To jest dopiero skandal-KE podpowiada jak ominąć rosyjskie..

To jest dopiero skandal-KE podpowiada jak ominąć rosyjskie żądanie płacenia za gaz w rublach

1. W poprzednim tygodniu, w piątek wieczorem, przewodząca pracom Rady Europejskiej-Francja, niespodziewanie zwołała w Brukseli posiedzenie ambasadorów 27 państw członkowskich i przedstawicieli Komisji Europejskiej, podczas którego przedstawili oni interpretacje unijnych sankcji zakazujących płacenia za rosyjski gaz w rublach.
Takie żądanie wynika z wydanego kilka tygodni temu dekretu Putina, który nakazał płacenie w rublach, importerom rosyjskiego gazu, chociaż w wieloletnich kontraktach jakie mają oni zawarte z rosyjskim Gazpromem, przewiduje się płatności albo w dolarach amerykańskich albo w euro.
Temu żądaniu nie podporządkowała się Polska i Bułgaria i w związku z tym, to tym dwóm krajom Gazprom odciął dostawy gazu, mimo tego, że nasze PGNiG ma podpisany kontrakt na te dostawy do końca tego roku i płatności w USD.
 
2. Tuż po opublikowaniu dekretu Putina, Komisja Europejska opublikowała interpretację, że nie łamie unijnych przepisów ten odbiorca rosyjskiego gazu, który wprawdzie może otworzyć nowy rachunek w Gazprombanku jak sobie życzył rosyjski dostawca gazu ale płatności powinny być dokonywane na ten nowy rachunek w walucie wynikającej z długoterminowego kontraktu (a więc w USD albo euro).
Jak podkreślała wtedy publicznie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, płacenie za rosyjski gaz w rublach, jeżeli nie jest przewidziane w kontrakcie, narusza sankcje nałożone na Rosję przez UE.
Na wspomnianym wieczornym posiedzeniu przedstawiciele KE, zmienili jednak zdanie i twierdzili, że łamaniem sankcji nie będzie także przewalutowanie środków pomiędzy rachunkiem w euro czy w USD, a rachunkiem w rublach unijnej firmy w Gazprombanku.
Nie jest jednak jasne czy łamaniem unijnych sankcji byłoby założenie w Gazprombanku przez unijnych importerów gazu także rachunku w rublach, bo tylko w taki sposób taki rachunek może powstać.
 
3. Takie stanowisko KE poparły Niemcy i Francja, co więcej ambasador tego pierwszego kraju oświadczył już na tym posiedzeniu, że skonsultował to rozwiązanie z niemieckimi importerami rosyjskiego gazu, którzy gremialnie je poparli.
Tyle tylko, żeby takie konsultacje przeprowadzić, przedstawiciel Niemiec musiał znać nową propozycję KE wcześniej przed posiedzeniem, ponieważ w czasie jego trwania konsultacje nie były możliwe.
Zaprotestowały w tej sprawie zdecydowanie Polska i Holandia, także kilka innych krajów uznało nową propozycję KE w sprawie płatności za gaz w rublach za wręcz niepoważną, szczególnie w sytuacji trwającej wojny na Ukrainie i wprowadzeniu przez UE już 5 pakietów sankcji na Rosję.
 
4. W tej sytuacji sprawa zostanie przeniesiona na wyższy poziom Rady Unii Europejskiej w tym przypadku ministrów spraw zagranicznych, której posiedzenie odbędzie się dzisiaj w Brukseli.
Sytuacja jest wręcz kuriozalna, przedstawiciele 27 państw członkowskich dyskutują już od ponad tygodnia nad VI pakietem sankcji na Rosję, który ma zwierać także embargo na dostawy ropy z tego kraju, co byłoby poważnym uderzeniem w dochody Rosji z eksportu tego surowca (dochody z tego tytułu są ponad 2- krotnie większe niż dochody ze sprzedaży gazu).
W tej sytuacji forsowanie przez KE rozwiązania, które pozwala spółkom z krajów Europy Zachodniej na omijanie dotychczasowych sankcji wyraźnie określających, że płatności za rosyjski gaz, mogą być dokonywane tylko w walutach określonych we wcześniej zawartych kontraktach, jest po prostu skandalem.
KE zapewne przedstawiła ją w związku z interwencjami Niemiec i Francji, bowiem około 20 firm, przede wszystkim z tych krajów, otworzyło w Gazprombanku nowe rachunki nie tylko w USD czy euro ale także w rublach.
Jest to więc ze strony KE, wręcz ostentacyjna próba ochrony tych firm przed konsekwencjami finansowymi, wynikającymi ze złamania wcześniejszych unijnych sankcji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

16-05-2022 [08:17] - Czesław2 | Link:

Co w tym dziwnego? To tylko MM nie wie ( udaje, że nie wie), że KE jest w łapach Putina i banksterów.

Obrazek użytkownika Czesław2

16-05-2022 [08:25] - Czesław2 | Link:

Piszę po raz któryś, zimą ze względu na ceny energii będzie ulica, i to nie pokojowo.
https://www.wnp.pl/energetyka/...
W 2024 roku po uwolnieniu cen energii dla blokersów będą zamieszki. Różnica cen dla gospodarstw domowych i na wolnym rynku jest kilkukrotna, dlatego ludzie nie wiedzą, co się dzieje.

Obrazek użytkownika Darek65

16-05-2022 [10:01] - Darek65 | Link:

Czesław2
Morawiecki już dawno nas sprzedał, on Polaków ma w głębokim poważaniu. Ja się poważnie boję, co on dał UE za to całe KPO. I niech on sobie wsadzi te całe tarcze, bo my, Polacy, już dawno jedziemy na tarczy.

Obrazek użytkownika Czesław2

16-05-2022 [10:26] - Czesław2 | Link:

Ma pan rację, przecież problemy zaczęły się PRZED pandemią zaraz po decyzji o likwidacji węgla. To jest tak, gdy rządzenie krajem powierza się bankierowi. najpierw Balcerowicz, potem Rostowski, teraz MM.
Tarcze sa po to, żeby zamazać faktyczny stan gospodarki i faktyczne ceny.

Obrazek użytkownika Darek65

16-05-2022 [11:27] - Darek65 | Link:

Szkopuł w tym, że gdyby byli prawdziwymi bankierami, to w jakiś sposób zrozumiałbym ich postępowanie. Oni zostali zrobieni bankierami. Balcerowicz, to dawny aparatczyk komunistyczny, Rostowski, to głąb ekonomiczny wyciągnięty z czeluści londyńskiego city, a Morawiecki, to namaszczony przez eskimosów historyk. Tarcze, to nic innego, jak zabijanie gospodarki kraju i waluty.

Obrazek użytkownika mada

16-05-2022 [15:33] - mada | Link:

Też mnie to zastanawia.
jak można wierzyć w jakiekolwiek obietnice ze strony brukselskiej /komisja, Tusk, Niemcy, Francja i inni.../ ?
ile razy trzeba się dać oszukać żeby zrozumieć?