Tusk mówiący, że to on zablokował sprzedaż Lotosu Rosjanom..

Tusk mówiący, że to on zablokował sprzedaż Lotosu Rosjanom, to jednak „wyższa szkoła jazdy” w kłamstwie

1. W ostatnią środę w programie „Kropka nad i” prowadzonym przez red. Monikę Olejnik w TVN24, Donald Tusk nawiązując do odtajnionego pisma ministra skarbu Aleksandra Grada do prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza z października 2011 roku, stwierdził że „Ta notatka, którą ujawniają, świadczy dokładnie o czymś przeciwnym. To ja, dokładnie ja, zablokowałem możliwość sprzedaży Lotosu Rosjanom”.
Następnie pytany o glosowanie w sprawie obywatelskiego projektu ustawy blokującego możliwość sprzedaży firm o charakterze strategicznym, pod którym zebrano ponad 200 tys. podpisów tak tłumaczy sprzeciw w tej sprawie Platformy „Nie, głosowaliśmy za tym, żeby to nie ówczesna opozycja, nie Kaczyński i nie PiS, decydowali o naszych strategicznych decyzjach. Przegrali wybory, wiec nie chcieliśmy, żeby w trybie głosowań sejmowych, coś nam dyktować”.
 
2. Przypomnijmy, że we wspomnianym piśmie, ówczesny minister skarbu informuje ówczesnego prezesa Lotosu o potencjalnych inwestorach zainteresowanych zakupem ponad 53% akcji kierowanej przez niego spółki (całości pakietu akcji jakie były w rękach Skarbu Państwa).
W piśmie z 18 października 2011 roku Aleksander Grad ujawnia, że zainteresowane zakupem całego pakietu akcji Skarbu Państwa w Lotosie są 3 firmy: węgierski MOL (wtedy z dużymi udziałami kapitału rosyjskiego, rosyjski spółka TNK-BP z sektora naftowego, później przejęta przez Rosnieft i nowo powstała spółka Mercuria Energy zarejestrowana w Holandii, której właścicielami byli dwaj Rosjanie właściciele spółki J&S, będącej przez lata pośrednikiem w sprzedaży rosyjskiej ropy na polskim rynku.
We wspomnianym niejawnym piśmie, minister Grad informuje prezesa Lotosu, że kwestiach prowadzonego procesu prywatyzacji, w tym realizowanego harmonogramu osobami właściwymi są jego doradcy, którymi są przedstawiciele JP Morgan oraz UBS Limited, co oznacza, że proces prywatyzacji gdańskiego koncernu naftowego, był na tyle zaawansowany, że zostali nawet wyznaczeni doradcy prywatyzacyjni.
 
3. Odtajniona pismo ministra Grada potwierdza więc zaawansowanie procesu prywatyzacji Lotosu S.A., a o takich planach dowiedzieliśmy się wcześniej wprost od ówczesnego premiera Donalda Tuska.
Przypomnijmy, że wiosną 2011 roku Tusk mówił na konferencji prasowej na terenie koncernu Lotos w Gdańsku „nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji, nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy”.
A procedura poszukiwania inwestora dla Lotosu rozpoczęła się jeszcze wcześniej, podczas swojej wizyty w Warszawie pod koniec 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew, rozmawiał o tym zarówno z premierem Donaldem Tuskiem jak i prezydentem Bronisławem Komorowskim.
 
4. Ogłoszenie takich zamiarów wobec Lotosu wywołało ogromne emocje społeczne, w ich wyniku powstała inicjatywa obywatelska, która przygotowała obywatelski projekt ustawy, blokujący sprzedaż spółek o charakterze strategicznym, pod którym w ciągu krótkiego czasu, zebrano ponad 200 tysięcy podpisów.
Projekt w marcu 2012 roku trafił do Sejmu i ku zaskoczeniu rządzącej koalicji PO-PSL, nie został odrzucony, bowiem kilku posłów PSL głosowało za jego skierowaniem do prac w komisjach sejmowych.
Ostatecznie po blisko rocznym przetrzymaniu go w komisji sejmowej, w styczniu 2013 roku został odrzucony na sali plenarnej, zaledwie dwoma głosami, 224 głosów za, 222 głosów przeciw, 1 wstrzymujący (to właśnie o tym głosowaniu mówił Tusk w programie Moniki Olejnik).
To właśnie społeczny rozgłos w tej sprawie i ujawnienie ukrytych zamierzeń rządu Tuska dotyczących sprzedaży Lotosu Rosjanom, wywołały tak negatywny odbiór społeczny, że mimo odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy, proces prywatyzacji Lotosu został wstrzymany.
Mówiąc wprost Tusk i inni czołowi politycy Platformy, tak bardzo wystraszyli się sprzeciwu społecznego w sprawie sprzedaży Lotosu Rosjanom, że zaawansowane i toczone w tajemnicy przed opinią publiczną postępowanie w tej sprawie, zostało ostatecznie przerwane.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-05-2022 [09:10] - u2 | Link:

To ja, dokładnie ja, zablokowałem możliwość sprzedaży Lotosu Rosjanom

Po czym poznać, że Tusk kłamie ? Po tym że otwiera usta do mówienia. :-)

Obrazek użytkownika Pers

20-05-2022 [09:15] - Pers | Link:

Po czym poznać, że u-bocik łże?
Bo stuka w klawiaturę.

Obrazek użytkownika u2

20-05-2022 [10:41] - u2 | Link:

No pacz pan, Ja. Rus. znowu ujada, czyli wszystko oki :-)

Obrazek użytkownika Tezeusz

20-05-2022 [15:41] - Tezeusz | Link:

Piszesz  Ruszkiewicz vel @ Pers tak cytuję :

"Putin jak widać na filmie w dobrej formie//
I daj mu Boże tego zdrowia jak najwięcej bo ma jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.
Polacy (i nie mam tutaj na myśli żydobanderowskich ścierw, posiadaczy polskiego PESEL) powinni codziennie się za niego modlić."

Wylizałeś dupę bandy putlerka ? może wkrótce zdechnie czego świat mu życzy. Walisz tym sowieckim ścierwem oj walisz !

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-05-2022 [15:51] - Marek Kudła | Link:

Jdynym, co Tusk skutecznie zablokował, to odejście Tu-154 na drugi krąg pod Smoleńskiem !!!

Obrazek użytkownika J z L

20-05-2022 [16:35] - J z L | Link:

Tonący chwyta się brzytwy, sie chwyta, dla Tuska brzytwą jest zakłamanie faktu tworząc własną bajkę w którą nikt nie wierzy.To taka alternatywna rzeczywistość w u Tuska i w PO
A Polacy, to naród twardy, zawzięty i przekorny, a w swej mądrości bardzo roztropny. Dlatego ten cały europejski szantaż, głodzenie i ruganie bez powodu, nie dość że nie dadzą zamierzonego skutku w postaci zainstalowania rudej kanalii na fotelu premiera, to ową szmatę pogrążą.

Obrazek użytkownika Zofia

20-05-2022 [19:31] - Zofia | Link:

Może któryś z autorów wpisów, przypomni kto sprzedał Polską Kolej Linową na Kasprowy Wierch. Nawet to przeszkadzało liberałom, że jest naszym dobrem narodowym. Wiem , że odkupili ją za czasów rządów PiS-u. Mam do niej wielki sentyment, ponieważ przy pierwszych wagonikach pracował mój Ojciec. 

Obrazek użytkownika Kaczysta

20-05-2022 [19:39] - Kaczysta | Link:

Ten łysiejący,wymięty palant wygląda na takiego,co to robi wszystko by nie wygrać wyborów,i o to mu chodzi?