Pojawia się coraz więcej informacji o rosnącej liczbie...

Pojawia się coraz więcej informacji o rosnącej liczbie osób zadowolonych ze zmian podatkowych

1. Mija już blisko miesiąc od wejścia w życie zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ramach „Polskiego Ładu” i w mediach w tym przede wszystkim tych społecznościowych, pojawia się coraz więcej informacji o osobach, które są z nich zadowolone.
Mówiąc wprost chodzi o osoby, których wynagrodzenia, bądź świadczenia emerytalne, czy rentowe w wyniku tych zmian wzrosły o około 100-200 zł miesięcznie, co jest dla nich znaczącym dodatkowym wsparciem finansowym.
O tych zadowolonych, szczególnie emerytach i rencistach najczęściej piszą w mediach społecznościowych ich dzieci albo wnuki, podając konkretne sumy o jakie wzrosły świadczenia ich rodziców lub babć i dziadków.
 
2. Przypomnijmy, że zmiany podatkowe zapisane w „Polskim Ładzie” będą korzystne dla 18 mln podatników, dla kolejnych prawie 6 mln są neutralne, co łącznie stanowi blisko 90% wszystkich, w ich kieszeniach dzięki temu pozostanie aż 32 mld zł rocznie, natomiast blisko 3 mln zapłaci wyższą niż do tej pory składkę na ochronę zdrowia i wszystkie te środki zasilą Narodowy Fundusz Zdrowia.
Polski Ład jest także korzystny aż dla 90% emerytów i rencistów, czyli dla ponad 8 mln pobierających świadczenia, co więcej, aż 2/3 z nich (pobierający świadczenia do wysokości 2,5 tys. zł brutto) w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego.
Generalnie emeryci czy renciści pobierający świadczenia do tej wysokości w wyniku wprowadzonych zmian podatkowych, uzyskają dzięki temu w ciągu całego roku dodatkowe świadczenie w wysokości swojej comiesięcznej emerytury.
 
3. Korzyści jakie uzyskają Polacy z tytułu zmian w podatku PIT, bardzo dokładnie obrazuje opracowanie przygotowane przez Fundację Centrum Analiz Ekonomicznych na zlecenie Senatu, przecież opozycyjnego w stosunku do rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Według tego senackiego opracowania korzyści ze zmian w PIT osiągnie aż 11,5 mln gospodarstw domowych (na 13,8 mln wszystkich) i osiągną one astronomiczną kwotę 32,1 mld zł rocznie.
Neutralne będzie ono dla kolejnych 1,5 mln gospodarstw domowych, natomiast niekorzystne w niewielkim stopniu dla 0,5 mln gospodarstw (do ok. 250 zł dodatkowego obciążenia miesięcznie) i w stopniu większym ok. 0,3 mln gospodarstw (dodatkowe obciążenie powyżej 250 zł miesięcznie).
Te dodatkowe obciążenia wyniosą sumarycznie w tym pierwszym przypadku około 0,6 mld zł, w tym drugim przypadku ok. 15 mld zł, przy czym należy podkreślić, że te środki w całości zasilą dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
4. Zadziwiające jest tylko to, że mimo tych twardych danych przygotowanych na zlecenie opozycyjnego Senatu, politycy opozycji w dalszym ciągu atakują wprowadzone zmiany podatkowe w ramach „Polskiego Ładu”.
Celują w tym politycy Platformy, Lewicy i PSL-u, którzy w dalszym ciągu krytykują obniżkę podatku PIT dla ponad 18 mln podatników, teraz podkreślając, że uzysk w postaci 100-200 zł miesięcznie, to kwota wręcz bez znaczenia.
Sam miałem w tej sprawie starcie w jednym z programów publicystycznych telewizji publicznej z posłem Lewicy prof. Maciejem Gdulą, który martwił się „ciężkim losem księgowych”, którzy mają więcej pracy w związku z wprowadzonymi zmianami podatkowymi.
Natomiast o kwotach uzyskiwanych przez podatników rzędu 100-200 zł, poseł Gdula mówił pogardliwie, że to nie są wielkie pieniądze i jego zdaniem nie trzeba było dokonywać tak głębokich zmian, żeby je pozyskać.
Po tej wypowiedzi, ktoś z publiczności rzucił w stronę posła Gduli, że w takim razie reprezentuje „kawiorową Lewicę” i to jest prawda, duża cześć posłów opozycji jest na tyle oderwana od rzeczywistości, że nie jest w stanie pojąć znaczenia, przekazania tych środków dla aż 11,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

26-01-2022 [08:20] - u2 | Link:

Celują w tym politycy Platformy, Lewicy i PSL-u, którzy w dalszym ciągu krytykują obniżkę podatku PIT

To u nich normalka. Jak oni rządzili to ciągle podwyższali podatki :-)

Obrazek użytkownika Jabe

26-01-2022 [08:48] - Jabe | Link:

Pan poseł zdaje nam relację ze swoich wrażeń.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

26-01-2022 [09:14] - Chatar Leon | Link:

Ileż można się na okrągło chwalić, że komuś dodano stówkę, jak wszyscy stracili co najmniej po dwie stówki przez inflację?
Halo, tu ziemia! Za półtora roku wybory.
Ja tu czekam na prawdziwą naprawę państwa i prawdziwe reformy, a wy mi tutaj jakieś konsultacje z bolszewikami o lokdałnach i zamordyzmie prowadzicie.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

26-01-2022 [15:19] - Czesław2 | Link:

Proszę o wstawienie mojego komentarza z dzisiejszego poranka.

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-01-2022 [16:36] - Ijontichy | Link:

Ja też proszę o publikację mojego komentarza z rana!!
Co sie tu dzieje?

Obrazek użytkownika Ijontichy

26-01-2022 [19:34] - Ijontichy | Link:

STREFA WOLNEGO SŁOWA! Niech żyje,niech żyje,niech żyje...Urrrrrrra!