Ciszej nad tą trumną, czyli Ścierwomedium 2.0

NeOn24.ru - bo o nim mowa powrócił do formy cuchnącego ścieku, jaki zaprowadził tam już prawie dwa lata temu niejaki Jarek Ruszkiewicz, występujący głównie pod nickiem Spirito Libero. Znany też powszechnie jako „sekretarz filozofa Wojtasa”.

Próba wydobycia portalu z szamba w jakie wpędził je Ruszkiewicz poprzez swoje zamordystyczne rządy i ruską linię programową, a następnie niemrawe reformy jego następcy - Reinerta zakończyły się fiaskiem. Z powodu oporu materii. Opara sobie wykombinował, że jak pozbędzie się Spiritusa i najmie normalnego dziennikarza z doświadczeniem i sukcesami na RedNacza to dojdzie do wydobycia neonu z zapaści. I prawie to się udało, ale potrzeba było na to czasu i konsekwencji. Niestety tych Reinert nie dostał. 

                                                    

Stara gwardia podniosła takie larum, że ktoś im chce zabrać k..wi dołek, że Opara zablokował reformy. Reinert miał właściwie związane ręce, bo Opara chciał z jednej strony zmian na lepsze a z drugiej chciał zachować agenturalną i pro-ruską linię programową; co było sprzecznością samą w sobie. Ostatecznie powrócił Ruszkiewicz - ten, który doprowadził portal do ruiny i zaczął robić znowu swoje "porządki", czyli banowanie, cenzurowanie tych, którzy nie podzielają sympatii dla Putlera i są głosem rozsądku i przyzwoitości. 

Parę osób, które narzuciły swoją wykoślawioną wizję nędznej egzystencji i kolaboracji z naszym największym wrogiem - Rosją - przeforsowało wizję portalu jako kółka wzajemnej adoracji. Dla myślących w kategoriach Polskiej Racji Stanu i Cywilizacji Łacińskiej nie ma więc miejsca. W takim kształcie Neon24.ru czeka dalszy regres i powolny upadek. Przywrócono nawet stary układ strony: poplątanie z pomieszaniem.

Jak napisał jeden z blogerów portal ciągle się stacza w dół: zajrzałem sobie do statystyk Google Analytics i porównałem parametry aktywności portalu tylko za ostatni miesiąc rządów Ruszkiewicza z miesiącem po jego odejściu, czyli okres od 2015-02-16 do 2015-03-18 z okresem od 2015-03-19 do  2015-04-18. Wyniki są druzgocące. Liczba sesji zmalała z 794.077 do 602.842, czyli o 24,08%. Liczba użytkowników spadła z 385.557 do 301.321, co oznacza spadek o 21,85%. Liczba odsłon spadła z 1.403.914 do 1.088.747, czyli spadek o 22,45%. I jest to spadek tylko w ciągu miesiąca! W każdym normalnym biznesie jest to zapowiedź katastrofy. /http://jeznach.neon24.pl/post/...

Jeznach napisał dalej: Z notki Marxa 8888 (NEON24.pl) wnoszę, że i on rezygnuje z funkcji admina, a na zapleczu trwają jakieś przepychanki. Nie wróży to dobrze portalowi, który już trzeci raz za mojej tu obecności przechodzi poważny kryzys. Niestety, to muszą być jakieś wciąż powtarzane błędy i Ryszard, z którym jestem zaprzyjaźniony, musi jednak przyjąć takie uwagi z większą pokorą, jeśli Neon ma przetrwać. Bo to, co się dzieje budzi duże obawy. Nie kładę kreski na Neonie i pewnie będę ostatnim, który zgasi tu światło, ale zaczynam się rozglądać za miejscem, do którego mógłbym się wtedy ewakuować. O czym uczciwie już teraz zawiadamiam… BJ

Inny bloger o nicku Zawisza Niebieski napisał: Dziś naprawdę ciężko znaleźć coś wartego przeczytania. Albo mamy przedstawiciela PR PiS, a tam ludzie niskich lotów, stąd zarzuca portal ciągle i do znudzenia tymi samymi treściami. Jak coś ciekawego, to się nie przebije. Portal staje się nudny, stąd czytelników i autorów znacznie mniej. Ogólnie rzecz biorąc portal jest nijaki, nieciekawy i idzie po linii pochyłej. Rozwijamy się, gdy dyskutujemy z ludźmi o innych poglądach, którzy potrafią logicznymi argumentami przekonywać do swoich racji. Na towarzystwo wzajemnej adoracji szkoda naszego czasu i życia.
(...) Dziś na górze ledwie się raz dziennie się coś zmieni. Jest nudno, jest nieciekawie, jest monotonnie i jest źle. Ot tyle. /http://jeznach.neon24.pl/post/...

Oficjalnie Opara zrzekł się praw do portalu, które to ma przejąć bliżej nieokreślona "spółdzielnia blogerska". Nie jest to właściwie wielka nowość, bo już rok temu Ruszkiewicz został "prezesem fundacji" NE. Wiem, że to zawiłe, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Opara po prostu nie miał już z czego płacić zarządcom, adminom i pro-ruskim "dziennikarzom", przepisującym i omawiającym jak Zygmunt Białas i Bogusław Jeznach tłumaczone z niemieckiego i rosyjskiego ruskie teksty propagandowe. Jednym słowem Oparze coraz częściej zaczęła bieda spoglądać w oczy i coraz częściej widywano go robiącego zakupy w sklepie dla plebsu - Biedronce. 

                                                       

W taką to lukę wszedł teraz Ruszkiewicz, który ponownie wyczuł szansę na kasiorę z Kremla. Ale żeby coś poważnego z tego kierunku uzyskać (poza kopiejkami za trollowanie w komentarzach) trzeba się wykazać osiągnięciami. Stąd pomysł na wyciągnięcie kasy od łatwowiernych, którzy mieli by płacić (sic!) za możliwość prowadzenia bloga na neonowym ścierwomedium. Cóż, naiwnych nie brakuje, więc może uda się paru głupków kolejny już raz naciągnąć. 

Tutaj "wyjaśnienia" Ryszarda Opary dlaczego doprowadził portal do upadku: Powodów ostatnich trudności portalu (jest - być może) kilka ale w sumie najważniejszy jest jeden. Pieniądze. Staram się prowadzić portal, jak najtańszym kosztem ale przecież nie mogę bez końca - finansować czegoś, co ciągle przynosi straty. Tym bardziej, że ciągle jestem oskarżany o jakieś różne niecne działania. Tym bardziej, że coraz mniej ludzi docenia moją działalność a wszyscy, niemal wszyscy twierdzą, że to właśnie ja jestem wszystkiemu winien. 
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ile w sumie mnie Neon kosztował i nadal kosztuje. 
Tak zgadzam się, Tomasz Parol, Paweł Pietkun, Carcinka itd, to był dobry zespół redakcyjny. Ale koszty płac razem z innymi rachunkami (biurem, umowa z PAP) - miesięcznie, były ok 50-60 tys zł. A przychody 5 tys... Oczywiście Tomek, Paweł i inni od początku obiecywali, że w ciągu 6-12 miesięcy doprowadzą do zbilansowania kosztów i przychodów. Niestety tak się nie stało, koszty rosły a przychody malały. A kiedy rozpocząłem próby obniżenia kosztów m.in. kosztów ich pensji... zrobili rokosz! Jak się to skończyło wszyscy wiemy. Oczywiście to była moja wina.

Jarek Ruszkiewicz to inna historia. On nie brał oficjalnej pensji - ale ja dałem mu mieszkanie a także co miesiąc parę groszy, bo przecież Jarek nie miał żadnych przychodów i nie miał za co żyć. 

(...) Od początku NE/Neon - zawsze był Marek Niemiec i jego żona Justyna, którzy dawniej dostawali pensje, teraz pomagają w administracji bez wynagrodzenia. Od kilku miesięcy.

Kilka razy w przeszłości zwracałem się do społeczności NE, chciałem stworzyć spółkę akcyjną, była propozycja spółdzielni i kilka innych pomysłów, które w sumie sprowadzały się do tego, żeby ludzie aktywni w NE, przejęli kontrolę nad NE (w tym kontrolę nad redakcją, finansami) ale w sumie było bardzo niewielu chętnych do współpracy.
Wielu ludzi ma mnóstwo dobrych rad i pomysłów, ale kiedy przychodziło do realizacji - znikali. Wiadomo czym wybrukowane jest piekło. Wiele osób wokół NE obiecywało mi wiele ale zawsze kończyło się na... obiecankach i znowu winą za wszystkie niepowodzenia obarczano mnie.
Niewielu, naprawdę niewielu potrafi zrozumieć i docenić mój wkład. Mój czas, wysiłki, pieniądze. Takie to jest życie. 

Ryszard Opara 21.04.2015 01:01:28
link: http://jeznach.neon24.pl/post/...

Patrząc z perspektywy ostatnich 5 lat i analizując rozmaite doświadczenia z tej przeszłości, jest dla mnie oczywiste, że portal taki jak Neon24.pl, może istnieć głównie dzięki blogerom i społeczności skupionej wokół.
Dlatego też, spółdzielcza forma własności i odpowiedzialności jest najprawdopodobniej, najlepszą formułą funkcjonowania.
Historia Nowego Ekranu/ Neon24 obfitowała w wydarzenia. Były sukcesy było wiele porażek.
Na początku była grupa inicjatywna, skupiona wokół Tomka Parola, który wykonał wspaniałą robotę - potem nasze drogi się rozeszły.
Potem było kilka prób mniej lub bardziej udanych. Teraz stery Neon24 powoli będą przejmować użytkownicy. Pod kierownictwem Jarka i Marxa.
Ja oczywiście nie schodzę ze sceny i w każdej ostateczności, mam nadzieję, będę zawsze głosem rozsądku.
Jestem w NowymEkranie/Neon24 - od samego początku i przyznaję, że wiele osiągnąłem ale popełniłem również sporo rozmaitych błędów.
Cóż, nie jestem dziennikarzem ani nawet blogerem, w swoich działaniach zawsze kierowałem się intuicją i rozsądkiem. Moim dodatkowym problemem, była i jest nieznajomość realiów, które funkcjonują w Polsce.
Ale myślę, że ja potrafię słuchać i uczyć się na błędach. Czasem nie dzieje się tak od razu - ale cóż. Lepiej późno niż wcale.
Zresztą błądzić, jak wszyscy wiemy - to ludzka sprawa.

Ryszard Opara

Reasumując:
Należy przestrzec ludzi dobrej woli aby trzymali się od tego pro-ruskiego i anty-polskiego medium z daleka, jak nie chcą być poddawani praniu mózgu na soviecką nutę. I broń Boże aby nie dali się naciągnąć na jakieś datki, cegiełki czy "udziały" w tej "blogerskiej spółdzielni" dla miłośników Putlera. Bo pieniądze pójdą co najwyżej na opłacenie mieszkania dla Ruszkiewicza - głównego cenzora i płatnego ruskiego trolla, oraz dla takich wirtualnych "dajek" jak niejaka "Astra", robiąca tam za admina. 

http://1do10.blogspot.com/2015/05/ciszej-nad-ta-trumna-czyli.html

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [23:13] - Pers | Link:

@husky
Menda serwisowa powołuje się na B.Jeznacha. A on pisze tak:
"Jarek Ruszkiewicz  miał wyniki, bo jak można łatwo poznać z jego tekstów jest to człowiek inteligentny i oczytany, miał wiedzę, aby kompetentnie oceniać, i miał jaja, aby reagować tam, gdzie to było konieczne. A ponadto – co zawsze w ludziach zauważam i cenię – był bardzo pracowity. Na portalu zawsze czuło się jego obecność, sam sporo i niegłupio pisał jako bloger, a przede wszystkim świetnie moderował dyskusje swymi celnymi i dowcipnymi komentarzami. Taki admin to rzadkość i skarb. Pozwolić takiemu odejść – to więcej niż błąd. To krok w  stronę likwidacji portalu. Jego brak czuje się tu coraz wyraźniej.    
Ale pozbycie się Ruszkiewicza to również duży błąd moralny, który przynajmniej u mnie zapala jaskrawe czerwone światełko. Wyrzucony został człowiek, który – o ile mi wiadomo – pracując przez całe lata nie pobierał żadnego wynagrodzenia, ofiarnie budując portal i czyszcząc go z trolli i mętów, co każdemu porządkowemu zawsze wydłuża listę jego osobistych wrogów, a ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy się to robi z otwartą przyłbicą, tak jak Jarek Ruszkiewicz, występując pod własnym imieniem i nazwiskiem. Już choćby tylko z tego względu zasługiwał na więcej ochrony. To przeciez m.in. dzięki plewieniu chwastów portal zyskiwał na jakości i ściągał czytelników. Ponadto Spirito miał wiele kontaktów, ściągał nowych blogerów, umiał wytłumiać konflikty i utrzymywał grę „całą szerokością boiska”, od prawiczki po lewiznę.
http://jeznach.neon24.pl/post/...

Obrazek użytkownika J z L

12-01-2022 [07:55] - J z L | Link:

pam..pers

Jak będziesz miał pytania do mnie daj znać
A jak do PANA BLOGERA HUSKY to masz tu adres

https://niepoprawni.pl/ludzie/husky

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [23:18] - Pers | Link:

//Portal to także administracja, ale przede wszystkim jego użytkownicy. Administracja zmienia się nie po raz pierwszy, ale przy każdej okazji takiej zmiany, mamy do czynienia ze stratą w ludziach. Za każdym razem portal pozbywa się wartościowych blogerów.

Portal o wizerunku jaki stworzył Jarek Ruszkiewicz, to delikatna ze wszech miar struktura z uwagi na to, że różnorodna i rzeczywiście należy chylić czoła przed nim za to, że wykazywał się niesamowitym wyczuciem w kierowaniu Neonem.
Od siebie więcej nic nie dodam, gdyż pan, panie Bogusławie, opisał sytuację wyczerpująco.//
http://jeznach.neon24.pl/post/...

Obrazek użytkownika Ryan

12-01-2022 [09:06] - Ryan | Link:

Jeśli już to dlaczego wklejasz ten wpis na gnojownicy stosując cenzurę.A taki profesjonalny z ciebie blagier

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [23:21] - Pers | Link:

//Tak się składa, że z Tomkiem Parolem znamy się od dawna - znacznie wcześniej niż powstał Nowy Ekran. Także z Jarkiem Ruszkiewiczem znamy się też z okresu wcześniejszego.

Porównując. Doceniam pracę Tomka - jednak, jak napisał R. Opara, za tamtymi sukcesami stała duża kasa. Nową jakością był kierunek, w którym zaczęła się rysować wizja Polskiej Racji Stanu - odmienna od mainstreamowej. Nawiązująca do CP (wtedy u mnie koncepcja dopiero powstawała).
Tomek, poza pewnym kierunkiem - nie wniósł nowej jakości.
Natomiast Jarek Ruszkiewicz - uzyskał znaczne efekty bez pieniędzy. I to jest różnica jakościowa.//
http://jeznach.neon24.pl/post/...

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [23:43] - Pers | Link:

@adminie szanowny
Mam nadzieję, że puścisz moje komentarze bo tak zmanipulowanego tekstu (fejka) dawno nie widziałem.
Poza tym mam konstytucyjne prawo do obrony, nie? :)

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2022 [00:05] - Pers | Link:

Dajmy głos Oparze:
"Zgadzam się Jarek to dobry, oddany człowiek. Jarek zrezygnował, odszedł w sumie, z powodu pewnej różnicy zdań między nami.
Ale ja go nie wyrzuciłem i bardzo chętnie widziałbym go z powrotem."

Ale to było 7 lat temu... :)

Obrazek użytkownika Ryan

12-01-2022 [09:11] - Ryan | Link:

Ruszkiewicz
A dlaczego nigdzie nie ma twoich podziękowań dla Opary że zabrał cię spod mostu dał pracę i mieszkanie.
Gdzie twoja wdzięczność że z  homelessa zrobił z ciebie "człowieka sukcesu"
 

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2022 [09:53] - Pers | Link:

@rjanek
//Ruszkiewicz
A dlaczego nigdzie nie ma twoich podziękowań dla Opary że zabrał cię spod mostu dał pracę i mieszkanie.
Gdzie twoja wdzięczność że z  homelessa zrobił z ciebie "człowieka sukcesu"//

Bo to ja mu dupę ratowałem i ten jego NEon.
Pochodzę z bogatej rodziny chłopskiej i nie mam problemów mieszkaniowych.
To ty masz problemy w Wigilię na lotnisku :)
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [08:07] - Tezeusz | Link:

W punkt ! 
Świetny materiał. Jareczek nam sie zdenerwował czyli materiał prawdziwy.

"Moja "działalność" na Naszych Blogach ogranicza się w sumie na ośmieszaniu tych internetowych mend łonowych. Ostatnio przykręciłem im trochę śrubkę i zaczynają wyć..."

Ruszkiewicz vel @Pers ale my o tym wiemy od dawna kim i czym jestes w przestrzeni publicznej..dodam i nie tylko my z portalu NP.

Obrazek użytkownika J z L

12-01-2022 [08:12] - J z L | Link:

- Tezeusz 
Jak widzisz karma wraca.A ten wpis to dopiero poczatek jego prawdziwego C.V
Znacznie ciekawsze dopiero  przed nim.Bedzie mial co przeklejac

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

12-01-2022 [08:11] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czytając wypowiedzi niektórych blogerów na temat sławnego podmiotu wymienionego w tytule wpisu JzL można zdiagnozować u tychże blogerów fiksum dyrdum.
Puśćmy wodze fantazji i załóżmy że Pers milknie na paręnaście dni.
Czym to grozi? Otóż proszę Państwa grozi to zajściem śmiertelnym paru blogerów, których funkcje życiowe podtrzymuje wyłącznie obecność Persa na NB.

Drogi Adminie, podejmując jakiekolwiek decyzje nie obciążaj swego sumienia, rzeczami strasznymi.

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [08:17] - Tezeusz | Link:

@wielkopolskizdxicho vel @Pers

Tak sam o sobie ? rozdwojenie jaźni ?

Obrazek użytkownika Ijontichy

12-01-2022 [08:17] - Ijontichy | Link:

Pan Jerzy Targalski jeszcze w grobie nie ostygł,a juz jego portal stał sie miejscem,gdzie najpierw działała niemiecka agentura,a teraz ruska...taka w gumofilcach
i kufajkach.
Tak Szanowny Adminie!
Nie pomoże usuwanie komentarzy,a jak już puszczone,to po 6 godzinach...byle gdzie...byłe komu...byle jak.
Bronisz postaci,które są nie do obrony: Kuźmiuk,Czarnecki,Tezeuszek i reszta tego ruskiego desantu...
W Rzymie nad wejściem do kliniki Opus Dei jest napis...wykuty w kamieniu:
"Jeżeli juz coś robisz,rób to dobrze.Jeżeli masz to robić źle...nie rób wcale"
Imprimatur? Czy znowu nożyce?
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [11:53] - Tezeusz | Link:

@Ijon soviet..
Odezwała sie kolejna Scierwoneonowa  ruska onuca.  Twoje  dokonania na tym portalu to ZERO dodam mniej niż zero bo takie sowieckie.

Obrazek użytkownika Ijontichy

12-01-2022 [08:32] - Ijontichy | Link:

Obrazek użytkownika Tracer1968

12-01-2022 [08:58] - Tracer1968 | Link:

Po kilku latach wlazłem na Noeon iiiii cuchnie tam Ruskimi aż głowa boli.

Obrazek użytkownika MFW

12-01-2022 [10:30] - MFW | Link:

Zakładali to funkcjonariusze WSI rękami Ryszarda Opary, absolwenta WAM, którego ci sami funkcjonariusze doprowadzili do ruiny, gdyż ten myślał, ze można się nie dzielić z funkcjonariuszami dochodami z biznesów zakładanych z pieniędzy kradzionych państwu polskiemu.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

12-01-2022 [11:20] - Ula Ujejska | Link:

MFW
Konkretnie, to tzw. moczarowcy. Pięknie to opisał kiedyś śp. Jerzy Targalski.

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2022 [12:20] - Pers | Link:

@ujejska
//Konkretnie, to tzw. moczarowcy. //
A według ciebie, babo z magla, kto jest gorszy? Moczarowcy  czy żydobanderowcy?
Z góry dziękuję za uprzejmą odpowiedź

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [11:57] - Tezeusz | Link:

Ale WSIowi chlopcy zostawili w Scierwoneonie swoich stróży patrz Jaruś i spółka. Takie WSIowe barachło, gdzie się pojawią to kompromitacja.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

12-01-2022 [17:45] - krzysztofjaw | Link:

No Witam...

Powiem szczerze, że mało mnie obchodzą te jakieś wewnątrzportalowe spory. Powiem więcej: tak naprawdę to uważam, że to blogerzy winny dostawać gratyfikacje finansowe za swoje publikowanie na określonych forach. To jest ich praca i poświęcony czas a nie każdego stać, aby robić to "pro bono". Kiedyś nawet chciałem stworzyć coś na kształt Stowarzyszenia Blogerów Polskich na wzór SDP, ale pomysł upadł, gdy blogerką zaczęli się parać zupełne miernoty. 

Można by o tym pisać więcej, ale po co? Ja osobiście też noszę się z zamiarem zakończenia swojego bloga, bo tego czasu już mi nikt nie zwróci a zmieniła się moja osobista sytuacja rodzinna i już powoli mam coraz mniej czasu na taką bezdochodową pisaninę. 

Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2022 [17:55] - Pers | Link:

@Krzysztof
//Powiem więcej: tak naprawdę to uważam, że to blogerzy winny dostawać gratyfikacje finansowe za swoje publikowanie na określonych forach.//
To prawda. 
Ja przed świętami umieściłem numer  konta na moim prywatnym blogu i już mam kilkadziesiąt wpłat.
Starczy pisać z sensem :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [18:27] - Tezeusz | Link:

@Pers
Rubelki wpłynęły !

Obrazek użytkownika Pers

12-01-2022 [18:35] - Pers | Link:

@tezeuszek
//Rubelki wpłynęły !//
Rubelki jeszcze nie. Wpłaty były w złotówkach i kilka w dolarach amerykańskich i kanadyjskich.
Drobne sumy, tak między 50 a 200 złotych.
Ale rozkręca się :))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

12-01-2022 [21:34] - Tezeusz | Link:

@Pers
 
Słabo ci ta Moskwa płaci. Jakaś miernota jestes.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-01-2022 [12:31] - Tezeusz | Link:

Ciszej nad tą trumną, czyli Ścierwomedium 2.0
Polska

Klub niepoprawnych, niezależnych
Jarek Ruszkiewicz SL
 
wtorek, 11 stycznia 2022, 22:57:33
 
liczba wyświetleń: 319
 
liczba komentarzy: 9
 
3.4 (5)

Słabiutko Ruszkiewicz slabiutko a taki z ciebie gieroj Sowiecki a tutaj towarzysze ze Scierwoneona olali !! tak mi przykro.