Troszcząc się o Węgrów - Orban wpadł w pułapkę

  Węgierski elektorat docenił tę troskę.  Partia Orbana uzyskała wczoraj [3.04.2022] ponad 53% głosów, a zjednoczona opozycja tylko 35%.  W efekcie:

  "Według niemal pełnych danych (po przeliczeniu 98,95 proc. głosów) rządząca Węgrami koalicja Fidesz-KDNP zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym parlamencie, a więc uzyskała większość konstytucyjną. Zjednoczona opozycja, która po raz pierwszy wystawiła w każdym z jednomandatowych okręgów wyborczych tylko jednego kandydata, będzie mieć zaledwie 35 mandatów." {TUTAJ}.

  Sukces ten miał jednak pewną cenę.  Sam Orban powiedział:

  "Zapamiętamy to zwycięstwo do końca życia, ponieważ musieliśmy walczyć z wieloma przeciwnikami - podkreślił lider Fideszu, wymieniając w tym kontekście m.in. krajową i międzynarodową lewicę, "biurokratów z Brukseli" oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Nigdy nie mieliśmy tak wielu przeciwników jednocześnie - mówił premier Węgier." {TUTAJ}.

  Skąd konflikt z Zełenskim?  W linkowanym powyżej tekście czytamy:

  "W niedawnym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że Viktor Orbán "jest niemal jedynym w Europie, który otwarcie popiera (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina". Dodał, że ze strony Węgier "nie widać żadnego wysiłku, by zatrzymać wojnę". (...) Cała Europa chce pokoju. (...) Dlaczego więc Budapeszt jest przeciwny całej Europie, wszystkim cywilizowanym krajom? Po co? - kontynuował. Ocenił, że Orbánowi brak uczciwości. - Być może zgubił ją gdzieś w kontaktach z Moskwą - powiedział Zełenski.".

  Nie sądzę, by Orban zgubił uczciwość. On po prostu wpadł w pułapkę.  W dniu 1.12.2021 w portalu Rp.pl ukazał się artykuł "Węgry są coraz mocniej zależne od Rosji" {TUTAJ}.  Dowiadujemy się, że:

  "Węgierska energetyka coraz silniej zależna jest od Rosji. Po przedłużeniu kontraktu na gaz z Gazpromu, Budapeszt dostanie od Moskwy 10 mld euro pożyczki na sfinansowanie rozbudowy elektrowni jądrowej Paks. Rozbudowę realizuje rosyjski koncern Rosatom. (...) Węgry rozbudowują swoją 2-gigawatową elektrownię o dwa rosyjskie reaktory, każdy o mocy 1,2 gigawata. W grudniu 2014 roku Rosatom podpisał w tej sprawie kontrakt.
Dwa miesiące temu Węgrzy podpisali z rosyjskim Gazpromem nowy 15-letni kontrakt na dostawy gazu. Rosjanie będą jedynymi dostawcami tego surowca na Węgry.".

  Ta elektrownia już dostarcza 40% zużywanej na Węgrzech energii elektrycznej.  Orban nie ma wyboru.  Musi być grzeczny wobec Putina.  Tak kończy się uzależnienie całej energetyki od jednego dostawcy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

04-04-2022 [18:42] - Czesław2 | Link:

Wiedział co robi.

Obrazek użytkownika u2

04-04-2022 [19:08] - u2 | Link:

Dodał, że ze strony Węgier "nie widać żadnego wysiłku, by zatrzymać wojnę"

Przyjmują uchodźców, nie głosują przeciwko sankcjom w EU.  Więcej można zrobić wspólnie niż w pojedynkę.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

04-04-2022 [20:06] - RinoCeronte | Link:

Każdy musi z czegoś żyć, jak powiedział kiedyś zawodowy kat...

Obrazek użytkownika u2

04-04-2022 [20:37] - u2 | Link:

Każdy musi z czegoś żyć

Madame Tussaud (z d. Grosholtz) pochodziła z rodziny ... katów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Jabe

04-04-2022 [20:29] - Jabe | Link:

Nie znam historii stosunków wękiersko-ukraińskich, a mogłaby być pomocna.

Obrazek użytkownika Kaczysta

04-04-2022 [22:20] - Kaczysta | Link:

Donald przed chwilą zobaczył wstępne wyniki , głosowania na Węgrzech

https://twitter.com/i/status/1510716985671311367

Obrazek użytkownika Darek65

05-04-2022 [08:43] - Darek65 | Link:

"Nie sądzę, by Orban zgubił uczciwość. On po prostu wpadł w pułapkę". Orban gra tak, jak mu pozwalają karty. Wie doskonale, jakie jest położenie Węgier. Nie mają dostępu do morza, są stosunkowo małym krajem. Poza tym Orban nauczył się grać na wielu fortepianach i wie, że jeśli będzie spolegliwy wobec UE, to wpadnie w niemieckie łapy. "Dobre stosunki" z Rosją w jakiś sposób bronią go przed tym. Poza tym bierze ropę i gaz bezpośrednio od producenta, że sporym rabatem, a tak pewnie musiałby brać z Niemiec z dodatkowym narzutem. Za jakiś czas może się okazać, że to daje mu przewagę gospodarczą. Można się zżymać, że tym samym wspiera Putina. No, w jakiś sposób tak, ale to pikuś przy tym, jak Putina futrują Niemcy i Francja.
"W niedawnym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił...... " Nie ufam za grosz Zełeńskiemu, jego szantaż emocjonalny wychodzi mi bokiem, to taki cwaniaczek, co to chciałby wyciągać kasztany z ognia cudzymi rękami. To, co dzieje się na Ukrainie, to rzecz haniebna w dzisiejszych czasach, ale to nie oznacza, że należy się nabierać na pewne postawy. Orban w końcu mu pokazał miejsce w szeregu. Pomoc tak, wsparcie dla Ukrainy tak, ale nie damy się wciągnąć w wojnę. I to jest właściwa postawa polityka, dla którego jego kraj jest First. Wystarczy spojrzeć na Węgry, uporządkowany system sądowniczy, spokój, a na arenie międzynarodowej Orban znaczy więcej niż Morawiecki. Niestety, w Polsce nie mamy polityka formatu Orbana, sami gówniarze polityczni. Za chwilkę sytuacja się zmieni i zostaną z opuszczonymi majtami do kolan i z rozdziawioną gębą. Szkoda tylko, że my Polacy, znowu poniesiemy koszty tej polityki.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-04-2022 [10:09] - rolnik z mazur | Link:

@ autor

To się nazywa Realpolitik. Orban wie gdzie jego miejsce w szeregu. Poza tym ma jasne cele - dobro Węgrów. Czy my możemy się pochwalić takimi politykami? Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

05-04-2022 [10:16] - sake3 | Link:

Czekam aż przyjaźń Rosji z Niemcami osiągnie apogeum by po tym czasie każde zaczęło walczyć o przywództwo co sądząc po wydarzeniach przed II-gą WŚw nieuchronnie nadciągnie? Przecież obaj gracze kochają się tylko dotąd dokąd drugi partner jest potrzebny.Od miłości do nienawiści tylko jeden krok.I co wtedy powiedzą Węgry?Po czyjej sronie się opowiedzą? 

Obrazek użytkownika Darek65

05-04-2022 [11:19] - Darek65 | Link:

sake3
Ty się nie martw tym, co powiedzą Węgrzy. Ty się martw, co powie Polska i Polacy, co to zamiast dbać o siebie, będą stali z opuszczonymi do kolan gaciami.

Obrazek użytkownika sake3

05-04-2022 [14:25] - sake3 | Link:

@Darek65....Ja się martwię co z Polską ale myślę że obecna sytuacja i nasze zachowania wynikają również  z naszego nieskrywanego dążenia do ,,europejskośći'' jako niedościgłego wzoru.Ten kompleks niższości powoduje,że nieustannie się kontrolujemy,krytykujemy,pokorniejemy.Pozwalamy ustawiać się w drugim szeregu nie pytając dlaczego.Podziwiamy Orbana i słusznie ale czy ktoś zająknął się dobrym słowem na temat dywersyfikacji gazu w Polsce,przecież to kluczowe dla naszej gospodarki.Nie daliśmy się puścić w maliny kiedy poprzednie rządu odstępowały od umowy na Bałtyku z Norwegią,krytykowano i wyszydzano sprowadzanie gazu skroplonego i budowę gazoportu.To źle dla Polski? Dlaczego stoimy z gaciami opuszczonymi? Bo każdy ma prawo Polaka bić. Bo tylko u nas szkaluje się prezydenta jak to robi taka dziennikarska szmata jak Lis,tylko u nas donosi się gdzie tylko mozna na Polskę,bo tylko u nas takie gnidy jak Tusk Sikorski,Bodnar czy Grodzki urzadzają hołdy moskiweskie i berlińskie zachowując się jak najpokorniejsi wasale.Orban nie miał w kraju takiej opozycji jak my i mógł sobie pozwolić na lekceważenie Europy a raczej Europki.Tylko u nas słyszymy -nie draznić Niemców, nie draznić Rosjan.Orban ma to gdzieś,Niemców omija,z Rosjanami robi interesy. Społeczeństwo polskie tak się zachowuje jak mu te Sikorskie,Bodnary czy Grodzkie podpowiadają. 

Obrazek użytkownika Darek65

05-04-2022 [15:02] - Darek65 | Link:

Sake, w tym, co napisałaś powyżej jest wiele racji. Niestety, zaprzańców ci u nas nie brak. Nie ma sensu po raz setny przywoływać tu Tuska, Arłukowicza i im podobnych Kłania się gruba kreska i udział w polityce głównych zaprzańców typu Mazowiecki, Geremek, Michnik, itp. Brak porządnej dekomunizacji. To nie jest tak, przynajmniej u mnie, że potępiam w czambuł wszystko. Zdarzyło się wiele dobrych rzeczy, jak choćby gazoport, ale to za mało i za wolno. W 2015 roku, po wygranych wyborach, PIS miał na tacy wszystko, miał przede wszystkim przyzwolenie społeczne na gruntowne zmiany. GRUNTOWNE, takie do szpiku kości. W zasadzie miał przyzwolenie na rewolucję. I co ? Ano, jak zawsze. Żadna z tych rewolucji nie została dokończona, a niektóre nawet nie zaczęte. Dodatkowo PIS, co jest dla mnie niezrozumiałe, zaczął dziwne ruchy kadrowe, których ukoronowaniem było przyjście Morawieckiego, ciała obcego w PIS-ie. I tu zaczęła się powolna degrengolada PIS-u. Rwiemy szaty, że na Ukrainie zginęło już ponad 1000 cywilów. Każda z tych śmierci, to tragedia, w zasadzie była niepotrzebna. Tylko jakoś nikt z PIS-u nie powie przepraszam za te 200 tys. nadmiarowych zgonów w czasie tzw. pandemii. Już nie piszę o tych, co zmarli na zawał, raka, bo nie otrzymali na czas pomocy. Tymczasem fetuje się jakąś nagrodę dla Niedzielskiego za wizjonerstwo w służbie zdrowia. To już jawne naplucie w twarz myślącym Polakom. I tak można pisać.
"Dlaczego stoimy z gaciami opuszczonymi? Bo każdy ma prawo Polaka bić" - nie ma nic gorszego, jak stadem lwów kieruje baran. Węgrzy może i są baranami, ale na swojego przewodnika wybrali lwa.

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-04-2022 [11:05] - Pani Anna | Link:

"Tak kończy się uzależnienie całej energetyki od jednego dostawcy"
Proszę mnie oświecić,  bo chyba czegoś nie rozumiem. Czyżby Polska nie była uzależniona od jednego dostawcy ropy? I jak skończy się to dla nas? Orban kupuje ropę po cenach, o jakich my możemy sobie tylko pomarzyć.  Dla niego liczą się tylko Węgry i daj Boże każdemu takiego polityka. A tymczasem u nas zamiast POLSKA FIRST, jest Ukraina. Mamy za to ponad 2 mln przesiedleńcow, którym zapewniamy pełne utrzymanie, wikt i opierunek. Niebawem we własnym kraju nie będzie mile widziane porozumiewanie się po Polsku. I jeszcze są tacy, którzy autentycznie są z tego dumni. Ale jasne, martwmy się o Orbana i jego moralność. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-04-2022 [12:55] - rolnik z mazur | Link:

@ Anno

To wołanie na puszczy. Irokezi z dorzecza Wisły nic nie łapią. To niech strugaja łuki i strzaly na ruskich. Jeszcze im ten serwilizm bokiem wyjdzie
 Pzdr

Obrazek użytkownika paparazzi

05-04-2022 [18:06] - paparazzi | Link:

Pani Anno, no.

Obrazek użytkownika paparazzi

05-04-2022 [18:05] - paparazzi | Link:

Rożnica w cenie benzyny w Polsce i na Węgrzech to 50 groszy na litrze.

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-04-2022 [19:17] - Pani Anna | Link:

@Paparazzi 
Za to na Ukrainie litr benzyny kosztuje 5,40. I to jest dopiero zagwozdka.