Czy Polacy potrafią walczyć? - pyta Wojciech Cejrowski

  Nie jestem entuzjastką publicystyki Wojciecha Cejrowskiego.  Uważam, że jest ona efekciarska i płytka.  Jednak w swoim ostatnim felietonie opublikowanym w tygodniku "Do Rzeczy" [nr 03/2022] pt. "Armia" [zajawka {TUTAJ}] Cejrowski postawił ważne pytania.  Tekst ten zaczął od słów:

  "Kiedy się ostatnio biłeś? Pytam przede wszystkim facetów. No więc kiedy? W podstawówce, w ogólniaku czy niedawno w knajpie lub po meczu? Chodzi o normalne naparzanie się pięściami i z kopa, gołymi rękami lub z kijem – obojętne – pytam, kiedy to było.
To jest pytanie istotne, bo kto bił się tak dawno temu, że już nawet nie pamięta kiedy, ten nie nadaje się do bójki. I nie chodzi o to, że nie pamięta techniki walenia pięścią w nos, chodzi o to, że nie pamięta WALKI jako takiej i będzie się krępował uderzyć, w obawie, że uszkodzi lub zabije, będzie więc odruchowo stosował uniki tam, gdzie należy atakować.".

  Dalej kontynuuje:

  "Bo tu nie chodzi o technikę ani o sprzęt  - tu chodzi o ducha walki, o podstawowa umiejętność wejścia w zwarcie".  Następnie ocenia polskich polityków:

  "Kopacz, w czasach gdy była premierem RP, powiedziała, że w razie ataku schowałaby się w domu.  A dziś, gdy widzę ministra Błaszczaka (...) zakładam się o tysiąc dolarów, że nie bil się ostatnio i nie pamięta, kiedy to robił, oraz o drugi tysiąc, że akurat on nie bił się nigdy. (...) ktoś taki nie nadaje się do prowadzenia wojny (...) i nigdy nie nadaje się na przywódcę armii ani nawet na ministra.".

  Cejrowski dochodzi do wniosku, iż:

  "nasza armia jako całość nie umie się bić, bo nie bije się, lecz stacjonuje.  To nie jest wina naszej armii. nie wojskowych, to wina polityków.".  W efekcie, w ostatnim akapicie pisze:

  "A w Polsce?  Mamy armię, czy tylko wojskowych, czy co?  Nie toczyliśmy żadnej wojny od dawna (misje pokojowe to nie jest wojna), więc nie umiemy się bić i tyle.  Nie szkolimy mężczyzn, odebraliśmy społeczeństwu broń, siedzimy na sofach i ogromna większość z nas nie umie odpowiedzieć na pytanie "Kiedy się ostatnio biłeś?".  Nasze przygotowanie na czas wojny jest zerowe.".

  Trudno odmówić Cejrowskiemu racji.  Problem jest poważny, zwłaszcza po tym, jak 15 lat temu Tusk zlikwidował powszechny pobór do wojska.  Cejrowski zauważa także, iż Putin ma doświadczenie w walce jako zawodnik judo i oficer KGB.  Trump był kadetem i uprawiał amerykański futbol.  Tylko Biden spędził całą karierę w kapciach.

  

  

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika JanAndJan

20-01-2022 [22:23] - JanAndJan | Link:

@Elig
💯/💯 x 💯
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

20-01-2022 [22:56] - Jabe | Link:

Co ma do tego pobór?

Obrazek użytkownika u2

20-01-2022 [23:39] - u2 | Link:

15 lat temu Tusk zlikwidował powszechny pobór do wojska.

Na szczęście minister Antoni nas obroni, dzięki WOT

https://www.youtube.com/watch?...

:-)

 

Obrazek użytkownika Pani Anna

20-01-2022 [23:54] - Pani Anna | Link:

A bicie żony się liczy?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-01-2022 [06:32] - AŁTORYDET | Link:

Teraz się liczy. Wszak w wielu armiach świata kobity są żołnierzami. Nie wiem tylko jak jest u Putlera. 

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [09:45] - JanAndJan | Link:

@Anna_Pani
Tak, ale tylko cudzej i w dni nieparzyste oraz 1-go Maja.

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [13:21] - sake3 | Link:

@JanAndJan.......Istotnie,dyskusja jest budująca i jakże pasująca do tekstu pani Elig. Wyliczajmy dalej kto kogo bije.

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [15:06] - JanAndJan | Link:

@Pani Sake
Wczoraj o 21.23 dokonałem comingoutu tu.
Ujawniłem moje "300" 💯/💯 x💯, trzystu*, trzystu*...
* (echo, Japonia daleko...),
* (okejka, nie ortodoksyjna wyliczanka, ale.. jak brzmi, prawda?)
Sorge

Obrazek użytkownika Marek Kudła

21-01-2022 [10:23] - Marek Kudła | Link:

Ana,
kobiety biją jedynie lewaccy mężczyźni, w myśl Lenina, że nam wolno wszystko !
Przykład: Biedroń okładał matkę równo !  Nawet ten co zdezerterował na Białoruś Czeczko okładał matkę !
Natomiast żony okładają członkowie PO i Nowoczesnej: Zębaczyński, Sikorski, Tusk, Nitras i inni.

Obrazek użytkownika mjk1

21-01-2022 [13:08] - mjk1 | Link:

Proszę nie kłamać.
Nitras tylko katolickie żony i nie okłada a piłuje.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

21-01-2022 [14:08] - Marek Kudła | Link:

mjk1,
nie skłamałem lecz jakoś pominąłem ten fakt. Pomimo tego dziękuję za uzupełnienie !!!

Obrazek użytkownika juur

21-01-2022 [17:12] - juur | Link:

Wygląda na to, że jedynie kibice zachowali ducha walki.
Nie dający się koncesjonować patriotyzm.
Jako jedyna grupa gotowa była bronić kościoły przed zbydlęconym lewactwem.
I chyba jako jedyni ponieśli konsekwencje bo chcieli bronić. Napastnikom włos z głowy nie spadł.
To by wyjaśniało dlaczego są tak zwalczani przez kolejne ekipy i obecną.

Obrazek użytkownika Darek65

21-01-2022 [08:49] - Darek65 | Link:

Może to, co napiszę jest staroświeckie i niepopularne, ale trudno. Według mnie ducha wolności, walki, samodzielności buduje się od małego. Zarówno poprzez edukację, jak i udział w takich organizacjach, jak zuchy, harcerstwo, przeszkolenie wojskowe. To wyrabia w człowieku charakter. Sam przeszedłem taką drogę, zakończoną obowiązkową, 2 letnią, służbą wojskową. I nie żałuję, choć uważam, że 2 lata w wojsku, to było za dużo. Oprócz ówczesnej głupoty typu malowanie trawy na zielono, kiepskiego jedzenia, wiecznych poligonów (3/4 pobytu spędziłem na różnych poligonach) od Orzysza, poprzez Drawsko, Toruń poznałem siebie, swoje słabości i możliwości, nauczyłem się sobie radzić w prawie każdej sytuacji. Wiem, jak się obchodzić z bronią, mam do niej szacunek i zdaję sobie sprawę, jak jest groźna. Mimo trudnych warunków, codziennie byłem czysty, umyty, ogolony, choć wtedy był system żyletkowy i to bardzo ograniczony.To zbudowało mój charakter, jako faceta. Nauczyło szacunku dla innych i współdziałania w grupie. Wiem, wiem czasy się zmieniły. Faktem jest, że dzisiejsza armia, to zupełnie inna półka, często nie da się wyszkolić fachowca w dwa lata. Tylko w tym wszystkim nie o to chodzi. Na dzień dzisiejszy uważam, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta powinni odbyć przeszkolenie wojskowe, które mogłoby odbywać się przy jednostkach WOT. Jeśli komuś zdrowie lub poglądy nie pozwalają powinni odbyć zastępczą służbę, choćby, jako wolontariusz w hospicjach, szpitalach, itp. Wystarczy np..8 m-cy.  Takie przeszkolenie być może obudziłoby w niektórych powołanie do wojska, policji, itp. Można jeszcze zastosować metodę kija i marchewki. Działasz w harcerstwie, udzielasz się w wolontariacie, itp. , to zbierasz punkty, które kiedyś możesz wymienić na stypendium studenckie, dopłatę do mieszkania, itp. System motywacyjny. Nie chcesz działać, nie chcesz odbyć szkolenia wojskowego ? OK, masz prawo. Tylko, że wtedy nie dostaniesz pozwolenia na broń, nie masz szans na pracę w wojsku, policji, itp. Tak to działa w USA. Młodzi ludzie idą do wojska, bo po odbyciu służby wojsko zapłaci im za stypendium studenckie, nauczy zawodu, ułatwi start w życie. Często otworem stoi służba w innych służbach mundurowych. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że byłoby więcej plusów niż minusów.

Obrazek użytkownika bercik1964

21-01-2022 [09:43] - bercik1964 | Link:

Podzielam Twój pogląd. Trochę szkolenia wojskowego nikomu krzywdy mnie zrobi. Choć pół roku. Najważniejsze - zabrać od mamusi i zabrać/bardzo ograniczyć dostęp do smartfona :)

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [09:52] - JanAndJan | Link:

@Darek_Pan
💯/💯 x 💯 
https://www.google.co.uk/url?s...

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [13:18] - sake3 | Link:

Szkoda,że nie wzbudził większego zainteresowania (a szkoda) na NB tekst Tezeusza o Wandzie Gertz,a właściwie o polskich kobietach zgrupowanych w oddziałach wojskowych.Autor pisze o roku 1920 i obronie Wilna przez zgrupowane w organizacji Służby Ochotniczej Legii Kobiet  i ich dowódcy II-go Baonu Wandzie Gertz.Ta organizacja z czasem po obozach  szkoleniowych przekształciła się w Przysposobienie Wojskowe Kobiet do Obrony Kraju i brała czynny udział w obronie stolicy, Powstaniu Warszawskim ,jako służby dywersyjne,zakładanie min,wysadzanie mostów,rozpoznanie terenowe,sabotaż. Może ten tekst wniesie cokolwiek do dyskusji aby nie toczyła się wg schematów bicia żon czy matek Pani Elig słusznie podniosła temat służby wojskowej,pan Darek65 zauważył,że słuzba wojskowa nie jest przekleństwem dla młodego człowieka a może go wyrobić..Jeżeli w ubiegłym wieku służba wojskowa była wyrazem patriotyzmu dlaczego teraz ma stać pod znakiem zapytania?Pan Cejrowski nawet niemieszkający w Polsce jest ostatnią osobą która ma prawo krytykować,albo stawiać pytania czy minister bił się w dzieciństwie. Pani Wanda Gertz gdyby żyła odpowiedziała by mu pewno,że za służbą wojskową stoi idea,albo konieczność obrony.

Obrazek użytkownika Darek65

21-01-2022 [14:05] - Darek65 | Link:

"Szkoda,że nie wzbudził większego zainteresowania" - przeczytałem z zainteresowaniem, ale co tu komentować? Fakty?

"Pan Cejrowski nawet niemieszkający w......" - słowa Cejrowskiego zostały zrozumiane opatrznie, tak mi się wydaje. To nie chodzi o samo bicie, ale o pewne postawy, które zostały zbudowane w dzieciństwie, młodości. Przyznam się, że mnie P. Błaszczak również nie przekonuje, ale to moje subiektywne zdanie. Niejednokrotnie biłem się z chłopakami po lekcjach, za salą gimnastyczną, ale zawsze przestrzegaliśmy 3 zasad:
- sam na sam
- do pierwszej krwi
- nie kopie się leżącego.
I tych zasad przestrzegam do dzisiaj, choć faktycznie dawno z nikim nie stanąłem w szranki:). Taka jest natura chłopaków, a później facetów, bycie wojownikiem. Tak, jak w naturze kobiet leży bycie księżniczką, damą, kobietą, którą jej facet ma uwielbiać. Teraz to się zaciera, a wręcz odwraca :) Faceci dłużej stoją przed lustrem.

Szanowna sake. Problem podstawowy tkwi w czymś innym. Nasze tzw. elity, są spsiałe, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Jaką wartość poza kłamstwem, nieudolnością, cynicznym wykorzystywaniem kariery politycznej mogą wnieść do naszego życia? W krajach zachodnich standardem jest ( a przynajmniej było), że do polityki szli ludzie, którzy coś osiągnęli, zbudowali firmy, kierowali nimi, byli wojskowi, itp. Z całym szacunkiem, ale co sobą reprezentują i co mogą wnieść do polityki ludzie pokroju Czarzastego, Millera, Jachiry, Nitrasa, Biedronia, Suskiego, Dworczyka ? Dlaczego premierem z nadania ZP nie jest np. P. Kluska, doświadczony menadżer, fachowiec. Człowiek szanowany w szerokich gremiach.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-01-2022 [14:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

"- sam na sam - do pierwszej krwi - nie kopie się leżącego. "

Czyli na wojnę się Pan nie nadaje.

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [14:47] - sake3 | Link:

@Darek65.......Problem spsiałych elit pociągnął za sobą dalsze. Ma Pan rację. Trudno sobie wyobrazić by w silnym państwie można tak atakować wojsko ,żołnierzy pogranicza czy służby WOT. Byle pijana celebrytka,aktorzyna czy parlamentarzyści roszczą sobie prawa do chamskich ataków,idiotycznych oskarżeń. Komu zależy by wojsko sprowadzać do rangi morderców i przestępców ? Przy takim nastawieniu tych ,,elit'' każda dyskusja staje się bezprzedmiotowa. 

Obrazek użytkownika Darek65

21-01-2022 [15:08] - Darek65 | Link:

Trzeba wymienić elity:) Tylko, że podobno jest tak, że wybieramy na swój wzór i podobieństwo. Od 30 lat te same "twarze". I to z każdej strony.

Chcesz mieć coś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś, czego nigdy nie robiłeś :)

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-01-2022 [19:47] - Pani Anna | Link:

Taa, wymienimy elity. Właśnie nam rosną nowe, to już 2(?) roczniki zdalnie nauczane, izolowane w domu przed komputerem. Bez rowiesnikow,  bez przebywania w grupie, bez umiejętności rozwiązywania konfliktów. Plus coraz więcej chłopców (dziewcząt też) wychowywanych przez samotne matki, bez tatusiow, którzy poszli w siną dal. 
p.s. bardzo się cieszę,  że zgodnie i ponad podziałami żaden z panów tutaj nie bije żony. 
Z drugiej strony, to ja nauczylam mojego syna, żeby walnąć w dziub, kiedy nie da się inaczej. No, ale ja jestem po szkoleniu wojskowym,  a w liceum uczyli mnie nawet rzucania granatem.

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [22:05] - JanAndJan | Link:

@Anna_Pani
Zonk! Nie mam żony.
Odeszła, bo nie chciałem jej bić.
Czyli, że co...?
Wiem. Sam sobie mordę obiję.
Bilans musi wyjść na zeroooo... Peroooo
https://www.tekstowo.pl/piosen...
I granatem...sam... sobie...
https://m.cda.pl/video/27125bf

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-01-2022 [09:45] - Pani Anna | Link:

@JanAndJan
no i sam Pan widzi.  Są w życiu takie rzeczy,  o których nawet Cejrowskiemu się nie śniło. Bić albo nie bić, oto jest pytanie. 

Obrazek użytkownika JanAndJan

22-01-2022 [11:21] - JanAndJan | Link:

@Anna_Pani_Dama
Bitna i z poczuciem hu i ho, że Ho Ho!!
Już Panią lubię.

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [15:44] - JanAndJan | Link:

@Sake_Pani
Faktycznie, artykuł nie wzbudził zainteresowania. W moim przypadku z innej przyczyny.
Nie kręci mnie wrestling w kisielu uprawiany czasami przez  Autora. Omijam więc.
Chociaż tytuły - interesujące.
Z całym szacunkiem, ale Pani głos.. Nie jest Pani chłopakiem, trudno będzie to wytłumaczyć. Tzn. ja mam z tym trudność. Prywatnie Pani powiem 😉, że P. Cejrowskiego nie toleruję jako człowieka, jego protrampizmu itp. Natomiast książki, złote myśli np. wszyscy WON! To, o kaście. Celne, lapidarne, komunikatywne i zrozumiałe. Jestem za - wszyscy WON.
Ps. Czy Pani wie, że znany bloger P. Maciejewski (Coryllus) niedawno odwoływał się do felietonów P. Elig? Ja np., zaczynam dzień od szukania blogów @Elig i @Rolnik_z_Mazur. Do kawki...
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [19:03] - sake3 | Link:

@JanAndJan....Nie było moim zamiarem reklamowanie autora bloga,tylko wskazanie że obrona Ojczyzny była kiedyś oczywistością,a teraz sprowadza się do pytania walczyć czy nie i czy potrafimy walczyć.Chciałam pokazać bezsensowność wypoiedzi Cejrowskiego,że kto nie bił się z kolegami za młodu nie nadaje się ani do walki ani na przywódcze stanowisko.Przykład pani Gartz i licznej rzeszy kobiet walczących z wrogiem pokazuje,że nie podwórkowe bójki w młodości a patriotyzm świadczy o obronie Polski.Nie wiem czy pani Elig będzie usatysfakcjonowana widząc jak dyskusja na tak podstawowe dla Polski sprawy nieoczekiwanie i bez związku z tekstem  sprowadza się do kwestii bicia żon czy matek .

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [19:39] - JanAndJan | Link:

@Sake_Pani
Najmniejszego pojęcia nie mam, co myśli Autorka. Chyba rozumiem P. Cejrowskiego i intencje @Elig..? Z autopsji mogę powiedzieć, że bieganie z karabinem po polach, że wojskowy dryl i huk wystrzałów...wychowują, na całe życie. Prawdziwa walka, wygląda ciut inaczej niż w holyułudzie..
Jako wielbiciel rosyjsko języcznego kina wojennego, zał. próbkę, dość brutalną:
https://www.google.co.uk/url?s... 
Co do postawy Kobiet w walce...
Żadne powstanie nie odbyłoby się bez wsparcia i pomocy Polek. Sanitariuszki w Powstaniach, łączniczki, wywiad, walka z bronią w dłoni.. I, ta najcięższa służba - przed, po i w trakcie - bycie Polką. Postawa, daleko wykraczająca poza patriotyzm.
Pytanie natomiast - pt. bicie żon i podobne wątki są tak gł.. znaczy - absurdalne, że można tylko iść w podobny "klymat" i je obśmiać.

Obrazek użytkownika mjk1

21-01-2022 [13:44] - mjk1 | Link:

Cwaniak Cejrowski, jak nie daj Bóg nadejdzie wojna, to ucieknie na koniec świata, tam gdzie jej nie ma.
Zarówno za moich szkolnych lat, jak i teraz zawsze silniejsi tłukli słabszych.
Prawie wcale nie bili się równi z równymi.
Dzisiaj uczeń pozwala sobie na pobicie nauczyciela, nie dlatego, że taki odważny, ale dlatego, bo jest pewien, że ten mu nie odda.
Przed wojną, za tego wspaniałego sanacyjnego dziadostwa, nauczyciele tłukli uczniów.
Nawet księża katoliccy, którzy na co dzień mieli gęby pełne frazesów o miłosierdziu i miłości bliźniego. Może wrócimy do tamtych czasów.  
Co do samej wojny, to jest ona zawsze walką rządzących, o panowanie nad rządzonymi, rękami tych ostatnich.
Ciekawe, że zabijają ci, którzy kompletnie się nie znają na rozkaz tych, którzy znają się doskonale i nie mają zamiar ani się bić, ani zabijać.
Tak jakoś dziwnie jest to ułożone, że w wojsku ci najodważniejsi z najodważniejszych, dowódcy, nigdy nie krzyczą za mną tylko zawsze naprzód.
Nawet na ćwiczeniach wojsko zap…la a dowódca na rowerze jedzie. Kto był, ten wie.
Najodważniejsza jest jednak PT Generalicja.
Szeregowy, żołnierz jak nie chce zabijać, czy dać się zabić, to jest dezerterem i zasługuje na najwyższy wymiar kary.
Generalicja jak jest zagrożona, to nigdy nie dezerteruje.
Zawsze podaje się do dymisji, albo silniejszemu wrogowi. Najczęściej przy koniaku i pieczystym.
Pomyślcie czasem, zanim zaczniecie pochwalać frazesy o zaszczytnym obowiązku obrony ojczyzny.
 

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [18:32] - sake3 | Link:

@mjk1......To wg Pana/i obrona Ojczyzny jest niemiłym czy zgoła niepotrzebnym obowiązkiem od którego najlepiej się uchylić?

Obrazek użytkownika HenrykH.

22-01-2022 [11:47] - HenrykH. | Link:

A po co bronić .a fe , brrr  takie to zaściankowe..Przecież ZSRR ,o kurna ,Putin nas obroni .Wyzwoli nas z tej bidy. Jak z wielikiego Edwarda G.Dla niepoznaki zwanego pierwszym  sekretarzem : będzie bida z nędzą .Raj normalnie.