Rosja, Ameryka i ukraiński poligon…

Amerykanie (podobnie jak Rosjanie) z niesmakiem wspominają swoją 20 letnią “operację specjalną” w Afganistanie, czy wcześniej w Wietnamie, które mimo niepowodzeń przecież nie zablokowały ich  światowej roli. Interesujące jest samo zestawienie amerykańskich doświadczeń w Afganistanie i na Ukrainie, gdzie przez lata Amerykanie szkolili lokalne wojska.
 https://pbs.twimg.com/media/FQ... 
W Afganistanie jednak Amerykanie byli ludźmi z innej obcej cywilizacji, a ich lokalnych sojuszników interesowały głównie dolary i apanaże, kwitła obok narkotycznego maku, korupcja. W chwili zagrożenia afgański prezydent Ghani, załadował palety “zaoszczędzonych” amerykańskich dolarów na samolot i odleciał jak to czynią ptaki przed zbliżającą się zimą do ciepłych krajów.

Na Ukrainie po pierwszym jej rozbiorze w 2014 r. do akcji wkroczyli wojskowi instruktorzy z USA, Anglii i Polski. Tu sytuacja była nieco inna niż w Afganistanie, Amerykanie nie okupowali kraju, nie zawalili go militarnym sprzętem, ale napotkali bliższą im kulturowo  populację i mimo szalejącej i tu korupcji, jednak z lokalnymi ambicjami wzmocnienia niezależności  państwa od zaborczej Rosji. 

Ukraina jest klasyczną proxy war między Rosją i USA. Rosjanie dostarczają sprzęt i żołnierza. Amerykanie dostarczają sprzęt, ale nie żołnierza, dostarczają wrażliwą elektroniczną wiedzę. Ukraina dostarcza terytorium i żołnierza. Ukraińcy otrzymują i testują nowoczesną zachodnią broń, a Rosjanie wyciągają swoje zakonserwowane zasoby z magazynów. Królową wojny jest artyleria, elektronika i wyszkolony w jej używaniu żołnierz. Rosjanie idą do boju z scentralizowanym systemem dowodzenia, Ukraińcy stosują bardziej elastyczny zdecentralizowany system dowodzenia wykorzystujący oddolną inicjatywę dowódców.

Tym razem po wstydliwych doświadczeniach z 2014 r. postawa Ukraińców wobec otwartej rosyjskiej agresji zaskoczyła cały świat, który spodziewał się szybkich rosyjskich postępów i zajęcia wschodniej części Ukrainy (do Dniepru) i zajęcia Kijowa (i osadzenia Janukowycza) w ciągu tygodnia. Przemyślny Putin przygotowując świat zachodni do swojego przewidywanego blitzkriegu, wcześniej uzależnił go od dostaw swojej ropy, gazu i węgla. Europa zachodnia (głównie Niemcy) cierpliwie oczekiwały na sukcesy Putina i po werbalnym oburzeniu szybkiego powrotu do robienia z nim biznesu. 

Poprzednio pisałem o wielkich stratach wojennych Ukrainy (obliczanych na $ 550 mld). Ukraina jest/była 4-tym największym eksporterem kukurydzy i 6-tym eksporterem zboża. Przed rosyjską inwazją w rejonie portów Morza Czarnego przez które przepływa 75% ukraińskiego eksportu zgromadzono 6 mln ton zboża i 15 mln ton kukurydzy. Przed wojną przez ukraińskie porty miesięcznie eksportowano ok. 5 mln zbóż, olei roślinnych i kukurydzy. Teraz jedną z możliwości jest częściowy eksport tych zbóż przez Polskę, Mołdawię, etc. W ubiegłym roku Ukraina wyprodukowała ok. 32,5 mln ton pszenicy z czego 80% przeznaczone było na eksport, a ok. 6 mln ton na rynek krajowy. Do połowy grudnia ub. roku wyeksportowano już 16 mln ton pszenicy. Zachód, w tym USA uważają, że Ukraina powinna płacić za sprzęt wojskowy właśnie zbożem. Ukraińcy pamiętają złowrogie lata 1932/33 kiedy Stalin zabrał im zboże (na eksport) i nastał Holodomor. Trzeba dodać, że rosyjscy najeźdźcy ogołacają ukraińskie spichlerze, a nawet kradną maszyny rolnicze.  ONZ oblicza, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę w tym roku produkcja zbóż na świecie spadnie o opk. 20%, a w pewnych regionach świata pojawi się niedobór żywności.

Nieudolność Putina i tym razem niespodziewany twardy opór Ukraińców zburzyły oczekiwania na szybki powrót do status quo. Zdjęcia zabitych, zbombardowanych domów mieszkalnych i napływające informacje o zbiorowych mordach, torturach, gwałtach na cywilach zmusiły zachodnich polityków do bardziej stanowczych działań. Dziś sytuacja wygląda diametralnie inaczej, obok pomocy humanitarnej przez Polskę i inne sąsiadujące kraje (wyjątek Węgry) na Ukrainę napływa ciężki, nowoczesny sprzęt wojskowy. Administracja Bidena uruchomiła słynny z II w.ś. lend-lease ($33 mld), tym razem nie dla Rosji, a przeciwko niej. Inne kraje nie pozostają dłużne i również coraz chętniej wspomagają walczącą Ukrainę wojennym sprzętem (Polska ponad 200 zmodernizowanych czołgów T 72).

Można powiedzieć, że swoim źle przygotowanym atakiem na Ukrainę Putin zmienia  sytuację na całym świecie. W zasadzie trudno się dziwić, kiedy Hitler zdradził Stalina i uderzył (Plan Barbarossa) na Rosję, ówczesny prezydent USA FDR, poprosił swoich ekspertów o szacunkową odpowiedź ile czasu zajmie Hitlerowi podbój Rosji Sowieckiej. Odpowiedź brzmiała: 7 do 11 tygodni! Wcześniej również podobnie oceniano możliwości obronne Finlandii w wojnie zimowej 1939/40 r. w sytuacji agresji ogromnej Armii Czerwonej, jednak najlepszym żołnierzem II w.ś. został ogłoszony żołnierz fiński. Zapytany przed agresją Putina o ewentualne konsekwencje prezydent Biden, warunkował je w zależności od jej rozmiaru. Więc fachowcy nie zawsze znają swój fach, łatwo wojnę rozpocząć, ale trudno przewidzieć jej skutki…

Jak więc wygląda sytuacja dzisiaj? Amerykanie znaleźli ochotników, których kraju nie muszą  okupować, ochotników walczących w swoim interesie jak i w interesie mocarstwowej pozycji USA. Trzeba im oczywiście dostarczyć broń, informacje wywiadowcze i pieniądze, ale dla Ameryki ta wojna jest daleka i bezpieczna. Również propagandowo ustawiając Rosję w zdecydowanie złym świetle. Przy okazji agresja Rosji stwarza zapotrzebowanie i atrakcyjność pozycji USA w Europie niwecząc mozolnie przygotowywane plany rosyjsko-niemieckie o wypchnięciu USA z Europy. 

Dodatkowo wojna na Ukrainie powoli przekierowywuje europejskie zaopatrywanie w gaz i ropę na Arabię Saudyjską, Bliski Wschód i Amerykę, jednocześnie odcinając Rosję, która popada w większą zależność od Chin. Za kilka lat na rynku pojawi się więcej gazu z Algierii, Kataru, a nawet z Izraela (odkryte złoża) i Putin polegnie od własnej broni. Nałożone sankcje i wycofanie zachodnich firm z Rosji powoduje brak komponentów i części zamiennych również dla rosyjskiej machiny wojennej. Od początku wojny niemiecki import rosyjskiej ropy spadł z 35% do 12%...
W tej nowo tworzonej przez bieg wydarzeń  konstelacji w Europie siłą rzeczy większe znaczenie nawet przez swoje położenie i postawę pozyskuje Polska głównie jako hub humanitarny, jak i militarny. 

Diabli wiedzą, czy schorowany Putin zbyt pospieszył się (podobny motyw miał Hitler) z agresją, aby lepiej umocnić szanse na świetlaną przyszłość swojego kraju? W każdy razie jego agresja zmienia sytuację na świecie. Trwają próby ograniczenia roli dolara w światowym biznesie, jednak to nie jest takie proste. W 2019 r., aż 88% transakcji finansowych  na świecie odbyło się przy użyciu dolara, a jedynie 4% przy użyciu chińskiego yuana. Oczywiście kraje biznesowo związane z Rosją, które nie przyłączyły się do nałożonych sankcji próbują wzajemnych rozliczeń w swoich rodzimych walutach: Rosja, Chiny, Indie, Brazylia etc. Nawet w Europie część państw godzi się na żądanie Putina, aby za gaz i ropę płacili w rublach.

Głośnym echem odbiła się samowolka ukraińskiej aktywistki powiązanej z Kramkiem i Sorosem (globaliści z Fundacji Otwarty Dialog), która nadużyła polskiej gościnności aby złamać dobre obyczaje i nawet Konwencję Wiedeńską. Panienka zaatakowała rosyjskiego ambasadora w Warszawie gwałcąc jego osobistą nietykalność i nachalnie częstując go czerwonym syropem. Może nie wiedziała, że ambasador był już po śniadaniu? Dla niej to pewnie zabawny incydent. Jednak Państwo Polskie powinno wyciągnąć wobec tego napadu jakieś konsekwencje, w innym wypadku odrzuci zasady Konwencji Wiedeńskiej i poprze bezprawie, które może przynieść nam niepożądane skutki. Incydent służy Ukrainie i Rosji, nie służy dobremu imieniu i praworządności w Polsce. Poprawnie zareagował szef MSZ Zbigniew Rau.

Ostatnio da się zauważyć, że wielu światowych przywódców wpadło w łapy wirów chorobowych, Biden cierpi na demencję, podobnie Putin (i obydwaj na starą jednostkę chorobową, korupcję), który w nostalgicznym przemówieniu z okazji “pobiedy”nie zauważył istnienia państwa Ukrainy, które napadł. W moskiewskiej paradzie zabrakło tradycyjnego przelotu samolotów, cóż zakonspirowani ukraińscy agenci mogliby jakiś zestrzelić. Zabrakło też głównodowodzącego rosyjską armią podobno rannego gen. Gierasimowa. Na pocieszenie Putin dorabiał reklamując jakiś ocieplający blanket, który biedaczek trzymał na kolanach. 

Jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie? Wiadomo, że Putin rozbisurmanił się po akceptowaniu jego wcześniejszych agresji przez zachód. Może do końca roku, kiedy wojenne zapały Putina ostudzą wracające do rosyjskich rodzin trumny i urny ich młodych synów i braci. Wydaje się, że Putin liczy też na dotąd niezawodnego w momentach kryzysowych tradycyjnego rosyjskiego sojusznika. Chodzić tu może o “Deda Moroza”, który mocno dał w skórę Napoleonowi i Hitlerowi. Tym razem jako putinowski “zielony ludzik” już od jesieni “na wyjeździe” mroziłby europejskie domostwa przeciwników imperialnych zapędów Rosji nawołując do korzystania z zakazanego rosyjskiego gazu i ropy i transakcji w rublach… Pożyjemy, zobaczymy.

Jacek K. Matysiak                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Kalifornia, 2022/05/13
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Maverick

13-05-2022 [07:42] - Maverick | Link:

Spektakularnie wysadzona w powietrze dostawa broni z kolektywnego zachodu. No i gdzie? Ano w Odessie centrum handlowym schowana. Na dodatek rekruci ukraińscy masowo dezerterują.
.https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika u2

13-05-2022 [09:28] - u2 | Link:

Na dodatek rekruci ukraińscy masowo dezerterują

Nadajesz jak słuchacz do Radia Erewań. To rekruci z Rosji masowo dezerterują.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

13-05-2022 [11:38] - AŁTORYDET | Link:

Masz "nieoznakowany" rację! Transporty amunicji, Ukraińcy przerzucają w brzuchach ciężarnych niewiast! A trotyl w kociej karmie! 

Obrazek użytkownika u2

13-05-2022 [08:38] - u2 | Link:

Diabli wiedzą, czy schorowany Putin zbyt pospieszył się (podobny motyw miał Hitler) z agresją, aby lepiej umocnić szanse na świetlaną przyszłość swojego kraju?

Putler ma mało czasu, aby dostać się do piekła, więc musiał się spieszyć :-)

Obrazek użytkownika Maverick

13-05-2022 [09:28] - Maverick | Link:

Raczej masoński i lucyferiański zachód pójdzie do piekła bo planuje wymordowanie 7.5 miliarda ludzi, myślę jednak że wyjdą im z tego nici. Chociaż wszystko zgodnie zaplanowane z Talmudem.

Chyba zginie połowa ludzkości, ale w Polin będzie prawie niemożliwym aby przeżyć.  Bóg jednak przyrzekł że błogosławieni będą tylko orędownicy pokoju a judzący do wojen i organizujący kolorowe rewolucje zostaną zebrani w pęczki i wrzuceni do wiecznego ognia. Ja na waszym miejscy nie wypisywał masońskich i komuszych głupot. Tylko prosił o wybaczenie, bo śmierć jest już w waszych oczach.

https://www.brighteon.com/be1d...

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

13-05-2022 [12:09] - Ula Ujejska | Link:

Maverick
A białe myszki widujesz?

Obrazek użytkownika u2

13-05-2022 [17:46] - u2 | Link:

ale w Polin będzie prawie niemożliwym aby przeżyć

To szybko uciekaj do twojej matuszki Rosji :-)

Obrazek użytkownika angela

13-05-2022 [11:46] - angela | Link:

Do zimy, to zachód podziękuje w odpowiedni sposób Putlerowi, a swoje petrole moze sobie w kacapską żyć wsadzić. 

Obrazek użytkownika Czesław2

13-05-2022 [12:24] - Czesław2 | Link:

40 miliardowa pomoc dla Ukrainy zablokowana.
https://dorzeczy.pl/swiat/3003...
zablokował REPUBLIKAŃSKI senator.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

13-05-2022 [12:31] - Ula Ujejska | Link:

Czesław2
Nie zablokował ale sprzeciwił się tylko szybkiej ścieżce legislacyjnej. Chce kontroli wydatków.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-05-2022 [12:34] - Czesław2 | Link:

Zgadza się tylko czas jest ważny.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

13-05-2022 [12:39] - Ula Ujejska | Link:

Czesław
Wobec przyjęcia wojennej ustawy z II WŚ o pomocy, prezydent już nie musi się pytać o zgodę w sprawach pomocy wojskowej i humanitarnej. Może czerpać np. z Budżetu USA na wojsko.

Obrazek użytkownika Maverick

13-05-2022 [16:57] - Maverick | Link:

Światowy masonizm wprowadza już zaawansowaną komunistyczną rewolucję, na czele rewolucji stoi figurant kabalarzy z poważną dencją starczą Joe Biden.
Ukraina to tylko dla nich przykrywka dla motłochu, patrz tutaj abyś nie widział tego co robimy tutaj, Oczywiście ciemnota co utraciła kognatywne myślenie i empatię to kupi tak samo jak kupili bałach o świrku i szczepionkach go komunistyczni globaliści używają tej samej sociotechnika prania mózgów.

A co nachodzi, ano nadchodzi, głód, braki żywności dla noworodków, ale ponoć faceci mogą rodzić dzieci, i dawać mleko dla noworodków. Takie to upadające i zdegerowane stają się masy, czyli upadek cywilizacji. Wszystko idioci którzy są nieudolni zwalają na Rosję, gdy sami są winni braku paliw, medycyny, a niedługo praktycznie wszystkiego.

W międzyczasie już Ukrainiec zadźgał kogos w Warszawie. https://www.facebook.com/watch...

Obrazek użytkownika Maverick

13-05-2022 [17:06] - Maverick | Link:

Porawiłem parę literówek:

Światowy masonizm wprowadza już zaawansowaną komunistyczną rewolucję, na czele rewolucji stoi figurant kabalarzy z poważną demencją starczą Joe Biden.
Ukraina to tylko dla nich przykrywka dla motłochu, patrz tutaj abyś nie widział tego co robimy tutaj, Oczywiście ciemnota co utraciła kognatywne myślenie i empatię to kupi tak samo jak kupili bałach o świrku i szczepionkach bo komunistyczni globaliści używają tej samej sociotechniki prania mózgów teraz o wojnie na Upadlinie.

A co nachodzi, ano nadchodzi, głód, braki żywności dla noworodków, ale ponoć faceci mogą rodzić dzieci, i dawać mleko dla noworodków. Takie to upadające i zdegerowane stają się już dzisiaj masy ludzkie, czyli upadek cywilizacji łacińskiej. Wszystko idioci którzy są nieudolni zwalają na Rosję, gdy sami są winni braku paliw, medycyny, a niedługo praktycznie wszystkiego. A szczególnie nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej eskalując produkcję pieniądza bez pokrycia co odbierze środki do życia temu motłochowi.

W międzyczasie już Ukrainiec zadźgał kogos w Warszawie. https://www.facebook.com/watch...

Obrazek użytkownika Maverick

13-05-2022 [18:14] - Maverick | Link:

Globaliści czyli nowi komuniści co chcą być Bogami spotkali się w Poznaniu.

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Edek

13-05-2022 [19:45] - Edek | Link:

Co najmniej pięć orderów Orła Białego dla Putina:

1. W ciągu paru dni zniweczył dwieście lat propagandy antypolskiej na Ukrainie (mozolnie sączonej najpierw przez Austrię, potem przez Niemcy, Rosję i Rosję sowiecką) -- nie mówiąc już o zniweczeniu stu lat propagandy komunistycznej. W epoce smartfonów cały świat już widzi odwieczną ohydę na Kremlu i nawet BBC porównuje Putina do Hitlera.

2. Doprowadził do tego, że po raz pierwszy od roku 1920 Ukraińcy biją się poważnie z najeźdźcą rosyjskim. -- bratnij narod ukraiński stracony już na zawsze. To początek końca Rosji jako imperium. Na nieszczęście Putina, obserwuje to konkurencyjna ohyda w Pekinie.

3. Doprowadził do tego, że odradzająca się stara Rzeczpospolita (Międzymorze / pierwsza Unia Europejska itp.) teraz otrzyma znaczne wsparcie od Anglików i Amerykanów -- aby zneutralizować zagrożenie ze strony rodzącego się kondominium niemiecko-rosyjskiego. Przy okazji kulejąca polska demografia dostala potężny zastrzyk wzmacniający.

4. Swoimi zbrodniami wojennymi (masowymi mordami cywilów, bombardowaniem szpitali położniczych itp.) -- pokazywanymi codziennie na ekranach bilionów smartfonów -- ostatecznie pogrzebał "dorobek" marksizmu-leninizmu. To już koniec związunia.

5. Doprowadził do tego, że PiS będzie rządził w Polsce przez następne 20 lat.

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-05-2022 [22:07] - Pani Anna | Link:

@edek
Odnośnie tego zastrzyku wzmacniajacego demografię - liczy Pan na to, że tatusiowie i mężowie tych kobiet i dzieci się zjadą?

Obrazek użytkownika u2

13-05-2022 [23:15] - u2 | Link:

5. Doprowadził do tego, że PiS będzie rządził w Polsce przez następne 20 lat.

Let Peace Be with You, bro :-)

Obrazek użytkownika paparazzi

13-05-2022 [23:13] - paparazzi | Link:

Witam pana Jacka,
widzę ze popularność prawdy narracyjnej i relatywizacja idzie w gore. Szkoda ze nie giełda.
Lecz, a propos wizyty Walesy, TW Bolek w USA, może ma pan lepsze news Hamerykańskie, bo widzę ze facjata donosiciela cala w skowronkach. Wreszcie, zlitowali się i  zarobił, ale kto płacił? Kto to World Affairs Council of Connecticut and the Office of Gov. Ned Lamont?

Obrazek użytkownika Jacek K.M.

14-05-2022 [05:24] - Jacek K.M. | Link:

Losy Pana Bolka interesują mnie mniej niż tzw. zeszłoroczny śnieg, którego nie widziałem już od kilku lat. Pamiętam jak w okresie jeszcze swojej "świetności" po prezydenturze przyjechał do San Francisco Bay Area, otrzymałem zaproszenie na spotkanie z nim i już wtedy nie skorzystałem. Zbyt dużo o nim już wiedziałem od odwiedzających nas jego starych znajomych jak Anna Walentynowicz, Państwo Gwiazdowie, Kornel Morawiecki i inni, którzy zatrzymywali się głównie u naszego kolegi redakcyjnego ("Wiadomości"), swojego starego znajomego Janka Karandzieja (dziś Polska, Kudowa Zdrój). Jeśli ktoś myśli inaczej, to może być ne doinformowany (archiwa stoją otworem)... 
Pozdrawiam