Koniec heroicznej obrony Mariupola

  Trwała ona ponad 82 dni.  Władze Ukrainy uznały, że nie są w stanie przyjść oblężonym ukraińskim żołnierzom z odsieczą, a nie chcą by wszyscy oni zginęli.  Zawarto więc porozumienie z Rosjanami, na mocy którego obrońcy Mariupola zostaną ewakuowani na teren separatystycznych republik i wymienieni na rosyjskich jeńców.  W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że:

  "„W celu ratowania życia cały garnizon Mariupola realizuje zatwierdzoną decyzję Naczelnego Dowództwa Wojskowego i liczy na wsparcie narodu ukraińskiego” – poinformował dowódca pułku Azow Denys Prokopenko. Agencja Reutera, powołując się na świadków, podaje, że kilkanaście autobusów z ukraińskimi żołnierzami wyjechały z zakładów Azowstal w Mariupolu. (...) Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w nagraniu opublikowanym na Telegramie powiedział, że bojownicy "wykonali zadanie" {TUTAJ}.

   Strona ukraińska potwierdziła ewakuację 260 osób, zaś Rosjanie twierdzą, iż:

  "Jak informuje agencja Reutera, Rosja przekazała w środę, że z kombinatu Azowstal ewakuowano łącznie 959 ukraińskich żołnierzy, w tym 80 rannych. Ostatniej doby poddać miało się 694 obrońców Mariupola, również członków pułku Azow. Wśród nich było 29 rannych"  Co więcej:

  "Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, pozostawał dotąd ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.
W ostatnich tygodniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie zakładów. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ." {TUTAJ}.

  Według dzisiejszej [18.05.2022] informacji Teleekspresu - w Azowstalu pozostało jeszcze ok. 300 ukraińskich żołnierzy.  Podobno:

  "Rosjanie mogli zgodzić się na ewakuację wojskowych z Azowstalu, żeby przyspieszyć ogłoszenie zajęcia Mariupola. Do takich wniosków doszli analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną." [op.cit].

  Rosjanie i separatyści już snują plany - co robić dalej z Mariupolem?  Dowiadujemy się, że:

  "Władze okupacyjne w Mariupolu zamierzają zburzyć fabrykę Azowstal - przekazała Rada Miejska. Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej publicznie wyraził taką chęć, gdyż według niego nadmorskie miasto powinno zostać zamienione w kurort. (...) Według Rady Miejskiej Mariupola, Rosjanie chcą prewencyjnie zniszczyć kompleks, na wypadek kolejnych walk oraz zależy im na "wymazaniu wszelkiej pamięci bohaterskiego czynu ukraińskiego wojska". {TUTAJ}.

  To się jednak nie uda.  Bohaterstwo obrońców Mariupola zrobiło na wszystkich wielkie wrażenie i pozostanie na zawsze częścią historii wojskowości.  W Salonie24 bloger Catrw napisał dobrą notkę "Niespotykane męstwo w Mariupolu" {TUTAJ}.  Zachęcam wszystkich do jej przeczytania.  Warto wspomnieć, że Mariupol jest dopiera drugim ważniejszym miastem Ukrainy zdobytym przez Rosjan.  Pierwszym był Chersoń.  Wszyscy zastanawiają się, czy Rosjanie dotrzymają słowa i do wymiany jeńców dojdzie.  Rosyjska Duma już próbuje to zablokować.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

18-05-2022 [19:32] - Ryan | Link:

Wśród tych co się poddali było 4 generałów z Polski,3 z USA,2 z Francji i 2 z W.Brytanii.
Kilku z nich już przyznało się do winy że sami osobicie widłami i siekierami zabijali rosyjskich jeńców
Jeśli nie dziś to najdalej jutro mają być w rosyjskiej telewizji i na żywo mają ujawnić inne zbrodnie ludobójstwa
W programi przewidziany jest udział naocznego świadka tych tragedii samego Ruszkiewicza

Kupuję już teraz popcorn i zgrzewkę piwa

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2022 [21:35] - sake3 | Link:

Zadziwiające ale na NB bohaterstwo obrońców Mariupola nie cieszy niektórych,ale za to mają ogromną satysfakcję,że obrońcy zostaną przez Rosjan zabici jako ludobójcy i bandyci.Rosyjska Duma już nad tym pracuje..

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-05-2022 [21:44] - Kaczysta | Link:

Azow to z jednej strony symbol ogromnego bohaterstwa, hartu ducha, odwagi i poświęcenia i jednocześnie upokorzenia Rosjan; z drugiej strony - istotny wkład w obronę Ukrainy poprzez wiązanie znacznej części rosyjskich sił i zadanie im ciężkich strat, co uniemożliwiało ich użycie na innych odcinkach frontu. 

z neta

Obrazek użytkownika Kaczysta

18-05-2022 [22:59] - Kaczysta | Link:

Dziwię się autorce ze wstawia wpisy w Toy-Toyu i taki zomowiec i zarazem cwel wrzucał wpis do lochu
​Kawal sukinsyna ruskiego
dziwka opary