Czy Xavi odbuduje potęgę Barcelony?

Mija kilka miesięcy od zatrudnienia Xaviego w roli trenera Barcelony i już można powiedzieć, że to była dobra decyzja władz klubu.
Kilka lat temu ówczesny prezydent Barcelony Joan Laporta dał szansę poprowadzenia pierwszej drużyny Blaugrany  zaczynającemu wówczas karierę trenerską Pepowi Guardioli. Dzisiaj Guardiola jest prawdopodobnie najlepszym trenerem na świecie a prowadzona przez niego Barcelona jest uznawana za najwybitniejszą drużynę w historii futbolu. To właśnie w tej drużynie główną rolę odgrywał Xavi, de facto mózg tej drużyny, ale przecież Xavi występował również za innych trenerów Barcelony- można powiedzieć, że bez względu na to kto Barcę prowadził Xavi miał swoje miejsce w składzie- a to pokazuje jego wielkość.  
W tamtych wspaniałych czasach dla Barcelony większość laurów spadało na Messiego, ale gdyby w pomocy nie było Xavi'ego, który był rozgrywającym drużyny, regulującym tempo gry- to ten sukces byłby niemożliwy. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Xavi miał się od kogo uczyć rzemiosła trenerskiego i co ciekawe w swojej karierze piłkarskiej występował na tej samej pozycji co Guardiola. Czy zatem pójdzie śladami swojego wielkiego poprzednika i zostanie również wielkim trenerem?

Jest oczywiste, że w ostatnim czasie Barcelona przeżywała jeden z największych kryzysów w swojej historii a jego kulminacja nastąpiła w obecnym sezonie. Gorzej być już nie mogło i to było szansą Xaviego, ale z drugiej strony pojawiła się ogromna presja jaka towarzyszy każdej osobie, która przychodzi w roli "wybawcy". Przecież Xavi to wychowanek Barcy, były wybitny piłkarz tego klubu uosabiający czas największych sukcesów Barcelony- oczekiwania były zatem ogromne.
Ale czy Barcelona pod względem kadry jest w  stanie nawiązać do swoich najlepszych lat? Przecież nie ma w swoim składzie piłkarzy pokroju: Messiego, Iniesty czy samego Xavi'ego, ma za to dużo zdolnej młodzieży, ale to za mało, żeby myśleć dzisiaj o wygrywaniu trofeów. Zespół należało solidnie wzmocnić. Poczyniono w tym kierunku poważne kroki. Przyszli: Aubameyang, Torres, Traore. I w połączeniu z takimi talentami jak Pedri, Gavi, Fati, Araujo; razem z  Xavim na ławce trenerskiej przyszłość Barcelony wygląda obiecująco. I zwycięstwo w ostatniej kolejce nad Atletico Madryt 4:2 to tylko potwierdza, bez względu na to co można sądzić o obecnej formie podopiecznych Simeone;. W ostatnich latach Barca rzadko wygrywała z Atletico, tak więc ostatni wynik należy uznać za sukces. 
Trzeba przyznać, że na początku swojej przygody z Barceloną Xavi mając przeciętną drużynę radził sobie naprawdę dobrze.Nie jest łatwo podnieść drużynę z takiego kryzysu i nauczyć na nowo wygrywać. Świadczy to o tym, że Xavi ma świetną osobowość i jest dobrym psychologiem.A kiedy zgrają się nowi piłkarze to Barca może znowu wrócić na należne jej miejsce (kto wie może przyjdzie jeszcze kilku zawodników, a może jeszcze Messi wróci?). Zmiana stylu gry za kadencji Xavi'ego jest nad wyraz widoczna  i Barcelona znowu gra ofensywnie, może czasami nawet za bardzo. Tiki- taka znowu zagościła na Camp Nou. Czyżby złote czasy tego wspaniałego klubu wracały? 
 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

09-02-2022 [11:14] - u2 | Link:

ma za to dużo zdolnej młodzieży, ale to za mało, żeby myśleć dzisiaj o wygrywaniu trofeów

Widocznie przespali moment zanim stare gwiazdy odeszły, kiedy nie pomyśleli o wytworzeniu nowych gwiazd z młodego narybku, którego nie zdążyli oszlifować w swojej Primera :-)

Obrazek użytkownika Pers

09-02-2022 [11:47] - Pers | Link:

O!
Takimi tematami powinien zająć się "dziennikarz z Olsztyna" bo tu ma przynajmniej jakąś wiedzę.
(Choć mi akurat ciężko to ocenić bo na piłce kopanej się nie znam)

Obrazek użytkownika Tezeusz

09-02-2022 [13:14] - Tezeusz | Link:

@Pers
Ej tam, ej tam a kto sledzi codziennie ligę w Rosji ?

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

09-02-2022 [18:13] - Zygmunt Korus | Link:

Przez przypadek zerknąłem tutaj po wcześniejszym krytycznym wpisie odnośnie komentowania politycznego... I co? Fajny tekst, kompetentny... - może faktycznie robiłby Pan na tym forum za rzetelnego komentatora sportowego i dał se spokój z tymi budyniowatowymi dywagacjami na temat bieżączki politycznej. Pers także to spostrzegł.