Czy pisanie o wojnie na Ukrainie ma jakiś sens?

Na początek witam i pozdrawiam wszystkich po długiej przerwie. Widzę sporo znajomych mi blogerów z czasów kiedy tu pisywałem. Mam nadzieję że i wy także mnie pamiętacie :) Napiszę troszkę dlaczego przestałem tu pisać i wróciłem ale zacznę od wiążącego się z tym tytułowego pytania.

A w nim chodzi mi konkretnie o pytanie czego właściwie oczekują czytelnicy wszelkich takich tekstów. Mam bowiem nieodparte wrażenie że przynajmniej jednej, według mnie fundamentalnej, rzeczy niemal nikt nie oczekuje. Czyli właściwie naprawdę mało kto wydaje się być zainteresowany polemiką, dyskusją, krytycznym, popartym spokojną argumentacją podejściem do przedstawionej w danym tekście tezy czy opisu. Zdecydowana większość ludzi zdaje się nie tyle być zainteresowana tekstem co jego ideologiczną poprawnością. I zdaje się czytać to wszystko tylko po to by utwierdzić się w swoim przekonaniu lub, jeśli tekst wyraża inne przekonania, zaszufladkować odpowiednio jego autora. Słowem można odnieść wrażenie że niemal każdy już wszystko wie albo rozumie. Zasadniczo sprawy są jasne i nie czyta tych wszystkich wpisów bo ma jakieś szczególne wątpliwości a już z pewnością nie po to by ulec argumentacji. Chodzi tylko o jedno. O nakręcanie się w swoim przekonaniu o utwierdzanie się we własnej powziętej na podstawie niesprecyzowanych przesłanek racji. Nie jest ważne czy ktoś pisze z sensem, czy podaje ciekawe fakty, liczyć zdaje się tylko przedstawiona wizja. Przykładowo ktoś po raz setny powtórzy te same oklepane bzdety o złych Niemcach knujących z Ruskami. Czy będzie ważne że argumenty za tą tezą są dobre dla widzów czerpiących wiedzę o świecie głównie z telewizji śniadaniowej? Że tak naprawdę polegają jedynie na setki razy powtarzanych głupawych sloganach? Nie. Chodzić będzie tylko i wyłącznie o to że ktoś napisał o złych Niemcach. Merkel ma krzywą gębę a niedziałający rurociąg stanowi zagrożenie dla świata. Nikogo nie zainteresuje prosty fakt że sam Putin unieważnił ten rurociąg gdyż tak obecnie rozgrywa że Niemcy wręcz nie mogą wykorzystać tej inwestycji. Bo niby co mają zrobić? Powiedzieć wszem i wobec że fajnie jest jak się strzela z rakiet do bloków mieszkalnych, lubimy to i dlatego przybijemy piątaka z Putinem? Czy kogoś zainteresuje fakt że ten rurociąg miał ciągle pod górkę a sami Niemcy wcale jakoś specjalnie nie ułatwiali życia? I gdy wreszcie został wykonany to grube parę miesięcy przed wojną sami Niemcy rzucili kolejną kłodę żądając jakichś bezsensownych certyfikacji?
Oczywiście nie. Bo nie chodzi o fakty, o pytania, o szukanie dziury w całym. Chodzi tylko o to utwierdzanie się. Ktoś może napisać setki wyssanych z palca banialuk o Niemcach. Kto to będzie sprawdzać? Wystarczy jedynie że na początku tekstu i na końcu napisze się „te złe wredne Niemce”. Tylko to się tak naprawdę liczy. Albo blogerze napisałeś coś w co czytelnik wierzy albo coś co zwyczajnie spuści w kiblu razem z tobą nie filozofując nadmiernie.
Po prostu i podsumowując. Czy ktoś jest w stanie przekonać kogokolwiek że się myli? Czy ktoś jest skłonny przyznać że może się mylić? Po co pisać o tej Ukrainie? Zły Putin kuma się ze złymi Niemcami, mordują Ukraińców. Tak jest, co tu wałkować? O czym pisać? PO CO pisać? Ostatecznie przecież nikogo a już z pewnością niczego to nie zmieni.

Piszę to wszystko gdyż jest znakomitą ilustracją do mojej kariery blogerskiej ;) Jednym z powodów rezygnacji pisania na naszychblogach była męcząca mnie coraz bardziej walka z pisowszczyzną. Nie chciało mi się naprawdę produkować setnego tekstu o tym że PiS jest mniej lub bardziej standardową czy żałosną kreacją ludzi, którzy faktycznie rządzą w Polsce. Nie ważne ile argumentów przytoczyłeś i tak ludzie wlepiają te swoje cielęce, pełne wiary oczy w rząd i jego propagandę. Powierzając się po raz setny tej samej od setek lat iluzji, przez co efektywnie z uśmiechem na ustach maszerując ku społecznej socjalistycznej autodestrukcji. PiSowcy niestety mają to siebie że tkwią zanurzeni głęboko w polskim grajdołku przez co nie potrafią dostrzec że program realizowany przez PiS jest kopią socjalistycznych rozwiązań z Europy Zachodniej. Ot partia, taka sama jak wszędzie. No więc jako że naszeblogi były i są silnie pisowskie a ja doszedłem do wniosku że skoro PiS generalnie pozamiatał i zmiażdżył to przejdę gdzie indziej gdzie nie będę musiał pisać o PiSie.
Tylko że wpadłem jak śliwka w kompot... Przeszedłem do miejsca zwanego szkolanawigatorow.pl (w skrócie SN) Pewnie parę osób je zna ze względu na szczególną, raczej trudną w obyciu osobę szefa tego portalu. Przeszedłem tam głownie ze względu na moje zainteresowanie tematami historycznymi, które stanowiły istotną część tamtego portalu. Była tam więc historia i polityka co mi idealnie pasowało. Oraz, wydawało mi się większa otwartość na krytykę poczynań rządu.
Niestety! Okazało się że znów musiałem pisać antypisowskie teksty! A naprawdę nie chciałem. Ale skoro podobno mottem tamtego portalu było „Kurs na prawdę” to nie mogłem się powstrzymać :) No więc znów dziargałem dziesiątki antypisowskich tekstów. Masakra! Trzeba jednak przyznać że było tam sporo ludzi, którzy mieli podobne spojrzenie więc wydawało mi się że ta pisanina ma sens. Że może jednak SN będzie tym miejscem gdzie wreszcie doczekam czasów kiedy większość odrzuci pisowski balast, uniemożliwiający skutecznie wypłynięcie z mętnych toni polskiego politycznego zaściankowego mułu na powierzchnię gdzie można będzie wreszcie pogadać o czymś mającym związek z rzeczywistością ;)
Wydawało mi się że nawet nieźle mi szło! Jakimś cudem przetrwałem wszelkie humory szefa SN i roztaczałem uparcie swoją anarchistyczną wizję oraz teorię nadchodzącego chaosu i destrukcji. Tylko że wszystko tam okazało się jedną wielką iluzją. A największą sam szef SN. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać że miałem okazję naocznie zaobserwować dość niesamowite zjawisko. Otóż pewnego dnia, który mógłby być ładny, stało się tak że Putin spuścił te bomby na Ukrainę. Putin pewnie nie wiedział że jedna z tych bomb trafi prosto w SN! Trafiła i może nie tyle wszystko rozpieprzyła co znakomicie i genialnie obnażyła. Okazało się że WSZYSTKO właściwie na SN było fałszywe. W jednej niewiarygodnej chwili G. Maciejewski, mniej lub bardziej (nie)sławny szef SN okazał się najbardziej ortodoksyjnym pisowcem w Polsce. Wszyscy, którzy ośmielili się (nieśmiało nawet) wyrazić zdziwienie nową(?) ideologią zostali z SN usunięci, łącznie ze mną. Został tylko guru i jego stadko utwierdzający się nawzajem w słuszności swoich racji. Reszta morda w kubeł. Prawdziwa szkoła! :)

I tak widać chyba do czego zmierzam. Otóż siedział człowiek tam parę lat, napisał naprawdę masę tekstu i wydawało mi się że mi nieźle idzie. A tu w jednej chwili bach! To wszystko było ch...a warte, lepiej było leżeć do góry brzuchem - jak chyba śpiewał Kazik. Człowiek pisze i pisze ale ostatecznie okazuje się że i tak każdy swoje. Zwłaszcza kiedy nadleci bomba wysłana przez Putina. Miliony uderzeń w klawiaturę zostaje w jednej chwili unicestwione :) Przez parę lat człowiek znajdował się w miejscu gdzie wydawało się ludzie próbowali dotrzeć do tych prawdziwych sznurków na których wisi świat. Ale w jednej chwili - ten, który podobno miał świecić latarnią w tej ciemnej matni medialnych iluzji, kurczowo pochwycił się dokładnie tej iluzji i w klasycznym socjalistyczno zamordystycznym stylu nakazał innym zamknąć ryja. Naprawdę trudno o dobitniejszy i naprawdę pod wieloma aspektami zadziwiający przypadek uzmysławiający jak bardzo iluzoryczna jest ta cała nasza pisanina. Wyobraźcie sobie np. to. Przez długi czas było na SN sporo antycovidowej narracji. Sam G. Maciejewski oznajmiał wszem i wobec że się nie zaszczepił i nie chodzi w masce. A tu bach, nadleciała putinowska bomba i dosłownie dwa dni później ten sam człowiek pisze że antyszczepionkowcy to ruskie trolle... Nie on jeden tam wykonał taki zwrot. 
I tak powstał ten tekst. Po co pisać? Skoro gdzieś tam wewnątrz niemal każdy wie swoje. I jedyne co go interesuje to potwierdzenie. Te potwierdzenie znajduje we wszechoograniającej propagandzie. Niemal wszyscy piszą to samo. Kacap Putin, barbarzyńca, zbrodniarz. I ... koniec. To wszystko - czego więcej oczekujesz czytelniku? Ot świr, epigon Stalina. Choć jeszcze niedawno podobno geniusz strategii. Z pewnością i tutaj była taka gadka. Żelazny cwany gracz. Dzisiaj natomiast głupawy zwyrodnialec, którego gonią ukraińskie wojska. Po prostu. Tak jest. Zbrodniarz walący bombami po blokach, szpitalach i murawach stadionów. Chcesz zaprzeczyć? Ale jak!
No i PO CO? Niby po co? Nikt przecież nikt nie oczekuje zaprzeczenia tylko potwierdzenia. Że jest tak jak widać. Wreszcie prosto i wyraźnie.

PS
Jeśli ktoś zamierza mnie tak po prostu wyzwać to trudno. Generalnie jednak nie chce mi się wdawać w przepychanki ani udowadniać że PiS jest zły. Nie chcę wałkować tego tematu bo jak pisałem - nic nie da się zrobić. Być może jedyne co można zrobić to stworzyć wąską niszę grupki oszołomów, którzy sobie podyskutują w swoim gronie dziwadeł nie mających wpływu na cokolwiek ;)
Przy czym zabawne byłoby zrobić to na naszychblogach. Miejscu przecież tak silnie zespolonym z wielką oficjalną propagandą.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-03-2022 [23:23] - Pani Anna | Link:

Zarówno tu, na NB jak i na stronę  SN wchodzą bardzo specyficzni ludzie,  których w żadnym wypadku nie należy nazywać  po prostu  "czytelnikiem " jak i wysuwać na podstawie komentarzy tu zamieszczanych wniosków generalnych typu: " wszyscy", "każdy ", "nikt". Ważne jest to, co Pan chce przekazać. Jak Pan słusznie zauważył NB są podpięte pod oficjalną propagandę i cudów nie należy oczekiwać,  jak również tego, że każdy tekst, czy komentarz przejdzie.  Niech Pan po prostu pisze prawdę,  bo tylko prawda jest interesująca, ważna i warta pisania. I proszę nie oczekiwać oklasków,  bo za prawdę można co najwyżej dostać kopa. 

Obrazek użytkownika Darek65

18-03-2022 [08:59] - Darek65 | Link:

Nie lubię słowa specyficzne, specyficzni. Bardzo często, po dokładniejszym przyjrzeniu się, dochodzimy do wniosku, że jest podobnie, jak gdzieś indziej. NB charakteryzują się nadreprezentacją czytelników, blogerów bardzo silnie identyfikujących się bezkrytycznie z obecną ekipą rządzącą. Co do tekstu autora
Po pierwsze, nasze opinie w większości wynikają z wiedzy, która jest nam dostępna, którą przekazują nam media. Mało kto zna kulisy tych wydarzeń i to tak dogłębnie, aby jednoznacznie i ze 100% pewnością powiedzieć, że jest tak, a tak. Czasami zdarzają się wpisy poparte wiedzą znacznie większą niż przeciętna i dlatego warto je przeczytać. Niemniej sam fakt dyskusji świadczy o tym, że jest grono osób tym zainteresowanych.
Po drugie, zostaliśmy przez media i polityków spolaryzowani, w większości zmuszeni do opowiedzenia się po którejś ze stron. I z tego wynika nasza wzajemna wrogość i przerzucanie się argumentami typu ruska onuca. To tylko woda na młyn w/w. Według mnie, jest pewien system wartości, jednakowy dla wszystkich. Jeśli ktoś jest kłamcą, oszustem, złodziejem,to czy jest z PO, PIS, SLD nie ma znaczenia. Złodziej, to złodziej. Oni się tylko cieszą z naszej wzajemnej wrogości. Wydarzenia z ostatnich lat pokazały, że media głównego nurtu stały się po prostu tubami propagandowymi ugrupowań politycznych.
Po trzecie, to do autora wpisu. Zawsze warto pisać, dzielić się swoimi przemyśleniami, w sposób kulturalny i rzeczowy. Zawsze znajdzie się kilka osób, które zrozumie i doceni, nawet jak się nie zgadza z wyrażonym poglądem. To kropla drąży skałę.

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-03-2022 [09:56] - Tomaszek | Link:

Darek
"Po trzecie, to do autora wpisu". Myślę że bardziej do buszujących tu kilku osób . Zaraz przylecą , zobaczysz .

Obrazek użytkownika Darek65

18-03-2022 [11:56] - Darek65 | Link:

@Tomaszek
Niestety, to cena, którą płacimy za "dobrodziejstwo" internetu. Trzeba, to wkalkulować. Nie znaczy to, że ktokolwiek musi się zniżać do ich poziomu. Każdy odpowiada za siebie.

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [10:30] - admin | Link:

@PA NB nie są podpięte pod żadną oficjalną propagandę. Są podpięte do szarych komórek Admina jeśli już. Matrix :P 

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-03-2022 [14:40] - Tezeusz | Link:

@Anna admin ze Scierwoneonka
Prawda dla was to Putin i antypolska propaganda oraz chamstwo

Brawo.

https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Obrazek użytkownika u2

17-03-2022 [23:30] - u2 | Link:

Po co pisać o tej Ukrainie?

Ależ więcej jest tekstów o Rosji i sytuacji geopolitycznej. Wojna na Ukrainie to jest pochodna geopolityki. Pomijając dyskusje komentujących i wojenki, które jakoś odzwierciedlają polskie podwórko, czyli PiS oraz anty-PiS.

Od wałkowania sytuacji geopolitycznej nie ucieknie się. Dzisiaj podano wiadomość z Rosji, że zaatakują Polskę, jak uporają się z Ukrainą. Więc zrozumiałe jest wspieranie walki Ukrainy z Rosją. To jest wojna, albo oni wygrają, albo my :-)

Obrazek użytkownika smieciu

17-03-2022 [23:37] - smieciu | Link:

Tak, jest masa tekstów i jeśli coś można o nich dobrego powiedzieć to że pewnie niemożliwe jest zrealizowanie tego co przewidują gdyż każdy pisze coś innego więc na coś jednak czytelnik będzie musiał się zdecydować.
W teorii chaosu, którą starałem się promować na SN stoi że będzie nadmiar informacji. Tysiące teorii. Ja się skupiałem na tym aspekcie ale pewną reakcją na te tysiące teorii może być pragnienie że jest prosto. Że to tylko ten zły Putin i niewiele poza tym. Co jeśli jednak jest jeszcze dużo poza tym?

Konkretnie zaś. Piszesz że zaatakują Polskę. Ale przecież nic wskazuje że wygrywają na Ukrainie. Więc? Skąd takie twierdzenie? Jakby miało do tego dojść?

Obrazek użytkownika u2

17-03-2022 [23:55] - u2 | Link:

Piszesz że zaatakują Polskę. Ale przecież nic wskazuje że wygrywają na Ukrainie. Więc?

Widać, że ruskie chcą dostać Charków, Kijów i Lwów od Ukraińców, nie wspominając Mariupola czy Odessy. Teraz trwa taka "cisza" przed kolejną burzą. Oczywiście ciągle używają swoich "katiusz" do zastraszania ludności. A do Polski wysłali sygnał, że Polska jest kolejna na ich celowniku. To są proste sprawy. Oczywiście co inteligentniejsi ruscy wiedzą, że ruskie nie mogą wygrać, ba, już przegrali nie tylko blickryg, ale i całą wojnę z zachodem, który się zmobilizował. Mogą zniszczyć zachód, ale i tak ruskie przegrają.

W tej wojnie ruskie są chłopcem na posyłki dla kitajców, którzy są żywotnie zainteresowani nie tyle wojną o dominację nad światem z USA, ale odzyskaniem utraconych terytoriów na rzecz ruskich. Potrzebują tych terytoriów dla surowców i ekspansji. W sumie dziwię się, że ruskie dali się tak łatwo podejść kitajczykom :-)

PS. Możliwe, że wojna światowa już się zaczęła. Hitler również nie miał pojęcia, że wszczyna wojnę światową :-)

Obrazek użytkownika smieciu

18-03-2022 [00:24] - smieciu | Link:

Nie jestem fanem geopolityki gdyż naprawdę nic tam nie trzyma się kupy. Stąd mam inne pomysły.
Przykładowo właśnie piszesz że Ruskie dały się nabrać. Ale przecież to bez sensu. Nie tylko przecież jasne było że atak na Ukrainę zjednoczy wszystkich przeciw Putinowi. Sorki ale aż tak głupi tak nagle chyba się nie stał by się podkładać. W imię czego właściwie? Przecież ani jemu ani Ruskom niczego nie brakowało. Przeciwnie, wraz z Zielonym Ładem sytuacja Putina była doskonała. Wysokie ceny surowców - nic tylko zbierać pieniądze.
Kolejną sprawą jest po co atakować w tak głupi sposób? Przykładowo wysyłać rekrutów zamiast zawodowców? Po co strzelać w bloki mieszkalne? Skoro celem faktycznie miałoby być zajęcie Ukrainy to potraktować należałoby to poważnie  chyba? Atakować cele wojskowe. Zdecydowanie. Zniszczyć węzły kolejowe - czyli dostawy wroga. Nie strzelać po szpitalach by cały świat mógł pokazywać to w TV...
Niestety ale tu się nic nie klei do kupy. Widać wyraźnie że atak Putina nie jest poważny z wojskowego punktu widzenia. Jasne jest że przede wszystkim i celowo postawiono na kreację grozy. Stąd strzały w szpitale itp. To jest jak teatr. Teatr grozy. Teatr dziejący się na serio ale na ile tak efektywnie, biorąc pod uwagę dane jakie mamy jest on faktycznie straszny?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

18-03-2022 [07:21] - AŁTORYDET | Link:

@smieciu:
To co Pan wypisuje, ma swój termin; "prezentyzm historyczny". Innym słowy, wydawania ocen dotyczących przeszłości, na podstawie faktów późniejszych. W wersji korwinowsko-symplicystycznej, można tu przywołać powiedzenie, "gdybym wiedział, że się przewrócę, to bym się położył". Powiem złośliwie, wiele Pan tu mądrości nie przyniósł.

 

Obrazek użytkownika Darek65

18-03-2022 [08:35] - Darek65 | Link:

@Ałtorytet
Według mnie, nie ma Pan racji. Bardzo często, a niekiedy tylko, wydarzenia z przeszłości możemy ocenić dopiero na podstawie wiedzy zdobytej w późniejszym czasie. I nie chodzi o "gdybym wiedział, że się przewrócę, to bym się położył". Bardziej ma to na celu analizę, dlaczego się tak stało i co zrobić, aby się nie powtórzyło.Kto nie zna przeszłości nie ma przyszłości.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2022 [08:04] - u2 | Link:

Nie tylko przecież jasne było że atak na Ukrainę zjednoczy wszystkich przeciw Putinowi.

No nie było jasne. Polscy politycy wielokrotnie ostrzegali, że Putler wykorzystuje surowce jako środek do szantażu, czyli jako broń. Zachód traktował to lekceważąco. Przyczyn było parę, m.in. bogactwo zachodu, sądzili że wszystko można kupić, oraz ruska agentura na zachodzie przekupująca czołowych polityków zachodnich.

Wysokie ceny surowców - nic tylko zbierać pieniądze.

Tak rozumujesz ty, zdrowo-rozsądkowo. Wielkie mocarstwo Putlera rozumuje inaczej. Pieniądze przeznacza na uzbrojenie, bogactwo swojej ludności widzi jako przeszkodę do realizacji wielkomocarstwowych zapędów. Im bogatsze społeczeństwo, tym mniej skore do wojny.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2022 [08:43] - rolnik z mazur | Link:

@ śmieciu
Dobrze, ze jesteś. Nic nie jest zero-jedynkowe a już na pewno nie ta wojna. Prawda tu nikogo nie obchodzi . Liczą się narracje Wiec będzie pzdr 

Obrazek użytkownika Ijontichy

18-03-2022 [08:53] - Ijontichy | Link:

Czyli,jak powiedział pewien filozof...Fryderyk N.:
"Nie ma faktów,są tylko interpretacje"---koniec cytatu.
Ten autor @śmieciu popełnił ostatni wpis cztery lata temu...zresztą żadna strata dla NB...potwierdza tylko Pierwsze Prawo Lema...to o założeniu internetu.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-03-2022 [10:24] - rolnik z mazur | Link:

@Ijontichy
Nietsche nie mial racji. Śmieciu jest z tego co pamiętam anarchistą w dobrym tego słowa znaczeniu. Co do Lema - jak najbardziej. Pzdr

Obrazek użytkownika Jabollissimus

18-03-2022 [09:39] - Jabollissimus | Link:

No dobrze, piszesz, że jesteś ofiarą blogerów tych czy tamtych. No trudno-fajnie. I co z tego? Jakie są twoje tezy? Czy są jakieś konkretne, by można polemizować? 

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [10:42] - admin | Link:

@Śmieciu -- ciekawa historia z tą szkołą nawigatorów.. Trochę współczuję, ale inaczej by Cię tu nie było :) Mnie rozsądna krytyka PiS-u nie przeszkadza. Ale widzę, że generalizujesz i nadużywasz słów takich, jak propaganda, socjalizm itp.. Etykietujesz jednym słowem, bez argumentacji. Poza tym, to że ktoś kogoś krytykuje, to wcale nie musi znaczyć, że myśli :)
 

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2022 [10:54] - Jabe | Link:

Propaganda i socjalizm charakteryzują PiS tak dobrze, że można to wręcz uznać za rozwinięcie tego skrótu. Propagandowa młócka prowadzi do tego, że tutejsi blogerzy, nawet ci uczciwi, nie są w stanie podjąć dyskusji (np. Max Jamnicki i Ryszard Surmacz). Według propagandy rządzi patriotyczna prawica, faktycznie zaś jest to klasyczna lewica bez ambicji niepodległościowych. Ten niewygodny dysonans powoduje ucieczkę od wszelkiego konkretu we frazesy i wyzwiska.

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [11:03] - admin | Link:

@Jabe -- Propaganda (oficjalna) to JEDNOLITY przekaz w danym państwie, rządzonym autorytarnie. W Polsce mamy wielogłos, różne narracje (modne słówko), czy po prostu różne opowieści (polityczne). Nie nazywałbym tego propagandą, rządową czy opozycyjną, lewicową czy prawicową. A co nazwać "propagandą oficjalną", skoro to opozycja ma pod tym względem zaangażowane większe środki i ośrodki, także zagraniczne. Zostawmy więc może lepiej to słowo dla Rosji, Białorusi, Chin. Inaczej zrównujemy te systemy sprawowana władzy z demokracją i wolnością słowa w Polsce, co jest absurdem i pluciem na własny kraj.

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2022 [11:53] - Jabe | Link:

Z tego, że państwa rządzone autorytarnie stosują propagandę, nie wynika, że w demokracjach propagandy nie ma, a tylko że państwo ma monopol. Choć w Polsce partia rządząca monopolu nie ma, stosuje propagandę na wielką skalę, wykorzystując przy tym państwowe media i państwowe „spółki”. A do tego wyjątkowo prymitywną!

Rzecz w tym, że w zasadzie wszystko sprowadza się do owej propagandy. Jest tylko fasada.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-03-2022 [12:16] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Nie nazywałbym tego propagandą, rządową czy opozycyjną, lewicową czy prawicową."
Czyli to co oglądamy na co dzień w TVP, w Wiadomościach i w Info to rzetelna i obiektywna informacja.
Dla mnie jest to wstęp do zamiany społeczeństwa w tępe stado wyznawców PiS. 
Program iście putinowski z tym że PiS ma za małe jak na razie możliwości, ale identyczne ambicje.
Sama próba zagwarantowania bezkarności pisowskim przestępcom gospodarczym, przemycana pod płaszczykiem walki z pandemią lub wojny w Ukrainie, jest dostatecznym dowodem na chęć zamienienia Polski w pisowskie samodzierżawie.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-03-2022 [14:41] - Tezeusz | Link:

@Pers vel wielkopolski zdzicho
A to ty !
https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Obrazek użytkownika Darek65

18-03-2022 [12:05] - Darek65 | Link:

@Admin
Rozumiem, że według Ciebie rozsądna krytyka, to krytyka konstruktywna ubrana w kulturalne słownictwo? I masz prawo tego oczekiwać. Jak zatem nazwać wpisy fanów PIS-u, którzy swoich adwersarzy nazywają śmierdzielami i obsranymi ruskimi onucami ?

Obrazek użytkownika terenia

18-03-2022 [17:36] - terenia | Link:

@admin     "Poza tym, to że ktoś kogoś krytykuje, to wcale nie musi znaczyć, że myśli :)"  bingo

Obrazek użytkownika smieciu

18-03-2022 [10:48] - smieciu | Link:

Hej ludzie, dzięki za odzew. W pierwszym tekście po powrocie chciałem jakoś w miarę ostrożny i wyważony sposób przedstawić swoje stanowisko.  By było jasne czego się po mnie spodziewać ;) Owszem spędziłem masę czasu na krytyce PiSu ale przede wszystkim dlatego iż ten jest dla mnie iluzją, kolejną rządową iluzją, partią mającą to samo zadanie co inne na świecie. Po prostu oni akurat rządzą więc szczególnie na nich skupiam uwagę. Z drugiej jednak strony paradoksalnie moja blogerska „kariera” jest ściśle związana z tym środowiskiem. Zacząłem od naszychblogów, byłem na SN. Oba te miejsca są silnie pisowskie. Mimo całej mojej awersji do PiS uznałem że mimo wszystko może w takim miejscu mam większą szansę na zrozumienie? ... Oraz że pisowcy są może bardziej autentyczni. Choć muszę przyznać że ostatnie wydarzenia na SN zachwiały co nieco tym przekonaniem :P
Przede wszystkim jednak liczy się dla mnie dyskusja. Jeśli naszeblogi dają taką szansę to znakomicie.
Teraz po tym długim czasie już mniej zależy mi na jakimś ekstremiźmie - moja racja to największa racja :) Fajnie byłoby po prostu znaleźć miejsce gdzie istniałaby możliwość gadki w tak delikatnej materii jaką jest Ukraina i sam Putin. Wbrew temu co napisałem w tytule ;)
I jeszcze dodam dla tych co znają mnie mniej że swoje lata już mam, 50 się zbliża. Nie jestem dzieciakiem, który sobie nagle zamarzył o Anarchii :P Chodzi mi po prostu o uniknięcie zbędnych komentarzy w tej materii. Długo już siedzę w temacie, mam swoje argumenty.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2022 [11:09] - u2 | Link:

Oraz że pisowcy są może bardziej autentyczni.

Ja nie pisowiec, ani katolik :-)

PS. Co to jest SN ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [11:54] - Pani Anna | Link:

@śmieciu
Ha, ja bym nawet chętnie podyskutowała,  ale na ukazanie się na forum mojego komentarza, o ile w ogólne zostanie opublikowany muszę czekać czasem wiele godzin.  Tylko ci, którzy mają tutaj "status blogera" moga komentować na bieżąco,  pomimo iż nie mają żadnych blogerskich wpisów.  Spełniają jednak "standardy admina", czyli nie poddają w wątpliwość tego, co mówią akurat w TVPinfo. Życzę wiele satysfakcji z publikowania na NB.

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [12:50] - admin | Link:

@PA Nie standard Admina, lecz społeczności. Demokratycznej większości. Bez urazy ale przydzielaniem tego statusu najbardziej kontrowersyjnym komentatorom nie chcę spowodować puszczenie NB z dymem. Proszę wziąć pod uwagę techniczne ograniczenia, które muszą być nadrabiane przez moderację. 

Obrazek użytkownika Pers

18-03-2022 [13:00] - Pers | Link:

@admin
//społeczności. Demokratycznej większości.//
Pieprzysz jak połamany.
Ta twoja "Demokratyczna większość" to ohydni banderowcy.
Hańbisz się.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

18-03-2022 [14:14] - EsaurGappa | Link:

Ja na miejscu Admina wyj...ł bym ci kopa na ryj.Ach ...domu nie masz sieroto nie ludzka więc szczysz srasz i rzygasz gdzie popadnie...tfu podły robalu wracaj do nory z której wylazłeś.

Obrazek użytkownika J z L

18-03-2022 [18:34] - J z L | Link:

EsaurGappa 

Jako że kapusta ruszkiewicz doniósł na administratora i kilku blogerów do znajomego prokuratora tenże zadziałał dość szybko.
Byłem i ja dziś przesłuchiwany(on-line)
Po kilku godzinach tortur przyznałem się do winy i zapewniłem prokuratora że nadal będę pisał o Wielkiej Ukrainie i Wielkich Bohaterach z batalionu Azow
Prokurator (znajomy ruszkiewicza) zasugerował mi by administracja portalu poszła na kompromis z tym ruszkiewiczem.
Na pytanie o jaki kompromis chodzi, odpowiedział że wypierdolić*  na zbity psyk to sowieckie gówno raz na zawsze z NB

Przekazuje lojalnie więc wszystko co było treścią przesłuchania.

*
Wypierdolić

Zwrot uznany za dopuszczalny w debacie publicznej przez Sąd Apelacyjny w Warszawie

 

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-03-2022 [11:23] - Tomaszek | Link:

Łżesz jak ruski , widziano cię w Londynie jak pety zbierałeś , Selfemployed cleaner znaczy Janusz z Londynu przedsiębiorca.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-03-2022 [14:43] - Tezeusz | Link:

Mój bohater  Ruszkiewicz scierwoneonowy się odezwał.
https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [15:46] - sake3 | Link:

@Pers........Stoję w lustrze i wcale nie wyglądam ohydnie,choć przez ciebie nazywana jestem banderowcem. Na dodatek nie wiem dlaczego określasz banderowcami tych których nie zachwyca polityka Putina,równanie Ukrainy z ziemią pod pretekstem szukania faszystów i nacjonalistów.Ciebie nie wzruszają te pokazywane obrazy zburzonych i palących się domów, mordowanych dzieci ? Nadal uważasz Putina za męża opatrznościowego poszukującego sprawiedliwości dziejowej? Czy Putin napadający na kolejne kraje nadal będzie twoim idolem?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

18-03-2022 [17:17] - Ula Ujejska | Link:

Sake3
Nie oczekuj refleksji od człowieka dla którego mordercy dzieci są bojownikami o wolność i demokrację, a faszystami i naziolami do zabicia są ci, którzy się bronią przed tymi oprawcami  oraz ci co piszą o ruskich zbrodniach.. Pers to zwykła bolszewicka kanalia i putinowski dupowłaz.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [17:53] - sake3 | Link:

@UlaUjejska.....Ja niczego nie oczekuję od naszoblogowych ,,elit'', ja się po prostu dziwię bezmiarowi pogardy dla ludzkiego życia i obojętności  którą okazują.Banderowcy,naziole,faszyści to dzisiaj słowa klucz usprawiedliwiające każde nawet najbardziej bestialskie działanie Putina.I chyba wstęp do globalizacji czyli gromadzenie niewolników pod jednym berłem. Chciałabym wiedzeć czy Rosja liczy,że po tym wszystkim co zgotowała Ukrainie będzie liczyła na ich miłość w przyszłości czy tylko na posłuszeństwo i rezygnację?

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [21:05] - Pani Anna | Link:

@admin
Aż tak bardzo zabolała prawda, że znowu nie przeszedł mój komentarz? W ten sposób ani nie wygracie, ani niczego nie zamieciecie pod dywan. Lepsze od pewnych niewygodnych faktów są bluzgi Ujejskiej jak widzę. 

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [21:14] - admin | Link:

@PA Nie prawda lecz fejk. Zgony nadmiarowe to efekt pandemii a nie polityki. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [21:49] - Pani Anna | Link:

@admin 
Jasna sprawa. Szpitale same się pozamykały, a Polacy to grube fleje, co nie chodzą do lekarza. Ale mamy rzewne obrazki o pieskach i kotkach z Ukrainy, których życie jest coś warte. My natomiast mamy nadal największą śmiertelność w Europie. Ale kto by się przejmował jakimiś Polakami.

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2022 [21:53] - Jabe | Link:

Pandemia polityczna.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-03-2022 [16:38] - Tezeusz | Link:

@Pers
to ty piszesz chamie
 
https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-03-2022 [13:35] - Tezeusz | Link:

@Debilu Pers
Cham i tyle

Won za Don cwelu popiepszony.
https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [15:43] - Pani Anna | Link:

@admin
Słusznie,  absolutnie dyskusja nie powinna być kontrowersyjna. To się przecież wręcz gryzie z samą definicją dyskusji. W końcu miała być demokracja,  a tu każdy gada co chce.

Obrazek użytkownika Tezeusz

18-03-2022 [14:44] - Tezeusz | Link:

@Slupianek, Slupianek bredzisz.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-03-2022 [11:49] - Czesław2 | Link:

Sam nie wiem, czy pisanie ma sens, skoro Rosja była jednym z największych odbiorców Ukraińskiego sprzętu wojskowego. Może Zełeński by o tym powiedział swoim żołnierzom.

Obrazek użytkownika smieciu

18-03-2022 [12:01] - smieciu | Link:

To jest właśnie jeden z kluczowych elementów całej tej historii. Prawda jest taka że przed wojną wszyscy robili na Ukrainie świetne interesy. Ogólnie Rosja nie miała powodów do narzekania. Oligarchowie działali sobie jak zawsze, kasa płynęła.
Czemu więc właściwie Putin uderzył skoro jego działania prowadzą jedynie do destrukcji? Skąd taki ruch w którym to właśnie on najwięcej traci?
Interesujące jest że 3 tyg. temu każdy pewnie myślał że ewentualna wojna będzie błyskawiczna. Że Rosjanie rozjadą Ukrainę w 5 dni, powstanie nowy rząd czy coś takiego. Ja też tak uważałbym gdybym zakładał że Putinowi chodzi o zdobycie Ukrainy. Słowem każdy był właściwie pewien że Putin zajmie szybko Ukrainę i w jakiś sposób zalegalizuje to. Taka szybka operacja faktycznie mogłaby dać na to jakąś szansę.
Putin jednak nie zrobił nic by tak właśnie tą wojnę przeprowadzić a ludzie jakoś przeszli do porządku dziennego że dzieje się coś zupełnie odwrotnego. Putin w jakiś idiotyczny sposób traci sprzęt (choć oczywiście liczby mogą być zawyżone) ale niewątpliwie mamy do czynienia ze stagnacją, która efektywnie jest porażką Putina.
Porażką, którą ze wszech miar dało się uniknąć - jak też właśnie każdy sądził.

Wszyscy robili interesy na Ukrainie i okolicy. Putin to rozwalił biorąc wszystko na swoją klatę. Jak wszystko wskazuje - z pełną premedytacją. Dlaczego?

Obrazek użytkownika Czesław2

18-03-2022 [12:10] - Czesław2 | Link:

Może dlatego, że jest tylko likwidatorem Ukrainy, nie zleceniodawcą? istnienie dwóch, niezależnych 40-milionowych narodów w Europie jest nie do przyjęcia. Jugosławię już zlikwidowano, Polska w trakcie.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2022 [13:48] - u2 | Link:

Skąd taki ruch w którym to właśnie on najwięcej traci?

Putler planował budowę Wielkiej Rosji, nawet nie odbudowę Zwiazku Radzieckiego przez wiele dekad. Widać uznał że nadszedł właściwy moment, bo za parę lat będzie za stary, a teraz w USA rządzi starszy od niego Biden. Możliwe, że jego wywiad był za słaby, aby ogarnąć skutki tej wojny dla niego samego, stąd te dymisje jego zauszników, którzy rozpoznawali sytuację na Ukrainie przed wojną :-)

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [15:59] - sake3 | Link:

@Smieciu.......odpowiedź znajdzie Pan w swoim komentarzu: ..ludzie jakoś przeszli do porządku dziennego '' bez względu na to co się dzieje.Wojna będzie się toczyć ,Ukraińcy umierać,ale oglądanie wojennych zniszczeń się znudzi  i nie będzie komu myśleć kto następny w kolejce. Putin niczego nie wziął na swoją klatę tylko rozparcelował na klaty Scholtza,Macrona,Merkelowej czy Schroedera bądź Tuska..

Obrazek użytkownika terenia

18-03-2022 [17:54] - terenia | Link:

@smieciu (12:1)    Te dwa filmiki  pokazują trochę tzw.drugiego dna ,co nie oznacza,że należy to traktować  jak prawdę objawioną ,niemniej  należy się zastanowić 
Najtragiczniejsze są w tym wszystkim cierpienia i śmierć zwykłych  ludzi oraz żołnierzy po jednej i drugiej stronie .https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-03-2022 [23:00] - Imć Waszeć | Link:

@terenia. Dobra robota. Jest tylko jedna uwaga. Facet przedstawia sytuację z niemieckiego punktu widzenia. To jest przedstawienie niemieckiej racji stanu. Nasza racja stanu jest zupełnie inna i bardzo nas interesuje obalenie Rosji, neutralizacja Niemiec oraz pokrzyżowanie ich wszelkich planów dotyczących Europy, a w dalszej perspektywie zwiększenie naszego potencjału w regionie dzięki nowemu "sojuszowi" z Ukrainą i być może Międzymorze. Nie miejmy jednak szkodliwych mesjanistycznych złudzeń, bowiem Ukraińcy uważają się za bardziej rozgarniętych i rozwiniętych niż my. Na to będą grać obecnie "strategiczni partnerzy" i rozdrapywać rany (także metodą "jak ciągną to pchaj, a jak pchają to ciągnij" co już widać u UU). Po prostu my im realnie zagrażamy i rozwiązanie jest tylko jedno. Właśnie je oglądamy za oknem.

Obrazek użytkownika Darek65

18-03-2022 [12:09] - Darek65 | Link:

Jak piszą znawcy tematu, wcześniejsze zajęcie Donbasu miało na celu zajęcie kilku kluczowych dla Rosji zakładów zbrojeniowych, które były w rękach ukraińskich.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [16:34] - sake3 | Link:

@Śmieciu.....Jak widać już na wstępie został Pan uświadomiony z kim tu ma do czynienia.Zaczęło się od ,,uprzejmie donoszę'' i ostrzeżeń co może się na NB blogerowi przytrafić.Dowiedział się Pan,że na NB wchodzą ,,specyficzni'' ludzie, ,,proszę nie oczekiwać oklasków za pisanie prawdy'',skargi,że ci niespecyficzni nie mają statusu blogerów. Będzie Pan zmuszony zmierzyć się na NB z ,,tępym stadem PiS''.,ohydnymi  banderowcami, faszystami i naziolami propagującymi pisowskie samodzierżawie. Da Pan radę?

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [16:57] - Pani Anna | Link:

@sake3
O! Sake, dobrze, że się przypomniałas, gdyż zapomniałam dodać,  że Pan Śmieciu spotka tu również takie zjawisko,  że ktoś co prawda umie pisać,  ba nawet ma "status blogera", ale zupełnie nie potrafi czytać.  

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [18:19] - sake3 | Link:

@Pani Anna....Sa tu też tacy co nie potrafią ani czytać ani pisać. Potrafią jedynie w komentarzach wyzłośliwiać się rzucając perły swego wątpliwego dowcipu bądź oceniać cudzy IQ.Nie sądzę by to miało by wnieść cokolwiek pozytywnego do polemiki jak to widzę z komentarza powyżej. Może coś na temat bloga Pani mi napisze,chętnie dyskusję podejmę. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [18:40] - Pani Anna | Link:

@sake3
Proszę,  uderz w stół,  a nożyce... Na temat bloga już napisałam to, co chciałam, a ty jedynie potwierdzasz moją tezę.  Chętnie bym przeczytała kiedyś jakikolwiek twój wpis,  "blogerko". Najchętniej o kotach.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [20:30] - sake3 | Link:

@Pani Anna.....Nigdy nie miałam ambicji bycia blogerką.i nie robiłam żadnych starań w tym kierunku.Jestem tylko komentatorką i obserwatorką ,zwłaszcza fascynuje mnie Pani zabawny bełkot świadczący,że nawet komentatorką Pani nie jest. .Nawet moje koty się śmieją.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2022 [20:36] - u2 | Link:

Nawet moje koty się śmieją.

Koty są boskie :-)

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [21:00] - sake3 | Link:

@u2.......Zdaję sobie sprawę,że idiotycznie wygląda na blogu tak ważnym jak ten o Ukrainie przepychanka z tą paniusią.Proponowałam jej dyskusję na temat bloga,ale widać,że ona woli prowokować ,pokazywać jak jest złośliwa,co jest smutnym potwierdzeniem tytułu ,,czy dyskusja na temat Ukrainy ma sens''.Okazuje się ,że w przypadku pani Anny nie tylko jest pozbawiona sensu ale nawet nieistotna.Dziwię się,że dla niektórych ludzi tragizm sytuacji na Ukrainie.nie jest ważny.Widziałam dzisiaj migawki z wiecu w Moskwie.Ten ryczący i wiwatujący tłum żądny dalszego przelewu krwi i dalszych podbojów.To przypominało wiece Htlera i powinno stanowić sygnał ostrzegawczy dla każdego z nas.Potem będzie już za późno.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2022 [23:14] - u2 | Link:

Widziałam dzisiaj migawki z wiecu w Moskwie.

Onegdaj również nawiedziłem Moskwę. Jadłem sobie smacznie obiadek na ulicy Twierskiej. Po obiedzie chciałem wrócić do hotelu Rosja (onegdaj największego na świecie), ale zauważyłem procesję czerwonoarmistów. Chcąc nie chcąc, nolens volens, musząc wrócić na czas do hotelu Rosja, wtopiłem się w demonstrujący tłum. Na przedzie walił kukuryźniak z bojowymi przyśpiewkami. Potem byli bojcy ze sztandarami. Ja byłem na końcu  czerwonej procesji. Obok mnie kobieta niosła na tekturze napis : STOP kryminalnej działalności Putina. Wiec zakończył swój żywot na placu przed Teatrem Wielkim. Na Plac Czerwony nie puszczali. W taki sposób zaprotestowałem przeciwko kryminalnemu reżimowi Putlera w samym sercu Rosji  :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [20:58] - Pani Anna | Link:

@sake3
Ciekawe, że  figurujesz jako "blogerka" na NB. Przypadek? Jak się zostaje blogerem, bo ja sądziłam,  że  pisząc teksty? Bierzesz się za ocenę czegoś,  czego nie rozumiesz,  a infantylizm twoich komentarzy poraża. Infantylizm i brak logiki. Widać,  że nikt w dzieciństwie nie dał Ci nigdy ksiazeczki " pokoloruj drwala", na zasadzie " połącz dwie kropki ". Takie rzeczy się potem ciągną za człowiekiem.  Obie z Ujejska jesteście tu kwiatem prawicy. 

Obrazek użytkownika admin

18-03-2022 [21:17] - admin | Link:

@PA To jest tylko przestarzałe nazewnictwo. "Bloger" nie musi pisać odrębnych notek, jeśli nie chce. Komentarze u innych wystarczą. Niektórzy komentatorzy piszą lepiej niż formalni blogerzy. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-03-2022 [21:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

Osobiście wdzięczny jestem bardzo Adminowi za politykę "towarzyską" NB, pozwalającą na obnażanie się pisorów bez skrępowania.
Po co się wysilać, udowodniając niezdecydowanym że PiS i jego twardy elektorat nie różni się wielce od tak pogardzanych przez nich kacapów.
tezeuszek, gośka, kudła i reszta pseudo patriotycznej menażerii sama to załatwia bluzgając i odgrażając się, rzucając niczym nie podpartymi oskarżeniami.
Pisory z NB przestały już straszyć wywózkami za Don, pojawiła się faza gróźb fizycznej likwidacji i to tylko z powodu ich pisiorskich urojeń.

Krótko pisząc, Adminie dzięki Tobie, sami podają się jak na tacy. 

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2022 [10:27] - sake3 | Link:

@Wielkopolskizdzichu........,,Pojawiła się faza fizycznej likwidacji''....Rozumem że ma Pan na myśli groźby pana Persa straszącego jakimś swoim znajomkiem prokuratorem tę jak Pan pogardliwie nazywa pisowską menażerię.Pers nawet stawiał ultimatum Adminowi z godziną włacznie,po czym złowieszczo dodał,że potem zacznie się jazda. Czyżby persowi i wam było wszystko wolno nawet grozić i obrzucać wyzwiskami? Pers sam podał się na tacy. Jak widać mija się Pan z prawdą ,nie pierwszy zresztą raz.

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-03-2022 [10:43] - Tomaszek | Link:

"Pisory z NB przestały już straszyć wywózkami za Don, pojawiła się faza gróźb fizycznej likwidacji i to tylko z powodu ich pisiorskich urojeń" Ty , Bez urazy ale jako osobnik pochodzenia kałmuckiego nie rozumiesz pewnych oczywistych dla rdzennych Polaków zawiłości , albo udajesz że nie rozumiesz . Agentura jest nie tylko ruskokałmucka ale też tryzubia . Przykleiło się gówno do statku i mówi że płynie . A Chujejska to jeszcze kapitana udaje .
Ot co .
Aha
Ruszkiewicz był dla mnie na tylko przykład obrazem pewnej indoktrynacji , nawet nie nasrania we łbie , bo człowiek ma trochę szkoły , tyle że mózg zatruty doktryną . Nie płaczę ,jak i po mnie nikt nie będzie .
Tyle

Obrazek użytkownika Tezeusz

19-03-2022 [10:45] - Tezeusz | Link:

@Tomaszek dziewczynko
Szpileczki pasują, sukieneczka także jeszcze namaluj sobie błyskawice na czole i na podryw... faceci czekają. Buhahahahahhahah !

Obrazek użytkownika Tomaszek

19-03-2022 [11:19] - Tomaszek | Link:

Widzisz Zdzichu o wilku mowa . Pozazdrościł Chujejskiej . Pewnie kapitanem chce zostać  . Póki co to ona śpi . Jak się obudzi to mu da wycisk na pirvie , potem rozedrze paszczę na NB . Zobaczysz .

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2022 [21:26] - sake3 | Link:

@Pani Anna.....Może i nikt mi w dzieciństwie nie dał książeczki pt,..pokoloruj drwala'' ale dał mi książeczkę o dobrym wychowaniu.Poszukaj nabzdyczona paniusiu w antykwariatach,może znajdziesz i nieco się podszkolisz.Nauki nigdy za wiele.

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-03-2022 [22:05] - Pani Anna | Link:

@sake3
Tak właśnie myślałam,  że wychowania, powiedzmy, że dobrego nauczyły cię książki. (Jan Kamyczek)

Strony