Niemieckie hełmy dla Ukrainy

Andrzej Owsiński
 
Niemieckie hełmy dla Ukrainy
 
Ma to być symbol udzielania pomocy, ale jedynie w ochronie głów przed ciosami.
 
Problem polega na tym jakie to mają być hełmy, może strażackie, lub motocyklowe? W dostarczaniu hełmów Ukraińcom Niemcy mają historyczne osiągnięcia. Były nimi hełmy SS, w które zaopatrzona była frontowa 14 dywizja SS “Galizien”, czyli “Hałyczyna”. W odróżnieniu od wielu rozproszonych jednostek SS “Galizien”, odbywających służbę pomocniczą na rzecz niemieckich akcji policyjnych i eksterminacyjnych, “Hałyczyna” dostąpiła zaszczytu odrębnej, wielkiej jednostki Waffen SS. Było to szczególne wyróżnienie, zachodzi zatem pytanie, czy współczesny dar nie stanowi przypomnienia tamtych związków, a tym samym wskazania miejsca Ukrainy w niemieckim szeregu.
 
Panowie z “Do Rzeczy” ustalili, że Niemcom zależy na “mocarstwowej” Rosji, a bez Ukrainy nie można o takiej marzyć. Szczerze mówiąc, ubawiła mnie ta teza świadcząca nie tyle o braku wiedzy, ile o braku doświadczenia młodych ludzi ze stosunkowo niedawnej przeszłości.
 
Co oznacza dla Niemców “mocarstwowa” Rosja (wprawdzie w bolszewickim wydaniu, ale nie czyni to większej różnicy) przekonali się o tym przed blisko osiemdziesięcioma laty. Oczywiście, że o tym autorzy wypowiedzi mogą się dowiedzieć jedynie z lekcji historii, ale ja pamiętam to doskonale, przeżywając na własnej skórze te wydarzenia.
 
Niemcy mają dla Rosji wyznaczoną rolę, nie tylko przez Hitlera, ale jeszcze przed tym w ciągu ładnych paru wieków. I trzeba im przyznać, że trzymają się tego konsekwentnie, bowiem od przeszło trzydziestu lat blisko z nią współpracują, a ciągle nie widać jakichkolwiek postępów w tworzeniu mocarstwa ze spadku po Sowietach, czyli putinowskiej Rosji. Ciągle mamy do czynienia z dostawcą surowców egzystującym na dość biednym poziomie.
 
Gra, którą zawzięcie uprawiano do niedawna, nie była nawet grą Niemiec z Rosją, ale pani Merkel z Putinem, a stawką były ich sukcesy osobiste ze szczególnym uwzględnieniem awansu Putina. Scholz przejął spadek po swojej poprzedniczce i nie bardzo sobie z tym radzi, naciskany jednak przez potężne lobby przemysłowo-finansowe Niemiec,  którego ramieniem wykonawczym “zawsze wiernym” była wychowanka “Hitler jugend’ (przepraszam: ”freie deutsche jugend”, co zresztą nie czyni zbyt wielkiej różnicy), stara się kontynuować to dzieło.
 
Novum w tej ponurej zabawie jest fakt wzrostu znaczenia Putina w tym tandemie, pozwala mu to na dokonywanie samodzielnych wybryków, wywołujących pewne zakłopotanie w Niemczech. Stąd zapewne pomysł z “hełmami”.
 
Na tym tle powstaje pytanie całkiem na serio: jakie istnieją szanse na powodzenie realizacji idei mocarstwa (już bez ujmowania w cudzysłów) niemiecko-rosyjskiego od Gibraltaru po Władywostok, o którym niedawno pisałem, co zresztą zostało zlekceważone na rzecz znacznie dostępniejszej niektórym umysłom treści, takich jak ploteczki o celebrytach.
 
Poza pandemią, grożącą całej ludzkości totalną katastrofą, w naszym  regionie śmiertelnym zagrożeniem jest dalszy rozwój i umocnienie spadku po spisku Ribbentrop – Mołotow.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

26-01-2022 [20:15] - sake3 | Link:

Może Niemcom się marzy,że będą z Rosją rządzić całym światem? Wszak teraz złączeni rurą mają więcej szans utrzymać pakt w stylu Ribbentrop-Mołotow. Posadki w rurze ciepłe i długoterminowe skuszą niejednego.

Obrazek użytkownika tricolour

26-01-2022 [21:31] - tricolour | Link:

Europą, nie światem.

Obrazek użytkownika paparazzi

26-01-2022 [23:29] - paparazzi | Link:

Ma Pan 100% racji ale czy to dotrze do decydentów światowych. Abstrahując od możnego świata, co Polska elita ma do zaproponowania? Może amerykańskie hełmy? Ręce i nogi opadają. To ze Niemcy nic się nie nauczyli z historii to pestka w porównaniu z Polska. Dlaczego tacy ludzie jak Pan nie decydują o Polsce? A takich zapewne jest wielu. Obnażmy system i polityków w wersji Piłsudskiego.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-01-2022 [10:08] - rolnik z mazur | Link:

@ paparazzi
Co znaczy nie nauczyli?
Nauczyli się. Po co czolgi puszczac jak wystarczy mrrcedesa, lidla, kauflanda 

Obrazek użytkownika Darek65

27-01-2022 [08:20] - Darek65 | Link:

"To ze Niemcy nic się nie nauczyli z historii to pestka w porównaniu z Polską"
No właśnie, jak wyszły Niemcy na II wojnie światowej, a jak Polska ? Niby przegrali wojnę... Złupili i ograbili całą Europę, pewnie do dzisiaj konta w Szwajcarii pękają w szwach od zgromadzonych bogactw. Zniszczyli konkurencję, mordując elity podbitego kraju, a Polska jest tego jaskrawym przypadkiem. Ocalili swoje elity. Załapali się na darmową kasę z planu Marshalla. Zyskali praktycznie darmowego ochroniarza w postaci amerykańskich wojsk. Zmienili narrację historyczną, co powoduje, że za chwilkę Polacy będą odpowiedzialni za zbrodnie II WŚ. Dogadali się z Żydami. Olali polskie pretensje o reparacje. I tak można wymieniać. 

Co "zyskali" Polacy ? Przecież biliśmy się na wszystkich frontach II wojny.
Zniszczenie i grabież polskiego majątku narodowego, zarówno w sferze gospodarczej, jak i kulturalnej.
Praktyczna eliminacja całej polskiej elity
Niesamowite represje wobec ludności cywilnej
Śmierć wielu setek tysięcy młodych ludzi, którzy byli siłą Polski
Na paradzie zwycięstwa w Londynie, jako jedyna nacja nie uzyskaliśmy pozwolenia na przemarsz Polskich Żołnierzy. To ki grzyb walczyliśmy za tę Anglię?
Zeszmaceni zdrajcy Francuzi, doczekali się swojej strefy okupacyjnej, a my zostaliśmy sprzedani pod sowiecki but na 50 lat.
Praktycznie zrobiono z nas zbrodniarzy, a przynajmniej winnych za śmierć Żydów w czasie II WŚ.

I co mamy teraz ? Ano historia zatoczyła koło. Znowu jesteśmy pod niemieckim butem ( UE ) i jeszcze się z tego cieszymy. Znowu nasz los zależy od innych, a nie od nas. Znowu pchamy łapy w drzwi zamiast zająć się swoimi sprawami. Za chwilkę sytuacja się zmienia, a my zostaniemy z Ukrainą, jak Himilsbach z angielskim.
A tymczasem nasi przyjaciele - https://www.fronda.pl/a/miliar...

Chciałoby się rzec - o ku...a, znowu pięknie polegliśmy.

 

Obrazek użytkownika sake3

27-01-2022 [10:59] - sake3 | Link:

@Darek65.......Bardzo dobry komentarz. I smutny.Wciąż rzeczywiście jesteśmy nadal pod niemieckim butem i jeszcze się  tego cieszymy.Tylko trzeba jeszcze dodać dlaczego się cieszymy i co powoduje ,że tych zachwyconych arogancką polityką Niemiec wobec nas jest coraz więcej,a emisariusze niemieccy w Polsce jak Donald Tusk przekonują do tego na spotkaniach w terenie,walczą w  UE o obciążanie nas karami,odbieranie pieniędzy,nakładanie sankcji.Tym może się nie cieszymy,ale też nie protestujemy.To wystarczy by Niemcy jeszcze bardziej przykręcały nam śrubę a my jeszcze gorliwiej będziemy walczyć z Polską.Przecież to my sami najbardziej robimy z siebie zbrodniarzy,wystarczy poczytać prasę,posłuchac w mediach,Zawsze przedstawiamy siebie jak najgorzej jako antysemitów,,faszystów ,rasistów ,czy morderców Największe pretensje trzeba mieć więc do takich własnie ,,Polaków''.

Obrazek użytkownika Darek65

27-01-2022 [12:39] - Darek65 | Link:

"Największe pretensje trzeba mieć więc do takich własnie ,,Polaków" - Nie, bo oni robią swoje. Pretensje, to do siebie, że nic z tym nie robimy,

Obrazek użytkownika tricolour

28-01-2022 [16:38] - tricolour | Link:

@Sake

Od dawna pytam patriotkę, o jakiej świat tylko marzyć może, jakiej marki samochodem jeździ. Cisza. Drugi wieki patryjota, który klnie na wszystko, co niemieckie, wypaplał się, że kupil piec gazowy - niemiecki, a jakże. Polskich nie ma, co?

Gęby pełne frazesów, brylowanie na forum, a w realu portfel oddany w obce ręce - to wy.

Obrazek użytkownika paparazzi

28-01-2022 [17:58] - paparazzi | Link:

@ trico tu nie chodzi o zakup prusackich towarów gdy nie ma dywersyfikacji. Zobacz jak żydzi w USA kupują ich towary , szczególnie BMW, Mercedesy a maja wybór. Jakoś im szczególnie nie przeszkadza ze wymordowali około 6 milionów braci. Polska nie jest potęga made in Poland ale to się zmieni. Patrz Korea Poludniowa. Ale każdy ich produkt to ulepszona kopia lub zakup tych samych części Made in China. Na pewno trzeba na więcej takich jak pan Kluska.