Tylko dotychczasowe sankcje zmniejszą rosyjskie PKB

Tylko dotychczasowe sankcje zmniejszą rosyjskie PKB w 2022 r. o 250 mld USD

1. W zasadzie co kilka dni dowiadujemy się o kolejnych sankcjach nakładanych na Rosję przez kraje z całego świata w związku z wojną jaką prowadzi ona na Ukrainie, a już te dotychczasowe, według analityków zmniejszą PKB tego kraju, o co najmniej 250 mld USD tylko w 2022 roku.
Zdaniem wielu ekonomistów PKB Rosji spadnie o co najmniej 20% i są to wstępne szacunki, ponieważ coraz więcej krajów rezygnuje albo poważnie ogranicza import z Rosji gazu, ropy, węgla, a także metali.
Trwają bardzo intensywne rozmowy z krajami, które do tej pory były pod różnymi międzynarodowymi sankcjami jak Wenezuela, czy Irak, albo też innymi, które są gotowe zwiększyć swoją produkcję gazu i ropy i dostarczać je na międzynarodowe rynki np. jak Azerbejdżan aby przynajmniej częściowo zastąpić import surowców energetycznych z Rosji.
 
2. Oznacza to, że jeszcze w ciągu tego roku Rosja nie będzie w stanie sprzedać tylu surowców energetycznych na międzynarodowych rynkach jak to robiła do tej pory, a przekierowanie tego eksportu np. do Chin głównie ze względów technicznych, będzie niemożliwe.
Już przy tym poziomie sankcji, jak się szacuje, Rosja straci przychody z eksportu rzędu 110-120 mld USD, co stanowi ponad 30% wartości jej całego eksportu, a przecież np. UE chce do końca tego roku zrezygnować z aż 2/3 importu rosyjskiego gazu, czyli szacunkowo z około 100 mld m3.
A przecież tzw. 4 pakiet sankcji nałożony w tych dniach na Rosję przez UE we współpracy z G-7 (Niemcy, Francja i Włochy z UE i spoza UE-USA, W. Brytania, Japonia i Kanada), to między innymi zawieszenie Rosji w WTO, MFW i Banku Światowym bez możliwości korzystania ze wsparcia tych dwóch ostatnich instytucji, odebranie Rosji klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu zarówno z UE jaki G-7, zakaz importu do UE z rosyjskiego sektora stalowego i zakaz inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym ,dodatkowo uderzy w rosyjską gospodarkę.
To zapewne nie koniec, Rosja będzie cały czas pod presją gospodarczą i finansową, co więcej coraz częściej wielkie firmy zagraniczne, które do tej pory ociągały się z wyjściem z Rosji, pod presją konsumentów podejmują decyzje o wyjściu, bądź zawieszeniu działalności gospodarczej w Rosji.
Już w tej chwili w związku z decyzjami takich firm jak McDonald's, PepsiCo, Ikea, Iditex, KPMG, PWC, H&H, L'Oreal, czy Starbucks, pracę straciło 100 tys. Rosjan, a do końca roku w związku z sankcjami i wyjściem zagranicznych firm, straci ją aż ok. 9 mln.
 
3. Gwałtownie spadła także wartość rosyjskich spółek głównie sektora surowcowego swoistych rosyjskich sreber rodowych i to mimo tego, że rosyjska giełda już od ponad 2 tygodni jest zamknięta i jak twierdzą ekonomiści już nie zostanie otwarta.
Największe i najbardziej atrakcyjne rosyjskie spółki są notowane na giełdzie w Londynie i ich wartość w ciągu ostatnich dwóch tygodni gwałtownie malała, a niektóre walory spadły do poziomu „śmieciowego”.
Jak oszacował Bloomberg wartość 23 rosyjskich spółek notowanych na giełdzie w Londynie w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadła aż o 572 mld USD, a obroty akcjami niektórych z nich, zostały zawieszone.
Na przykład wartość akcji Sbierbanku w ciągu ostatniego tygodnia spadła o 99%, Gazpromu o 94%, producenta stali Severstal prawie o 100%, Rosnieft Oil o 79%, innego potentata naftowego Lukoil o 99%.
Wartość wskaźnika Dow Jones Russia GDR, obejmującego 11 największych rosyjskich spółek obecnych na giełdzie w Londynie, spadła w ciągu ostatnich dwóch tygodni aż o 98%, co tylko podkreśla jaka katastrofa dotknęła swoiste „srebra rodowe” Rosji, po wprowadzeniu dotychczasowych sankcji.
 
4. Ich głowni akcjonariusze, najczęściej rosyjscy miliarderzy, blisko współpracujący do tej pory z Putinem, na razie nieśmiało mówią o konieczności przerwania tej wojny, pokazując, że międzynarodowe sankcje, cofną rosyjską gospodarkę o kilkadziesiąt lat.
Dwaj z nich Michaił Fridman i Oleg Deripaska zerwali kontakty z Kremlem i wezwali do zakończenia wojny na Ukrainie, być może za kilka dni podobne decyzje podejmą następni, a bez ich finansowego wsparcia prowadzenie wojny przez Rosję na dłuższą metę nie będzie możliwe.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika piastolsztyn

13-03-2022 [14:47] - piastolsztyn | Link:

Szanowny Panie, logika zbira jest inna. Zgodnie z tym, należy uderzyć,  zanim sankcji dadzą skutek.  Już by było uderzenie dalej,  ale ta ... Ukraina. Chcemy mieć szansę na uniknięcie wojny,  dajmy Ukrainie samoloty.  Szansa, to nie pewność.  Mamy za to pewność,  że gdyby swołocz pokonała Ukrainę,  uderzenie będzie natychmiast. A pretekst jest, bo jak nie zaprzestaną strzelania do dzieci kobiet... To NATO da Ukrainie samoloty., takie ultimatum.