Jakiego Państwa tak naprawdę chcemy?

Przykro o tym pisać, ale w całej swojej ponad tysiącletniej historii Rzeczpospolita nigdy dla nikogo nie była wzorem do naśladowania. Przede wszystkim nigdy nie miała elit, które dbałyby o pomyślność własnego narodu. Zawsze miała sprzedajne elity, które dbały tylko i wyłącznie o własny interes, kosztem reszty społeczeństwa, które było bezlitośnie wyzyskiwane.Ta” wspaniała” Rzeczpospolita, była ostatnim państwem w Europie, która stosowała najgorszy rodzaj niewolnictwa, jakim był ustrój pańszczyźniany. Okres w naszej historii nierozliczony do dzisiejszego dnia. Nierozliczony przez nas samych.Czy się to komukolwiek podoba, czy nie, ale niewolnictwo na terenach Rzeczpospolitej znieśli dopiero zaborcy, choć uczciwie należy przyznać, że w niektórych przypadkach tylko formalnie. Dlatego, kiedy I Brygada wyruszyła z krakowskich Oleandrów ludzie okiennice zatrzaskiwali, bo im się Rzeczpospolita z niewolnictwem kojarzyła.
I nie pomylili się. Po odzyskaniu niepodległości Ustawa z dnia 20 marca 1931 r. o zniesieniu żelarstwa, która miała zlikwidować pańszczyznę, też niczego niestety w tej kwestii nie zmieniła.
Po micie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy, stworzyliśmy, już całkiem realne, najgorsze Państwo ówczesnej Europy. Przypomnę tylko, że pod względem dobrobytu mieszkańców, II RP zajmowała drugie od końca miejsce w Europie i nigdy nie osiągnęła poziomu rozwoju z okresu zaborów. W żadnym z zaborów.
Faktem niezaprzeczalnym jest, że nikt nie chciał narzuconego nam po 1945 roku ustroju zwanego socjalizmem, który z socjalizmem miał tyle wspólnego, co kino „Łuna” z lotem na księżyc.
Nikt rozsądny jednak nie chciał powrotu tego sanacyjnego dziadostwa, które stworzyliśmy z całym jego „urokiem” w postaci biedy, bezdomności i głodu.
Po wojnie odbudowaliśmy kraj ze zniszczeń. Nie komuniści a nasi rodzice ciężką pracą odbudowali i rozwinęli kraj tak, że w pewnym okresie, w produkcji sprzedanej, był ósma potęgą gospodarczą Świata. Niestety gospodarka pracowała na potrzeby kogoś innego a nie własnego społeczeństwa, na co nie mieliśmy wpływu.
Rodzice jednak mówili nam, że trzeba pracować dla kraju, bo komunizm kiedyś się skończy i wszystko, co zbudujemy będzie służyło wolnej Polsce i nam samym, byle tylko nie powtórzyć błędu z 1918 r.
I co zrobiliśmy, jak już odzyskaliśmy wolność?
Przywróciliśmy w pełni sanacyjne dziadostwo a wszystko to, co zbudowali nasi rodzice zniszczyliśmy i pozwolili rozkraść.
Po trzydziestu latach budowy kolejnego jedynie słusznego ustroju, należy zadać sobie pytanie.
Jakiego Państwa tak naprawdę chcemy dla nas i dla naszych dzieci?
Państwa, które będzie się rozwijało w tempie kilkunastu procent rocznie, w którym warto żyć i pracować, czy wystarczy nam to, co dotychczas zbudowaliśmy?
A zbudowaliśmy „ tygrysa Europy”, w którym statystyczny rodak jest czterokrotnie biedniejszy od statystycznego Greka, którego kraj podobno kilka lat temu zbankrutował.

[Od Admina:]

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-04-2022 [21:45] - Tezeusz | Link:

"Przykro o tym pisać, ale w całej swojej ponad tysiącletniej historii Rzeczpospolita nigdy dla nikogo nie była wzorem do naśladowania. Przede wszystkim nigdy nie miała elit, które dbałyby o pomyślność własnego narodu. Zawsze miała sprzedajne elity, które dbały tylko i wyłącznie o własny interes, kosztem reszty społeczeństwa, które było bezlitośnie wyzyskiwane.Ta” wspaniała” Rzeczpospolita,.."

Autorze pała z historii i to z podstawówki
 Piszesz bzdury, mylisz swoje dziwne odczucia z kompletnym brakiem wiedzy. Grunwald, Samosjera, Wiedeń, Monte Cassino itp...
Kompromitacja !! Pierwszy materiał i klapa !! Wstyd.

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [09:13] - Darek65 | Link:

@mjk1
Witam wśród piszących. Poruszyłeś bardzo ważny temat, choć nie ze wszystkimi wnioskami, które w nim zawarłeś, się zgadzam. Mieliśmy wielu wspaniałych przywódców, którzy w naszej 1000 letniej historii, potrafili stanąć na wysokości zadania. Śmiem twierdzić, że w dużej mierze, to dzięki nim przetrwaliśmy te wszystkie zawieruchy. No i nasze położenie geopolityczne nigdy nie było dla nas atutem, a właściwie nieustannym zagrożeniem. Pańszczyzna nie jest czymś, co przynosi nam chwałę. Niemniej jednak gwoli sprawiedliwości, trzeba by wspomnieć o kolonialiźmie, niewolnictwie w USA, itp. Wielka Brytania, Belgia, Niderlandy do tej pory spijają śmietankę z bogactw, które zagrabiły w koloniach. O traktowaniu tubylców nie wspomnę. Marszałek Piłsudski powiedział kiedyś znamienne słowa " Naród wspaniały, tylko ludzie ku..y". Bardzo mało się o tym mówi, ale to wpisuje się w nasze DNA, jako narodu, w nasze cechy. Potrafimy, jako naród, dzielnie walczyć i bohatersko ginąć, jesteśmy gotowi na uniesienia, niesienie pomocy innym, nawet naszym kosztem. Cechuje nas łatwowierność i brak refleksji oraz ogromne pokłady hurra optymizmu. No i nieustannie popełniamy te same błędy. Jesteśmy pieniaczami, zazdrośnikami i nie potrafimy grać zespołowo. Jesteśmy, jak zapałka szturmowa, szybko się zapala i równie szybko gaśnie. Jesteśmy mistrzami improwizacji, a nie planowania. Wiecznie aktualne są słowa "Ojciec z synowcem na konia wsiędzie i jakoś to będzie" Zupełnie obcy jest nam pragmatyzm, pozytywistyczna praca od podstaw i zimna refleksja. Dlatego cały czas jesteśmy oszukiwani i poniżani. Przykładów tego w naszej ostatniej historii jest aż nadto. Pierwszy z brzegu przykład, to Solidarność. Wspaniały, oddolny ruch, ewenement w skali świata. Najpierw zniszczony przez rzeczone ku..y z powiedzenia Piłsudskiego, a później przejęty przez takie lumpy, jak Geremek, Michnik, Mazowiecki i cała ta zgraja. Daliśmy się ograć, wierząc, że to prawdziwe elity. Pragmatyzm i myślenie nie pozwoliłyby na to, aby prezydentem został komuch Kwaśniewski, premierem Tusk. Ostatni przykład, według mnie znamienny, to wolta PIS. Wygrali w 2015 dzięki wielkiemu wsparci Polaków. Między innymi moim. I co ? Do 2017 było OK. W 2017 pojawił się Morawiecki. Ciało obce, antypolskie. Od tego momentu, to moje zdanie, jesteśmy znowu gnojeni. Możecie na mnie wylewać pomyje, że to nie jest prawda. OK, ale za chwilkę obudzimy się z ręką w nocniku. Wystarczy chłodnym okiem popatrzeć na to, co ta banda wyprawia. Notoryczne łamanie konstytucji w czasie tzw. pandemii, gdzie rozporządzenia były wyżej niż ustawy. Zamykanie lasów i cmentarzy, Kościołów.  Od tego czasu PIS nie wygrał żadnego starcia z UE i TSUE. Boję się, w jakie gó...o wpakował nas Morawiecki swoimi negocjacjami. Próbkę już mamy, to choćby tak zwany przepis o warunkowości. Jakiej Polski chciałbym ? Pewnie, jak każdy. Zamożnej, z silną armią, dobrą edukacją. I rządzoną przez prawdziwe polskie elity

Obrazek użytkownika sake3

06-04-2022 [22:16] - sake3 | Link:

Proszę w takim razie wymienić kraje w których elity były na miarę Pana/i oczekiwań.Bogactwo państw i tych elit brało się głównie z posiadania kolonii i łupienia tubylców.Korona Brytyjska bogaciła się tylko pracą własną i swoich obywateli? Pozaborowa Polska od zawsze poprzez swoje położenie była atakowana,niszczona i zawsze zaczynała od podstaw.Te elity jakkolwiek by złe nie były pozostawiły po sobie ślad.To wspaniała architektura,budownictwo sakralne,nauka i wynalazki sztuka i literatura.Tyle,że my zakompleksieni i wiecznie przepraszający za to że żyjemy nie potrafimy docenić,że te nasze elity nie były ani lepsze ani gorsze niż te inne.Elity z których dzisiaj nie możemy być dumni są wśród nas widujmy ich w mediach,jak pchają się do kamer po swoje 5 minut,jak gardłują w europarlamencie,jak bardzo się brzydzą Polską i byciem polskimi elitami,tak,tu mogę przyznać Panu/i rację.

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-04-2022 [22:30] - Tezeusz | Link:

"".Tyle,że my zakompleksieni i wiecznie przepraszający za to że żyjemy nie potrafimy docenić.."

Rozumiem autorze ,że piszesz o sobie ? zakompleksiony bez wiedzy...wstyd.
Proponuję literaturę przedmiotu, materiały IPN a swoje wynurzenia raczej do poduszki przy kielichu !.Inaczej ten materiał to raczej bełkot ...braku elementarnej wiedzy.
Rada ...pisz w liczbie pojedyńczej nie reprezentujesz Polski tylko samego siebie...Po co się ośmieszasz.

 

Obrazek użytkownika sake3

06-04-2022 [22:42] - sake3 | Link:

@Tezeusz.....Nie mnie proszę się czepiać tylko tych obecnych elit.Kwasniewski nie przepraszał w Jedwabnem za siebie czy za mnie,ale jako naród i Polska.Czy pan Graś nie przepraszał po rosyjsku smarkając się i płacząc żołnierzy rosyjskich,którzy byli uprzejmi okradać zwłoki obok palącego się samolotu  Smoleńsku.? To ja choć nie należę do elity osmieszam się?

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-04-2022 [22:21] - Pani Anna | Link:

Witam nowego blogera i czekam na wpisy.  Poruszał Pan w swoich komentarzach tyle istotnych kwestii i pisał ciekawe rzeczy, które teraz, mam nadzieję zostaną poszerzone.
Życzę wielu odsłon i powodzenia. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-04-2022 [05:36] - Tezeusz | Link:

@Anna S
Zaproś do sciereoneonka NEon 24 to miejsce dla wszystkich kacapów.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

07-04-2022 [06:53] - AŁTORYDET | Link:

Pani Anna, raźnie ruszyła z zachętą! Może i Zygmunt pomoże?

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-04-2022 [07:01] - Pani Anna | Link:

@altorydet
Odwal się,  jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, a nie masz. Co do "Zygmunta", to jeżeli chodzi o naszego blogera, to nie żyje.  Umknęło ci, jak wiele innych rzeczy. 

Obrazek użytkownika admin

07-04-2022 [09:55] - admin | Link:

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

07-04-2022 [14:02] - AŁTORYDET | Link:

@admin:
To nie o śp. Zygmunta Korusa, chodziło. "Pani Anna" z Krakowa, wie o kogo....

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-04-2022 [14:29] - Pani Anna | Link:

@altorydet
Gamoniu. Nie jestem z Krakowa i przestań insynuować.  Ja się nie interesuję kim ty jesteś,  a jeśli chcesz mnie poznać,  to proszę na priv.

Obrazek użytkownika terenia

06-04-2022 [22:44] - terenia | Link:

@ autor
To jakiej Polski chcemy ,większość Polaków chyba wie ?
To co jest przygotowywane na podstawie Rozporządzenia  może trochę zastanawiać,komu i czemu to ma służyć  ??? https://serwisy.gazetaprawna.p...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-04-2022 [07:40] - rolnik z mazur | Link:

@ mjk1
Witam. Chyba wrzuciłeś kij w mrowisko. Tekst jak najbardziej słuszny i potrzebny. Może ktoś się w końcu obudzi i przestanie swój patriotyzm definiować nienawiścią do Niemców i Ruskich. Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

07-04-2022 [10:14] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur.....My nie definiujemy patriotyzmu jako odskoczni do nienawiści do kogokolwiek tylko zwracamy uwagę na nienawiść Niemców i Rosjan kierowaną do nas.PRzykłady łatwo Pan znajdzie.Wystarczy zadać sobie nieco trudu i sięgnąć do publkacji ideologów i doradców Putina aby się o tym dowiedzieć,bo mówią otwartym tekstem.Niemcy nasz patriotyzm postrzegają jako faszyzm,krytykują nas z pozycji tego wazniejszego i mądrzejszego.To my się mamy budzić? Pańska postawa jest zgodna z linią jaką narzuca się Polakom-tak to my jesteśmy antysemitami,to my jesteśmy rasistami, i szowinistami ,to naszym psim obowiązkiem jest gorąco za to przepraszać.To w niemieckich mediach Polska jest pod stałym ostrzałem krytyki za wszystko co powiemy czy zrobimy. I co najbardziej smutne że w tej nenawiści jaką kierują do nas Niemcy i Rosjanie utwierdzają ich Polacy gardłujący przeciw Polsce,jak ich nazwać?  Polacy inaczej?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-04-2022 [10:31] - rolnik z mazur | Link:

@ sake
Ruskich nie znam zbyt dobrze. Co do Niemców to w większości nie czują nienawiści do Polaków. Za co mieliby? Znam Niemcow dobrze - to naród kupiecki więc liczyć potrafią i chcą spokojnie handlować. Pzdr

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [11:11] - Darek65 | Link:

@sake
"Pańska postawa jest zgodna z linią jaką narzuca się Polakom-tak to my jesteśmy antysemitami..... " Wcale mnie nie dziwi taka ich postawa. Czy w ich interesie jest, aby Polska była silna, zwarta, zamożna? Nie, wręcz odwrotnie. Robią tak, bo po pierwsze, to w ich interesie, a po drugie robią to, bo trafiają na podatny grunt. Widać to chociażby na tym forum. Jeśli piszesz zgodnie z linią partii, jeśli masz poglądy pro rządowe, to jesteś prawdziwy Polak. Jeśli zaś masz wątpliwości, masz uwagi do rządzących lub, co gorsza, wyrażasz je oburzonym głosem, to na 1000% jesteś ruską onucą lub niemieckim pachołkiem. Zero-jedynkowe spojrzenie, zero refleksji. Tylko, jak później budzimy się z ręką w nocniku, to płacz.
Proszę zobaczyć, co zrobiono z ludźmi, którzy kwestionowali metody czasu tzw. pandemii. Jak ich gnojono, wyzywano. Proszę wrócić pamięcią choćby do osoby Jana Pospieszalskiego. On też jest ruską onucą ? Mam nieodparte wrażenie, że obecnie większym wrogiem Polski i Polaków nie jest Rosja lub Niemcy, ale nasz tzw. patriotyczny rząd z namiestnikiem Morawieckim.

Obrazek użytkownika sake3

07-04-2022 [11:34] - sake3 | Link:

@Darek65...... Moje słowa ,,Pańska postawa jest zgodna z linią jaką narzuca się Polakom.....''skierowałam do pana rolnika z mazur który zarzuca Polakom pojęcie patriotyzmu jako równoznacznego z nienawiścią kierowaną do Rosjan i Niemców i próbowałam z jego zdaniem polemizować.Nie mogę się jednak zgodzić z twierdzeniem Pana że na tym forum prawdziwym Polakiem jest tylko ten co zgadza się z obozem rządzącym,a inaczej uważający czy też przeciwnicy rządu są obrzucani wyzwiskami. Jestem właśnie zwolennikiem rządu i powie Pan czy kogokolwiek z was obrzuciłam wyzwiskami?  Wprost przeciwnie to ja jestem nieustającym obiektem krytyki,niesmacznych uwag,napomnień, zarzucania mi braku rozumu.Nie można niczego uogólniać,bo to tylko rodzi konflikty.Niezbyt się zgadzam z autorem tekstu o elitach a moje uwagi z pewnością nie były atakiem na jego tekst,ale przeglądając komentarze co zawsze robię zauważyłam,że nowego blogera już ukierunkowuje się na wstępie by nie polemizował z ,,niektórymi'' osobami.Te niektóre osoby to zwolennicy PiSi usłużny donosik nakazuje ich zdania nie brac pod uwagę.. 

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [12:23] - Darek65 | Link:

@sake
Nie odbieram tego osobiście. Jest akcja, jest i reakcja. Postępowanie Rosji i Niemców, ich opinie, wobec nas, rodzi oburzenie. Czasami przybiera ono skrajną formę, ale z patriotyzmem nie ma nic wspólnego. Po to jest forum, aby każdy mógł wyrażać swoje zdanie, opinie. Można się z nimi nie zgadzać, to zbójeckie prawo każdego. Przyzna Pani jednak. że wyzwiska typu śmierdząca ruska onuca nie są argumentami:)
"Niezbyt się zgadzam z autorem tekstu o elitach a moje uwagi..." Może musi Pani bardziej jasno i czytelniej formułować swoje wypowiedzi, bo brzmią niejednoznacznie?

Obrazek użytkownika sake3

07-04-2022 [13:58] - sake3 | Link:

@Darek65.....Oczywiście,że takie wypowiedzi jak te o onucach nie są żadnymi argumentami,ale też ja się nimi nie posługuję.Wprost przeciwnie ,poważne traktuję swoją obecnośc na forum.Nie rozumiem z czym się wyraziłam niejednoznacznie.Jeśli chodzi o elity to na tym blogu kilka razy powtórzyłam z czym nie zgadzam się z autorem bloga,bo na przestrzeni wieków Polska jako kraj ,Polska rozebrana przez zaborców,Polska w Sredniowieczu zawsze elity miała.To było recerstwo,słynni dowódcy,uczestnicy powstań i elity ntelektualne oraz luminarze nauki kultury  sztuki. Jako Rzeczpospolita nie okryliśmy się wstydem większym niż elity innych krajów. Autor bloga chyba nie chciał tego dostrzec.

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [14:15] - Darek65 | Link:

@sake
To w takim razie jesteśmy po słowie, znaczy domówiliśmy się:)
Ja nie napisałem, że Pani się niejednoznacznie wyraża, zasugerowałem, że może trzeba inaczej sformułować swoją myśl, skoro są wątpliwości :) 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

07-04-2022 [08:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

opis właściwy, pytanie kapitalne. przydałyby się sugestie czy i jak możemy z tą mizerią coś zrobić tu i teraz. czy też beznadzieja i  bycie pariasem europy jest najbardziej prawdopodobną perspektwą dla następnych pokoleń.

@"Faktem niezaprzeczalnym jest, że nikt nie chciał narzuconego nam po 1945 roku ustroju zwanego socjalizmem". Niestety określenie "nikt" odbiega od rzeczywistości. Ilu ich było widać, słychać i da się odczuć po liczbie ich fizycznych i duchowych spadkobierców.

niech pan pisze nie zważając na śmieciowe komentarze funkcjonariuszy systemu. gros czytelników nigdy nie komentuje w blogosferze, w realu owszem i dla nich warto 

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-04-2022 [08:36] - Tezeusz | Link:

"niech pan pisze nie zważając na śmieciowe komentarze funkcjonariuszy systemu" - patrz @ Kazimierz Kozio z Moskwy

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [09:36] - Darek65 | Link:

@Tezeusz
Przepraszam za swoje słowa, ale nie dajesz mi wyboru. Gro ludzi używa otworu gębowego do jedzenia, oddychania, mówienia. Ty go zamieniłeś z du..ą i co go otworzysz, to leci z niego fetor. Nie umiesz w swoich wpisach odnieść się do meritum, bez wyzwisk.

Obrazek użytkownika Pers

07-04-2022 [09:40] - Pers | Link:

@Darek65
//Ty go zamieniłeś z du..ą i co go otworzysz, to leci z niego fetor. Nie umiesz w swoich wpisach odnieść się do meritum, bez wyzwisk.//
Cały czas mu to tłumaczę...

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-04-2022 [11:22] - Tezeusz | Link:

@Pers
odezwał się cham nr 1 na NB.Przykłady ? Wracaj do Scierwoneonja miejsca spotkań wszystkich kacapów.
https://naszeblogi.pl/61013-ch...

cham to cham

Obrazek użytkownika Tezeusz

07-04-2022 [11:24] - Tezeusz | Link:

@Darek soviet:
stań przed lustrem i wyrecytuj :
"Ty go zamieniłeś z du..ą i co go otworzysz, to leci z niego fetor..."

Zobaczydz autora.

Obrazek użytkownika Darek65

07-04-2022 [09:34] - Darek65 | Link:

@KK
"opis właściwy, pytanie kapitalne. przydałyby się sugestie czy i jak możemy z tą mizerią coś zrobić" - Oczywiście, że można coś zrobić. Podstawą jest prawdziwa edukacja, szczególnie oddolna. Dla mnie takim czymś były kluby Gazety Polskiej. Sam działałem w lokalnym klubie. Organizowaliśmy spotkania z pisarzami, dziennikarzami. Sale zawsze były pełne. Ludzie łaknęli takich spotkań. Wykładaliśmy pieniądze z własnej kieszeni. Chcieliśmy to rozszerzyć, poprosiliśmy lokalnego posła PIS o wsparcie i zobaczyliśmy środkowy palec. PIS w ogóle nie był zainteresowany wspieraniem takich inicjatyw. Do tej pory nie jest. Zawsze byliśmy potrzebni tylko przy wyborach. Gwoździem do trumny naszego działania były wygrane wybory przez PIS. Wtedy nagle zaczęła się walka o stołki, pojawili się dziwni ludzie, którzy nigdy nic nie zrobili. Wielu, w zasadzie większość wartościowych ludzi odeszła.

Obrazek użytkownika Czesław2

07-04-2022 [09:49] - Czesław2 | Link:

Z tym się zgadzam. W moim mieście pis jest tylko przed wyborami. Uczciwie rzecz biorąc, żadna partia nie jest zainteresowana wzrostem świadomości ludzi. Widać to po TVP, TVN i Polsacie.

Obrazek użytkownika sake3

07-04-2022 [12:37] - sake3 | Link:

@Kazimerz Koziorowski.......A cóż kapitalnego jest w opisie,że Rzeczpospolta nigdy nie miała elit? Które więc państwo na przestrzeni wieków je miało?Czy dzisiejsze zabytki zamki  kościoły nie są dowodem,że Polska nawet pod zaborami rozwijała się? Czy powstania nie są świadectwem,że te elity były,funkcjonowały a tylko @mkj nie chce ich dostrzec? A ludzie pióra,muzycy ,artyści,wynalazcy to nie elity intelektualne Rzeczpospolitej? Doprawdy nie rozumiem jak mozna być tak zaślepionym nienawiścią do Polski. I pytanie do Pana-czy z racji że nie zgadzam sie z Panem i autorem bloga zostaję zaliczona do smieci ze swoim komentarzem?

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

08-04-2022 [09:43] - Kazimierz Kozio... | Link:

nie zostajesz zaliczona... co autor wpisu miał na myśli wymaga pewnego minimalnego wysiłku intelektualnego.
polemika owszem jest potrzebna ale nie podsycanie nienawiści poprzez funkcjonariuszy ze zrytymi beretami. trzeba wyciszać konflikt a nie eskalować prężąc wirtualne muskuły 

Obrazek użytkownika sake3

08-04-2022 [10:26] - sake3 | Link:

@Kazimierz Koziorowski.......A gdzie Pan tu widzi konflikt albo podżeganie do nienawiści?Bo nie uważam, że Polska była jakimś odosobnionym tworem pozbawionym elit? To źle,że wskazałam że nawet ze wszystkimi swoimi błędami one były ,tworzyły,zajmowały miejsce w historii.? Autor bloga przedstawił nam zniekształcony obraz Rzeczpospolitej  widać,że darzy ją głęboką niechęcią tak jakby chciał ją wymazać z mapy świata,bo niczym się nie zasłużyła.

Obrazek użytkownika admin

07-04-2022 [09:56] - admin | Link:

@Autor
Polacy są już bogatsi niż Grecy, więc nie wiem, co masz na myśli. Wrzuciłem grafikę do Twojej notki, żeby wszyscy widzieli, bo w komentarzu nie ma możliwości. 

Obrazek użytkownika Czesław2

07-04-2022 [10:09] - Czesław2 | Link:

Nie zauważyłem po sobie i po znajomych. Jak jeździli starymi struplami, tak jeżdżą. nie każdy jest lekarzem i prawnikiem. Reszta jest zadłużona do końca życia. Pół roku temu poszedłem na emeryturę, nawet w miarę. Ale po tej połowie roku z powodu inflacji 20% kasy zniknęło. I niech mi nikt nie pier...., że inflacja ma 10%.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

07-04-2022 [10:50] - Chatar Leon | Link:

@Panie Admin
Takie polemizowanie przez wrzucanie grafiki do czyjejś notki jest akurat nie fair.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

07-04-2022 [10:53] - Chatar Leon | Link:

@Autor
A cóż to za brednie znowu?
"Przykro o tym pisać, ale w całej swojej ponad tysiącletniej historii Rzeczpospolita nigdy dla nikogo nie była wzorem do naśladowania."
Rzeczpospolita to mniej niż tysiąc lat. A jeżeli w ogóle powstała Rzeczpospolita, to właśnie dlatego, że Polska była wzorem do naśladowania.
Co do Rzeczypospolitej... Jeżeli nikt nas nie naśladował, to skąd pęd elit litewsko ruskich do spolonizowania się? Skąd nawet w Rosji epoka, gdy na dworze carskim mówiono po polsku? Skąd wzorce odrodzenia narodowego w XIX i pocz XX w. u naszych najbliższych sąsiadów?
A poza tym tak zupełnie na marginesie, jak to się stało, że nowożytne pojęcie "narodu" dziwnie blisko kojarzy się z tym, co wypracowaliśmy już w średniowieczu (kiedy to Polacy również tworzyli też podstawy prawa międzynarodowego).
"Przede wszystkim nigdy nie miała elit, które dbałyby o pomyślność własnego narodu."
No, kurwa, jeszcze lepiej! Tak, tak, przez tysiąc lat szlachta i kler batożyły całą resztę, która nic nie robiła poza zasłanianiem się od uderzeń, chyba że akurat wszyscy razem eksterminowali Żydów (jak uczą Grabkowskie, Grosy czy jak im tam i inni "intelektualiści" typu troglodyci michnikokształtni, zresztą przecież "artysta" Nergal też śpiewa że to "tysiąc pierdolonych lat").
"Ta” wspaniała” Rzeczpospolita, była ostatnim państwem w Europie, która stosowała najgorszy rodzaj niewolnictwa, jakim był ustrój pańszczyźniany. (...) Po odzyskaniu niepodległości Ustawa z dnia 20 marca 1931 r. o zniesieniu żelarstwa, która miała zlikwidować pańszczyznę, też niczego niestety w tej kwestii nie zmieniła."
Bardziej bałamutnie już się nie da!
Problem tej "pańszczyzny" w II RPdotyczył kilku wiosek na północnym kawałku Spiszu, a więc terenach należących dawniej do Królestwa Węgier (Viktor Orban ma w gabinecie mapę Wielkich Węgier obejmującą ten teren). Zseller to z węgierskiego chłop bezrolny. Takich chłopom opłacało się pójść na układ z panami niedzickiego zamku i w zamian na chałupę,ze stajnią i stodołą oraz kawałek roli odpracować określoną ilość dniówek. Nikt tego chłopa nie zaganiał batem, gdyż ci chłopi szli na taki układ dobrowolnie, przybywając do Niedzicy z różnych rejonów zamieszkałych przez ludność polska, słowacką i rusińską. Proceder trwał od XIX w. więc przez II RP został odziedziczony po Austrowęgrzech. Miałem okazję ze 25 lat temu wielokrotnie rozmawiać ze staruszką, która za młodu była służącą na niedzickim zamku, trochę tamtejszych ciekawostek poznałem. Ale te historia jest znana powszechnie, jedynie PRL zrobił z tego czarną legendę.

Obrazek użytkownika sake3

07-04-2022 [12:51] - sake3 | Link:

@Chatar Leon......Doprawdy nie rozumiem autora ani jego niechęci do Rzeczpospolitej. Może po prostu nie zna pojęcia elita.Możnaby pomyśleć,że na przestrzeni wieków Polacy pozbawieni elit i rządów tkwili na poziomie epoki kamienia łupanego.To skąd się wzięły te wspaniałe zabytki,postawiły je krasnoludki bo nie było państwowości.? Ilu walecznych rycerzy przewnęło się przez wieki,Kościuszko,Pułaski,Domeyko znani byli w świecie ale nie znaleźli uznania w oczach pana blogera.Ilu światowej sławy kompozytorów,uczonych ,badaczy,artystów wydała Polska,to nie były elity? Czy my wyjdziemy kiedykolwiek z kręgu masochizmu i kompleksów?

Obrazek użytkownika Pani Anna

07-04-2022 [15:47] - Pani Anna | Link:

Wydaje mi się,  że  z tą pańszczyzną to nie do końca tak, jak nam przedstawiano i wpajano. Co można powiedzieć w takim razie o rugach chłopskich i grodzeniu chłopów,  chaniebnym procederze prowadzącym do ostatniej nędzy i śmierci głodowej setek tysięcy i to przez kilkaset lat. O tym się nie mówi. W takich krajach jak Anglia, Francja, czy Prusy chłop był niczym i jego życie nic nie znaczyło. W Rzeczypospolitej chłopi nigdy nie umierali z głodu,  a własna chata i opał na zimę należały się jak przysłowiowa kość psu. To więcej,  niż ma dzisiaj szeregowy pracownik korpo.
W trudnych latach nieurodzaju sytuacja chłopów panszczyznianych była nieporównywalnie lepsza od chłopów oczynszowanych. Latwiej jest odpracować należność niż płacić,  kiedy nie ma z czego. Średnia należność pracy "u pana" dla dajmy na to 5-osobowej chłopskiej rodziny to był 1 dzień w tygodniu - ojciec z 3 synami. To było regulowane przez "gminę ", ona ustalała  kto i ile ma do odrobienia. W wielu przypadkach były zwolnienia od pańszczyzny, np. dla wdowy z dziećmi. Naprawdę nie uważam,  żeby było się za co wstydzić.  Bardziej za sprzedajne elity i prywatę arystokracji.

Obrazek użytkownika Jan1797

07-04-2022 [21:49] - Jan1797 | Link:

Państwa bez zdrajców, dzień w dzień będą ujawniane szumowiny.
Te słupki tak się mają do rzeczywistości dnia dzisiejszego jak wiarygodność do konfy

Obrazek użytkownika Valdi

07-04-2022 [22:11] - Valdi | Link:

Kolejna ruska onuca .... "Nasze blogi" to jakaś ironiczna nazwa mająca odwrócić uwagę od prowokatorów albo chory pomysł aby piszących pozbawić możliwości kontroli zawartości swojego bloga.