uzgodnić, jak objąć gaz sankcjami. Około 90 proc. tego, co Łotwa importowała w zeszłym roku, pochodziło z Rosji, ale więcej nie kupimy – obiecał premier.
I jednego z tych dni okazało się, że Łotwa - po raz pierwszy od kwietnia! – wznowił pełnoprawny import rosyjskiego gazu. Dostawy zostały przywrócone od 16 czerwca - następnego dnia po kategorycznym oświadczeniu Prezydenta Łotwy. Średni dzienny import to 3,6 mln metrów sześciennych, wynika z danych platformy operatorów GTS krajów UE ENTSOG. Łotewski operator Conexus podaje, że tylko 24 czerwca wielkość dostaw wyniosła 1,8 mln metrów sześciennych dziennie.
Sytuacja, jaka rozwinęła się na Łotwie po zaprzestaniu dostaw rosyjskiego gazu, okazała się dla Rygi bardzo nie do pozazdroszczenia . „Obawiam się, że Łotwę czeka załamanie energetyczne i gospodarcze. LNG nie wystarczy dla wszystkich. A ceny będą w kosmosie. I nie wspominając o obiektywnych trudnościach natury infrastrukturalnej – przewidywał Aleksey Grivach, wicedyrektor Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego.

Jak to mówią -"lajf is brutal end full of zasadzkas"...

Obrazek użytkownika tricolour

27-06-2022 [14:03] - tricolour | Link:

@Pers

Brutal, brutal -- ile Łotwa zużywa gazu rocznie? Ile to procent eksportu do Unii?

Tak Pers, jak zwykle stchórzysz gdy mówię o konkretach.

Ps. Założymy się, że Kijów nie padnie za trzy dni?

Obrazek użytkownika Pers

27-06-2022 [14:46] - Pers | Link:

@3kolorek
//Brutal, brutal -- ile Łotwa zużywa gazu rocznie? //
Co za głupie pytanie ile zużywa?
Ważne jest to, że jak będą grzeczni to będą mieli. A jak nie to nie.

//Tak Pers, jak zwykle stchórzysz gdy mówię o konkretach.//
Ty nawet nie znasz znaczenia słowa "konkret".
I dotyczy to wszystkich, nawet największych. Niemcy już mają pełne pory.

PS. Tu przy rejestracji powinien być robiony jakiś test dla takich jak ty matołków.

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-06-2022 [17:04] - Tezeusz | Link:

Pojechalo scierwoneonowycm gównem bandyty putlerka - czujecie ?

Obrazek użytkownika tricolour

27-06-2022 [19:09] - tricolour | Link:

@Pers

Czyli stchórzyłeś, jak napisałem. Tak, Pers, Łotwa dostanie może gaz, a ruscy dostaną za to - może - pieniądze. I ta Łotwa zużywa odrobinę całej Unii, bo mała jest więc twój obiekt lizania dostanie za to odrobinę pieniędzy.

I konkret polega na tym, że taki wazeliniarz, jak ty, nigdy tego nie napisze.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

27-06-2022 [19:48] - Ula Ujejska | Link:

Pers
Tricolour jak zwykle cię zaorał 🤣 Tobie kocie testów nie trzeba robić, że jesteś idiota, wystarczy poczytać co piszesz. Ale taka tu twoja rola: świecić gołą dupą za cara.

Obrazek użytkownika Ryan

27-06-2022 [18:49] - Ryan | Link:

Jak ruską kocia propaganda opowiada, że "jest dobrze a nawet jeszcze lepiej", to można mieć pewność, że wszystko zaczyna się walić. Zresztą, niektórzy ruscy eksperci nie kryli, że zaczną się kłopoty. 
Wojna kosztuje.

 Kanclerza Bismarck:
umowy z Rosja są tyle warte ile papier na którym je spisano

 

Obrazek użytkownika Ryan

27-06-2022 [18:49] - Ryan | Link:

Jak ruską kocia propaganda opowiada, że "jest dobrze a nawet jeszcze lepiej", to można mieć pewność, że wszystko zaczyna się walić. Zresztą, niektórzy ruscy eksperci nie kryli, że zaczną się kłopoty. 
Wojna kosztuje.

 Kanclerza Bismarck:
umowy z Rosja są tyle warte ile papier na którym je spisano

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-06-2022 [15:04] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz znowu nowy przekaz z Moskwy ? A rozpowszechnianie agitek wrogich Polsce bandyty putlerka ? a co na to Służby ?
https://spiritolibero.nowyekra...

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-06-2022 [16:10] - Tezeusz | Link:

Wydawać by się mogło, że polskojęzyczne, ruSSkie sługusy osiągnęły już szczyt łajdactwa w wymyślaniu pro kremlowskiej propagandy, ale zawsze mnie zaskakują. Nie ma takiej bzdury, którą by nie przekuli w tępą, ruSSką propagandę ! Za każdym razem, kiedy czytam tępy, przaśny tekst ruSSkiego trolla zastanawiam się, jaką jeszcze demagogię wymyślą te polskojęzyczne ruSSkie gnidy ze Scierwoneonka !

Obrazek użytkownika u2

27-06-2022 [10:39] - u2 | Link:

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

https://wpolityce.pl/swiat/604...
 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

27-06-2022 [21:54] - Siberian Husky Dog | Link:

Jeżeli biznes ci nie idzie, to nie jest wina twoich przyjaciół
Przekonali się o tym Rosjanie którym Chiny po raz trzeci odmówili finansowej pomocy.Jako dotychczasowi najwięksi kupcy akcji i obligacji skarbu państwa Rosji  od dnia nałożenia sankcji Chinczycy przestali je kupować.Powód?   Wartość akcji Rosji wystawionych na giełdach (na dziś) jest śmieciowa.
Co nie znaczy że nadal nie współpracują gospodarczo ale na zasadzie partnerskiej, pomimo czasowych perturbacji i politycznych sympati